Чи має дизайн виконувати задачі бізнесу? (та як цього досягти)

Чому це виглядає так просто й навіть поверхнево або, навпаки, складно та незрозуміло?
Чому цей дизайн перегукується з іншими кейсами або ж взагалі не викликає чітких асоціацій?
Чому саме ці кольори й текстури?

Коли ми дивимося дизайн-кейси, часто незрозуміло, чому вибрали те чи інше рішення. Воно може подобатися, може не подобатися, та це неважливо.

Важливо, що якщо ми хочемо зробити дизайн ефективним інструментом для комунікації, кожне рішення має бути обґрунтованим, мати свою причину.

Саме для цього й існує дизайн-стратегія.

Коли головним критерієм вибору агенції є бюджет, будьте готові отримати результат, який швидше буде мистецьким твором або копією найкращих рішень на ринку, ніж рішенням задачі.

Дизайн-стратегія ускладнює процес для команди і здорожчує брендинг для замовника.

Перше, що варто зрозуміти — бізнес-задачі й навіть комунікаційні задачі не є задачами дизайну.

Коли до нас приходить клієнт, природно, що він озвучує конкретні цілі та не переймається термінологією. Завданнями бізнесу та маркетингу є продажі, залучення нових клієнтів, збільшення дохідності, сам собою дизайн не може їх виконати.

Дизайн може викликати певні асоціації чи емоції, а вони вже допоможуть виконати задачі бізнесу чи маркетингу. Які це мають бути асоціації чи емоції — головне питання в дизайн-стратегії.

Розберімо це питання на конкретних формулюваннях.

Що може бути дизайн-задачею, а що потребує інтерпретації:

▪ Підвищити продажі — це не задача для дизайну, це задача для маркетингу/комунікації, адже сам собою дизайн не може продавати.

▪ Подобатися замовнику — теж не дизайн-задача, адже замовник далеко не завжди є цільовою аудиторією. Навіть концепт, який суб’єктивно не подобається, можна обґрунтувати, переконавши вибрати саме його.

▪ Бути зрозумілим — вважаємо, що ні: для різних людей зрозумілим буде різне. Один і той самий дизайн може бути зрозумілим для хіпстерів, а от для моєї мами — не дуже. Тому зрозумілість — це скоріше про звичність, і нам потрібно дослідити, що є звичним для вибраної аудиторії.

▪ Викликати певні асоціації у конкретної групи людей, створювати потрібне враження — може. Позиціонування бренду й маркетинг-стратегія задає потрібні ввідні: яке ж враження ми хочемо створити, із чим нам варто асоціюватися.

Наприклад:

Для фінансової установи: виглядати, як фінтех, асоціюватися з легкістю та відкритістю. Або ж, навпаки, виглядати, як столітній непорушний бренд: трішки олдскульний, закритий, зате точно надійний.
брендинг сервісу для спільного придбання нерухомості Inzhur
Для рітейлу косметики: асоціюватися з преміальними брендами та суттєво відрізнятися від українського рітейлу.
брендинг для рітейлу преміум догляду Fabo.ua

Що ми вкладаємо в дизайн-стратегію?

  • Суттєва відмінність. У кожного бренду є форма логотипа, шрифти, кольори, патерни, стилістика ілюстрацій. Зібравши ці атрибути брендів у ніші, ми отримуємо чітку ввідну — як НЕ робити. На презентації клієнту ми завжди збираємо слайд з прикладами брендингу в середовищі конкурентів. Це допомагає помітити їхні схожості та зрозуміти відмінність нашої пропозиції.

ілюстрація і брендинг для ресторану Fat Dragon у Львові
  • Естетика. А точніше, поняття естетики для кожного конкретного клієнта, адже сприйняття красивого — теж справа надивленості, контексту та звички людини. Зазвичай, на дизайн-сесії ми показуємо різні варіанти та збираємо думки клієнта, намагаємося зрозуміти його бачення естетики.

брендинг для німецької компанії Kolo GmbH
  • Сутності. Тут можемо дослідити, що вважається атрибутом люкс-бренду в ніші, а що — умовно народним дизайном, збираємо інформацію про візуальні асоціації, пов’язані з цими поняттями. Часто це можна зрозуміти навіть без живого спілкування з людьми.

  • Доступність. Коли ми створюємо дизайн, то завжди зважуємо простоту та бюджет виготовлення дизайн-матеріалів відповідно до можливостей клієнта. Наша пропозиція має бути зручною та доступною для реалізації: у когось є штатний дизайнер, хтось планує працювати з нашою агенцією і надалі, а комусь потрібно постійно генерувати багато рекламних кампаній за єдиним простим шаблоном.

  • Асоціації та емоційні патерни в категорії. Важливо зрозуміти, що в людей асоціюється з вашою категорією чи продуктом, щоби зберегти важливі атрибути та орієнтири.

Щоб отримати відповіді на ці запитання, можна скористатися різними підходами до дизайн-дослідження.

Задача дизайн-дослідження — інтерпретувати задачу бізнесу, перетворити її на дизайн-задачу, і лише тоді починати роботу над дизайном. Оцінювати дизайн варто з перспективи асоціацій, які він викликає, і контексту ринку.

У нас в агенції дизайн-дослідження проходить усі кола раю:

  • Кейси схожих проєктів. Вивчаємо вже готові рішення та їхню логіку, щоби не робити повторно тої ж роботи та врахувати помилки.

  • Кулхантінг. Оглядаємо видатні чи дуже незвичні роботи вкатегорії. Оцінюємо, що саме закладають автори. Задача — знайти те, що перехоплює подих.

  • Трендспоттінг. Шукаємо трендові роботи зі всього світу та досліджуємо атрибути брендів майбутнього в категорії. Оглядаємо, куди рухається естетика, стиль у категорії, як технології можуть вплинути на цей дизайн, як допомогти.

  • Історія дизайну в категорії. Дивимося, як раніше виглядали бренди, шукаємо закономірності.

  • Дизайн-патерни. Шукаємо закономірності в брендах, які мають потрібні нам характеристики.

  • Атрибути категорії. Знаходимо обов’язкові атрибути категорії в дизайні — саме вони стануть для людей візуальним орієнтиром того, що за продукт чи послугу ми пропонуємо.

  • Контекст. Заглядаємо, з ким ми будемо знаходитися поряд на полиці чи в інфосередовищі, якого масштабу бренди присутні, наскільки масштабно порівняно з ними маємо виглядати ми.

  • Оцінка семіотики. Досліджуємо, іконічні зображення, символи, індекси (знак, який набуває сенсу тільки в контексті), конвенції (нові символи, що набувають певного значення за спільної домовленості), конотації в нашій темі.

  • Матеріали та формати. Якщо ми працюємо над брендом, що має фізичні продукти чи атрибути (наприклад, паковання, POSM), варто дослідити процес виготовлення та матеріали, можливості створення нових форматів, щоби виділитися та розкрити бренд у найменших деталях.

Тепер вже підготовлені ми збираємо ідеї, що виникли в процесі, оцінюємо можливості й загрози та пропонуємо свою стратегію.

Вуаля, беремося до роботи над дизайном із чітким баченням результату, який хочемо отримати. Такий підхід допомагає команді впевненіше працювати над концепціями, а клієнту — розуміти критерії та контекст для оцінки ідей, щоби врешті-решт впевнено зробити рішення.

Віримо, що крутий дизайн поєднує суб’єктивну творчість і осмислену роботу з дуже конкретними цілями та рамками. Тільки такий дизайн може чітко відповісти на запитання: чому саме так, а не інакше.


P.S. Якщо вам цікаво дізнатися більше про дизайн-дослідження, рекомендуємо книгу «Дизайнерське дослідження» видавництва ArtHuss. Розкладені на полички думки допомогли нам зібрати власний підхід до дизайн-процесу в агенції Once.

Once.agency — творча агенція, що мріє зростити #100НовихВеликих на українському ринку.

Більше про нас тут: https://once.agency або в Instagram

Якщо ви хочете долучитися до команди або стати Новим Великим брендом, пишіть сюди: [email protected]

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Once Agency
Once Agency@once

25Прочитань
0Автори
1Читачі
На Друкарні з 19 травня

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається