Mgoes – Web3-розробник та експерт з блокчейн-технологій - пояснює тонкощі SocialFi та виділяє місце Web3 у технологічному вимірі.


У той час як криптовалютний ринок просувається вгору, в індустрії Web3 створюються новітні технологічні засоби. Але що чекає на таку комплексну індустрію в майбутньому?

Щоб дізнатися більше про справжній потенціал Web3, я попросив Mgoes – розробника платформи WalletChat – поділитися своїми експертними думками про те, що відбувається за лаштунками децентралізованої індустрії.

Вступ: про SocialFi та роботу в Web3

– Зважаючи на те, що у вас вагомий досвід у криптоіндустрії та Web3, мені б дуже хотілося дізнатися: як ви опинилися в цій індустрії?

– Це сталося абсолютно випадково – один із друзів просто не міг перестати говорити про Біткоїн у 2014 році. Але тільки у 2021 році мене втягнуло в цю сферу на повну ставку.

– Зараз ви займаєтеся розробкою WalletChat – децентралізованої соціальної платформи. Як блокчейн насправді покращує соціальні комунікації?

– Про це вже багато написано. Але основні будівельні блоки, які пропонує соціальна платформа Web3, на відміну від Web2 – це відсутність цензури і більш ефективний потік цінності для учасників, тобто кріейторів і користувачів. Наразі далеко не зрозуміло, як виглядатимуть продукти-лідери та як вони будуть реалізовувати свої функції, але дуже ймовірно, що ці принципи будуть закладені в їхню основу.

– Який потенціал має SocialFi? Чи можливо, що медіа, розроблені на блокчейні, будуть домінувати в медійному вимірі? Які кроки необхідно зробити для досягнення цієї переваги?

– Так, це можливо, і це – майбутнє, над яким ми всі працюємо. Однак це не буде миттєво, і незрозуміло, чи зможе будь-який з існуючих продуктів досягти такого статусу. Може знадобитися більше 10 років, щоб X або Instagram були замінені Web3-альтернативою. Найкраще, що ми можемо зробити – це продовжувати будувати. Для цього знадобляться сотні нових продуктів, які експериментуватимуть з різними конфігураціями принципів, про які я щойно говорив, і всі вони змагатимуться за увагу, а найкращі з них врешті-решт стануть домінуючими.

Про NFT та cross-chain

– У 2021 році однією з технологій, яка безпосередньо вплинула на криптовалюту, були NFT. Чи є технології, які принесуть таку ж революцію на ринок, у 2024 році?

– З точки зору інфраструктури, у нас є більш продуктивні блокчейни, такі як Solana і мережі другого рівня (L2), а також dePIN, який включає в себе інфраструктуру для децентралізованого штучного інтелекту. Однак я думаю, що більшості нових примітивів потрібен час, щоб повністю дозріти. Особисто я витрачаю більше енергії на нові проєкти, побудовані на існуючій інфраструктурі, оскільки навіть примітиви, які з'явилися один або два цикли тому, все ще перебувають у зародковому стані, з точки зору загальної схеми речей.

– Чи померли NFT? Чому? Якщо так, то чи можна їх врятувати і як?

– NFT як категорія далеко не мертві. Я би сказав, що навіть навпаки – вони все ще перебувають у процесі народження. Тому я налаштований дуже оптимістично щодо цієї категорії.

Проте, NFT як 10-тисячні колекції PFP – це інша справа. Немає жодної причини, чому цей формат повинен домінувати в майбутньому. NFT здатні на набагато більше.

Якщо ми збільшимо масштаб і поговоримо про конкретні NFT-проекти, які домінували до цього часу, то я в основному налаштований песимістично. Історія свідчить, що після будь-якого кембрійського вибуху (наприклад, бульбашки Dot-com) 98% проектів вмирають, і лише 2% продовжують жити. Більше того, після початкової когорти з'явиться багато нових поколінь, які спиратимуться на досвід нинішніх NFT-проектів і досягнуть більшого. Так само, як Facebook зробив для MySpace.

– Багато хто вважає cross-chain вагомим трендом. Чи бачимо ми його відображення на ринку?

– Значення крос-ланцюгів безумовно зростатиме експоненційно зі збільшенням різних груп людей, які використовують різні ланцюги, або одних і тих же людей, які використовують різні ланцюги для різних завдань. Навіть якщо ви є затятими власники Ефіру, вам потрібно працювати з крос-ланцюжком, оскільки зазвичай ви не переводите свої активи безпосередньо на мережу L2. У цьому світі нам знадобиться набагато краща крос-ланцюгова інфраструктура, ніж та, яку ми маємо зараз. Тим не менш, я думаю, що тенденція до створення кращих cross-chain інструментів триватиме ще довго – разом із багатьма іншими тенденціями.

Про мережі layer-2 та трансформацію ринку

– Ми бачимо, що невеликі Web3-рішення загалом перевищують великі мережі за кількістю розробників. Хоча Ethereum і Solana залишаються лідерами, багато інвесторів звертають увагу на Celestia, Near Protocol, Ripple, WhiteBIT Coin, мемкоїни й інші активи. Як ви вважаєте, чому спостерігається така тенденція?

– У кількості розробників? Я не думаю, що це так, але хотів би побачити статистику, якщо я помиляюся. Я впевнений, що Ethereum все ще має найбільший пул розробників, і навіть якщо це зміниться, розробникам потрібен час, щоб перекваліфікуватися і відчути себе комфортно, використовуючи інші мови.

Крім того, подібні мережеві ефекти можна спостерігати, коли мова йде про сформовані бази користувачів. Для того, щоб існуючі користувачі переключилися на іншу мережу, потрібні справді нові кей и використання, недоступні в іншому випадку.

Якщо ви говорите про інвесторів, які прагнуть отримати прибуток, то це вже інша історія. Завжди буде більше спекуляцій на новинках – частково тому, що те, що має у 100 разів меншу ринкову капіталізацію, має у 100 разів більший потенціал. Однак цей показник не обов'язково корелює з інтересом розробників чи користувачів. Хоча залучення більшої кількості грошей зрештою допомагає покращити ці показники.

– Чи означає це, що велика кількість локальних мереж і їх токенів витіснить мастодонтів з ринку?

– Як я тільки що зазначив, я так не думаю. Потрібно багато часу і зусиль, щоб витіснити існуючі мережі з усталеними мережевими ефектами. На кожну умовну Solana приходиться 500 EOS’ів чи інших нових мереж.

– Який ринок ви особисто хотіли б бачити: з лідерством різних токенів чи монополістичний/олігополістичний ринок з домінуванням кількох великих активів? Чому?

– Я думаю, що найкращий сценарій – це мати трохи і того, і іншого. Монополія на один або кілька продуктів ніколи не є хорошою річчю – хоча, коли мова йде про блокчейн, допоки цей продукт достатньо децентралізований, він не може поводитися так само, як традиційна монополія.

Здорова конкуренція завжди найкраще допомагає процвітати найкращим ідеям. З іншого боку, наявність 1000 маленьких ланцюжків, жоден з яких не досягає достатньої масштабованості, також не є оптимальним варіантом – жодному з них не вистачить можливостей захистити активи високої вартості, ураховуючи той факт, що більшість протоколів покладаються на трильйони доларів ліквідності або мільярди користувачів задля досягнення оптимальної функціональності. Багато продуктів DeFi та соціальних мереж є прикладами цього.

– Зважаючи на те, що токени Web3-рішень стають все більш популярними, чи можна стверджувати, що інвестори стали ставити на перше місце функціональну корисність певного активу в рамках токеноміки/ринкового аналізу як фундаментальний фактор?

– Хотілося б! Звичайно, деякі так і роблять. Але як тільки ринок стає гарячим, це призводить до ірраціональної поведінки – точніше, тоді стає раціональним робити речі, які в довгостроковій перспективі є ірраціональними. Іншими словами, гра змінюється з інвестування в речі з функціональною корисністю та довгостроковим потенціалом на фінансування того, що, ймовірно, дасть миттєвий 100-кратний прибуток.

Токени рідко “злітають” через те, що їх корисність або база користувачів зросла в 100 разів протягом місяця – мова йде про те, щоб передбачити, які наративи будуть сприйматися людьми наступними, і встигнути застрибнути на цей вагон раніше за інших. Мабуть, найкращим доказом такої тенденції є мемкоїни.

Бліц: Чому Web3 обʼєднається з Web2

– Чи випередить Ефір Біткоїн?

– Залежить від того, що ви розумієте під словом "випередить". Чи перевищить він ринкову капіталізацію Біткоїна? Зараз – не думаю, але все може змінитися. Чи буде Ефір мати набагато більший обсяг транзакцій, ніж Біткоїн? Це вже відбувається і, швидше за все, продовжуватиметься. Зрештою, це не антагоністична гра для цих двох криптовалют. Історично процвітаючий Біткоїн позитивно впливає на Ефір – і навпаки. Так само, як і у випадку з Web2 – зростання Meta позитивно впливає й на Amazon.

– Назвіть трійку ваших улюблених альткоїнів

– Вибачте, але я не стану цього робити. Я уникаю давати гарячі поради щодо того, у що інвестувати, тому що це не універсальна ситуація, і ваш підхід буде залежати від багатьох факторів, таких як: чи плануєте ви утримувати протягом декількох циклів, чи шукаєте ви швидкого фліпу, чи інвестуєте ви на основі переконань або будь-яких інших тенденцій, наскільки диверсифікований ваш поточний портфель тощо. Будь-хто, хто каже вам "купуйте А, B або С", є шахраєм або набиває собі ціну. Але я завжди радий поговорити про продукти, які я використовую!

– Чи переможе Web3 коли-небудь Web2, чи вони залишаться окремими індустріями?

– Ані те, ані інше. Вони поступово зливатимуться, так само, як Інтернет зливався з фізичним світом протягом останніх 25 років. Так, з'являться деякі Web3-компанії, які знищать своїх попередників з Web2 (згадайте Netflix, який “знищив” Blockbuster). Будуть Web3-продукти Web3, які щасливо співіснуватимуть зі своїми Web2-альтернативами (як-от Amazon і Walmart). А ще будуть Web2-проєкти, які адаптуватимуть і розвиватимуть можливості Web3 (Telegram спадає на думку як потенційний приклад). І, нарешті, не все повинно бути переведено на криптовалюту, так само, як і не кожен бізнес був поглинутий Інтернетом (згадайте ресторани швидкого харчування).

Заключні думки:

– Що чекає на Web3 в майбутньому?

– Багато злетів і падінь. Багато нових мільярдерів і багато людей, що витрачатимуть свої заощадження. Багато чудових продуктів, які стануть незамінними для нас. Більша фінансова свобода і свобода самовираження для всього світу. Більш рівні правила гри, де б ви не були, ким би ви не були. По суті, еволюція Інтернету, але на стероїдах.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Павло Осадчук
Павло Осадчук@paul_osadchuk

пишу про крипту та блокчейн

3.1KПрочитань
17Автори
29Читачі
На Друкарні з 3 серпня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається