Інженерне мистецтво у дії: Українські робототехніки продовжують вражати світ

Привіт! На зв’язку національна збірна України з робототехніки FIRST Global Challenge. Раніше на DOU вийшла стаття про наш процес підготовки до змагань у Женеві. А зараз нам кортить поділитись із вами тими досягненнями та досвідом, які ми здобули протягом цього безцінного періоду. Буде цікаво, отож... ready, steady, go!

Про FIRST Global Challenge

Насамперед привідчинемо двері в унікальний світ FIRST – американської програми, спрямованої на лідерство та інновації. Вже не перший рік поспіль FIRST намагається заохочувати національні уряди та організації більшості країн світу підтримувати розвиток науки, технологій, інженерії та математики, а також інвестувати у STEM-освіту для молодого покоління. Одним словом, програма займається надважливою місією, адже саме молодь успадкує світ, який ми залишимо після себе.

FIRST Global Challenge – всесвітні змагання з робототехніки, які можна назвати олімпійськими іграми у цій галузі. Вони проводяться щороку, починаючи з 2017, у різних країнах світу (у США, Мексиці, ОАЕ тощо).

«WHAT IF WE CELEBRATED STEM THE WAY WE CELEBRATE ATHLETICS? WELCOME TO THE SPORT WHERE EVERY KID CAN GO PRO.»

Мета цих змагань – знаходити у різних куточках планети юних однодумців, готових використовувати власні здібності для розв'язання глобальних проблем; сприяти їх співпраці та взаєморозумінню. Кожна країна представлена своєю збірною командою, що заздалегідь створює та програмує робота для виконання конкретних завдань. Під час змагань команди співпрацюють, щоб досягти головних цілей гри. Вони зазвичай присвячені тим викликам, що стоять перед нашим світом, включаючи 14 найважливіших інженерних проблем.

Загалом, програми FIRST розраховані на учасників віком від 6 років. Проте саме FIRST Global Challenge об'єднує підлітків у віці від 14 до 18 років. Команди складаються в середньому з п'яти студентів та менторів, які діляться знаннями та керують процесом роботи.

Детальніше про завдання сезону

Загальний рівень викидів CO2 в атмосферу безперервно зростає, що негативно впливає на клімат та призводить до глобального потепління. Настав час це змінити й знайти інноваційні рішення для оздоровлення нашої планети. Тому основною темою сезону 2022 FIRST Global Challenge є “Carbon Capture”. Вона закликає команди з усього світу переосмислити майбутнє клімату Землі та попрацювати над перевтіленням нашого дому на краще місце для життя.

Carbon Capture Game Explanation

Кожен раунд гри роботів триває 2 хвилини й 30 секунд. У грі “Carbon Capture” глобальні альянси, складені з 6 національних команд, спільними зусиллями збирають та зберігають кульки вуглецю. Потім вони формують регіональні альянси з 3 роботів кожен, щоб зосередитися на місцевих завданнях. Наприкінці матчу роботи повинні припаркуватися на обраному рівні. Для досягнення успіху, команди повинні побудувати надійного робота, який швидко та ефективно виконає всі поставлені перед ним завдання.

Однак гра роботів – це лише один з аспектів FIRST Global Challenge. Важливо, щоб учасники були здатні подолати обмеження та будувати зв'язки з усіма країнами світу, які об'єднуються навколо спільної місії. Велику цінність несе соціальна активність учасників. Кожна команда має можливість взяти участь у різних соціальних медіа викликах, де вони виконують завдання та діляться своїми досягненнями з усім світом.

Участь у FIRST Global також сприяє всебічному розвитку членів змагання: вони отримують досвід у конструюванні та програмуванні роботів, навчаються ефективно вести соціальні мережі команди, вдосконалюють навички комп'ютерної графіки та 3D-моделювання, встановлюють зв'язки з громадськістю та шукають спонсорів для фінансування команди.

Крім того, одним із ключових аспектів є виклик “Carbon Countermeasures”. На його базі учасники мають розробити власний проєкт, спрямований на скорочення викидів CO2 і боротьбу з глобальним потеплінням в одному з 6 секторів: енергетика, сільське та лісове господарство, урбаністика, будівництво, транспорт, промисловість. Від збірних вимагається творчий підхід та інноваційні рішення для розв'язання складних проблем сучасного світу.

Склад нашої команди

Від самого заснування олімпіади FIRST Global Challenge, Україна є невід’ємною її частиною. Наша збірна постійно займає високі позиції, як-от 10 місце у світі у 2019 році. Десятки молодих технічних лідерів вже зробили свій внесок у спільний успіх нашої держави, і цей рік не став винятком.

Учасники команди на змаганнях з роботом

У сезоні 2022 українська збірна складалася із 4 старшокласників Природничо-наукового ліцею № 145 м. Києва, учні якого щороку демонструють високі результати ЗНО та займають призові місця на різноманітних наукових конкурсах та олімпіадах. Наставницею команди стала найкраща інструктор з робототехніки FIRST Global в Україні, студентка КПІ ім. Ігоря Сікорського, який щороку входить в трійку найкращих ВНЗ, Юлія Шевченко.

FIRST Global Challenge Team Ukraine 2022

FGC 2022 Geneva

Отже, у червні ми почали збирати команду для підготовки на змагання. Перед нами стояло непросте завдання. Всього лише за декілька місяців нам необхідно було зробити надзвичайний обсяг роботи: ввести юних членів команди у курс справ, розвинути соціальні мережі, знайти фінанси на участь та поїздку, побудувати крутого робота, що може виконувати всі поставлені завдання, навчити драйверів робота, налаштувати комунікації з іншими командами, провести івенти та, звичайно ж, гідно представити Україну на змаганнях.

Важливо зазначити, що все, чого ми досягли, є не суто нашою заслугою, але й усіх тих, хто повірив у нас та безперервно підтримував. Саме завдяки вам, ми мали змогу тренуватися та готуватися у безпеці, а також поїхати на змагання.

Із червня та аж до поїздки на змагання у жовтні, тривала інтенсивна онлайн та офлайн робота команди. Звісно ж, не обійшлося і без перешкод на нашому шляху. Окрім ворожих ударів по Києву та проблем із світлом та Інтернетом, набір для конструктурування робота прийшов до нас тільки у день виїзду на змагання. Тому, попри те, що ми максимально намагалися налаштувати систему робота тут, у столиці, фінальна збірка відбулась у Женеві, вночі перед нашим виступом :)

Самі змагання проходили з 13 по 16 Жовтня. І це були максимально насичені дні. Учасники нашої команди вперше у житті досвідчували івент такого масштабу, тому багато довелося дізнаватися і ще більше до чого звикати. І це зовсім не просто, враховуючи, що навколо ще 179 команд з усього світу, із якими треба налагодити комунікації для успішної роботи в альянсах, а також чимало журі, яким треба детально пояснити, що ви зробили за час підготовки та чому саме ваш робот тут найкрутіший.

Спілкування з суддями

Як було сказано вище, змагання проходять у вигляді заїздів гри роботів. Після кожного такого заїзду виставляються бали та формується турнірна таблиця. Загалом в основному етапі наша команда мала 12 матчів із різними особливостями. Після кожного з матчів треба було максимально швидко приводити робота в нормальний стан, поки не настав час наступного раунду. Адже під час заїздів, де на полі 6 роботів, завжди може піти щось не так, і треба максимально швидко адаптувати та пофіксити робота, відремонтувати пошкоджені частини. На ділі це нагадувало піт-стоп на Формулі-1 :)

Під час одного з перших своїх заїздів, ми змогли встановити рекорд з найбільшої кількості набраних балів за матч. За результатами усіх матчів ми посіли почесне 17 місце. Тільки уявіть собі, українські робототехніки увійшли у ТОП-20 країн світу, незважаючи на блекаути та ворожі обстріли під час підготовки, а також попри труднощі з доставкою деталей.

Церемонія нагородження

Здобутий результат дозволив нам вийти у playoff – це гра на виліт із постійними альянсами. Там у свою чергу ми посіли 5 місце!

Наша плідна праця під час підготовки, добре налаштовані комунікації всередині альянсу, чудовий робот, спілкування з експертами стали основою того, що, крім високого рейтингу, ми ще й вибороли додаткові нагороди, а саме:

  • Rajaâ Cherkaoui El Moursli Award for Courageous Achievement (золота медаль)

  • Social Media Challenge Award

  • Safety Award

Rajaâ Cherkaoui El Moursli Award for Courageous Achievement

Під час перебування у Швейцарії, нас підтримало постійне представництво України при відділенні ООН у Женеві. Для нашої команди провели екскурсію Палацом Націй, де ми нагадали, що Україні все ще необхідна потужна підтримка у війні з рф.

Завдяки нашій наполегливій праці та готовності подолати будь-які складнощі, ми зуміли представити Україну на цих змаганнях і зарекомендувати себе як справжні лідери та інноватори.

FIRST Global RoboCo Challenge 2023

Зважаючи на високий результат, який продемонструвала українська збірна під час змагань у Женеві, FIRST запросив нас на додаткові онлайн змагання.

Тут основним завданням було побудувати надійного робота, який зміг би досягати поставлених перед ним цілей. Усі дії виконувались у віртуальній пісочниці, розробленій студією Filament Games. Змагання проходили в 3 етапи під виглядом гри на вибування. На кожен етап визначалася певна кількість команд, що пройде далі, за результатами рейтингової таблиці.

І що б ви подумали? Наша команда успішно пройшла через всі три етапи до фіналу, де посіла 7 місце у світі! Крім того, наш фінальний робот ‘Elysian Gora’ так сподобався журі та експертам, що ми отримали додаткову нагороду – золоту медаль за ‘Most Elegantly Engineered Robot’.

FIRST Global RoboCo Challenge 2023 Award

To sum up

2022 рік видався дуже насиченим та сповненим складнощів для нашої збірної з робототехніки. Проте ми змогли довести, що гідні найкращого, та принесли для України не одну перемогу. Навички та майбутній потенціал наших юних робототехніків були відмічені багатьма суддями та експертами у цій ніші.

Отож ми не зупиняємося на досягнутому, а плануємо і надалі продовжувати розвивати STEM-освіту у нашій країні. Що більше почесних місць і нагород ми виборюємо для нашої держави, то частіше нагадуємо світові про те, що українці – передова та високорозвинена нація, яка прагне зробити нашу планету кращим місцем для існування!

Наша команда вже починає готуватися до наступних звершень на FIRST Global Challenge 2023 та потребує підтримки. Тому ми завжди відкриті до спілкування тут:

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Юлія Шевченко
Юлія Шевченко@shevchenko_y

70Прочитань
0Автори
3Читачі
Підтримати
На Друкарні з 28 травня

Вам також сподобається

Коментарі (6)

Круто! Вся команда - молодці!

Вам також сподобається