Багато людей приходить до вибору між Linux та Windows системами. В цій статті ми розберемо, що краще обрати.
Windows
Windows - це пропрієтарна операційна система розроблена корпорацією Microsoft.
Плюси +
Зручний інтерфейс
Красивий дизайн
Мало багів
Все розробляється під Windows
Різноманітність функцій
Мінуси -
Ліцензійна (платна)
Пропрієтарна
Великий розмір системи
Забирає багато ресурсів
Складність встановлення ПЗ
Складний доступ до системи
Linux
Linux (GNU/Linux) - це сімейство unix-подібних операційних систем розроблених на базі ядра Linux.
Плюси +
Безкоштовна
Відкритий код
Пакетні менеджери
Повний доступ до системи
Великий вибір стільниць, віконних менеджерів та дистрибутивів
Мінуси -
Складність встановлення
Термінал
Не популярна для десктопів
Мала кількість популярних програм
А тепер все по порядку
Ліцензія
Перше, що ми розберемо - це ліцензія. Windows потрібно купляти та активувати, що повністю насолоджуватися системою. В той час, як Linux це безкоштовна система. Не всі дистрибутиви лінукс є повністю безкоштовними. Існують платні підписки по типу RedHat Linux Enterprise або Ubuntu Pro. Здебільшого підписки надають додатковий рівень безпеки для системи.
Пропрієтарна та відкрита
Windows - це закрита система. Ви не можете дізнатися, що знаходиться під “капотом”. Через це виникають складності кастомізації та модернізації системи, а якщо у вас буде баг, то ви не зможете самостійно(здебільшого) його пофіксити і треба чекати на оновлення. В Linux все набагато краше. Це відкрита операційна система в якій ви можете зробити все на свій смак. Головне знати, що ви робите!
ПЗ та Пакетні менеджери
В Linux існує така цікава штука, як пакетні менеджери. За допомогою них ви можете дуже просто встановлювати, видаляти або оновлювати ці пакети (програми, репозиторії). В Windows з цим все складно. Щоб встановити програму вам спершу треба зайти на сайт, потім встановити завантажувач(файл.exe), запустити його, налаштувати встановлення і тільки зараз програму встановлено. А щоб видалити треба користуватися іншою програмою(зазвичай uninst.exe). Для оновлення іноді потрібно знову встановлювати завантажувач. Windows все ж таки має свій диспетчер пакетів(пакетний менеджер), але це дуже не популярна штука порівняно з Linux дистрибутивами. Також Windows має свій магазин застосунків, але хто ним користується?
Повний та складний доступ до системи
В цьому плані Linux та Windows надзвичайно різні. В Linux для отримання повних прав(root) вам потрібно прописати команду su
або зайти від імені користувача root. Для root прав на 1 команду достатньо sudo <команда для виконання>
. В Windows вам потрібно запустити програму від імені адміністратора - це для прав адміністратора, що логічно, але про повний доступ забудьте. Мова йде про дозвіл TrustedInstaller, який дозволяє частково редагувати системі файли.
Великий вибір стільниць, віконних менеджерів та дистрибутивів
Що ж це означає? В лінуксі є багато різних стільниць(KDE Plasma, GNOME, XFCE, MATE і ще дуже багато) і всі вони мають свій вигляд
Також в лінуксі є велика кількість дистрибутивів. Наприклад: Arch Linux, Linux Mint, Debian, Fedora, Ubuntu і ще дуже багато.
В Windows такої розкоші немає. Для зміни “панельки” вам потрібно встановлювати сторонню та не офіційну програму.
Термінал
Новим користувачам дуже страшно наближатися до терміналу, бо це для них щось надто складне. Воно не є таким. Є велика кількість гайдів для роботи з терміналом, що можуть допомогти вам. Після навчання, термінал буде найкращим вашим другом. Як досвідчений користувач скажу: термінал — це дуже зручний спосіб взаємодії із системою
Не популярність
Однією з причин чому лінукс не популярна на десктопі - це невідомість. Багато користувачів просто не знають, що це таке, бо Windows зайняла все місце. Також причина може бути в тому, що людям потрібна вже встановлена система, а зазвичай це Windows, і Linux ставлять дуже рідко. І сама ВЕЛИКА проблема - це те, що на лінукс мало програм, а програми не роблять через те, що вона не популярна. Замкнене коло…
Складність встановлення
Це міф! Лінукс настільки ж легко встановити, як і Windows. Просто в лінуксі більший вибір та свобода. Arch Linux сюди не враховуємо. Його дійсно складно встановити, але система не для новачків і досвідченим користувачам зручно її використовувати.
Великий розмір системи
Windows дійсно потрібно досить багато місця для встановлення. Рекомендують для системи виділяти не менше 50 ГБ, в той час як для лінукс потрібно лише 25 ГБ і це з великим запасом. Все залежить від використання.
Мої рекомендації
Вибір звичайно за вами! Я використовую дуал бут(дві+ системи на одному пк), бо мені дуже подобається linux і потрібні програми, які є тільки на Windows, а Wine юзати не дуже хочеться.