Люди люблять ненавидіти голубів за те, як вони забруднюють припарковані машини або злітаються до залишків їжі на тротуарі. Але з більш ніж 300 видами диких голубів, знайдених на Землі — багато з них приголомшливі — настав час, щоб скромний голуб почав воркувати.
«Голуби — це біологічне диво», — каже Розмарі Моско, автор «Кишенькового посібника зі спостереження за голубами».
«Вони роблять молоко для своїх дитинчат. Вони можуть злітати майже вертикально. Вони бачать кольори, яких ми не бачимо, чують звуки, яких ми не чуємо, і знаходять шлях через сотні миль за допомогою механізмів, які ми не зовсім розуміємо», — каже вона. «Це птахи, яких найбільше забувають».
Цікаво, що немає наукової різниці між голубами та набагато улюбленішими горлицями. Обидва птахи є членами родини Columbidae, і хоча термін «голуб» зазвичай застосовують до більших видів, а «горлиця» — до менших, Моско зазначає у своєму ілюстрованому польовому довіднику, що насправді немає наукової чи еволюційної різниці між жодною з цих груп. Більше того, всюдисущий голуб, якого можна знайти в містах по всьому світу, походить від птаха, відомого як кам’яний голуб, якого люди давно одомашнили.
Є також докази, що дикі голуби були основним джерелом їжі для неандертальців, а пізніше і для людей, починаючи принаймні 67 000 років тому. Більш відома неоціненна послуга домашнього голуба у зв’язку на великі відстані для багатьох різних цивілізацій, від стародавніх римлян до Чингісхана.
«Протягом більшої частини своєї історії вони символізували багатство та владу», — каже Моско. «Вони були літаючими Ferrari».
У деяких частинах світу найшвидші голуби досі приносять карколомні суми. У 2020 році на бельгійському аукціоні одного спортивного голуба на ім’я Нью Кім було продано приблизно за 1,9 мільйона доларів.
З голубами, куди б ми не дивилися в міському житті, важко уявити світ без воркуючих зграй. Але навіть ці адаптовані птахи не застраховані від вимирання.
У 1800-х роках голуб мандрівний (Ectopistes migratorius) вважався одним із, якщо не найчисельнішим птахом у світі, з популяцією близько трьох мільярдів тварин. Але потім, менше ніж за століття, люди викорінили цей вид із дикої природи завдяки ненаситному голоду до недорогого м’яса птахів у поєднанні з широкомасштабною вирубкою лісів.
У 1914 році остання відома мандрівна голубка на ім’я Марта померла в неволі в зоопарку Цинциннаті — як ніколи яскраве нагадування про те, що ми повинні цінувати красивих і різноманітних голубів, які у нас є, перш ніж вони зникнуть.
Від початку комп’ютерної ери взаємодія з програмами відбувалась через введення команд з клавіатури. Згодом всі головні програми перейшли на графічний інтерфейс, але дещо й залишилось
Від початку комп’ютерної ери взаємодія з програмами відбувалась через введення команд з клавіатури. Згодом всі головні програми перейшли на графічний інтерфейс, але дещо й залишилось