CEO Binance йде у відставку на тлі судових справ у США: переграв чи програв?

Зображення створено автором статті в графічному редакторі Canva © Автор бере на себе авторські права та відповідальність за походження

Чанпен Чжао (більш відомий як CZ) пішов із посади CEO найбільшої криптовалютної біржі у світі Binance, залишивши позаду безліч запитань і незрозумілостей. І хоча мотиви рішення Чжао здаються очевидними, його наслідки для компанії неможливо оцінити. Така невизначеність продовжує підігрівати та без того палкі дебати у медіа-просторі, заповнюючи його ірраціональними умовиводами та здогадками.

Та насправді, зміни у вищому менеджменті Binance були лише питанням часу. На це вказує величезний базис фактів, які ми сьогодні розглянемо, розставивши всі крапки над "і" щодо передісторії відставки Чанпена Чжао та її зв'язку з судовими процесами у США.

Контекст:

Чанпен “CZ” Чжао. Джерело: CoinGape
Чанпен “CZ” Чжао. Джерело: CoinGape

21 листопада Чанпен “CZ” Чжао оголосив, що залишає посаду генерального директора Binance.

Звільнення Чжао з посади генерального директора не означає повного розриву співробітництва з Binance. Засновник компанії залишиться її найбільшим акціонером, а також джерелом "консультацій з основних напрямків бізнесу", згідно з офіційною заявою Binance.

CZ також повідомив, що місце генерального директора Binance займе Річард Тенг. Раніше він обіймав посаду голови відділу регіональних ринків компанії.

Вважається, що критичне для Binance рішення було прийняте в рамках угоди компанії з американським урядом. Зокрема, CZ визнав себе винним у невживанні заходів для запобігання відмиванню грошей, а компанія погодилася виплатити понад 4 мільярди доларів штрафів у результаті розслідувань державними структурами США. "Я припустився помилок, і я повинен взяти на себе відповідальність", – сказав Чжао у своїй заяві на сторінці в X.

Binance як обʼєкт розслідувань у США

Комісія з цінних паперів і бірж США. Джерело: Investopedia
Комісія з цінних паперів і бірж США. Джерело: Investopedia

У червні 2023 року скандально відома Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC) подала до суду на Binance, Binance.US та Чанпена Чжао з приводу лістингу незареєстрованих цінних паперів у вигляді криптовалют для торгівлі й інвестування. 

Саме цей судовий процес вважається більшою частиною криптокомʼюніті поворотним моментом у функціонуванні та репутації Binance. Утім, це припущення є хибним, оскільки біржа мала проблеми з дотриманням американського законодавства ще задовго до того, як за неї взявся Генслер.

Принаймні з 2018 року Binance перебуває під пильною увагою Міністерства юстиції та прокуратури США. За інформацією від джерел Reuters, розслідування відомств зосереджувалося на дотриманні Binance законів США про боротьбу з відмиванням грошей (anti-money laundering, скорочено – AML) і економічних санкцій.

Деталі справи залишалися невідомими, аж поки в грудні 2020 року федеральні прокурори не звернулися до Binance з проханням надати внутрішню комунікацію компанії щодо реалізації її AML-політики, а також листувань із самим Чжао. Досі невідомо, як на цей запит відреагували в Binance, та він продемонстрував, що американське правосуддя міцно тримає компанію в лещатах. І підстави для цього були досить вагомі.

Лише за рік до цього, у лютому 2019 року, колишній директор з питань комплаєнсу Binance Семюель Лім отримав інформацію про транзакції бойовиків палестинського угруповання ХАМАС на біржі. Натомість, усвідомлення проблеми не спричинило її вирішення, оскільки з 2021 року тільки ізраїльська поліція заблокувала майже 190 пов'язаних з терористами акаунтів Binance (до речі, у співпраці з самою біржею).

Загалом, згідно з розслідуванням Reuters, протягом 2022 року слабкий AML-контроль Binance призвів до здійснення платежів на користь кримінальних елементів і компаній, які намагаються уникнути санкцій США, на суму понад 10 мільярдів доларів США.

Левова частка правопорушень Binance припала на роботу компанії в Росії. Аж до вересня 2023 року компанія продовжувала здійснювати фінансові операції, намагаючись обійти санкції США шляхом припинення P2P-торгівлі з рублем і забороні проведення операцій із картками Visa та Mastercard, що зареєстровані у міжнародних банках. Натомість, такі біржі, як crypto.com, WhiteBIT, KUNA тощо призупинили свою діяльність на російському ринку в перші дні вторгнення Росії в Україну.

Ініціація судових позовів і звинувачення накопичувалися до самого звільнення CZ з посади генерального директора Binance. Як було зазначено вище, це стало результатом угоди компанії з американською владою, а також згоди виплатити 4 мільярди доларів штрафів.

Через скоєні злочини Binance стала найбільшою криптовалютною біржею у світі. Тепер Binance сплатила один з найбільших корпоративних штрафів в історії США»

 - заявив Меррік Гарланд, генеральний прокурор США.

Зокрема, 21 листопада Чжао з'явився у федеральному суді в Сіетлі і визнав себе винним у порушенні закону про боротьбу з відмиванням грошей і санкцій, висунутих Міністерством юстиції. Крім того, Binance врегулювала звинувачення з Мін'юстом, CFTC, Мережею по боротьбі з фінансовими злочинами Міністерства фінансів (FinCEN) та Управлінням з контролю за іноземними активами (OFAC).

У офіційній заяві Міністерство фінансів США зазначило, що вжило безпрецедентних заходів для притягнення Binance до відповідальності за порушення американського законодавства у сфері боротьби з відмиванням грошей і нездатність запобігти підозрілим транзакціям з терористичними організаціями та повідомити про них.

Binance закрив очі на свої юридичні зобов'язання в гонитві за прибутком. Її навмисні помилки дозволили грошам терористів, кіберзлочинців і кривдників дітей надходити через її платформу»

 – заявила під час прес-конференції міністр фінансів США Джанет Йеллен.

З усього сказаного можна зробити висновок, що рано чи пізно Binance все одно зіткнулася б з правовими заходами з боку американської влади, але мало хто міг уявити, що це призведе до таких радикальних наслідків. Спроби знайти пояснення рішучості CZ призвели до появи цілої низки ідей та поглядів. Серед найбільш поширених – звільнення Чжао як виграшна стратегія.

Чи дійсно переміг CZ?

Досить нестандартну позицію щодо відставки Чжао висловив аналітик Коул Гарнер. На власній сторінці в X він зазначив, що Чжао буквально "дав хабаря" американській владі "серед білого дня", поставивши "нового маріонеткового генерального директора" і, врешті-решт, звільнившись від супутніх ризиків, тобто екстрадиції. У той же час, CZ, очевидно, вдалося покращити репутацію Binance, ліквідувавши загрозу судових розглядів.

Здається, що з фактами, наведеними Гарнером, важко не погодитися – виплата компенсації в розмірі 4-х мільярдів доларів і відставка CZ з посади генерального директора була, ймовірно, найбільш правильним рішенням в умовах юридичної кризи Binance. Проте, чи було б доречним вважати все це перемогою?

Окрім того, що Чанпен Чжао визнав свою провину, а Binance виплатила величезну компенсацію, буквально визнавши достовірність звинувачень, винесення вироку Чжао має відбутися наступного року, а можливий термін його ув'язнення може становити до 18 місяців.

Більше того, прокуратура США попросила суд заборонити CZ покидати територію США до винесення вироку 23 лютого 2024 року.

Тим не менш, Чжао, схоже, знає про розслідування і пообіцяв добровільно повернутися до США для винесення вироку.

"Я хочу взяти на себе відповідальність і закрити цю главу в моєму житті, – заявив CZ, – "Я хочу повернутися. Інакше мене б тут сьогодні не було".

Зрештою, було б неправильно заперечувати, що дотримання судових позовів і зміна корпоративної структури Binance є ефективними рішеннями для підтримки репутації та життєздатності компанії. Тим не менш, Binance зазнала значної шкоди для своєї стабільності та працездатності, тому не можна називати це "перемогою" і абсолютно вигідним стратегічним кроком.

Як піар Binance рятує компанію

Безумовно, існування Binance ніколи не було гладким. Однак потрясіння, із якими вона стикається, змусили б піти на дно будь-яку іншу біржу. Тим не менш, Binance продовжує існувати – і продовжує бути лідером у криптоторгівлі. У чому ж полягає секрет успіху компанії?

Безумовно, її успішність не забезпечується обсягом торгів. Якби це було так, то FTX продовжувала би процвітати.

Секрет полягає у PR-стратегії Binance. Незважаючи на численні репутаційні кризи та технічні недоліки, Binance все ще сприймається як наріжний камінь криптотрейдингу, а користувачі продовжують довіряти CZ завдяки його активній і відкритій комунікації з юзерами. Ба більше, ні для кого не буде секретом, що кожний майбутній криптотрейдер починав свій шлях саме з Binance.

Також, варто памʼятати, що піар Binance зберігає ефективність під посиленим тиском з боку правоохоронних органів США та регуляторів не тільки на компанію, але й на криптоіндустрію в цілому, що можна помітити й на прикладі вироку Сему-Бенкману Фріду (засновнику сумнозвісної криптовалютної біржі FTX).


Оскільки винесення вироку для Чанпена "CZ" Чжао ще попереду, судова історія Binance ще не дійшла до логічного закінчення. Та це саме логічне закінчення вплине не тільки на біржу Чжао, але й на весь криптовимір у цілому.

У той час як світові держави й організації шукають можливі варіанти регулювання криптовалюти разом із усіма її ризиками, репутація найбільшої криптокомпанії у світі стане відображенням усього Web3 виміру як в очах можновладців, так і в очах спільноти індустрії. Вплив Binance на ринок – доволі потужний, і це означає, що її успіх (чи поразка) визначатиме подальший розвиток крипти.

Тим не менш, компанія продовжує справлятися з викликами, вселяючи оптимістичні надії на результати майбутніх судових процесів і вражаючи власною стійкістю осіб як із блокчейн-виміру, так і світу традиційних фінансів.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Павло Осадчук
Павло Осадчук@paul_osadchuk

пишу про крипту та блокчейн

3.3KПрочитань
17Автори
30Читачі
На Друкарні з 3 серпня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається