Профільний журналіст та експерт інформаційного агентства "Стоп Корупції" Ігор Хмурий розслідує тему прямих угод, які укладає Державний оператор тилу з українськими виробниками бронезахисту. У дописі на власній сторінці у соцмережі Хмурий розповів підписникам про контрабандистську діяльність.
Розслідувач назвав ймовірну причетність одного з "улюбленців ДОТ" до схем з ознаками контрабанди за участі "відомих" турків", а також – підтвердження, за його даними, ще одним "улюбленцем ДОТ" фактичної попередньої переплати за прямими угодами.
Нагадаємо, навесні 2024 року ДОТ без конкурсу замовив у трьох компаній бронежилети на 1,3 млрд – по 30,5 тис. за штуку. Такі ціни аргументувались терміновістю (до кінця липня).
"І майже одразу провів конкурс вже по 26 тис., який провалився. Усі фаворити зірвали строки, але покарали лише зальотного. "Укртак" та ХЗЗІЗ замість санкцій отримали аванс, пролонгацію та нові замовлення. Ба більше, незважаючи на увагу ЗМІ й наші гострі питання, 14 жовтня "Укртак" отримав ще два контракти від ДОТ на 670 млн грн", – стверджує Хмурий у своєму дописі у Facebook.
Так, з "Укртаком", за даними Рrozorro, ДОТ уклав пряму угоду на постачання 11 840 комплектів бронежилетів за ціною 30 780 грн/шт. ще 17 травня цього року. Граничною датою, до якої "Укртак" мав надати бронежилети, в угоді зазначене 31 липня 2024 року. Однак свої зобов’язання компанія так і не виконала.
Втім, у "СтопКорі" стверджують, що зверталися з запитами з цього приводу у ДОТ. І у відповіді, датованій 16 жовтня 2024 року, у держпідприємстві заявляли, що порушення термінів угоди було "зафіксовано". Що, додають у "СтопКорі", не завадило ДОТу за два дні до того, 14 жовтня, опублікувати ще два тендери на закупівлю бронежилетів, перемогу у яких зрештою отримав "Укртак": на 254 млн грн та на 424 млн грн.
В обох випадках "Укртак" пропонував дещо нижчу ціну, ніж його конкурент, науково-виробниче підприємство "ТЕМП-3000". Однак у ДОТ при цьому чомусь не взяли до уваги "зафіксований" зрив переможцем попередньої угоди на поставки бронежилетів, яких на фронті так і не дочекалися.
Хмурий стверджує, що з жовтня "Укртак" фігурує у кримінальному провадженні щодо контрабанди. Досудове розслідування проводять детективи Територіального управління Бюро економічної безпеки в Одеській області.
Його слова підтверджуються ухвалою Київського районного суду Одеси.
У її тексті, зокрема, згадується й про різні інвойси.
"Опитуванням водія зазначеного вантажного транспортного засобу було виявлено два комплекти товаросупровідних документів, а саме інвойсів, в яких зазначено різну суму на один і той самий вантаж", – зазначено в ухвалі суду.
Також слідчий суддя вжив формулювання про "протиправну діяльність "Укртаку" і зазначив, що 28 жовтня детективи БЕБ провели обшук вже у приміщеннях "Укртаку". Під час слідчих дій було вилучено значний масив різної документації. Оскаржити вилучення та домогтися повернення документів представники компанії намагалися через суд однак слідчий суддя Київського районного суду міста Одеса у цьому "Укртаку" відмовив.
За даними слідства, як випливає з тексту цитованої вже ухвали суду, комплектуючі для виробництва бронежилетів, а саме "м'який балістичний пакет захисту, поліетиленова тканина, набір пряжок", які знайшли у фурі, для "Укртаку" було відправлено турецькою компанією ІРЕК SAVUNMA SAN.LTD.STI MALIKOY BASKENT OSB МАН.17 CAD. N0:38 SINCAN / ANKARA .
"До речі, ця фірма дотепер не закрила контрактів з ДОТ на понад 1 млрд грн і навряд чи вже це зробить до кінця року, враховуючи нові проблеми. А це десятки тисяч бронежилетів, яких так і не дочекалась армія", – стверджує автор розслідування, анонсуючи докази своїх слів у "фінальному матеріалі".
Прихильністю посадовців ДОТ, за словами Хмурого, користується не лише "Укртак", а й ще один виробник: ТОВ "Харківський завод засобів індивідуального захисту" (ХЗЗІЗ). Щоправда, остання до початку грудня упродовж кількох місяців у тендерах ДОТ на закупівлю засобів індивідуального захисту не "світилася".
Журналіст стверджує, що починаючи з літа ДОТ не замовляв у цієї компанії бронежилети, що підтверджується даними порталу youcontrol.
"Аж раптом 9-10 грудня тиловики віддали ХЗЗІЗ одразу чотири контракти на понад 460 млн. Рукавички, чохли на броніки, наколінники – і 249 млн на бронежилети. При тому, що минуле замовлення вони замість обіцяних двох місяців ледве закрили за пів року. Та найголовніше – ціна. Цього разу ХЗЗІЗ забрав договір на аукціоні й запропонував, увага, 25 тис. за комплект. Нагадаю, у травні пряму угоду ДОТ їм віддав за понад 30 тис. за штуку", – емоційно звернув увагу на певні невідповідності журналіст Хмурий.
Також він поставив риторичне запитання: "Тож скільки взагалі має коштувати бронежилет для армії і яка ж його маржа, якщо одні бавляться з ціною на митниці, а інші ось так легко скидають 20%?".
На завершення Хмурий розписує два показових факти:
За поточний рік "Укртак" виграв тендерів та прямих угод на 1,8 млрд. Два роки до цього цифра не перевищувала 10 млн.
ХЗЗІЗ за 2024 отримав замовлень на 1,9 млрд – минулого року було 196 млн, у позаминулому менш як 10 млн.