Крипто, ШІ та ідеї Білла Гейтса: всебічний погляд на технологічні тенденції

Зміст
Крипто, ШІ та ідеї Білла Гейтса: всебічний погляд на технологічні тенденції
Зображення: brokker.news

Цього року запити "ШІ" в Google перевершили за кількістю запитів навіть "біткоїн" та "криптовалюта". Згідно зі словником Collins, "штучний інтелект" став словом року 2023. У 2021 році вийшов ChatGPT, що спричинило постійний ріст інтересу до "ШІ" в Google. За даними Google Trends, з 2023 року користувачі значно більше цікавилися пошуком штучного інтелекту, ніж "біткоїнами" або "криптовалютами". Цікаво, що до 2020 року інтерес до пошуку "біткоїн" та "криптовалюта" перевершував інтерес до "штучного інтелекту", але згідно з даними Google, ситуація почала змінюватися приблизно в серпні 2022 року.

ШІ проти криптовалюти: Динаміка пошукового інтересу у 2023 році

Біткоїн та інші криптовалюти, перебували у “бичачому” напрямі, піднявшись у вартості  протягом першого кварталу 2023 року, проте згодом відбулася зміна на “ведмежий” тренд, що завершився лише під кінець року. На початку червня 2023 року інтерес до цифрових активів зменшився, а пошукові запити в Google щодо терміну "криптовалюта" впали до мінімального рівня, який зафіксований з 2020 року.

Зростання пошукових запитів за терміном  "штучний інтелект" розпочалося приблизно в листопаді 2022 року, в той самий місяць, коли було випущено ChatGPT від OpenAI. З того часу розрив у пошукових запитах, пов'язаних з криптовалютами, збільшився.

У 2023 році пошуковий інтерес до ШІ значно перевищив інтерес до криптовалют або біткоїнів. Джерело: Google Trends

У 2023 році пошуковий інтерес до штучного інтелекту значно перевищив інтерес до криптовалют або біткоїна. За даними Google Trends, глобальний пошуковий інтерес до "штучного інтелекту" наразі оцінюється на рівні 91, тоді як до біткоїна - на рівні 22. Google оцінює пошукові запити за шкалою від 0 до 100, виходячи з частки теми в загальному обсязі пошукових запитів за всіма темами.

 Ціна Біткоїна (BTC) 9.01.2024. Джерело: Tradingview

Зацікавленість людей у штучний інтелект може вплинути на ціну криптовалют, зокрема біткоїну. Такі криптовалюти, як і інші альткоїни, відзначаються повним відновленням після "ведмежої" фази на початку року та переходять в "бичачий" тренд, торгуючись за високими цінами. На момент написання Bitcoin(BTC) торгується із ціною більш ніж $42 тисячі.

Інтерес до генеративного ШІ, систематизований  за країнами. Джерело: Visualcapitalist

Розвиток штучного інтелекту стало головним рушієм, що відкриває багато можливостей. Одна навіть при цьому у деяких залишаються сумнівними.  Наприклад, на думку опитаних, стрімкий розвиток технології може призвести до втрати робочих місць у різних галузях професійної діяльності. Проте ймовірно, такого не станеться, принаймні протягом наступних десятиліть.

До слова, багато хто із людей звернув увагу на різні AI-сервіси, що демонструють активне використання нових чат-ботів, зокрема ChatGPT, Google Bard, Meta AI та GrokAI. 

Початок ери штучного інтелекту 

Співзасновник Microsoft Білл Гейтс опублікував свої прогнози щодо розвитку штучного інтелекту в наступному році, заявивши, що, на його думку, технологія ШІ може зробити світ "справедливішим".

На думку Гейтса, головний урок, який можна винести з використання ШІ, особливо в різних  індустріях, зокрема в області медицини. Гейтс, також зазначив, що 2023  рік дав уявлення про те, які завдання штучний інтелект може виконувати самостійно і як він може виступати в ролі "другого пілота". Він підкреслив, що індустрія все ще має пройти "довгий шлях", стикаючись з такими викликами, як масштабування проєктів без шкоди для їхньої якості та забезпечення доступу до серверної функціональності з довгостроковим функціоналом.

У попередніх листах протягом  року Гейтс оголосив про початок "ери штучного інтелекту", назвавши цю технологію "революційною, подібною за своїм впливом до мобільних телефонів та Інтернету".

За останній рік стрімкий розвиток генеративного штучного інтелекту призвів до радикальних змін у різних галузях по всьому світу. Приклади варіюються від використання штучного інтелекту для більш точного прогнозування погоди до створення повністю штучних відділів новин.

До речі, у своєму листі, Гейтс також описав свої думки щодо розвитку ШІ, підкресливши, що зараз ми живемо в хаотичному та захопливому столітті, коли технології не перестають нас дивувати.

"Звичайно, ШІ — далеко не єдина визначальна риса 2023 року. Мільйони людей продовжують переживати нестерпне горе внаслідок війни Росії з Україною та інших конфліктів. Моє серце розбите постійними стражданнями ізраїльтян і палестинців, а також народу Судану. Водночас все більше і більше людей змушені терпіти труднощі через погодні явища, викликаних зміною клімату. Сім'ї у  світі все ще сильно страждають від інфляції та повільного економічного зростання. Без сумніву, це важкі часи, але я залишаюся оптимістом щодо майбутнього. Темпи розвитку інновацій ще ніколи не були такими високими. Ми досягаємо значних успіхів у розв'язання складних проблем, що покращить життя мільйонів людей", - написав Білл Гейтс у листі 19 грудня 2023 року.

Погляди на штучний інтелект (ШІ) в криптотвіттері

Користувач з нікнеймом Autism Capital одним із перших виявив тенденцію в пошукових запитаннях за ключовим словом "AI" у своєму твіті 26 грудня, поділившись своїми спостереженнями з підписниками. Один з коментаторів під постом Autism Capital припустив, що підвищений інтерес до технології пов'язаний з тим, що біткоїн і криптовалюта є відносно старими предметами інтересу в порівнянні зі штучним інтелектом. Це свідчить про те, що люди вже активно вивчали криптовалютні терміни в попередні роки.

Пост X (Autism Capital. Джерело: X

Згідно з аналізом CoinGecko, опублікованому на платформі X (раніше відомий як Twitter), у липні АІ також став явним переможцем серед шукачів роботи. Виявилося, що запуск ChatGPT у листопаді 2022 року призвів до сплеску пошукових запитів на тему "робота у сфері АІ", які в чотири рази перевищили кількість запитів на тему "криптовалюта".

Пост в X (раніше Twitter) від CoinGecko. Джерело: X

Блокчейн та ШІ: чи можлива між ними синергія?

Блокчейн і штучний інтелект активно розвиваються, впливаючи на життя людей і суспільство. Штучний інтелект автоматизує процеси та приймає рішення на основі даних, а блокчейн створює безпечні бази даних для безпосередніх транзакцій. Поєднання цих технологій може викликати революцію в різних галузях.

Штучний інтелект поліпшує продуктивність блокчейн-мереж, алгоритми виявляють аномалії та запобігають зловмисним діям. З іншого боку, блокчейн створює безпечне середовище для роботи алгоритмів штучного інтелекту, захищене від втручання.

Проте існують виклики: обмежена швидкість транзакцій та високе споживання енергії обмежують масштабування блокчейну. Розгортання алгоритмів ШІ в мережах блокчейн також ускладнюється обчислювальною складністю.

Незважаючи на це, розробники шукають рішення та максимізують переваги взаємодії обох технологій, сподіваючись на креативні рішення, що трансформують різні галузі.

Переваги об'єднання штучного інтелекту та блокчейну:

  • Прозорість ШІ. Розміщення компонентів штучного інтелекту, таких як дані та алгоритми, на блокчейні з відкритим доступом може забезпечити прозорість та  справедливість ШІ, що підвищить довіру до нього. Також, якщо всі "розумові процеси" ШІ будуть зареєстровані в ланцюжках даних, їх буде легше відстежити та зрозуміти логіку.

  • Захист даних. Питання щодо безпеки та приватності інформації, яку збирає ШІ, можуть бути вирішені завдяки впровадженню технології блокчейн, що дозволить відстежувати, хто і коли отримував доступ до конкретних даних. Це сприятиме більшій готовності користувачів ділитися своїми даними, що своєю чергою стимулюватиме активний розвиток ШІ.

  • Торгівля даними. Використання блокчейну дозволить не лише обмінюватися інформацією, зберігаючи приватність, але й продавати її. Дослідницькі проєкти зможуть придбати необхідні специфічні дані для вдосконалення ШІ.

  • Продаж обчислювальних потужностей. У світі достатньо графічних процесорів, які не залучені до роботи цілодобово. Їхні власники могли б у вільний час надавати обчислювальні потужності для ШІ за допомогою смартконтрактів. За це користувачі, звісно, отримуватимуть винагороду в криптовалюті.

  • Оптимізація роботи блокчейну. ШІ може знаходити рішення для проблем, з якими стикається технологія блокчейну, такі як запобігання атак, виявлення слабких місць та усунення їх, або виявлення спроб атак і вчасне активування захисних механізмів.

  • Поєднання приватності та персоналізації. Користувачам, які не хочуть, аби їхні особисті дані відправлялися на центральний сервер для подальшого аналізу та персоналізації контенту, став би в пригоді децентралізований ШІ. Штучний інтелект на основі блокчейну зміг би провести всі обчислення та персоналізацію прямо на пристрої користувача, нікуди не передаючи його дані.

2023 рік — бум ШІ у світі та Україні: і вабить, і страшить

Хоча технологія штучного інтелекту розвивається невпинно та цілеспрямовано, українці ще не дуже активно користуються нею. Але війна пришвидшує впровадження штучного інтелекту. Нещодавно Україна, разом із 29 іншими країнами, підписала міжнародну декларацію з безпеки використання штучного інтелекту.  У цьому документі включено останні дослідження в галузі ШІ та визначені можливі ризики, такі як втрата контролю та негативні наслідки використання цієї технології. Декларація закликає до розвитку ШІ в інтересах держави, бізнесу та громадян. 

Заступник міністра Георгій Дубинський підписав її на AI Safety Summit, який є наймасштабнішим самітом з безпеки ШІ. Серед інших підписантів - США, Австралія, країни ЄС, Китай, Саудівська Аравія, Південна Корея. Раніше, Україна вже встигла представити дорожню карту регулювання ШІ, а ООН створила Консультативний орган з питань ШІ.

Проблему ШІ наразі інтенсивно обговорюють у різних контекстах – від використання ChatGPT для написання студентських робіт до розмов про «катастрофічну» загрозу ШІ для людства (наприклад, у The Bletchley Declaration, чи на AI Safety Summit 1-2 листопада 2023 року). 

Наприкінці 2023 року – після року жвавих дискусій довкола штучного інтелекту у світі – в українців сформувалося позитивне ставлення до ШІ назагал. За даними досліджень Kantar Україна, проведених у 2023 році, більшість українців розуміють переваги штучного інтелекту попри свої побоювання етичного, соціально-економічного та екзистенційного характерів. Приміром, 57% опитаних остерігаються того, що ШІ може призвести до втрати роботи та знецінення професій (22%), а також до так званого "повстання машин" чи агресії до людини (22%). При цьому, найчастіше українці стикаються з застосуванням ШІ в охоронних системах (42%), креативній індустрії (41%), банківських послугах (40%) та обслуговуванні клієнтів (40%).

Інформація взята з офіційного сайту Kantar Україна

Новий світ технології блокчейн та штучного інтелекту

Зупинимося на поглядах і враженнях відомих українських підприємців у сфері інформаційних технологій.

  • «Блокчейн і штучний інтелект (ШІ) — найпотужніші сучасні технології, які  розвиваються надзвичайно стрімко. Вони буквально захоплюють світ і вже мають значний вплив на наше повсякденне життя. З часом він лише зростатиме. Важливо розуміти, що природа цього впливу для людини цілком утилітарна. Бо ці технології про користь, зручність, швидкість, безпеку, надійність у повсякденному використанні, щоб спростити і покращити якість нашого життя», - пише CEO однієї з найбільших європейських криптовалютних  бірж із українським корінням WhiteBIT, Володимир Носов для dev.ua.

  • Технологічна війна, яку веде Україна, дала стимул до появи нових стартапів. Супутниковий зв’язок, дрони, як на суші, так і на воді, системи ситуаційної обізнаності, роботизовані наземні технології, РЕБ – розробки у цих сферах вже змінюють ситуацію на полі бою. «Технології зберігають життя», – зауважує Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

  • «Україна заслуговує значно більших інвестиції, ніж має зараз»,– сказав Анатолій Моткін, засновник і президент StrategEast. Він переконаний: хто вкладає в Україну зараз, отримає значно більше вигоди, ніж той, хто лиш думає про це. І це попри усі виклики війни. Адже «Інновації народжуються у моменти змін», – зауважив співдиректор Американського центру доступу до ринку Кріс Баррі.

Замість висновків

У сучасному швидкозмінному світі технологій, у 2023 році штучний інтелект (ШІ) став об'єктом пошуку та обговорення в суспільстві. Багато визначних особистостей дуже промовисто діляться своїми поглядами на ШІ та роблять прогнози на майбутнє, підкреслюючи його потенціал та користь для людства. Наприклад, Білл Гейтс відзначає необхідність створення нових рішень на основі штучного інтелекту, застосовуючи їх у різних галузях. Зрозуміло, що регулювання  ШІ  також має важливе значення, і прийняття спільної регулятивної бази щодо цього та розробка стратегії розвитку в країнах світу свідчать про глобальне впровадження цієї технології у сфери нашого життя та широкого використання.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Катерина Романенко
Катерина Романенко@romanenkok

Digital-журналіст

2KПрочитань
7Автори
10Читачі
На Друкарні з 17 жовтня

Більше від автора

  • Україна на шляху до лідерства у світі Web3 технологій

    Розвиток інтернету незупинний, швидкий та стрімкий. Web3 враховує проблеми централізації, конфіденційності та безпеки, намагаючись надати користувачам більший контроль над своїми даними та діяльністю в онлайні. Україна має всі шанси стати одним із світових лідерів у Web3.

    Теми цього довгочиту:

    Криптовалюта
  • Криптовалютна хроніка 2023: Виклики, перемоги та нові тенденції

    2023 рік добігає кінця, знаменуючи собою завершення найдовшої “ведмежої” фази в історії криптовалютного ринку. У 2023 році індустрія ще більше “подорослішала”, успішно долаючи виклики, які ще кілька років тому могли стати фатальними.

    Теми цього довгочиту:

    Технології
  • Еволюція штучного інтелекту (ШІ): Визначні моменти в історії та застосування

    У першій половині 20-го століття наукова фантастика познайомила світ з концепцією роботів із штучним інтелектом. Історія штучного інтелекту починається ще з 1950-х років, і на той час концепція штучного інтелекту була асимільована ентузіастами того періоду.

    Теми цього довгочиту:

    Ші

Вам також сподобається

Коментарі (1)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається