
Літій-залізо-фосфатні (LiFePO4) батареї стрімко витісняють свинцево-кислотні аналоги в системах автономного та резервного живлення. Причина проста: вони витримують у кілька разів більше циклів заряду-розряду, безпечніші завдяки термостабільній хімії, легші за вагою та дозволяють використовувати майже всю заявлену ємність без шкоди для ресурсу. Саме тому LiFePO4 стали стандартом де-факто для сонячних електростанцій, ДБЖ, автобудинків, катерів і систем резервного живлення осель під час перебоїв з електроенергією.
Ринок пропонує величезний вибір моделей — від невеликих 12-вольтових батарей на кілька десятків ампер-годин до потужних стійкових рішень на 51,2 В і сотні кіловат-годин, а також окремих осередків для самостійної збірки батарейних збірок. У цьому рейтингу ми зібрали найкращі батареї LiFePO4, доступні в Україні, — від бюджетних допоміжних моделей до потужних рішень для повноцінної автономізації дому.
ТОП-5 LiFePO4 батарей в Україні
✅ Читайте також кращі моделі на Аліекспрес
RITAR R-LFP51.2V150Ah

Призначення: акумуляторна батарея для монтажу у 19-дюймову стійку, розрахована на роботу з гібридними та мережевими інверторами в системах резервного та автономного живлення будинку чи невеликого офісу.
✅Переглянути ціни в різних магазинах✅
RITAR R-LFP51.2V150Ah — це LiFePO4-батарея на 51,2 В та 150 А·год з енергоємністю 7,68 кВт·год, виконана у стандартному стійковому форматі 3U (442×500×250 мм, вага 82,4 кг). Ресурс — до 4000 циклів заряду, максимальні струми заряду та розряду — по 100 А. Керування здійснює вбудований BMS-контролер з підтримкою одразу кількох інтерфейсів: CAN, RS-232, RS-485 та Bluetooth, що дозволяє легко інтегрувати батарею з популярними інверторами Deye, Must, Felicity та іншими, а також моніторити стан через смартфон. Є вбудований дисплей для швидкого контролю заряду без підключення до додатку.
RITAR — виробник із багаторічним досвідом у виробництві акумуляторів (понад 30 років на ринку свинцево-кислотних АКБ), який активно розвиває напрямок LiFePO4 для сонячної енергетики та ДБЖ. Виробник наголошує на високій термостабільності хімії LiFePO4 та вбудованих механізмах захисту від перезаряду, короткого замикання й перегріву, що зменшує ризики під час експлуатації у житлових приміщеннях.
Переваги:
Велика ємність (7,68 кВт·год) для живлення значних побутових навантажень
Одразу кілька протоколів зв'язку (CAN/RS-232/RS-485/Bluetooth) — легка сумісність з інверторами
Стандартний стійковий формат 3U, зручний для серверних шаф і готових енергосистем
Великий ресурс — до 4000 циклів
Наявний дисплей для контролю без смартфона
Недоліки:
Значна вага (понад 82 кг) ускладнює монтаж та транспортування
Найвища ціна в добірці — інвестиція виправдана лише для серйозних систем
Потребує стійки/шафи для коректного монтажу
Eco-Worthy LiFePo4 12.8V 100 Ah

Призначення: компактна 12-вольтова літієва батарея для автономних систем невеликої потужності — сонячних станцій, будинків на колесах (RV), катерів, тролінгових моторів і резервного освітлення.
✅Переглянути ціни в різних магазинах✅
Батарея має напругу 12,8 В, ємність 100 А·год (1,28 кВт·год), компактні габарити 260×168×209 мм і вагу близько 10,5–12 кг. Максимальні струми заряду/розряду — до 100 А. Керування здійснюється через Bluetooth-модуль, що дозволяє відстежувати напругу, струм, залишкову ємність і ресурс батареї безпосередньо в застосунку на телефоні. Виробник вказує робочий діапазон температур приблизно від -7 до +60 °C, а також функцію відключення заряджання при від'ємних температурах для захисту елементів.
Eco-Worthy — популярний бренд серед власників кемперів, катерів і DIY-сонячних систем, добре відомий за кордоном завдяки доступній ціні при непоганій якості складання. У незалежних оглядах (зокрема тестах після року експлуатації) батарея підтверджує заявлену ємність, стабільно тримає навантаження і має адекватний BMS, хоча деякі огляди звертають увагу, що функція низькотемпературного відключення заряду реалізована не у всіх модифікаціях — це важливо враховувати взимку.
Переваги:
Гарне співвідношення ціна/якість у своєму сегменті
Bluetooth-моніторинг стану батареї з телефону
Компактна та легка — зручна для мобільних застосунків (авто, катер)
Підтверджена реальними тестами відповідність заявленій ємності
Недоліки:
Не у всіх ревізіях є захист від заряду на морозі — потрібно уточнювати
Менша ємність порівняно зі стійковими рішеннями — не для великих будинкових систем
Відгуки відзначають розкид якості між партіями, як і в більшості бюджетних китайських батарей
VIPOW LiFePO4128-30/25

Призначення: невелика допоміжна LiFePO4-батарея для маломожних споживачів — сигналізацій, систем відеоспостереження, портативної електроніки, невеликих резервних блоків живлення.
✅Переглянути ціни в різних магазинах✅
Рейтинг поповнюэ найменша модель у добірці: напруга 12,8 В, ємність лише 30 А·год (0,38 кВт·год), максимальні струми заряду/розряду — по 25 А, ресурс — 3000 циклів. Габарити 225×120×175 мм і вага всього 4,5 кг роблять батарею зручною для вбудовування в компактні корпуси. Керування — через вбудований BMS-контролер без дисплея та без Bluetooth.
VIPOW — бюджетний бренд, орієнтований насамперед на невеликі побутові й охоронні застосування, а не на серйозну автономну енергетику. Це найдоступніша за ціною модель у порівнянні (від ~5 200 грн), тому раціонально розглядати її саме як допоміжне джерело живлення, а не основну батарею для дому.
Переваги:
Найнижча ціна в добірці — доступний вхід у технологію LiFePO4
Компактні розміри та невелика вага
Достатній ресурс (3000 циклів) як для допоміжного застосування
Вбудований BMS для базового захисту елементів
Недоліки:
Дуже мала ємність — не підходить для живлення побутової техніки чи інвертора
Немає Bluetooth і дисплея — контроль стану ускладнений
Менш відомий бренд з обмеженою кількістю незалежних тестів і відгуків
Eve LiFePO4 3.2V 280 Ah

Призначення: окремий акумуляторний елемент (осередок) для самостійної збірки батарейних збірок LiFePO4 — DIY-систем накопичення енергії для сонячних станцій, вітрогенераторів, резервного живлення дому чи електротранспорту.
✅Переглянути ціни в різних магазинах✅
Це не готова батарея, а одиничний призматичний осередок 3,2 В на 280 А·год (0,9 кВт·год), з дуже великим ресурсом — до 6000 циклів заряду, максимальними струмами заряду до 560 А і розряду до 840 А, низьким внутрішнім опором 0,2 мОм. Габарити 174×72×220 мм, вага 5,4 кг. Для отримання робочої батареї 12 В чи 48 В потрібно з'єднати кілька таких елементів послідовно та встановити окремий BMS-контролер.
EVE Energy — один із найбільших і найавторитетніших виробників літієвих елементів у Китаї, чиї осередки LF280K вважаються одними з еталонних у DIY-спільноті сонячної енергетики. Незалежні огляди та тести підтверджують: якісні EVE grade A показують реальну ємність навіть трохи вищу за заявлену (290+ А·год) і стабільно низький внутрішній опір. Водночас DIY-форуми попереджають, що на ринку трапляються підробки та осередки нижчого сорту (ESS замість HSEV), тому важливо купувати у перевіреного продавця з гарантією оригінальності.
Переваги:
Один із найавторитетніших виробників комірок LiFePO4 у світі
Дуже великий ресурс — до 6000 циклів
Низький внутрішній опір і високі допустимі струми
Відмінна ціна за ват-годину при самостійній збірці батареї
Недоліки:
Потребує окремого BMS та навичок збірки — не готове рішення "з коробки"
Ризик придбання підробки або комірок нижчого сорту в непеверених продавців
Немає власного інтерфейсу керування чи моніторингу
LiTime LiFePO4 12V 100Ah

Призначення: універсальна 12-вольтова батарея для автобудинків (RV), кемперів, тролінгових моторів, домашніх систем зберігання енергії та автономного живлення.
✅Переглянути ціни в різних магазинах✅
Батарея має напругу 12,8 В, ємність 100 А·год (1,28 кВт·год), струми заряду/розряду до 100 А, ступінь захисту корпуса IP65 (стійкість до вологи й пилу). Габарити 330×172×214 мм, вага близько 11 кг. Підтримується послідовно-паралельне з'єднання до конфігурації 4S4P (сумарно до 20,48 кВт·год), що дозволяє масштабувати систему. Виробник прямо зазначає: ця батарея не призначена як стартерна і не має вбудованого низькотемпературного захисту при заряджанні.
LiTime — один з найпопулярніших брендів LiFePO4-батарей у сегменті RV та маломожної автономної енергетики, з мільйонами проданих одиниць по всьому світу. Незалежні огляди відзначають, що реальна ємність батарей LiTime часто трохи перевищує заявлену (102–103 А·год замість 100), а вбудований BMS забезпечує стабільну роботу під навантаженням. Водночас частина власників у розгорнутих оглядах повідомляє про "поляризовані" враження: значна частка користувачів задоволена принципом "поставив і забув", тоді як менша частина стикається з браком або нестабільною поведінкою під високим навантаженням і не завжди задоволена процесом гарантійного обслуговування.
Переваги:
Реальна ємність часто перевищує заявлену за результатами незалежних тестів
Захист корпуса IP65 — стійкість до вологи та пилу
Можливість масштабування до 4S4P для великих енергосистем
Один з найвідоміших і найдосвідченіших брендів у своїй ніші
Недоліки:
Немає низькотемпературного захисту заряду — ризик пошкодження взимку без контролю температури
Не підходить як стартерна батарея
Що таке LiFePO4-акумулятори і навіщо вони потрібні
LiFePO4 (літій-залізо-фосфатний акумулятор) — це різновид літієвої батареї, у якій як катодний матеріал використовується фосфат заліза-літію. Саме ця хімічна формула визначає ключову перевагу технології: акумулятор розрахований на постійні цикли заряду-розряду, а не на одноразове тривале зберігання енергії.
На практиці це означає, що LiFePO4 — оптимальний вибір там, де батарея працює «в русі»: регулярно віддає накопичену енергію та знову заповнюється. Типові сфери застосування:
резервне живлення квартир і приватних будинків через інвертор;
джерела безперебійного живлення (ДБЖ/UPS) для офісної та серверної техніки;
накопичувачі енергії для сонячних електростанцій;
телекомунікаційне обладнання та вузли зв’язку;
комерційні об’єкти з високими вимогами до безперебійності — магазини, склади, невеликі виробництва.
У кожному з цих сценаріїв акумулятор проходить не один-два цикли на рік, а десятки чи сотні циклів — і саме тут хімія LiFePO4 розкриває свій потенціал у порівнянні зі свинцево-кислотними чи гелевими аналогами.
Хімія LiFePO4: чим вона відрізняється від інших акумуляторів
Літій-залізо-фосфатна хімія має кілька принципових відмінностей від класичних літій-іонних батарей (наприклад, NMC чи LCO) та від свинцево-кислотних АКБ:
Термічна стабільність. Кристалічна решітка фосфату заліза значно міцніше утримує кисень усередині структури, тому ризик теплового розгону при перегріві чи механічному пошкодженні суттєво нижчий за умови правильної експлуатації та справної BMS.
Плоска розрядна крива. Напруга LiFePO4-комірки залишається відносно стабільною протягом майже всього циклу розряду, що дає передбачувану роботу підключеного обладнання аж до моменту, коли заряд наближається до нуля.
Ресурс у циклах. Завдяки повільнішій деградації активного матеріалу LiFePO4-комірки витримують суттєво більше повних циклів заряд-розряд, ніж традиційні свинцево-кислотні батареї того ж класу.
Швидкість заряду. Хімія дозволяє приймати відносно високий зарядний струм без критичного впливу на ресурс — це важливо для систем, де час на відновлення заряду між відключеннями обмежений.
Разом ці фактори роблять LiFePO4 технологією вибору саме для циклічного навантаження, а не просто «ще одним типом акумулятора».
Будова LiFePO4-акумулятора
Готовий LiFePO4-акумулятор — це не монолітна батарея, а інженерний вузол з кількох функціональних частин, кожна з яких відповідає за свою задачу.
Комірки
Комірки — це базовий елемент, що фактично накопичує та віддає енергію. Від їхньої якості залежить:
реальна ємність (яка часто відрізняється від заявленої на 3-7% залежно від виробничої партії);
рівномірність розряду під навантаженням;
швидкість деградації після сотень і тисяч циклів;
поведінка при низьких і високих температурах.
Комірки з’єднуються послідовно та/або паралельно, щоб отримати потрібну підсумкову напругу та ємність батарейного блоку. Наприклад, 16 комірок по 3,2 В, з’єднаних послідовно, дають номінальну напругу 51,2 В — типовий стандарт для «48-вольтових» систем.
Система керування батареєю (BMS)
BMS — електронний «мозок» акумулятора, без якого набір комірок не є безпечним і повноцінним готовим виробом. Детальніше про її функції — у наступному розділі.
Корпус, клеми та елементи захисту
Корпус захищає внутрішню електроніку та комірки від механічних пошкоджень, вологи та пилу (ступінь захисту IP — важливий параметр для гаражів, підвалів, вуличних шаф). Клеми чи роз’єми забезпечують електричне з’єднання з інвертором, ДБЖ або контролером заряду, а додаткові запобіжники й термодатчики підвищують загальний рівень безпеки системи.
Навіщо потрібна BMS і як вона працює
Система керування батареєю виконує функцію постійного моніторингу та захисту кожної окремої комірки, а не батареї «в цілому». Це принципово, тому що комірки навіть в межах однієї партії ніколи не бувають ідентичними на 100%.
Основні функції BMS:
Захист від перезаряду та глибокого розряду — відключення батареї при досягненні гранично допустимої напруги в будь-якому напрямку.
Балансування комірок — вирівнювання рівня заряду між окремими комірками, щоб жодна з них не працювала в екстремальному режимі, поки інші недовантажені.
Температурний контроль — обмеження або блокування заряду/розряду при виході температури за безпечні межі.
Захист від перевантаження по струму та коротких замикань — миттєве відключення при аварійних сценаріях.
Комунікація з інвертором (у частини систем) — передача даних про стан заряду (SOC), температуру та справність через протоколи RS485, CAN чи Bluetooth, що дозволяє інвертору коригувати зарядний профіль автоматично.
Якість BMS напряму впливає на реальний, а не паспортний, термін служби акумулятора. Дешева або спрощена система керування — одна з головних причин передчасної втрати ємності батареї навіть при використанні якісних комірок.
Як обрати LiFePO4-акумулятор під свій сценарій
Вибір завжди починається не з моделі, а із задачі: яке обладнання, з якою потужністю та як довго має живитися від акумулятора.
Послідовність підбору:
Визначити тип навантаження (інвертор, ДБЖ, контролер сонячної системи).
Розрахувати необхідну напругу батарейного блоку.
Розрахувати ємність, виходячи з потужності навантаження та бажаного часу автономності.
Перевірити сумісність за зарядним профілем, допустимим струмом і протоколом BMS.
Для інвертора і резервного живлення дому
При підборі під інвертор ключовий орієнтир — не ампер-години самі по собі, а фактичний запас енергії у ват-годинах (Вт·год) чи кіловат-годинах (кВт·год), оскільки та сама ємність в ампер-годинах дає різний запас енергії залежно від напруги системи.
Формула проста: Енергія (Вт·год) = Напруга (В) × Ємність (Аг).
Наприклад, батарея 100 Аг при напрузі 12 В дає приблизно 1280 Вт·год (з урахуванням глибини розряду), тоді як та ж ємність 100 Аг при напрузі 48 В дає вже близько 5120 Вт·год — тобто вчетверо більший запас енергії при однакових ампер-годинах.
Для типового домашнього резерву варто окремо порахувати:
базове навантаження (роутер, освітлення, холодильник у режимі очікування);
пікові навантаження (запуск компресора холодильника, насоса, котла);
бажаний час автономної роботи в годинах.
Для ДБЖ і офісу
Для UPS-систем першочергове значення має сумісність зарядного профілю: не кожен ДБЖ коректно працює з літієвою батареєю «з коробки» — деякі моделі вимагають налаштування зарядної кривої під LiFePO4 замість заводських параметрів для свинцево-кислотних АКБ.
Типові сценарії для офісу:
живлення мережевого обладнання (роутери, комутатори, точки доступу);
підтримка кас і платіжних терміналів;
резерв для систем відеоспостереження та контролю доступу;
живлення невеликих серверних стійок.
Перед покупкою важливо звірити: напругу батарейного блоку, тип клем, допустимий струм розряду та фізичні габарити (доступний простір у корпусі ДБЖ або серверній шафі).
Для сонячної системи
У сонячних системах акумулятор працює в найінтенсивнішому циклічному режимі: щоденний заряд від панелей і розряд у вечірні та нічні години. Тут ресурс у циклах і стабільність BMS мають найбільшу практичну вагу з усіх сценаріїв.
Підбір починається з гібридного інвертора чи контролера заряду — саме він визначає підтримувану напругу батарейного блоку (частіше 48 В для домашніх систем) та максимальний зарядний струм. Ємність розраховується від добового споживання об’єкта з урахуванням бажаного резерву на похмурі дні.
Напруга і ємність: 12,8 В, 25,6 В, 48 В — як не помилитися
Що вища номінальна напруга батарейного блоку, то менший струм потрібен для передачі тієї самої потужності. Це напряму впливає на переріз кабелів, нагрів контактів і загальну безпеку системи.
Напруга | Типове застосування | Орієнтовне навантаження | На що звернути увагу |
|---|---|---|---|
12,8 В | Компактний резерв: роутер, освітлення, сигналізація, невеликий котел, кемпер | До кількох сотень ват | Допустимий струм розряду BMS, переріз кабелів |
25,6 В | Квартира, невеликий будинок, офіс, кілька робочих зон | Приблизно 500–2000 Вт | Ємність, тип підключення, запас автономності |
48 В / 51,2 В | Будинок з високим споживанням, сонячна станція, серверна, комерційний об’єкт | Від 2–3 кВт і вище | Сумісність із гібридним інвертором, протокол зв’язку BMS, можливість масштабування |
Практичне правило: якщо сумарне навантаження перевищує 1,5–2 кВт, варто одразу розглядати систему на 48 В — на нижчій напрузі струми стають надто високими для комфортної та безпечної експлуатації.
Як оцінити якість LiFePO4-акумулятора перед покупкою
Оскільки готовий акумулятор — це комбінація кількох компонентів, оцінювати варто не «бренд у цілому», а конкретні технічні параметри збірки.
Якість комірок. Звертайте увагу на формат (призматичні комірки зазвичай зручніші для збірок великої ємності), заявлений ресурс у циклах при певній глибині розряду (наприклад, «3000+ циклів при DOD 80%») та стабільність партії — виробники з жорстким вхідним контролем дають менший розкид параметрів між комірками.
Якість BMS. Перевірте наявність активного балансування, температурних датчиків на кожній секції комірок, а також підтримку комунікаційного протоколу, якщо він потрібен для інтеграції з вашим інвертором.
Допустимі струми. Порівняйте максимальний струм заряду та розряду BMS із реальним піковим навантаженням вашої системи — недостатній запас по струму призводить до аварійних відключень у найневідповідніший момент.
Умови гарантії. Термін гарантії та умови її дії (кількість циклів, глибина розряду, температурний діапазон експлуатації) — непрямий, але надійний індикатор впевненості виробника у власній продукції.
Документація. Наявність технічного паспорта з реальними, а не рекламними, характеристиками (крива розряду, внутрішній опір, температурні обмеження) свідчить про прозорість виробника.
Ресурс у циклах: скільки насправді служить LiFePO4
Паспортний ресурс LiFePO4-комірок часто вказують у діапазоні 3000–6000+ циклів, але це число завжди прив’язане до конкретної глибини розряду (DOD) і температурного режиму. На практиці варто розуміти:
цикл — це не обов’язково повний розряд від 100% до 0%; часткові розряди сумуються пропорційно;
глибший розряд (наприклад, до 20% залишкового заряду замість 50%) скорочує кількість доступних циклів, але збільшує корисну енергію за цикл;
робота при підвищеній температурі прискорює деградацію ємності незалежно від кількості циклів;
навіть при мінімальному використанні акумулятор поступово втрачає ємність через календарне старіння — це варто враховувати при розрахунку терміну служби системи, що рідко використовується.
Орієнтовно, при щоденному циклі та середній глибині розряду 50–80%, якісний LiFePO4-акумулятор здатен пропрацювати 8–15 років до падіння ємності нижче практично прийнятного рівня (зазвичай 70-80% від початкової).
Економіка LiFePO4: коли технологія справді вигідна
Стартова вартість LiFePO4-акумулятора помітно вища за свинцево-кислотний чи гелевий аналог порівнянної ємності. Тому економічну доцільність варто оцінювати не за ціною покупки, а за вартістю володіння протягом усього строку служби.
Для дому
Якщо відключення електроенергії трапляються рідко і резерв потрібен лише на короткий проміжок часу, різниця в ціні може не встигнути окупитися. Але якщо акумулятор працює регулярно — щоденні цикли з інвертором, сонячною системою чи частими відключеннями — LiFePO4 швидко компенсує вищу початкову вартість за рахунок:
більшої кількості циклів до заміни;
стабільнішої напруги під навантаженням протягом усього циклу розряду;
швидшого відновлення заряду між відключеннями;
меншої потреби в обслуговуванні порівняно зі свинцево-кислотними АКБ.
Для бізнесу
У комерційному сегменті вартість акумулятора напряму пов’язана з ризиком і вартістю простою. Втрата зв’язку, зупинка кас, недоступність системи безпеки чи переривання роботи серверної обходяться бізнесу значно дорожче за різницю в ціні між типами батарей. Тому для об’єктів із критичною залежністю від безперебійного живлення LiFePO4 практично завжди виправданий вибір, попри вищий поріг входу.
Типові помилки при виборі LiFePO4-акумулятора
Орієнтація тільки на ампер-години без урахування напруги. Як показано вище, та сама кількість Аг дає зовсім різний запас енергії залежно від напруги системи.
Ігнорування допустимого струму BMS. Навіть при достатній ємності батарея може аварійно відключатися під піковим навантаженням, якщо струмовий ліміт BMS занижений.
Невідповідність зарядного профілю обладнання. Підключення LiFePO4 до зарядного пристрою чи ДБЖ, налаштованого під свинцево-кислотну хімію без коригування параметрів, прискорює деградацію батареї.
Відсутність запасу за струмом і ємністю. Розрахунок «впритул» під поточне споживання не залишає резерву на розширення системи чи зростання навантаження в майбутньому.
Недооцінка умов експлуатації. Вентиляція, температурний режим приміщення та ступінь захисту корпусу впливають на реальний ресурс не менше, ніж якість самих комірок.
Поширені запитання
Чи можна поєднувати LiFePO4-акумулятори різних партій в одній системі? Технічно можливо, але небажано без попереднього вирівнювання заряду й перевірки параметрів — розбіжність у внутрішньому опорі між партіями підвищує навантаження на BMS і нерівномірність зносу.
Чи потрібне додаткове охолодження для LiFePO4 у побутових умовах? Для більшості домашніх сценаріїв достатньо природної вентиляції приміщення без прямого сонячного нагріву чи морозу; примусове охолодження актуальне переважно для великих комерційних ESS.
Наскільки критична робота LiFePO4 при низьких температурах? Заряд при температурі нижче нуля градусів суттєво небезпечніший за розряд у тих же умовах — якісна BMS блокує заряд при критично низькій температурі, тому наявність цієї функції варто перевіряти окремо.
Чи можна розширити ємність системи пізніше, докупивши ще один акумулятор? Так, за умови однакової напруги, сумісного протоколу BMS і бажано близького ступеня зносу батарей — паралельне з’єднання різних за станом акумуляторів знижує ефективність системи в цілому.
Висновок
LiFePO4-акумулятор — це не окрема деталь, а комплексне рішення з комірок, електроніки керування та захисних елементів, які мають працювати як єдина система разом із інвертором, ДБЖ чи контролером сонячної станції. Правильний вибір починається не з характеристик конкретної моделі, а з чіткого розуміння навантаження, бажаної автономності та умов експлуатації — лише тоді висока стартова вартість технології перетворюється на реальну економію протягом усього строку служби системи.