Вітаю, шановні користувачі Лінуксу!
Сьогоднішній пост (ну якось не подобається мені слово ”довгочит“. Так що вибачайте, але я буду писати ”пости“ :) ) буде саме для вас. Як завжди, хочу з вами поділитися інформацією про чергову, на мій погляд, цікаву програмку. Цього разу це буде ”Xournal“.
Тож поїхали! До речі, я все ж таки не є прибічником використання ”піратських“ програм, тому намагаюся використовувати вільне ПЗ (якщо це можливо) і, відповідно, про нього і пишу.
Пропоную почати з відповіді на найголовніше питання, а саме: яку проблему можна вирішити за її допомогою.
Тож проблема (до речі, з нею стикнувся особисто я і довго шукав рішення): ви, наприклад, вивчаєте іноземну мову і використовуєте сучасні, так-звані УМК (”учбово-методичні комплекси“), які як правило, складаються з двох частин-книжок - зошита з теорією і ”робочого зошита“. Думаю, ви бачили такі. Але в силу певних причин, вони у вас лише в електронному вигляді як pdf документи. Вся суть ”робочого зошита“ (та і в теоретичній частині такого теж вистачає), що у ньому треба щось писати, позначати тощо, але з pdf це, на жаль, робити не так просто, як би хотілося. Крім того, ви маєте комп'ютер з Linux тож програми від Windows не підходять, а якщо він у вас ще й старенький 32-х бітовий, то взагалі ”бідося“.
То що ж робити?
Варіант 1. Існує програма ”Master Pdf Editor“, потужна, але якщо у вас старенький 32-х бітовий комп'ютер - вона вам не підійде, бо, як мінімум таку версію, розробники давно ”закинули“. Так, існує 4-та остання 32-х бітова версія, але, наскільки пам'ятаю, то з нею там свої приколи (здається її взагалі з архіву прибрали, але це не точно).
Варіант 2. ”Okular“ - чудова програма під Linux, яка є в репозиторіях, але, як завжди з ”але“ - має проблему з кирилицею - відображає її лише у ”багаторядковому коментарі“, який як мінімум не відображається якщо роздрукувати сторінку або відкрити збережений pdf не Okular-ом, що не завжди зручно (особисто мені не вдалося це побороти, але якщо, раптом, ви знаєте як - напишіть в коментарі, буду вдячний).
І тут з'являється варіант №3, про який я і хочу вам розповісти.
Ітак, програма має назву ”Xournal“. В репозиторії Linux про неї написано, в мене, навіть, українською мовою:
”Xournal — застосунок на GTK+, призначений для ведення нотаток, малювання ескізів та збереження журналу за допомогою стилуса. Програма також може бути використана для формування анотацій до файлів PDF.“
і посилання на сайт http://xournal.sourceforge.net/.
Про стилус сказати не можу нічого, бо не маю, а от звичайні нотатки працюють хоча і не ідеально, але, на мій погляд, непогано.
Найпростіший варіант почати роботу з нею, це клік правою кнопкою миші по pdf-файлу, по якому ви бажаєте ”писати“ і вибрати “Відкрити у програмі“ → “Відкрити у програмі “Xournal“
А далі починається “магія”, але про неї, хай буде наступного разу…