Оренда квартири в той чи інший час цікавить дві третини населення. Це і молодь, яка планує з'їхати від батьків, і фахівці, які переїжджають в інше місто, і багато інших. Про підвищений попит говорить і багаторічний рівень орендної нерухомості по всій Україні. Як же безпечно зняти квартиру і уникнути при цьому не помірних матеріальних втрат та психологічних стресів? Експерти дослідили це питання та готові поділитися відповідями на це запитання.
Обирайте перевірені агенства нерухомості
Під свіжим ремонтом можуть красуватися багаторічні проблеми з каналізацією і проводкою, у господаря при всій його харизмі не буде потрібних документів, тож ціна в результаті буде навіть занадто високою. Грамотно зняти квартиру може допомогти агентство нерухомості або приватний ріелтор. Під час пошуку агентства чи рієлтора не варто спиратися лише на рекламу в інтернеті та загальну інформацію на їх сайті, орієнтуйтесь на відгуки.
Оглядайте житло
Будьте уважні при перегляді. Намагайтеся помітити деталі, стан меблів, сантехніки та побутових приладів. Всі меблі, які передаються з квартирою, повинні бути зазначені в договорі: це і в інтересах орендодавця облікувати своє майно, і орендареві гарантія того, що квартира має бути передана з меблями, як до прикладу домовлялись на першій зустрічі.
Це необхідно, щоб згодом власник не зміг звинуватити вас у псуванні майна. Також, обов’язково перевірте адресу через пошуковик, щоб побачити, що саме там знаходиться і як виглядає будинок. Якщо його немає або він відрізняється від фотографій, ймовірно, це оголошення від шахраїв. Крім того, поганим знаком буде те, що орендодавець приховує адресу. Не надавайте жодної особистої інформації в обмін на адресу нерухомості.
Якщо орендодавець або агент намагається отримати завдаток і наполягає на тому, що вам не потрібна угода про оренду, то це ще один "червоний прапорець", що повинен насторожити вас, особливо в ситуації, коли ви плануєте довгострокову оренду. Ви повинні мати документ, у якому будуть розписані усі умови оренди, права і обов'язки орендаря й орендодавця, терміни та вартість оренди тощо. Більш того, в орендодавця повинні бути усі документи, які можуть засвідчити його право власності на це житло. Тому не бійтеся попросити, щоб їх вам показали.
Документи при оренді квартири
Щоб оформити відносини з орендарем на законних підставах, власник повинен надати пакет документів, які можуть засвідчити його права власності. Серед них: правовстановлюючі документи на квартиру (свідоцтво про право власності, додатково – договір дарування чи купівлі-продажу); ідентифікаційний код і паспорт власника житла і орендаря; довідка з ЖЕКу з переліком всіх зареєстрованих за адресою (береться в ЦНАП на вимогу); письмову згоду від усіх власників квартири на оренду; дозвіл опікунської ради, якщо там зареєстрована дитина; акт прийому-передачі майна, якщо власник хоче максимально убезпечити свої речі, які знаходяться в квартирі.
Договір оренди
Інколи сторони не укладають письмового договору оренди, а обмежуються лише усними домовленостями. Це досить ризиковано, адже лише уклавши письмовий договір, можна в майбутньому довести, про що саме домовлялись сторони. Такий договір укладається на певний період, часто це 1 рік, і здебільшого на початку оплачується одразу перший і останній місяць оренди. При передачі квартири фіксуються показники лічильників і про це обов’язково слід вказати в підписаній угоді. До прикладу https://kvartiri.com.ua/ забезпечує повноцінний супровід клієнта від початку до кінця процесу оренди квартири.
Що ви можете вимагати у господаря квартири?
При наймі квартири наймач має право також вимагати у господаря паспорт, і, перевіривши документи на квартиру,укласти з власником квартири договір найму, в якому повинні бути прописані основні побажання, вимоги і обов'язки сторін.
Перевірте адресу житла
Обов’язково перевірте адресу через пошуковик, щоб побачити, що саме там знаходиться і як виглядає будинок. Якщо його немає або він відрізняється від фотографій, ймовірно, це оголошення від шахраїв. Крім того, поганим знаком буде те, що орендодавець приховує адресу. Не надавайте жодної особистої інформації в обмін на адресу нерухомості.
Пам’ятайте про акт прийому-передачі.
До договору додаються копії акту прийому-передачі квартири, який також має бути підписаний у двох примірниках. Якщо такого акта не буде або в ньому не буде докладно описано, в якому стані на момент здачі знаходиться квартира, які в ній перебувають речі і як вони виглядають, це може вийти вам боком. Через тиждень господарі можуть «забути», що посудомийна машина вже рік не працює, а в раковині була велика тріщина, і стануть звинувачувати у цих пошкодженнях саме вас. Суд стане на їхній бік, і вам доведеться за це платити.
Висновки
В умовах війни питання оренди квартири актуальне для багатьох: хтось шукає безпечніше місце проживання, а хтось повертається додому з-за кордону. Разом з цим активізуються і шахраї зі спробами заволодіти чужими коштами. Обирайте перевірені сайти та агентства нерухомості, на якихпрофесіонали можуть надати вам необхідну підтримку.