Що змінилося між 2021 і 2024 – золотими добами криптовалюти?

Останній раз, коли на ринку водночас поєднувалися ейфорія, увага традиційних фінансів до крипти та постійне зростання активів, припав на 2021 рік. Невже ми повертаємося до того, за чим сумували?

Тільки-но 2024 рік вступив у права, накопичений за минулі роки ажіотаж почав вивільнятися з рядом визначних подій на крипторинку. Так, Біткоїн отримав інституційне визнання, нових Web3-проєкти стає все більше, а ціни на криптовалюту ростуть із шаленими темпами.

Багато кому це нагадало 2021 рік – час, коли слава про криптовалюти випереджала їх, а державний сектор всерйоз почав сприймати децентралізовані гроші.

Та все ж, між 2021 і 2024 – ціла епоха, яку помилково вважають перехідним періодом. Що ж принесли до криптосвіту ці три роки, та чому ринкова ейфорія – мабуть, єдина спільна риса між часовими відмітками? Про це – у сьогоднішньому матеріалі.

Нові часи – нові тренди

Немає нічого екстраординарного у зміні трендів з плином часу. Та 2021 рік все ж зміг здивувати світ – так само, як і 2024-й.

Ми всі пам'ятаємо, як NFT підняли ринок криптовалют на запаморочливі висоти. Що важливо: у 2021 році ця технологічна новинка не сприймалася лише як золота антилопа – у ній бачили велику користь для всіх можливих сфер життя, зсув парадигми сприйняття прав на володіння.

Тісний взаємозв'язок між технологіями та фінансами завжди був відмінною рисою криптовалют, і 2024 рік не став винятком.

У 2024 році на зміну NFT прийшли модульні блокчейні та масштабування мереж за рахунок “ланцюжків” другого рівня. У той час як нові токени таких проєктів заполонили ринок, про цю тенденцію свідчить і зростання кількості розробників топ-200 Web3-екосистем. Фактично, такими темпами цим мережам вдалося випередити Ethereum та Bitcoin Network.

Місячна кількість активних розробників у топ-200 Web3-екосистем. Джерело: Electric Capital
Місячна кількість активних розробників у топ-200 Web3-екосистем. Джерело: Electric Capital

Цілком ймовірно, що інвестори залишилися зацікавлені у технологічному підґрунті (навіть більше, ніж у токеноміці). Так, левова частка топ-50 криптовалют на ринку є наріжними каменями інноваційних екосистем. Зокрема, одна з висхідних зірок 2023 року – Celestia (TIA) – зазнала інвестиційного успіху завдяки саме своїй модульній структурі мережі.

Інша ж – Near Protocol (NEAR) – привертає увагу cross-chain рішеннями та масштабуванням. Серед прикладів останнього – інтеграція проєкту з біржею WhiteBIT, яка подарувала користувачам можливість безкоштовно виводити USDT та USDS, а також торгувати фʼючерсами токена HOT – важливого елементу екосистеми NEAR у Telegram Open Network (NOT).

Зміна інвестиційної поведінки та ставлення до крипти

Адепти криптовалют випробовували ґрунт для їх використання на міжнародних ринках понад десяти років. Раніше це закінчувалося відмовами або упередженістю з боку індустрії традиційних фінансів.

Крок за кроком децентралізовані валюти перетворювалися на рівноправний аналог фіату. Минули роки, і тепер ми можемо не тільки купувати за криптовалюту всі можливі товари, але й спокійно інвестувати в Біткоїн за допомогою затверджених обмінних фондів – ETF.

З огляду на це, приклад вищезгаданого токена HOT стає більш показовим, оскільки він дозволяє здійснювати реальні фіатні транзакції на блокчейні, сигналізуючи про попит до обʼєднання традиційних і децентралізованих грошей.

Таким чином, можна підсумувати зміну підходів до інвестування, розробки токенів та їх розповсюдження на ринку. Але початкова мета досягнення максимальної децентралізації все ще залишається головною для прихильників криптовалюти.

Мабуть, найпоказовіше уособлюють новий підхід до інвестування в криптовалюти саме мемкоїни.

Уперше з'явившись під час криптоістерії 2021 року, ці активи, натхненні мемами, міцно вкоренилися у спільноті. До цього дня вони продовжують вирізнятися як токени, що в основному керовані спільнотою. Це пояснює, чому, незважаючи на сумнівну токеноміку, мемкоїни продовжують утримувати міцні позиції на ринку.

Якщо у 2021 році левова частка ажіотажу припадала на дві провідні криптовалюти – Біткоїном та Ефіром, а також NFT, то у 2024 році одними з лідерів ринку, безсумнівно, стали мемкоїни.

Так, нещодавно відомий підприємець Ілон Маск навіть повідомив, що в найближчому майбутньому автомобілі Tesla можна буде придбати за мемкоїни DOGE. Ця заява одразу підняла ціну монети на 10% впродовж декількох годин.

Та авангард нового крипторинку – не лише безглузді активи, як може здатися на перший. В останні роки важливості набула криптоосвіченість користувачів. Такі настрої торкнулися не лише спільноти інвесторів, але й поширилися на осіб, досить далеких від криптовалют. Про це свідчить опитування Study.com за 2022 рік, яке стверджує, що близько двох третин американських батьків (!) та студентів коледжів, які знаються на криптовалютах, вважають, що цю дисципліну слід викладати в навчальних закладах як обов'язкову.

Але яке відношення мають мемокоїни до суспільної освіти? Ми вже досліджували цю тему і прийшли до неочікуваного висновку: мемкоїни відіграють важливу освітню роль.

Простіше кажучи, стрімке зростання популярності таких чудернацьких монет заохочує більше користувачів у криптопоростір, створюючи безпрограшну ситуацію: спільнота розширюється, новачки дізнаються про крипту в розважальній формі, а загальний рівень обізнаності про криптовалюту зростає, наближаючи її впровадження. Оце так хитрість!

Яким би просунутим не став крипторинок із часів попереднього бичачого тренду, у ньому все ще зустрічаються FOMO, FUD та інші вершники небезпечного інвестування. Тому будьте обережні та ніколи не забувайте про послідовність і холодний розрахунок при торгівлі. 

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Павло Осадчук
Павло Осадчук@paul_osadchuk

пишу про крипту та блокчейн

2.9KПрочитань
17Автори
29Читачі
На Друкарні з 3 серпня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається