Утиліти ncdu та gdu

**ncdu** та **gdu** — консольні аналізатори використання дискового простору.

Програми є удосконаленими та зручнішими аналогами стандартної утиліти du. Призначенні для швидкого визначення розміру зайнятих тек і файлів як на віддаленому сервері без графічного середовища, так і на локальному пристрої.

**ncdu** (NCurses Disk Usage) створена з метою працювати в будь-якому мінімальному POSIX-подібному середовищі з встановленим ncurses, написана на С (існує версія на Zig). Забезпечує зручне і зрозуміле представлення файлової системи та навігацію по ній.

**gdu** (go DiskUsage) є повторенням ncdu по функціоналу та інтерфейсу, написана на мові Go і за твердженням розробників призначена насамперед для ssd дисків, щоб використати їхні можливості паралельного доступу.

Пакунки обох програм наявні у сховищах багатьох дистрибутивів. Також є готові бінарні та універсальні пакетні збірки, snap (для gdu) та інструкції для самостійної компіляції. Тому проблем із встановлення певно не буде.

**ncdu** та **gdu** легкі та прості у використанні. При запуску без додаткових параметрів починається аналіз диска від поточної теки. За потреби для сканування можна обрати конкретну визначену теку.

Робочий простір програм розділений на три частини. Зверху розташована смужка із назвою і версією та підказкою де знайти допомогу. Центральна найбільша частина зайнята безпосередньо таблицею із переліком знайдених файлів та тек, їхнім розміром та деякою додатковою інформацією. Нижня смужка показує загальну інформацію про досліджений програмою простір. Українська локалізація відсутня.

інтерфейс утиліти ncdu
інтерфейс утиліти gdu

Для навігації використовуються такі клавіші:

k, стрілка вгору - переміщення курсора догори

j, стрілка вниз - переміщення курсора вниз

enter, стрілка праворуч - відкриття обраної теки

<, h, стрілка ліворуч - відкриття попередньої теки (перехід назад)

клавіші керування ncdu
клавіші керування gdu

Для виходу з програми слід натиснути q.

Також в **ncdu** та **gdu** за допомогою клавіш можна здійснювати інші дії. Наприклад, сортувати за назвою, розміром, кількістю елементів у теці, датою. Прибирати або показувати додаткову інформацію. Серед іншого наявна функція видалення, тому слід бути уважним і обережним.

Повний перелік клавіш керування та деяка додаткова інформація з'являється в довідці за клавішею ? (знак запитання в англійській розкладці).

Окрім того, **ncdu** та **gdu** мають чимало додаткових параметрів, що роблять роботу гнучкішою та швидшою. Їхній перелік доступний на man-сторінці, вебсайтах та при використанні опції --help.

**Вебсайти програм**: https://github.com/dundee/gdu, https://dev.yorhel.nl/ncdu

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Лінукс Майстер
Лінукс Майстер@prolinuxua

2.7KПрочитань
3Автори
27Читачі
Підтримати
На Друкарні з 15 квітня

Більше від автора

  • Браузеру Firefox — 20 років!

    09 листопада 2004 року вийшла версія 1.0 інтернет оглядача Mozilla Firefox.

    Теми цього довгочиту:

    Інтернет
  • Ubuntu - 20 років!

    20 жовтня 2004 року вийшов у світ перший реліз дистрибутиву, який згодом став провідним популяризатором Лінукс.

    Теми цього довгочиту:

    Linux

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається