Я senior, і що тепер?

Ви більше 5 років працювали в ІТ. Змінили кілька компаній. Отримували гідну компенсацію. Виховали десяток джуніорів. І що далі? На цьому етапі кар'єри найпоширеніший вибір – почати змінювати великі компанії в пошуках підвищення, яке додасть 10% до зарплати. У цій статті я хочу поділитися іншим шляхом, який може дозволити вам заробляти $100-$300 на годину і генерувати пасивний дохід. І це шлях технічного директора або консультанта.

Як вийти на пенсію або у відставку розробнику програмного забезпечення

Коли ви думаєте про кар'єру, почніть з кінця й уявіть, як виглядатиме ваш вихід на пенсію. Я вважаю, що для комфортного життя в Україні вам потрібно близько $1500 на місяць, будинок і машина. Скажімо, будинок у Києві та хороша машина обійдуться вам приблизно в $200 тис. Ще близько $300 тис. вам знадобиться, щоб інвестувати в акції з низьким рівнем ризику, такі як S&P 500, з річною прибутковістю 6% без урахування інфляції, що в середньому принесе $1600 на місяць.

Отже, я вважаю, що для комфортного виходу на пенсію в Україні потрібно мати $500 тис. загалом.

Середня зарплата старшого розробника в Україні - $6000. Кожна людина, яка думає про пенсію і живе в Україні, буде відкладати принаймні 30% від неї на пенсійний рахунок, що становитиме $2000 на місяць. Якщо припустити, що вам потрібно $500 тис. для виходу на пенсію, а річний відсоток пенсійного рахунку становить 6%, то вам, як старшому розробнику, знадобиться близько 14 років, щоб вийти на пенсію в Україні. Це без урахування непередбачуваних витрат, таких як операції, подорожі, одруження тощо. Якщо порахувати, то для виходу на пенсію знадобиться близько 20 років. Якщо ви хочете вийти на пенсію в Європі, це може зайняти до 25 або навіть 30 років.

Так що це, безумовно, багато часу. Якщо припустити, що ви закінчили університет у 23 роки, то для того, щоб стати старшим, потрібно в середньому 5 років, ви вийдете на пенсію у віці 48 років, що все ще непогано, порівняно з середнім пенсійним віком 65 років.

Однак ми говоримо про мінімальний пенсійний план, це не буде розкішним виходом на пенсію. Ви можете жити комфортно, але не зможете подорожувати світом, змінювати гаджети щомісяця та розважатися, інвестуючи в стартапи. Але що, якби у вас була амбіція вийти на пенсію у віці 30 років і зажити розкішним життям? Що б ви робили?

Продайте свій стартап

Стартапи часто провалюються, але вам потрібно продати лише 1, щоб вийти на пенсію. Лише 1 момент везіння, і вам більше ніколи не доведеться працювати. Тут я говорю не тільки про стартапи Кремнієвої долини, але й про будь-які технологічні продукти. Попит є на все, тому вам не потрібно створювати наступний Facebook, щоб зробити це. Навіть такі бізнес-продукти, як CRM, LMS, CMS або навіть чат-бот, можна продати за пристойні гроші.

Як технічний директор стартапу, ви володітимете щонайменше 10% компанії, в якій працюєте, особливо якщо ви були одним із перших співробітників. Володіючи 10% компанії, ви хочете, щоб компанія була продана щонайменше за $10 млн, щоб ви отримали $500 тис. для себе.

Працюючи технічним директором стартапу на ранній стадії, ви не зможете відкласти гроші на пенсію, але ви накопичите свій досвід і виростите ліквідний капітал у вигляді акцій. Досвід відкриє вам шлях до того, щоб стати Fractional CTO.

Спроба продати стартап – це підхід до виходу на пенсію, схожий на казино, іноді вам просто має пощастити. Якщо вам, як СТО, пощастить з першого разу, вам може знадобитися 2-3 роки, щоб вийти на пенсію в Україні. В середньому потрібно 3 стартапи, щоб продати один за пристойні гроші. Але коли ви його продасте, він може дати вам набагато більше, ніж $500 тис., мова може йти про $10-20 млн, якщо компанія була дійсно успішною і ви були її першим засновником.

Стати частковим технічним директором або консультантом

Ви працюватимете з різними компаніями одночасно, приділяючи кожній з них від 5 до 10 годин на тиждень. Як Fractional CTO або консультант, ви будете отримувати близько $100 - $300 на годину. З одного клієнта, з яким ви працюєте 10 годин на тиждень, ви отримуватимете в середньому близько $6000 на місяць. Якщо ви вирішите стати частковим технічним директором на повний робочий день, у вас буде близько 3 таких клієнтів одночасно, тож ви зароблятимете близько $18 тис. на місяць.

Живучи в Україні, ви зможете відкладати щонайменше $15000 на місяць на пенсійний рахунок. Як частковому технічному директору або консультанту вам знадобиться 3 роки, щоб вийти на пенсію в Україні. Але ви повинні бути хорошим Fractional CTO і мати досвід роботи з власним стартапом. Тож якщо ви хочете бути Fractional CTO, спочатку станьте CTO і витратьте щонайменше 3 роки на створення власного стартапу.

Стань стартап-консультантом 

Якщо ідея покласти всі яйця в один кошик здається вам занадто ризикованою, ви можете спробувати стати стартап-радником і працювати з кількома проєктами одночасно в обмін на капітал. Зазвичай, технічні консультанти отримують 0,5% - 1% від капіталу компанії в обмін на 5-10 годин свого часу на місяць. Працюючи радником, ви отримуєте гроші за зв'язки, які маєте, та рішення, які пропонуєте, тому це не забирає багато часу, якщо ви володієте достатніми знаннями.

З такою низькою залученістю ви можете бути радником 10-15 стартапів одночасно і володіти часткою в кожному з них. Якщо припустити, що ви будете володіти 1% компанії, вам потрібно продати близько 2 стартапи за $25 млн, щоб досягти своєї пенсійної мети. Я не був консультантом стартапів на повну ставку, але можу передбачити, що вам може знадобитися 6 років, щоб вийти на пенсію, якщо ви - консультант стартапів.

Однак вам потрібно мати досвід роботи зі стартапами, щоб навіть мати право бути консультантом. Отже, знову ж таки, вам потрібно буде почати з управління власним стартапом протягом 2-3 років, перш ніж стати консультантом.

Створіть агентство

Окрім створення ризикованих продуктових стартапів, ви також можете створити щось менш ризиковане і менш масштабоване, наприклад, агентство. Як агентство, ви будете брати близько 30% за кожного інженера. Середня зарплата інженера становитиме близько $6000, тож ви зможете отримувати $2000 на місяць від одного інженера. Це може здатися легкими грошима, але ви отримаєте багато стресу, керуючи цією справою.

Ви маєте бути гарантом успішних проєктів, а також наставником для всіх співробітників і фасилітатором у вирішенні суперечок. Середньостатистичне українське агентство має близько 20 співробітників, що приносить близько $40 тис. на місяць. Щонайменше 50% з цієї суми потрібно буде витрачати на розвиток бізнесу, оренду, наймання працівників тощо. Зрештою, ви можете отримувати $20 тис. на місяць від середньостатистичної агенції. Як власнику агентства, вам знадобиться близько 3 років, щоб вийти на пенсію.

Щоб розпочати успішний агентський бізнес, потрібно мати великий досвід. Тому навіть якщо ви хочете піти цим шляхом, я б почав з посади технічного директора у власному стартапі, це дасть вам репутацію та мережу контактів, які вам знадобляться.

Як стати CTO

Щоб створити власну агенцію або стати технічним директором, консультантом чи радником, потрібно мати відповідний досвід роботи в індустрії. Тож CTO – це наступний крок у кар'єрі будь-якого старшого розробника. Якщо вам пощастить – ви вийдете на пенсію зі свого першого стартапу. Якщо ні, ви просто стаєте консультантом і заробляєте $100 на годину. Але це не те, що приходить природно. Це не так, як ви стаєте молодшим інженером, потім середнім, потім старшим, а потім, з досвідом, стаєте технічним директором. Щоб стати технічним директором, вам потрібен унікальний набір навичок, і перш ніж стати ним, вам потрібно пройти кілька додаткових етапів кар'єрного розвитку.

Станьте full-stack'ом

Також у невеликому стартапі на стадії pre-seed ви, як технічний директор, будете головним програмістом. Більшу частину часу ви будете єдиним кодувальником. Для вас дуже важливо мати можливість охопити всі аспекти розробки продукту. Налаштування фронт-енд за допомогою здорового управління станом. Налаштування бекенд з CI/CD та автоматичним linter’ом. Налаштування масштабованого процесу розгортання за допомогою K8S та AWS. Налаштування контролю за допомогою Prometheus та Grafana. Налаштування аналітики за допомогою Google Analytics та Fullstory. Налаштування цільової сторінки за допомогою WordPress.

Технічний директор – це людина, яка може нести відповідальність за доставку продукту. Щоб впевнено це робити, потрібно розуміти, як все працює зсередини. Ви можете не знати деталей, але ви повинні знати кожну частину вашої архітектури. Ваша цінність як full-stack розробника полягає в тому, що ви можете працювати з технологіями, з якими ви ніколи раніше не працювали. Принаймні, ви повинні знати, що ці технології існують, і які їхні варіанти використання.

Стати product manager

Коли стартап зростає, відповідальність технічного директора зміщується від кодування до управління. Ви повинні вміти спілкуватися з усіма зацікавленими сторонами та будувати технічну road map, яка включатиме вимоги кожного. Зазвичай цей момент настає після залучення фінансування на Seed-раунді. Більшу частину часу ви витрачатимете на аналіз свого продукту та технології, розмови з командою та пошук кращих способів роботи.

Як приклад – мій нещодавній кейс. Хлопець займався аналітичним бізнесом, продаючи підписки на дослідження. Він використовував WordPress як платформу для управління підписками та написання статей. З часом його бізнес став великим, і він не зміг масштабувати WordPress.

Замість того, щоб звернутися до досвідченого технічного директора або консультанта, він вирішив найняти агентство з України, яке витратило 6 місяців і $50 тис. на створення незграбного проєкту на Django, який використовував адмінку Django як CMS для авторів. Вони також використовували React на фронт-енді, що вбило єдину мету блогу – SEO.

Коли я прийшов, я запропонував їм уникнути міграції за будь-яку ціну і спробувати замість цього використовувати безголовий WordPress. Насправді я сам ніколи не користувався WordPress, ніколи не використовував Next.js і мав лише 1 невеликий проєкт на Python. Мені все одно знадобилося близько 1 години, щоб проаналізувати та знайти найкращий шлях для них.

Стати лідером

Зрештою, звичайною практикою для венчурних фондів є звільнення попереднього технічного директора і наймання нового. Здебільшого вони роблять це через лідерські якості. Інженери, як правило, погані лідери. Якщо ви хочете бути технічним директором компанії категорії А+, вам потрібно бути лідером.

У цей момент ваші рішення будуть вашою головною відповідальністю. Вам потрібно буде приймати стратегічні рішення про те, куди рухається ваша компанія, яких партнерів ви хочете отримати, у які технології ви хочете інвестувати, кого ви хочете найняти або звільнити.

Ви також відповідатимете за формування культури всередині команди: вирішуватимете, чи буде ваша робота схожа на в'язницю, чи на літні канікули. Вам доведеться працювати зі scrum-майстрами та менеджерами. Вам доведеться брати участь у бізнес-зустрічах та виступати перед пресою.

Технологічне лідерство походить від здатності надихати свою команду. Якщо команді подобається працювати у вашій компанії, вони мотивовані приходити на роботу щодня і вільно вносять свою ідею в розвиток компанії – ви досягли успіху в цій ролі.

Стати бізнесменом

Протягом вашої кар'єри технічного директора у вас буде співзасновник, який займатиметься бізнес-питаннями. Він буде займатися реєстрацією, KPI, угодами з інвесторами, бухгалтерією та всією іншою паперовою роботою. Але бізнес – це не лише паперова робота, це ще й стратегічне партнерство. Як технічний директор ви є власником бізнесу своєї компанії, так само як і будь-який інший керівник. Якщо ви не здатні розуміти дискусії, які відбуваються під час засідань ради директорів, інші зацікавлені сторони будуть маніпулювати вами, щоб змусити вас проголосувати за рішення, які вони хочуть прийняти.

Ви повинні розуміти, як працює бізнес і підприємництво, щоб розуміти, чого бізнес потребує від вашого відділу. Ви також повинні вміти аналізувати, що може знадобитися іншим компаніям від вас. Потім ви починаєте узгоджувати свої цілі з цілями ваших партнерів. Так ви будуєте бізнес-стратегію.

Висновок

Не зупиняйте свій кар'єрний ріст після того, як ви стали старшим. Це звучить як великі гроші, але вам все одно доведеться витратити 15+ років на порівняно не дуже цікаву роботу. Ставши технічним директором, ви отримаєте безпрограшну ситуацію: якщо ви продасте компанію, то миттєво вийдете на пенсію, а якщо ні – станете технічним консультантом, який працюватиме 20 годин на тиждень і зароблятиме $15 тис. на місяць.

Найскладніше у всьому цьому - знайти партнерів. Такі платформи, як https://kavun.org.ua/, https://www.upwork.com/ та https://www.startupschool.org/ можуть допомогти вам знайти потрібних людей. Просто зайдіть туди, створіть свій профіль і почніть пасивно відвідувати його раз на тиждень. Спілкуйтеся зі спільнотою, знайомтеся з іншими проєктами, і одного дня вам пощастить знайти людей і проєкти, з якими ви захочете працювати.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Yev Rachkovan
Yev Rachkovan@yevrachkovan

Founder at Kavun

443Прочитань
1Автори
9Читачі
На Друкарні з 20 липня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається