Як торгувати на біржі криптовалют

Зміст

Якщо ви задумались на тим як торгувати на біржі криптовалют, тоді ви на правильному шляху до фінансового збагачення. Зараз усі говорять про потенціал криптовалют як грошей майбутнього. Причому не просто кажуть. Великі компанії інвестують у крипту сотні мільйонів доларів, тим самим забезпечуючи сприятливе середовище для розвитку ринку цифрових грошей.

Поява великого капіталу сприятиме зростанню вартості біткойна та багатьох перспективних альткойнів. Крім того, багато інвесторів розуміють, що зараз немає сенсу наражатися на фінансові ризики на перенасиченому фондовому ринку і шукають альтернативу, куди перелити частину капіталу. І такою альтернативою може стати відносно вільний, але перспективний криптовалютний ринок.

Я навіть серед свого оточення помічаю, що багато хто починає серйозно цікавитися криптою і трейдингом. Скептицизм із приводу цифрових грошей змінюється усвідомленням їх практичності та перспективності. Чим швидше ви почнете занурюватися в чудовий дивовижний світ, тим більше у вас буде можливостей у майбутньому.

Сьогодні продовжимо тему трейдингу і розберемо покроковий алгоритм: як почати і правильно торгувати криптовалютою. Тому навіть якщо ви є абсолютним новачком на ринку, вам буде зрозуміло. Почнемо!

Основні інструменти

Я вважаю, що знайомство з трейдингом потрібно починати з огляду основних інструментів, а саме: навіщо і для чого використовується. Відкриваючи торговельний термінал на будь-якій криптобіржі, ви побачите приблизно однаковий набір інструментів.

До нього входять такі елементи:

  • Графік ціни за обраною торговою парою;

  • Форма створення ордера;

  • Книга заявок (біржова склянка);

  • Інформація щодо обсягів торгів;

  • Історія угод.

Графіки ціни

Як торгувати на біржі криптовалют

Ціновий графік наочно демонструє зміну курсу криптовалюти по відношенню до іншої криптовалюти або фіату за певний відрізок часу (день/тиждень/місяць).

Всі дані відображаються в режимі реального часу, і можна переглянути коливання курсу вибраного активу до годин і навіть хвилин.

Найчастіше біржовий графік представлений у вигляді японських свічок. Це один із найінформативніших типів графіків, який найкраще відображає спреди.

Спред – різниця між найкращими цінами заявок на продаж та купівлю активу в той самий момент часу.

Свічка наочно демонструє зміну вартості активу за певний період. Трейдер бачить ціну відкриття, ціну закриття, а також максимум та мінімум вартості активу за конкретний проміжок. Тоді як звичайний лінійний графік дає інформацію лише про ціну останньої угоди.

Варто зазначити, що біржові графіки найчастіше використовуються для швидкої торгівлі. Довгострокові інвестори у своїй торговій стратегії спираються, як правило, на фундаментальні фактори (новини, аналіз обсягу тощо).

Типи ордерів

Для заявок на купівлю чи продаж на біржі використовуються різні типи ордерів. Кожен має свої переваги та застосовується залежно від торгової тактики як торгувати на біржі криптовалют.

Market buy і sell

Ринковий ордер або Market – це негайне виконання заявки за найкращою ціною, яка є зараз на ринку. Такий ордер буде 100% виконаний за останньою ринковою ціною, і його використовують трейдери, яким важливіша швидкість виконання, а не ціна. Існує market buy для покупки та market sell для продажу.

Limit buy і sell

На противагу ринковим ордерам з їх миттєвим виконанням, існують відкладені чи лімітні ордери. Це розпорядження купити чи продати актив у майбутньому за заданими заздалегідь умовами. Розміщуючи лімітний ордер, трейдер не може на 100% бути впевненим у тому, що він здійсниться. Це відбудеться лише в тому випадку, якщо ціна досягне встановленого трейдером рівня. Але при цьому угода відбудеться на максимально вигідних для нього умовах.

Виділяють limit buy та limit sell:

  • Buy Limit — ордер на покупку за ціною ask, яка дорівнює або менша за ціну, вказану в ордері. Виставляючи buy limit, трейдер розраховує, що ціна опуститься до певної позначки, а потім знову піде вгору.

  • Sell Limit – ордер на продаж за ціною bid, що дорівнює або більше ціни, ніж зазначена в ордері. Ордер sell limit розміщується в очікуванні, що ціна зростатиме до певної позначки, а потім піде на спад.

Stop buy та sell

Stop – це також відкладений тип ордера, який передбачає вчинення угоди в майбутньому за заздалегідь встановленою ціною. Але на відміну від лімітного, стоп ордер передбачає, що з досягненні необхідного цінового рівня вартість активу продовжить рух у тому напрямі. Тобто при buy stop йтиме вгору, при sell stop — продовжить рух вниз.

Книга заявок

Саме відкладені ордери, які надходять від учасників торгів, формують біржову склянку або, інакше, книгу заявок.

Книга заявок є список, де відображаються запити від користувачів на купівлю або продаж цифрових валют: криптовалюта ⇄ криптовалюта, криптовалюта ⇄ фіат. Тут відображаються пропозиції щодо вартості від учасників, а також обсяг (скільки валюти вони готові купити чи продати за цією вартістю). За книгою заявок трейдер може зрозуміти настрій усього ринку.

Обсяги торгів

Торговий обсяг – це ще один важливий інструмент прогнозування, який дає гарне уявлення про ліквідність активу, що торгується.

Ліквідність простими словами це легкість, з якою актив може бути куплений або проданий.

Середній обсяг торгів за день (Average daily trading volume, ADTV) – це середня кількість контрактів на актив за день. Високий показник ADTV свідчить про хорошу ліквідність активу.

Також трейдери беруть до уваги середній торговий діапазон за день, який є середньою різницею між високими та низькими цінами за день. Даний інструмент волатильності активу: широкий діапазон говорить про більшу волатильність, яка забезпечує можливість заробити на зміні цін. Обсяг, як правило, відображається на гістограмі нижче за графік ціни.

Історія угод

З назви зрозуміло, що цей інструмент служить для відображення всіх скоєних користувачами угод. Відображається у самому низу торгового інтерфейсу

З чого складається торговельний термінал

Торговельний термінал надає трейдеру доступ до ринку. Будь-яка торгова платформа має у своєму арсеналі певний набір базових елементів, необхідні ефективної торгівлі.

На більшості бірж торговельний термінал складається з наступних робочих областей:

  • Вибір торгової пари;

  • Графік;

  • Область створення ордера (з вибором типу ордера);

  • Книга заявок;

  • Обсяг торгів;

  • Історія ордерів.

Торгові термінали поділяють на:

Стандартні — встановлюються на комп’ютер як окрема програма, мають найбільш повний функціонал і легко масштабуються (MetaTrader, Mirror Trader, ProTrader, NinjaTrader і т.д.);

Мобільні – програми для Android та iOS, які мають більш урізану функціональність, ніж стандартні, але при цьому дозволяють торгувати на біржі прямо зі смартфона;

Веб-термінали працюють в режимі онлайн на офіційному сайті тієї чи іншої торгової платформи. За функціональністю практично не поступаються встановленим на комп’ютер програмам і стали їх зручною альтернативою.

Таким чином, торгувати на біржі можна будь-яким способом, залежно від місця, часу та завдань трейдера.

Комісії

При торгівлі криптовалютою важливо враховувати торгові комісії: що менше ви заплатите біржі, то більше залишиться вам. Комісії можуть бути фіксованими та не відрізнятися для мейкерів та тейкерів. На деяких майданчиках комісійні збори динамічні (залежать від загального обсягу торгівлі трейдера за останні 30 днів).

Активний трейдинг заохочується вигіднішими умовами щодо комісії: більше торгуєш — менше платиш. Також на багатьох біржах комісії для мейкерів нижче, ніж для тейкерів, і навіть можуть бути негативними (біржа їм ще й “приплачує”). Знижені комісії для мейкерів пояснюються тим, що вони розміщують ордери, які будуть викуплені у майбутньому, і тим самим забезпечують ліквідність. Тоді тейкери цю ліквідність витрачають, оскільки забирають ордер зі списку.

Є й інші способи зниження торговельних комісій. Наприклад, оплачуватиме їх внутрішніми токенами біржі. Стандартна торгова комісія на Binаnce становить 0,1%, а при оплаті BNB токенами знижується до 0,075%.

Процес трейдингу як торгувати на біржі криптовалют

Процес торгівлі на криптовалютних біржах однаковий. Перш за все, новому користувачеві потрібно створити обліковий запис, пройти верифікацію (якщо потрібно), поповнити рахунок і можна приступати до трейдингу.

Розберемо кожен етап докладніше.

Реєстрація

Як правило, цей етап не складає труднощів і не займає багато часу. Наприклад, на Binance можна вибрати спосіб реєстрації (електронна пошта або мобільний телефон) та заповнити просту форму (email або номер телефону, пароль → Створити обліковий запис).

Верифікація

На деяких біржах можна торгувати анонімно. Але більшість торгових платформ вимагають від клієнтів пройти верифікацію, надавши особисті дані та документи. Деякі пропонують трейдерам вибір: проходити верифікацію або торгувати без неї.

Крім того, що верифіковані облікові записи більш захищені, їх власники отримують розширені ліміти і більше можливостей для поповнення/виведення, а також можливість торгувати з кредитним плечем.

Поповнення балансу

Поповнення біржового рахунку також відбувається за стандартним алгоритмом: вибираємо вкладку Депозит та переводимо кошти на вказану адресу депозиту.

Різні біржі пропонують різні методи введення. Одні працюють лише з цифровими валютами, інші підтримують також фіатні. Важливий момент: відправляйте BTC монети тільки на біткоін-адресу, ETH – тільки на ефіріум-адресу і т.д. В іншому випадку відправлені кошти будуть безповоротно втрачені.

Торгівля

Як торгувати на біржі криптовалют

Купівля та продаж активів відбувається у вкладці Торгівля за допомогою торгового терміналу.

Алгоритм однаковий на будь-якій біржі:

  1. Вибираємо торгову пару;

  2. Заповнюємо форму заявки на купівлю чи продаж, вибравши тип ордера: кількість, ціну, лімітну ціну тощо;

  3. Тиснемо Купити або Продати.

Виведення коштів

Способи виведення також відрізняються на різних майданчиках, як і комісії. На деяких біржах виведення коштів відбувається без комісії, але навіть у цьому випадку доведеться заплатити комісію мережі (вона відрізнятиметься для різних монет).

Поради для початківців

Як і в будь-якій справі, новачкові, щоб досягти результатів у трейдингу, потрібно як мінімум розпочати. Як максимум — зробити це грамотно: послухати поради “бувалих”, щоб запозичити їхній позитивний досвід і не повторювати помилки.

Криптовалютний ринок через свою високу волатильність досить підступний. З іншого боку, будь-яка зміна в ціні (зростання або падіння) створює можливість заробити: складно отримати прибуток, коли ціна залишається однаковою.

Щоб знизити ризики, новачкам раджу дотримуватись кількох базових правил.

Заведіть щоденник трейдера

Фіксувати свої успіхи та невдачі – не лише відмінна терапія, а й ефективна тактика. У разі успішних угод ви знатимете, яка стратегія для вас спрацювала і чому. У протилежному випадку щоденник допоможе виявити, де були помилки, і не повторювати їх у майбутніх угодах.

Торгуйте лише на ті засоби, які готові втратити

Тим більше не беріть кредити. Якщо ваш досвід виявиться невдалим, ви не тільки втратите те, що не могли собі дозволити втратити, але й залишитеся з боргами. 

Не торгуйте всім депозитом

Як торгувати на біржі криптовалют

Не кладіть всі яйця в один кошик: потратите його, ви втратите все. Так і в трейдингу: при невдалій угоді ви втратите ваші гроші. Щоб зменшити ризики, розбийте депозит на кілька частин і нарощуйте обсяг угоди, якщо ринок йде у ваш бік

Стережіться маржинального плеча

Торгівля криптовалютою сама по собі справа ризикована, а при маржинальній торгівлі вони взагалі зашкалюють. З одного боку, торгівля з плечем дозволяє збільшити торговий капітал та потенційний прибуток від угоди. Але з іншого – ці приголомшливі перспективи можуть не відбутися: угода з негативним прибутком призведе до втрати не лише власних, а й позикових коштів.

Торгуйте лише ліквідними монетами

Інвестуйте в найбільш ліквідні валюти, тобто ті, які легко купити та продати.

Ліквідний актив = легко перетворюється на гроші.

Простіше кажучи, ліквідність активу – це рівень його затребуваності ринком. І чим вона вища, тим монету простіше продати за ціною, максимально наближеною до ринкової.

Налаштуйте безпеку облікового запису

По-перше, заведіть собі окрему електронну пошту, яка використовуватиметься лише для реєстрації на біржах та ніде більше.

По-друге, придумайте складний пароль та не зберігайте його на електронних носіях.

По-третє, відразу після реєстрації активуйте двофакторну автентифікацію, яка захищатиме доступ до облікового запису за допомогою одноразового випадкового 2 FA коду.

По-четверте, використовуйте інші можливості убезпечити свій обліковий запис, які пропонує біржа: прив’язка до номера телефону, антифішинговий код тощо.

Ну і по-п’яте, помітивши підозрілу активність у своєму обліковому записі, відразу звертайтеся до служби підтримки, щоб заблокувати обліковий запис.

Використовуйте торгову стратегію

У трейдингу дуже важливо дотримуватися певних правил і залишатися холоднокровними (емоції тут тільки шкодять). Крім того, не потрібно міняти коней на переправі та відходити від обраної стратегії. При такому розкладі більша ймовірність отримати збитки, а не прибуток.

Висновок

Стати успішним трейдером – не поле перейти. Це потребує і фінансових вкладень, часу, нервів. І звичайно, практика!

Тому замість того, щоб читати тонни статей про те, як торгувати на криптобіржі, краще взяти та спробувати. Тим паче, що на біржах є демо-рахунки. Тим більше що можна розбити депозит і спробувати на дрібних сумах. Тим більше, що після цього огляду ви знаєте, що потрібно робити, а що ні.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Бізнес. Ідеї. Стартапи
Бізнес. Ідеї. Стартапи@businessidea

Підписуйтесь на Телеграм

863.2KПрочитань
11Автори
670Читачі
Підтримати
На Друкарні з 15 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається