Заробіток на власній криптовалюті

Зміст

Саме криптосфера є місцем для розквіту інновацій, де кожен може створити власний цифровий актив та отримувати прибуток, аналогічно до інших великих гравців ринку. Цей матеріал допоможе вам розібратися в тому, як розпочати свій шлях успішного заробітку на власній криптовалюті та розкаже про ключові підходи до вирішення цього завдання.

Де шукати фінансування для запуску криптопроєкту

Для запуску успішного криптопроєкту знадобиться капітал. У криптостартапів, як правило, не так багато шляхів для пошуку коштів, і майже всі вони ведуть до венчурних компаній.

Багато потужних блокчейн платформ зацікавлені в розширенні мережі та всебічному застосуванні, тож вони створили фундації які фінансують молоді проєкти. Ось вам декілька прикладів:

Іноді криптостартапи вдаються до послуг акселераторів та інкубаторів, які надають доступ до інвестицій, менторство та готовий бізнес-план. Зазвичай такі організації намагаються максимально контролювати діяльність проєкту.

В Україні найбільш популярними платформами для пошуку інвестицій в стартапи є InVenture та Startup Network.

Фандрейзинг також користується популярністю серед криптопроєктів. Тут для збору коштів використовують децентралізовану платформу Juicebox.

Деякі інвестори самостійно виходять на проєкти. Наприклад, після знайомства на конференції чи форумі. До інших проєкти звертаються самі, призначають зустрічі, роблять презентації. В основному інвестори дивляться на кілька складових: ринок, його проблеми і як з ними справляється цікавий для них проєкт.

Сайт, соціальні мережі

Наскільки б корисним та унікальним не був ваш продукт, якщо про нього знає обмежена кількість людей він приречений на провал. Саме тому рекомендуємо приділити значну увагу сайту криптопроєкту та його наповненню. Це ваша візитівка. По ній, в першу чергу, будуть вас оцінювати майбутні інвестори та користувачі.

Якісний сайт з хорошим функціоналом обійдеться вам в понад $1 тис.

Подивіться, що в конкурентів, зробіть все від вас залежне для привернення уваги.

STEPN
Головна сторінка офіційного сайту криптопроєкту STEPN. Джерело: stepn.com

Окремо вартує врахувати вартість домену. Серед криптопроєктів здебільшого популярні домени org, io, com. На домен також доведеться витратити в районі $100/рік, витрати на оренду хостингу – від $50/рік, підтримку роботи сайту та наповнення.

Ми не даремно вказуємо орієнтовні вартості, оскільки ці суми знадобляться при складанні бізнес-плану.

Сайт, це швидше про престиж. А от коли йде мова про залучення користувачів, то це вже про соціальні мережі.

Facebook, Instagram, X, LinkedIn та інші… Робіть акцент на тих мережах, де найбільша концентрація вашої цільової аудиторії. Орієнтуйтеся на бюджет, що вам доступний. Публікуйте новини, розказуйте про свій проєкт у відео. Загалом робіть все, щоб зібрати якомога більшу спільноту. Корисною буде проведення маркетингової компанії, але знову ж таки все впирається в гроші. Потужні маркетингові компанії можуть коштувати до півмільйона доларів.

Розподіл криптовалюти

Після того як етап розробки та створення криптовалюти завершено вам потрібно розподілити токени. У випадку наявності потрібного капіталу для запуску проєкту доведеться відповісти на декілька простих питань:

  • скільки криптовалюти виділити на airdrop або передпродаж, проведення якого рекомендовано?

  • скільки криптовалюти надати для ліквідності на біржі?

  • скільки криптовалюти залишити собі?

Сума передпродаж+airdrop+ліквідність на біржі дасть кількість вашої криптовалюти в обігу.

Детально пропрацюйте airdrop, які винагороди отримають учасники і за які дії. Яку кількість користувачів ви потенційно зможете залучити. Будьте обережні та вимогливі у відношенні до airdrop, бо в мережі є багато airdrop-мисливців які стають власниками великої кількості криптовалюти виділеної під цей маркетинговий хід через використання фіктивних акаунтів.

Надалі вони можуть створювати негативний вплив на вартість вашого цифрового активу.

Якщо капітал для запуску вашого криптопроєкту відсутній, тоді розподіл токенів буде набагато складнішим. Вам доведеться віддати частину токенів інвесторам, маркетинговим компаніям, розробникам та іншим особам, що беруть участь в запуску криптовалюти. Виникнення конфліктних ситуацій майже гарантовано.

Наведемо приклад розподілу токенів блокчейн-платформи Cardano.

Максимальна кількість монет ADA становить 45 млрд, в обігу знаходиться близько 35 млрд. Із загальної кількості 2,5 млрд криптовалюти було виділено IOHK. Ще 2,1 млрд – Emurgo, компанії з блокчейн-технологій, яка була засновником протоколу Cardano. 648 млн було надано некомерційній організації Cardano Foundation, яка займається просуванням платформи та підвищенням рівня впровадження.

Лістинг власної криптовалюти на біржі

Для того, щоб додати власний токен на біржу доведеться докласти немало зусиль, але воно того варте! Приклад лістингу токена SUI на криптовалютній біржі Binance, коли вартість цифрового активу зросла на 2000%.

лістинг криптовалюти на біржі
Добовий графік SUI/USDT. Джерело: Binance

В залежності від наявності або відсутності капіталу у вас є декілька варіантів лістингу вашої криптовалюти на біржі.

Лістинг за наявного капіталу

За наявності капіталу можливі два шляхи додавання токена на біржу:

  1. Лістинг на децентралізованій біржі;

  2. Лістинг на централізованій біржі.

Перший шлях відносно простий. Для того, щоб додати власну криптовалюту на децентралізовану біржу необхідно надати ліквідність. Тобто підкріпити ваш токен криптовалютою, що вже торгується (надати йому вартість). Здебільшого це роблять за допомогою стейблкоїнів, таких як USDT, USDC, TUSD…

До прикладу ви додаєте на DEX 1000 власних токенів і підкріпляєте їх 100 USDC, тоді вартість одного вашого токена буде 10 центів.

Чим більша ліквідність, тим краще. За малої ліквідності вартість вашого токена буде мати надзвичайно велику волатильність. Із з цього стає зрозуміло, що для лістингу потрібні «великі гроші», особливо якщо ваш проєкт привернув увагу криптоспільноти.

Проте лістинг криптовалюти на децентралізованих біржах має ряд недоліків:

  • вашої криптовалюти не буде в списках доступних для обміну токенів, її можна буде знайти тільки за контрактом;

  • ваше забезпечення може бути в небезпеці через недосконалість децентралізованих бірж.

Лістинг на централізованій біржі, кращий шлях, але в рази дорожчий.

Централізовані біржі – це великі платформи зі значними об’ємами торгів та багатомільйонною аудиторією. Зрозуміло, що поява вашого токена на такому майданчику призведе до росту капіталізації, впізнаваності бренду, росту довіри та поширення.

Але будьте готові – у вас попереду багато роботи. Для початку необхідно заповнити заявку, де вказується загальна інформація на кшталт назва проєкту, назва токена, тикер…

Заявка на лістинг на криптовалютній біржі
Заявка на лістинг на криптовалютній біржі Binance. Джерело: Binance

Далі доведеться надати детальну інформацію яка буде включати понад 20 пунктів серед яких бізнес-модель, дозвільні та супровідні документи, токеноміка, спільнота, сайт…

Гарантії того, що ваш проєкт буде допущено до лістингу немає. Заявки здебільшого розглядаються довго. Лістінг може бути безкоштовним, якщо ваша криптовалюта вже торгується у великих об’ємах та представлена на багатьох біржах.

В іншому випадку доведеться надати ліквідність. Після лістингу будьте готові до періодичних перевірок зі сторони біржі з приводу відповідності вашого проєкту вимогам платформи.

Лістинг якщо капітал відсутній

Вільні кошти відсутні, але ви розумієте, що вам необхідно виходити на велику сцену. Вихід є:

  • Платформа Coinlist;

  • Launchpad від криптовалютної біржі Binance.

Це одні з найпопулярніших місць для залучення капіталу ліквідності. Проте в мережі є безліч платформ для проведення ICO, IDO, IEO.

Алгоритм їхньої роботи дуже простий. Ви подаєте заявку, платформа (біржа) розміщує на маркетплейсі вашу пропозицію, інвестори які бачать за вашим проєктом майбутнє купують токени. Після того як розпродаж завершено ваші токени з’являються на біржі. Ліквідність надали інвестори.

Якщо ви після цього почнете продавати власні токени, то фактично зможете вивести з біржі гроші інвесторів, але це вам буде заборонено робити як мінімум певний період часу. Крім того, ви завдасте шкоди своєму проєкту оскільки можете спровокувати втечу інвесторів.

Біржі та платформи, що проводять лістинг вимогливі до нових проєктів, тож будьте готові до незручних запитань.

Перед заповненням заявки на лістинг на біржі Binance рекомендуємо прочитати інструкцію щодо того, що від вас очікує платформа. Подібні інструкції є на більшості таких майданчиків.

Заявка на Launchpad на біржі Binance
Заявка на Launchpad на біржі Binance. Джерело: Binance

Заробіток на власній криптовалюті

Ключовий спосіб заробітку на власній криптовалюті, це продати її.

Можливо це звучить банально, але саме ця складова приносить найбільший дохід криптоентузіастам.

Звичайно, точні прибутки багатьох криптопроєктів сховані від відкритого загалу. Адже до криптопроєктів немає вимог подібних як до публічних компаній, що торгуються на міжнародних ринках. Де на основі звіту можна побачити скільки компанія заробляє, які в неї операційні витрати, продажі, виплати за кредитами, борги… У зв’язку з цим ми змушені оперувати логічними розрахунками.

Погляньмо на все ту ж блокчейн-платформу Cardano. Розробники залишили собі 16% (7,2 млрд) від загальної кількості монет (45 млрд).

З 2015 по 2017 вони провели 5 раундів перепродажів по середній ціні $0,0024 за монету. Частка засновників на той момент склала $17,28 млн у фіаті. Мало ймовірно, що вони відразу почали продавати свої монети.

У вересні 2021 року вартість ADA сягнула $3,101, а частка засновників досягла $22,327 млрд.

Припустимо засновники періодично продавали свої монети по середній ціні $1,5517, їхній дохід склав $11,17 млрд. Зрозуміло, що це не чистий дохід, проте його розмір винятковий.
Крім безпосереднього продажу своєї криптовалюти, криптопроєкти заробляють на похідних можливостях в залежності від сфери діяльності.

Наприклад криптопроєкт STEPN, що зосереджений на «move to earn», у своєму додатку продає NFT кросівки які необхідні користувачам для заробітку криптовалюти за свою фізичну активність.

Вартість кросівок зараз стартує від $20, проте в період коли крипта була на піку слави вони коштували в 10 разів дорожче.

Згідно зі статистикою Google Play мобільний додаток STEPN завантажено понад 1 млн, припустимо, що стільки ж разів його завантажили на App Store, отримуємо понад 2 млн користувачів.

Якщо всі вони придбали кросівки по $20, то дохід розробників від продажу тільки кросівок склав $40 млн.

Та насправді він ще більше, бо в період коли STEPN набирав обертів багато користувачів мали по декілька пар кросівок і $20 це мінімальна ціна. А в асортименті є кросівки з покращеними характеристиками, які коштують значно дорожче, до прикладу $700 тис. за пару.

Маркетплейс STEPN
Маркетплейс STEPN. Джерело: m.stepn.com

Інший криптопроєкт під назвою Basic Attention Token, створив браузер який винагороджує користувачів за їхню активність. Кінцевий споживач встановивши Brave Browser не відчуває жодного дискомфорту, оскільки функціонал повністю відповідає вже традиційним Chrome, Opera, Microsoft Edge…

Відмінність у тому, що браузер від Basic Attention Token збирає дані про активність користувачів та продає її рекламодавцям зі збереженням конфіденційності, паралельно винагороджуючи користувача токенами BAT.

За перегляд реклами окремі винагороди. Яку частину з цього доходу забирає собі проєкт не відомо, але судячи з кількості активних користувачів щодня (понад 16 млн) сума буде кругленька.

Цікавим й потенційно дуже прибутковим є проєкт SunContract, що реалізується в Словенії. Там стартапери вирішили об’єднати споживачів електроенергії з виробниками напряму без посередників (P2P). Вони створили майданчик де виробники електроенергії розміщують свої пропозиції, а споживач за допомогою внутрішнього токена (SNC) купує необхідні потужності. Це дозволило споживачам зменшити витрати, а виробникам продавати надлишкові потужності. Творці своєю чергою отримують свій відсоток з кожної угоди.  

Є також багато прибуткових прикладів й блокчейн іграх. Дохід там акумулюють внаслідок продажу різних артефактів, земельних ділянок, персонажів, інструментів та інших речей, що мають ігрову цінність. І це також значні суми.

Окремим джерелом доходу криптопроєктів є комісії за проведення операцій всередині застосунків. Розміри доходів тут залежать від кількості та активності користувачів. До прикладу на цьому добре заробляють різноманітні криптогаманці.

Загалом, криптосфера надає різноманітні можливості для заробітку, і вибір методу залежить від конкретного проєкту та цілей користувача.

Джерело
Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Бізнес. Ідеї. Стартапи
Бізнес. Ідеї. Стартапи@businessidea

Підписуйтесь на Телеграм

959.7KПрочитань
11Автори
783Читачі
Підтримати
На Друкарні з 15 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається