Бізнес-план складу

Зміст

Іноді склади орендують навіть приватні особи - якщо в них немає місця, щоб зберігати речі вдома, у гаражі або на дачі. Але основна цільова аудиторія такого проєкту - малий і середній бізнес. Багатьом підприємцям необхідно десь зберігати матеріали, товарні залишки і сировину, причому орендувати готові конструкції виявляється простіше і вигідніше, ніж відкривати власні складські приміщення. Тому такий бізнес має всі шанси на успіх. Але тут важливо правильно вибрати місце й організувати внутрішній простір таким чином, щоб він оптимально підходив вашим потенційним клієнтам. І врахуйте, що до складів висувають суворі санітарно-гігієнічні вимоги. Врахувати всі нюанси допоможе грамотний бізнес-план складу.

Можливі формати бізнесу

Склади бувають декількох видів:

  • виробничі - потрібні для зберігання продукції та сировини. Зазвичай їх розміщують недалеко від заводу/цеху. А якщо вантажі, що зберігаються, призначені для транспортування, то їх розташовують біля транспортних вузлів (залізничних станцій, аеропортів тощо);

  • розподільчі - там товари розподіляють по різних одержувачах;

  • митні - поруч із кордоном;

  • роздрібні - для зберігання невеликих партій товару;

  • резервні - там залишають продукцію, сировину або речі, які не будуть потрібні найближчим часом.

За типом конструкції склади поділяються на закриті, напівзакриті (тобто з 2 або 3 стінами) і відкриті.

Залежно від виду товару/вантажу, для якого призначений склад, їх поділяють на універсальні (які підходять практично для всього), спеціалізовані (для певної категорії товарів) та змішані (які підходять для кількох категорій).

Також виділяють немеханізовані, напівавтоматизовані та повністю автоматичні склади.

Функціональне призначення та класифікація складів в логістиці - 6

В Україні прийнято таку класифікацію складів:

Класифікація складів за класами найбільш розповсюджена. Вона враховує всі особливості приміщень.

Компанії, що працюють на ринку складської нерухомості, розробляють власні класифікації складів за класами. В Україні найбільш розповсюджена міжнародна класифікація складських приміщень від брокерського агентства Knight Frank. Згідно з нею, склади розподіляються на 6 типів: 

  • Клас А+ —  це сучасний модернізований склад. Він має 1 поверх. Щоби побудувати такий склад, використовують спеціальні ізоляційні матеріали, —  це, як правило, сендвіч-панелі. Вони вогнестійкі й добре утримують тепло. На складах класу А+ є всі необхідні комунікації: спеціальне обладнання (відеоспостереження, вентиляція, системи тушіння пожежі і так далі), територія облагороджена, охорона працює цілодобово. Складам класу А+ притаманні найкращі характеристики: висота стель —  не менш ніж 13 метрів, бетонна антипильова підлога витримує навантаження від 5 тонн на метр квадратний. 

  • Клас А —  майже не поступається складам класу А+ за характеристиками. Відмінність у технічних параметрах. На складах класу А вимоги до мінімальної висоти стелі —  від 10 метрів. Крім того, тут менше воріт докового типу, що трохи ускладнює завантаження/розвантаження. 

  • Клас В+ —  такі склади можуть побудовані або реконструйовані зовсім нещодавно. Головна відмінність від попередніх класів —  це висота стель. Мінімальні вимоги до неї —  8 метрів. 

  • Клас В —  це склад, що може мати 1 або більше поверхів. У другому випадку, приміщення повинно бути обладнане вантажними ліфтами. Мінімальна висота стель —  6 метрів. Крім того, до цих споруд не висувають особливих вимог щодо технічних характеристик і додаткових комунікацій. 

  • Клас С —  це реконструйовані склади, що раніше використовували в якості виробничого приміщення або ангара. Мінімальні вимоги до цього класу —  стелі від 5 метрів і бетонне покриття. 

  • Клас D —  це непрофільні приміщення, що переобладнали в склад. Зручностей тут практично немає. Особливі вимоги до характеристик відсутні. 

Класифікація за класами від Knight Frank базується на вимогах щодо технічних параметрів, території, обладнання й комунікацій. Вона не бере до уваги транспортну інфраструктуру. Однак, це також важливо враховувати під час вибору складу.

Бізнес на наданні складських площ в оренду

Бізнес на наданні в оренду складських площ здається простим і затребуваним, але в нього є свої особливості та підводні камені.

Складський комплекс як бізнес: аналіз цін і пропозицій конкурентів

Насамперед проаналізуйте ринок, щоб зрозуміти, наскільки затребуваний складський комплекс як бізнес у вашому регіоні:

  • які підприємства середнього та малого бізнесу діють (на великий бізнес новачкові розраховувати не доводиться);

  • як часто вони користуються послугами сторонніх підрядників у цьому питанні;

  • які у них товари і вимоги до складських приміщень;

  • які конкуренти є у вашому регіоні, у чому їхні особливості та переваги, яка цінова політика, наскільки затребувані їхні послуги.

Склад тимчасового зберігання: суборенда або власне приміщення

Найдешевше взяти приміщення під склад тимчасового зберігання в оренду, зробити невеликий ремонт і обладнати його всім необхідним, щоб здавати в суборенду. У такому разі стартові витрати будуть набагато меншими. Але якщо ви хочете отримувати високий дохід, краще викупити будівлю і переобладнати її або самому збудувати склад з нуля - у довгостроковій перспективі це вигідніше і безпечніше, адже орендодавець може розірвати договір оренди. У крайньому разі, розгляньте варіант оренди з подальшим викупом об'єкта.

Приміщення складу можна побудувати:

  1. З бетонних плит. У такому разі будівля буде дуже міцною, і водночас її зведення обійдеться не надто дорого.

  2. З металоконструкцій. Такі будови також вирізняються надійністю. До того ж їх можна побудувати швидко, вибрати будь-яке планування і легко відрегулювати висоту стель. Але це обійдеться на 20-25% дорожче, ніж будівництво з монолітних бетонних плит.

Зазвичай під склад вибирають ділянку в промисловій зоні, з хорошою транспортною доступністю.

Необхідне обладнання

Точний перелік обладнання залежить від площі та специфіки складу.

Ось приблизний перелік обладнання:

  • полиці та стелажі;

  • підйомники;

  • штабелери;

  • навантажувач;

  • якщо потрібно - морозильні та холодильні камери;

  • засоби для транспортування (кари тощо).

Персонал

Приблизний штатний розклад для складу:

  • завідувач/товарознавець;

  • вантажники;

  • комірники (їхня кількість залежить від масштабів бізнесу);

  • різноробочі;

  • охоронці;

  • прибиральники;

  • бухгалтер на аутсорсі.

Реклама і маркетинг

Цей бізнес розрахований здебільшого на інших підприємців (сегмент b2b), тому стандартні способи просування (зовнішня реклама, роздача візитівок тощо) тут не працюють.

Зазвичай просування починають із запуску свого сайту і контекстної реклами. Шукайте клієнтів безпосередньо - розсилайте комерційні пропозиції, домовляйтеся про зустрічі. Публікуйте оголошення на спеціалізованих порталах. Для ефективного просування дуже важливо чітко опрацювати свою пропозицію і добре розуміти, хто є вашою цільовою аудиторією.

Скільки потрібно вкласти на старті

Розмір інвестицій у проєкт залежить від формату бізнесу - про яку площу йдеться, чи плануєте ви будувати склад з нуля або брати в суборенду.

Ось приблизний список витрат:

  • купівля землі - від 500 тисяч гривень до 10-20 млн гривень;

  • закупівля обладнання - від 200 000 до 2 млн гривень;

  • монтаж, ремонт - від 200 000 гривень.

Таким чином, якщо будувати склад з нуля, знадобляться вкладення щонайменше в розмірі кількох мільйонів гривень. Крім того, будуть щомісячні витрати - на оплату праці персоналу, комунальні платежі, податки, маркетинг, супутні витрати.

Рентабельність бізнесу

Розмір доходів необхідно прорахувати заздалегідь - хоча б приблизно.

Зазвичай склади беруть гроші за зберігання:

  1. За палетомісцями, з урахуванням ваги і габаритів піддону). Ціна від 20-25 гривень на добу за 1 палету.

  2. Зберігання негабаритного товару - розраховується за 1 м3, за умови що вага, ширина. висота або довжина місця не перевищує граничні показники для 1 палетомісця.

  3. Зберігання штучного товару (поличне).

Крім цього, склади беруть гроші за обробку товару:

  • приймання і видачу, включно з поартикульним прийманням;

  • пакування;

  • збір замовлень;

  • оформлення супровідних документів;

  • забезпечення особливих умов зберігання.

При повному завантаженні один склад може приносити чистий прибуток (за вирахуванням усіх витрат) від 150 000 до 1 млн гривень. Розмір виручки багато в чому залежить від площі та обладнання вашого складу. Середній термін окупності вкладень - від 2 до 4 років, рентабельність - від 17-18%.

Ризики бізнесу

Багатьом компаніям сьогодні потрібні приміщення для зберігання товарів або сировини. Незважаючи на конкуренцію, попит повністю не задовільнений, особливо на склади А і В.

Головні ризики - порушення термінів будівництва та вихід за межі бюджету. Якщо ви будуєте склад самі, обирайте перевірену фірму і ретельно перевіряйте договір.

Також є ризик низького попиту на послуги через неграмотний вибір місця або формату складу, відсутність аналізу ринку і непродуману цінову політику.

Організація складу - дуже перспективний бізнес, якщо передбачити всі підводні камені і чітко розуміти, що такі послуги будуть затребувані у вашому регіоні.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Бізнес. Ідеї. Стартапи
Бізнес. Ідеї. Стартапи@businessidea

Підписуйтесь на Телеграм

832.1KПрочитань
11Автори
631Читачі
Підтримати
На Друкарні з 15 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається