Сьогодні в багатьох населених пунктах актуальним є питання з чистою питною водою. Якщо раніше для його вирішення рили колодязі, то тепер бурять свердловини, - вони дають змогу отримати необмежений доступ до чистої питної води. У статті розглянемо цю ідею як бізнес-проект: наскільки затребуваною є послуга, які вкладення необхідні і скільки можна заробити.
Буріння свердловин на воду: особливості бізнесу
Значна частина жителів (до 5 млн осіб) живе в приватному секторі. Якщо в багатоквартирних будинках є водопровід, то для мешканців приватних будинків, котеджів і дач питання водопостачання дуже актуальне, - вода потрібна їм у великих кількостях, не тільки для пиття або господарських потреб, а й для робіт у саду і на городі.
Буріння свердловин на воду
Буває, що і приватний сектор підключають до централізованої системи водопостачання. Але якщо такого варіанту немає, найкращий вихід - індивідуальна свердловина. Для цього потрібно вирити шахту глибиною кілька метрів - звідти можна брати воду, якої вистачить для всього будинку і всієї родини. Найчастіше таку послугу замовляють з початку весни до середини осені.
Для прив'язки до сезону є кілька причин:
Перенасиченість ґрунту вологою в зимову пору року.
Складність визначення покладів води через велику кількість опадів.
Осінній і весняний бруд можуть перешкоджати роботі техніки в процесі буріння свердловини, - краще робити це в суху і ясну погоду.
Під землею в багатьох місцях є вода, зазвичай на глибині 6-8 метрів, а бурова установка забезпечує доступ до неї і дає змогу підняти її на поверхню. Врахуйте, що в деяких регіонах глибина залягання підземних вод може становити 20-30 метрів, тому насамперед завжди проводять дослідження надр.
Головний плюс проєкту - високий попит на послугу, який значно перевищує пропозицію. Зростанню попиту сприяють погіршення екології. До того ж дедалі більше людей приходять до того, що чиста артезіанська вода корисна для здоров'я (навіть якщо порівнювати її з покупною питною водою, не кажучи про водопровідну).
До недоліків належить:
сезонність проекту (у холодну пору року замовлень майже не буде);
необхідність великих капіталовкладень - переважно на купівлю дорогої спецтехніки;
юридичні складнощі під час оформлення бізнесу.
Успіх проекту багато в чому залежатиме від наявності необхідної техніки та професіоналізму ваших співробітників.
Аналіз попиту на буріння свердловин у регіонах
Традиційний спосіб вирішити питання з водою - риття колодязів, але він поступово відходить у минуле. Сьогодні майже всі жителі приватних будинків, не підключених до централізованого водопостачання, звертаються до послуг бурових компаній. З їхньою допомогою можна закрити питання не тільки з питною водою, а й поливом садової ділянки та обслуговуванням свого господарства.
Перший етап роботи - аналіз попиту і пропозицій у вашому регіоні. Потрібно визначити, як багато споруджуваних і недавно побудованих будинків і котеджів у приватному секторі позбавлені доступу до центральних комунікацій. Також потрібно розуміти, на якій глибині розташовані підземні води в цій місцевості - що вони глибші, то складнішим буде буріння свердловин, то більше часу і коштів потрібно буде витрачати.
Додатковий фактор, який варто врахувати, - екологія. У деяких регіонах прилеглі до поверхні землі води непридатні для використання через сильне забруднення хімікатами або шкідливими домішками. У такому разі потрібна глибока свердловина. А в разі обміління водойм може знадобитися бурити ще далі, на кілька десятків метрів.
Аналіз конкурентів
Загалом по країні рівень конкуренції в цій ніші поки що залишається низьким. Але вам потрібно вивчити ситуацію у своєму регіоні, причому ще на етапі планування. Ідеальний варіант, якщо пропозиції з буріння свердловин взагалі відсутні.
За наявності конкурентів необхідно дізнатися, що саме вони пропонують і за якими цінами, щоб визначити свої конкурентні переваги. Потрібно скласти продуману пропозицію, яка привабить потенційних клієнтів, і запропонувати ціни, які їх не відлякають.
Бурильна установка та інша техніка
Важливий аспект бізнесу - купівля якісної бурильної установки та іншого обладнання. Можна взяти роторні та шнекові установки; оптимально поєднувати ті й інші.
Ось приблизний перелік:
вишка для бурових робіт із глибиною проходки 180 метрів (бажано);
пересувна високоманеврена установка для буріння ґрунту, яка здатна працювати навіть у важкодоступних місцях і в приміщеннях. Але у неї обмежена глибина буріння - не більше 45 м;
помпа (для буріння на невелику глибину);
штанги - труби з конічним різьбленням. Вони допомагають збільшити бурові колони;
буровий рукав для подачі розчину в свердловину і її подальшого очищення;
комплект бурів;
цистерна, де можна розводити бурову суміш;
генератор на дизельному паливі.
Персонал
Кількість співробітників залежить від масштабів роботи.
Вам буде потрібно:
гідрогеолог - фахівець, який вивчає підземні надра. Навряд чи має сенс наймати його в штат на початковому етапі, але можна залучати в міру надходження замовлень;
майстер буріння - фахівець, який відповідає за буріння свердловин, розуміє процедуру і має досвід у цій сфері;
різноробочі - залежно від обсягу робіт. Їхнє поле діяльності - монтаж обладнання, підготовка майданчика для робіт, навантаження і розвантаження техніки;
бухгалтер (на аутсорсі);
водій;
директор - відповідає за управління проєктом.
Скільки потрібно вкласти на старті
Ось приблизний кошторис стартових вкладень (у гривнях):
купівля необхідного обладнання - 1 млн;
оренда приміщення - 15 тис;
маркетинг - 30 тис;
оформлення та реєстрація бізнесу - 30 тис.;
резервний фонд - 50 тис.
Разом - приблизно 1,11 млн гривень (за умови купівлі однієї бурової установки).
Також будуть потрібні щомісячні витрати (у гривнях):
фонд оплати праці - 200 тис;
оренда (для офісу) - 15 тис;
витратні матеріали - 30 тис;
маркетинг - 5 тис;
податки та комунальні платежі.
Разом - щомісяця 250 000, не враховуючи податків і комунальних платежів.
Це приблизний розрахунок: усе залежить від масштабів бізнесу.
Рентабельність бізнесу
Одна година роботи коштує близько 1,5-2 тисячі гривень за годину. Одне замовлення займає в середньому від 6 до 8 годин - час залежить від глибини пролягання підземних вод, ґрунту та інших факторів. Разом виручка складе до 20 тис гривень з одного замовлення. Якщо у вас буде три замовлення на тиждень, можна виручити до 150 000 гривень на місяць.
Окупність зазвичай настає через 12-16 місяців, за умови наявності замовлень і стабільної роботи установки. Рентабельність може становити 30-40%.
Ризики бізнесу
Основні ризики проєкту буріння свердловин:
сезонність. У холодну пору року замовлень не буде або буде зовсім мало. Тому важливо запустити бізнес не пізніше, ніж у березні-квітні, і встигнути напрацювати клієнтську базу протягом першого високого сезону. Заздалегідь продумайте рекламну кампанію;
поломки - особливо при купівлі вживаної техніки. Це означає витрати на ремонт, а також упущену вигоду від вимушеного простою. Врахуйте цей момент під час вибору техніки: економія не завжди виправдана;
недостатній попит на послугу - у деяких регіонах буріння свердловин може виявитися незатребуваним, навіть за невеликої кількості конкурентів. Причиною може бути низька якість послуг (наприклад, через недотримання технології), а також широке охоплення мережі центрального водопостачання, що покриває навіть приватний сектор.
Буріння свердловин - перспективна ідея для бізнесу, особливо в тих регіонах, де жителі приватних будинків не мають змоги підключитися до центрального водопостачання, а конкуренція не дуже висока. Складіть грамотний бізнес-план і знайдіть стартовий капітал, купіть якісне обладнання та продумайте рекламну кампанію, щоб ваш проєкт із буріння свердловин став прибутковим.