Якісь проблеми диктуються ринком, якісь створюються гівняними курсами, або очікуваннями кандидатів.

Junior 2023

Хто такий Джуніор?

Як характеризують джніора в інтернетах:

  1. Спеціаліст із мінімальним досвідом.

  2. Уміє вирішувати технічні задачі рівня (не велика фіча, баг, тести)

  3. Багато помиляється, але багато пробує.

  4. Знає головні аспекти технологій із якими працює.

  5. Вміння працювати із документацією.

Погоджуюсь із цими пунктами, просити більшого від людини яка тільки занурилась у океан легасі, ентерпрайзу, аут сорсу - це too much.

Епоха 2015

У час до GPT, до того як нормальну документацію можна було знайти тільки англійською, коли на Ютубі було 2-3 канали із вартісним контентом, і звісно Sublime, Atom - які були чи не єдиним з чого починали всі програмісти, вирішення проблеми займало години а то і дні. Курси були тільки за багато грошей і від індусів, тому їх майже не купували.

Джун який навчався у таких умовах на 2 голови вище джуна який вийшов після пів року курсів у нинішніх реаліях.

Епоха 2016-2019

Компанії розуміють що вивчити джуна за пів року своїми Сенйорами із 10+ років досвіду, набагато дешевше ніж витрачати час цих самих Сенйорів на співбесідах. Починається епоха курсів які меінтейнять технарі або грамотні маркетологи (GeekHub). За цей період було наштамповано дуже багато дійсно вартісних спеціалістів. Які за період навчання інтегрували курсантів у робочі проекти, процеси і технології. Після таких курсів людина могла йти працювати у компанію без періоду - onboarding.

Джуни які вчились у цей час були на 3 голови вище тих які виходять після курсів зараз.

Коли все пішло не так (2019-2022)

Приблизно у період коронавірусу дуже сильно виріс попит на ІТішніків, і звісно їх стало не вистачати. Розумні люди посиділи-подумали і вирішили що на цьому можна непогано заробити, схема проста: Беремо гроші за навчання, менторами беремо людей які в ІТ, але не сенйори бо це дуже дорого - виходить такий +- Універитет де викладач не має достатньої кількості досвіду, але думає що він гуру програмування.

Приблизно у цей момент ІТ компанії втратили контакт із студентами бо курси робились тільки Онлайн. Що ми ще втратили: Хакатони, Мітапи, Конференції, Олімпіади, Офлайн Тех Івенти вцілому.

Джуни які штампувались найбільшими партіями у той час +- на 1 голову вище тих які зараз ,тільки тому що ментори які були тоді, самі вийши із перших 2х поколіннь.

Джун 2023

Неперебірна сила агресивного маркетингу курсів які обіцяють заробітні плати Сенйорів із 2019 через 2 дні після працевлаштування, історії друзів про успішний успіх сусіда по кімнаті який після курсів 5 років тому знайшов собі роботу і зараз у Штатах змушують тебе мимоволі погодитись на цей провальний план.

На нинішніх курсах уже не навчають програмувати, зараз тебе за 4 місяці навчать пройти співбесіду на джуна у не велику компанію яка не часто проводить співбесіди і має однаковий шаблон запитаннь із 2019го.


Співбесідуючи таких людей мимоволі задумуєшся про те наскільки процес підбору людей на роботу стає схожим на вирішення детиктивної загадки *чи дійсно він щось уміє, чи добре прикидається?*.

Але якщо той хто співбесідував людей із різних ‘Епох' буде співбесідувати Джуна 2023 - це займе 20 хвилин після чого буде культурна відмова.

Як виявити імпостера ?

  1. Вони не знають нічого що хоч трохи відходить від шаблонних запитань. *Що таке симантика в HTML і для чого вона потрібна?* - шаблон. *Що таке area- атрибути і для чого вони потрібні ?* - не шаблон.

    Не запитую це на співбесідах, але для прикладу - най буде.
  2. Вони не уміють вирішувати логічні задачі. Задачі де потрібно придумати базовий алгоритм із розряду *як посадити дерево*.

  3. Всі приклади коду які вони наводять базуються на проектах по типу *to do list*.

  4. Знає як відповісти на запитання, але не розуміє як це працює або як це реалізувати. Може розповісти за even-loop але заплутається у 2х промісах

  5. Ви вже 10та компанія за місяць куди він прийшов на співбесіду.

  6. Якщо бачите у розділі Education:

    1. Go IT

    2. Mate Academy

    3. Шаг

  7. Очікувана вилка ЗП 1к+

Це не є списком відмов, це скоріше “Smells and Heuristics" на які варто звертати увагу перед технічною співбесідою. У всіх правилах існують виключення, на 100 курсантів 5-10 будуть Джунами які вам потрібні.

Рекомендації

Для Джунів: more passion more energy.

Для співбесідувачів: Передивіться список запитаннь, додайте туди сучасні технології, люди які вчаться гуглячи точно зустрінуть це, той хто йде по програмі ШАГ, або т.п, ніколи не дізнається про Tailwind, Vite.

Задавайте не зручні питання.

Кандидан: *Я вивчав js поглиблено на курсах*.
Співбесідувач: *Ок, що конкретно поглиблине у js ти вивчав ?*.
(у 90% залишитесь без відповіді)

Дайте легку логічну задачу яку можна вирішити усно. Якщо не пішло перейдіть до наступних тем. Обовʼязково давайте тестове яке можна буде вирішити не менш як за 5 запитів до chat GPT.

Підсумок

У 2023 складно знайти молодого спеціаліста +- того рівня який був 3-4 роки тому. Але це не є проблемою при відповідних критеріях відбору.

ІТ чи не єдина галузь яка швидше всіх уміє переформатовуватись під щось більш сучасніше. Тому зробіть процес підбору кадрів ефективним.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Valentyn Tupota
Valentyn Tupota@valentyn_tupota

Software Engineer

1.3KПрочитань
3Автори
37Читачі
На Друкарні з 11 жовтня

Більше від автора

  • Neural Network [guide] 1

    Все починається із першого нейрону. Алгоритм лінійної регресії для одного нейрону, та принципи його використання.

    Теми цього довгочиту:

    It
  • Frontend [TypeScript] 2

    TypeScript - Як писати код швидше та надійніше. Про неочевидні речі.

    Теми цього довгочиту:

    It
  • Frontend [TypeScript] 1

    TypeScript - Як писати код швидше та надійніше.

    Теми цього довгочиту:

    It

Вам також сподобається

Коментарі (1)

Круто, продовжуй в тому ж дусі!!

Вам також сподобається