Обкладинка

Часто у художників, які хочуть зобразити агітаційні матеріали з використанням військового одягу, виникає проблема з їхнім пошуком і намаганням не заплутатись що/кому/як.

Тому якщо такі питання вас мучили — ця стаття буде не лишньою до ознайомлення.

Види камуфляжу, які використовуються в українському війську

Шефіка в камуфляжі ММ-14

Мм-14 — він же піксель, використовується абсолютною більшістю військових в ЗСУ (з деяким виключенням).

Христя в камуфляжі Хижак

Хижак — є офіційним камуфляжем для НГУ (і теж з деяким виключенням).

Зліва направо: Марічка (Азов-чан), Ганна та Катря

Мультикам — офіційно він не використовується в ЗСУ, окрім декількох бригад: 12-бригада НГУ "АЗОВ", 3-тя окрема штурмова бригада і спецпідрозділ «Kraken» (історія чому так, доволі проста і прозаїчна — традиції).

Олива — офіційний колір однострою НГУ (Офіційно в НГУ стоїть 3 гами: Олива, Синій та Хижак).

Койот — офіційно ніде не рахується в документах та наказах, і використовується радше як доповнення до основного камуфляжу особисто різними бійцями.

Інші камуфляжі які використовувались/були створені для ЗСУ

Марічка (Азов-чан) демонструє старі камуфляжі


Дубок: "Дєди вспомнілі"… Дістався нам цей камуфляж в спадок від Радянського союзу. Прикольний малюнок, дешева, синтетична, дуже горюча тканина — ось як коротко описати цю форму. Військові старої закалки часів совка/90-х/і аж до 2014 року й трохи далі згадують цей камуфляж зі скупою сльозою "ностальгії" за своїми кадетськими роками. А з іншої сторони, це от те з чого почала будуватись Нова Українська Армія.

Мавка: Був створений, орієнтовно, у 2020 році, аби запропонувати його на заміну вже відомому нам ММ-14. Однак широкого застосування та постачання у війська не зустрів, через "трохи мутну історію" його створення. Наразі ліцензію на виготовлення одягу по спорядження в цьому камуфляжі має компанія Velmet.

Однак, знову ж таки, широкого використання спорядження цієї фірми немає через:
- високу ціну аналогічних речей;
- контролю якості самих товарів.
І військові не завжди гарної думки про це спорядження. Так, ви можете відносно легко знайти в мережі фото застосування цього камуфляжу нашими бійцями, однак випадки поодинокі та дуже специфічні.

Варан: Був створений у відповідь на потребу ЗСУ в новому сучасному уніфікованому камуфляжі у 2014 роках. Брав участь у тендері разом з іншими камуфляжами: ММ-14, Жаба польова. Він виграв тендер разом з ММ-14 які наразі мають рівний правовий статус у війську, хоча широко застосування не має.

УВАГА! Будь ласка, не плутати його з A-TACS FG, який часто використовують росіяни (його також іноді плутають з американським Мультикамом).

Порівняння MultiCam та А-Тasc FG разом з Катрьою (Кракен)

Жаба польова/степова: Як було вище зазначено, також брав участь у тендері на новий камуфляж для ЗСУ, але не пройшов і застосування не знайшов. Комплекти форми ви й досі можете знайти на барахолках та інтернет-магазинах.


Однак те, що в статуті та наказі прописано, що боєць зобов'язаний носити той чи інший камуфляж і ні кроку вліво-вправо — це правда лише частково. Оскільки є наказ №606, який говорить що: так, ось для кожного роду військ є свій набір однострою, однак допускається заміна та/або відхилення від нього, залежно від виконання завдання.

Саме тому ви часто можете побачити на наших бійцях форму ММ-14, але деяке спорядження буде при цьому в тому ж Мультикамі, Оливі, Койоті і т.д. На Розвідниках та ССО взагалі буде така “класна” колірна гама, що павич позаздрить, оскільки якраз ці люди лізуть в найглибші тили ворога, і ця специфіка роботи диктує їм умови використання того чи іншого малюнка.

І це ми ще не згадуємо початки війни. Саме 2014-2017 роки, коли Азов ще був Чорним Корпусом або ж "чорні чоловічки" і бігали в чорній формі. Регулярна армія була то в ММ-14, то в дубку. Добробати — хто в чому: хто в дубку, хто в пікселі, хто в старому американському UCP, хто в флектарні німецькому, був навіть рідкісний швейцарський TAZ-83.

Цікаві були часи..


Правова база

Агапа, яка наголошує на нормативно-правовій базі

Джерела, з якими ви детальніше можете ознайомитись із затвердженням зразків військової форми і т.д.:

Про затвердження Зразків військової форми одягу та загальних вимог до знаків розрізнення військовослужбовців та ліцеїстів військових ліцеїв | LIGA:ZAKON

Наказ № 50 від 07.02.2018 Про затвердження Зразків спеціального одягу, взуття, спорядження та інших предметів речового майна військовослужбовців Національної гвардії України. Редакція від 07.02.2018 | ZakonOnline - Право знати!

Про внесення змін до наказу Міні... | від 30.06.2020 № 238


Отже, підсумуємо вищесказане…

Якщо ви малюєте персонажа для виконання бойового завдання, можна дозволити більше фантазії у виборі камуфляжу та спорядження, якщо це виправдано завданням. Вибір інструментів залежить від конкретної ситуації, але все має виглядати природно та обґрунтовано.

Для агітаційних матеріалів, пропаганди чи мотиваційних плакатів важливо спиратись на офіційні джерела та накази, адже форма — це обличчя армії.

Трошки крику душі від співавтора статті:

“І, будь ласка, якщо ви не є військовим, не маєте жодного до них зв'язку. Чи ви цивільний, чи ви волонтер, чи інструктор. Не важливо. Донатите, не донатите. Волонтер, не волонтер. Ви за жодних обставин, не маєте права вдягати військову форму/патчі/шеврони. Хочете носити тактичний одяг? Окей, носіть монотонні кольори: олива, койот, чорний, сірий, синій. Оскільки мало того що за порушення цього передбачено статтю та штраф, так ви ще й тим самим наражаєте себе та інших на небезпеку. А ще, якщо вас спіймають у військовій формі під час п'янства, дебошу, криміналу. У вас є ах#єнна можливість підкосити імідж всієї армії. Хто б там що не казав. Бачать форму? Судять про всю армію. Не робіть цього. Так, це очевидні речі, але про них завжди треба зайвий раз нагадувати. Але сподіваюсь це ви всі й без мене знаєте”.

На цьому все :)

Слава Україні!

Слава нації!


Малюнки та редакція текстуLinyvets Chan.

Текст — Panzermensch (ТГ — @boogeyman_Ua).

Персонажі з ілюстрацій: Марічка (Азов-чан), Ганна, Катря (Кракен), Агапа, Христя та Шефіка.

Папка із зображеннями камуфляжів: https://drive.google.com/drive/folders/1HaIgxaFpXYR8CKbRzli-M5JUkbASyayl?usp=sharing


P.S. Гайд на стадії редакції/удосконалення. Тому наперед вдячні тим, хто допомагає його покращити :)

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Linyvets Chan
Linyvets Chan@Linyvka

Лінь.

414Прочитань
0Автори
5Читачі
На Друкарні з 21 січня

Вам також сподобається

Коментарі (5)

дякую за змістовну статтю та роботу

Вам також сподобається