Base layer / Основний, базовий шар в системі нашарування одягу для холодної погоди

Base layer - це перший шар, найближчий до тіла людини. Основне його завдання - ізолювати тіло та контролювати рівень його вологості. Коли ви пітнієте або промокаєте - базовий шар повинен відводити цю вологу від вашої шкіри і переміщувати її до наступного шару, де вона повинна випаровуватись.

Завжди важливо дивитись на склад одягу, який ви купуєте. Існує декілька матеріалів, які ви можете обрати.

Бавовна. Одразу скажемо - категоричне ні. Є відомий вислів - “cotton kills” - “бавовна вбиває”.  Бавовна не ізолює вас коли ви мокрі. Вона швидко вбирає в себе вологу і стає важкою, що заважає теплоізоляції, що в свою чергу може призвести до гіпотермії та смерті. Ніколи не розглядайте бавовну як базовий шар, це дуже поганий вибір, особливо для холодної погоди.

Синтетика. Синтетичні матеріали, наприклад нейлон або поліестер. Синтетика має дуже хороші ізолюючі властивості, особливо у вологому стані. Вона має чудову здатність відводити цю вологу. Крім цього, синтетика дуже легка та зазвичай легко складається, що також є плюсом, бо ви можете взяти запасну, і вона не буде сильно впливати на вагу та об’єм ваших речей. І звісно ж, вартість зазвичай менша ніж в інших матеріалів.

Проте, синтетика має і певні недоліки - якщо ви довго її носите - вона може стати дуже смердючою (навіть якщо деякі з новітніх синтетичних матеріалів мають антимікробні властивості). Ще одним недоліком є горючість синтетики, і це варто враховувати при виборі.

Як варіанти: Fahrenheit Power Dry L1, Beyond Clothing BASK L1, Lasting Stem

Fahrenheit Power Dry L1 (зліва), Beyond Clothing BASK L1 (по центру), Lasting Stem (справа)

Вовна мериноса. Сучасна вовна мериносів дуже м’яка та приємна для шкіри, не викликає свербіння, як звикли думати багато людей. Вовна добре ізолює вас, будучи мокрою (але, все ж гірше, ніж синтетичні матеріали). Вовна від природи вогнетривка, що є потужним плюсом. Ви можете носити вовну протягом довгого часу без необхідності змінювати її, вона не матиме запаху.

Також вовна має певні недоліки. Вона сохне довше, ніж синтетика (особливо 100% вовна), крім цього за нею повинен бути особливий та правильний догляд та прання. Неправильне прання та сушка можуть її зіпсувати. 

Приклад: Smartwool Classic Thermal Merino Base Layer, Aclima WarmWool 200.

Smartwool Classic Thermal Merino Base Layer (зліва), Aclima WarmWool 200 (справа).

Суміші матеріалів. Хорошим варіантом буде базовий шар з суміші матеріалів - наприклад 89% вовни, 11% нейлону. Суміш з нейлоном дозволяє їй висихати трохи швидше, робить тканину трохи міцнішою. Насправді, наявність навіть цих 10-11% нейлону добре впливає на виріб.

Крім цього, існують варіанти поєднання матеріалів, при цьому не змішуючи їх. Наприклад, поліестер на внутрішній частині виробу, та вовна на зовнішній, що також добре працює і матеріали виконують вищеперелічені завдання.

Прикладом хорошої термобілизни з суміші вовни та синтетики може бути Aclima WoolTerry 220, Aclima WoolNet, Stone Glassier Chinook Merino з дорожчих, або Turbat Retezat.

Aclima WoolTerry 220 (зліва), Stone Glassier Chinook Merino (по центру), Turbat Retezat (справа).
Тепер, коли ми поговорили про матеріали, переходимо до їх товщини. 

Зазвичай вироби поділяються на “lightweight”, “midweight” і “heavyweight”.

Lightweight (легкий, тонкий) - є хорошим варіантом для літнього сезону, коли вдень тепло, а вночі трохи прохолодно.

Midweight (середньої товщини) - насправді є дуже хорошим варіантом під час всіх інших сезонів, навіть для холодної пори року, проте все залежить також від вашої активності. Під час руху у ньому ви не перегрієтесь, як це може бути з товстими матеріалами.

Heavyweight (товстий) - в ідеалі підходить для малої рухової активності, відпочинку та сну в дуже холодну пору, його можна поєднувати з легким/середнім по товщині. Дуже рекомендуємо протестувати його для себе перед активним застосуванням - при інтенсивній руховій активності протягом дня в ньому можна перегрітись. Це хороша річ, щоб мати з собою для використання в період відсутності активності в холодну пору. (приклад - вафелька)

Приклад “флісу-вафельки”

Варто сказати, що кожен виробник також має своє розуміння “легкого”, “середнього” чи “товстого”, тому завжди варто на це звертати увагу.

Хочеться окремо виділити елементи нижньої частини базового шару - труси та штани. Насправді, по матеріалам та характеристикам, все те ж, що і сказано вище, щоб запобігати переохолодженню та перегріванню в ногах та паху.

Проте часто людина під час активного руху швидше перегрівається саме в ногах, що призводить до потреби зняти штани базового шару. Зазвичай це призводить до великих незручностей, тому що вам потрібно зняти верхні штани, взуття, в цей момент можуть намокнути шкарпетки і тд. Тому, дружня рекомендація: зверніть увагу на штани базового шару з блискавками на них в всю довжину ноги - з ними вам не доведеться знімати та одягати ваше взуття, що насправді є величезним плюсом до зручності, швидкості та комфорту.

Загалом, це основні рекомендації щодо базового шару. Дуже рекомендуємо тестувати, перевіряти та шукати найкращі та найзручніші варіанти саме для вас. Будемо раді також вашим думкам та рекомендаціям в коментарях.


Наступна частина - Wind Layer

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
PES PVS
PES PVS@pes.pvs

Друкарня проекту PES PVS.

470Прочитань
0Автори
2Читачі
На Друкарні з 11 серпня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається