Хто встиг побувати Сатоші Накамото?

Історія ідентифікації винахідника біткоїна

Зображення створено автором статті в графічному редакторі Canva © Автор бере на себе авторські права та відповідальність за походження

Блокчейн вирізняється своєю прозорістю. Причому не тільки в технологічному сенсі.

Саме тому криптовалютні компанії, а особливо їх менеджмент, є доволі відкритими. Варто згадати лише Чангпенга Чжао, засновника Binance, фундатора WhiteBIT Володимира Носова, або ж засновника Coinbase Браяна Армстронга. Усі вони не цураються прямої комунікації з користувачами та відкриті до будь-яких запитань.

Іронія в тому, що справжня особистість творця блокчейну – Сатоші Накамото – так і залишається невідомою. Важливість цієї особи (або групи осіб) і її загадковість завжди підбурювала інтерес крипто-ентузіастів до дослідження такого питання. Саме тому потенційних особистостей Сатоші Накамото за останні 15 років було вдосталь, та всі вони або заперечували такі здогадки, або хибно спекулювали на них.

Любите загадки? Тоді ми поринемо в одну з найцікавіших. Хто такий Сатоші Накамото насправді, які існують версії, та як можна отримати 40 гривень моральної компенсації – у цій статті.

Що ми знаємо про Сатоші Накамото?

Ми точно знаємо, що Сатоші Накамото створив біткоїн.

Цей факт ґрунтується на відомому white paper “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System”, опублікованій онлайн у жовтні 2008 року.

Саме Накамото був автором цього визначного посібника, у якому викладено фундаментальні технічні принципи роботи платіжної системи Bitcoin.

Менш ніж через рік – у лютому 2009 року – Накамото створив першу в історії онлайн-публікацію, присвячену криптовалюті, на форумі P2P Foundation.

У повідомленні Накамото заявив:

Я розробив нову P2P-систему електронних грошей з відкритим вихідним кодом під назвою Bitcoin. Вона повністю децентралізована, без головного сервера та довірених сторін, тому що все засновано на криптографічному підтвердженні, а не на довірі. Спробуйте, або погляньте на скріншоти та проєктну документацію.

З часу цього першого допису мільйони людей скористалися його порадою.

До 2021 року щонайменше 1 мільйон біткоїн-майнерів верифікували наступні блоки Bitcoin-блокчейну. Однак вони становлять лише частку від загальної кількості власників біткоїну, яка, за оцінками, перевищує 100 мільйонів осіб.

Сьогодні біткоїн є найбільшою криптовалютою у світі за ринковою капіталізацією, випереджаючи всі інші визначні активи, такі як Ethereum (ETH), Cardano (ADA), Solana (SOL) тощо.

Але навіть з огляду на популярність та цінність біткоїну, ми все ще не знаємо, хто такий, така або такі Сатоші Накомото. Та чи існує взагалі така людина?

Сатоші Накамото – реальна особа?

За ім'ям Сатоші Накамото стоїть щонайменше одна реальна людина. Чому саме таке формулювання було обране?

Не дивлячись на це, що в повідомленнях і публікаціях Накамото персоніфікує себе як одну особу, існують версії, що за найменуванням може стояти й група людей – від 2 співробітників до цілого штату.

Та факти лишається фактами – хтось створив вихідний код біткоїна, опублікував його технічну документацію, а також брав участь у листуваннях і дискусіях на форумах.

Визначення особи Сатоші Накамото гальмується й через те, що ця містична сутність повністю зникла з онлайн-простору.

Останній електронний лист від Накамото був відправлений у квітні 2011 року. Це було коротке повідомлення до колеги-розробника, у якій творець біткоїна повідомляв, що він "зайнявся іншими справами".

Натомість, останнє повідомлення на форумі, яке приписують Накамото, було зроблено аж у березні 2014 року. Воно обмежувалося короткою заявою:

Я не Доріан Накамото

Цей пост був відповіддю на доволі цікаву ситуацію. Уже в 2014 році зʼявився неабиякий інтерес до істинної особи Накамото, який був підхоплений журналом Newsweek. Що цікаво, стаття у виданні називала творцем біткоїна японсько-американського фізика Доріана Накамото.

Після заперечення версії журналу Newsweek Накамото зник навіть із поля комунікації з колегами-розробниками біткоїну. Натомість залишилися його повідомлення, аналіз яких дав дуже цікаві припущення.

Зокрема, за інформацією від Forbes Advisor, Накамото перебував у Великобританії, на східному або західному узбережжі США. Локація стає зрозумілою при аналізі часу відправлення публікацій та email-повідомлень.

Версія з проживанням Накамото у Великобританії стає більш вірогідною з дослідженням його правопису. Так, творець біткоїну використовував британський варіант англійської у написанні деяких слів, таких як “favour” (на відміну від американизованого “favor”, без літери “u”). Мовлення Накамото може також свідчити й про його британську освіту.

Парадоксально, але припущення про можливий стиль життя Накамото мають більш фактичний характер, аніж про його особистість. З огляду на кількість біткоїнів, відстежених на гаманцях, які, ймовірно, належать Сатоші Накамото, він, безсумнівно, є мільярдером. Що цікаво, жоден із цих біткоїнів ніколи не був вилучений або навіть переміщений з одного з цих гаманців на інший.

Отже, за ім'ям Сатоші Накамото, швидше за все, стоїть реальна людина або група людей. Проте, достеменно зрозуміло, що “Сатоші Накамото” – псевдонім.

Найвідоміші кандидати на особу Сатоші Накамото

Крейґ Райт

Крейґ Райт. Джерело: BTC-ECHO
Крейґ Райт. Джерело: BTC-ECHO

Мабуть, один із найскандальніших претендентів на особу Сатоші Накамото, Крейґ Райт – австралійський спеціаліст із компʼютерних наук. Він також є єдиною людиною, яка публічно заявляла, що вона – Сатоші Накамото, а також єдиною людиною, заяви якої сприймали серйозно.

У грудні 2015 року два окремі журнали, Wired і Gizmodo, опублікували статті про те, що Райт може бути винахідником біткоїна.

Цікавий факт: після цих публікацій австралійська поліція провела обшук у будинку Райта у зв'язку з розслідуванням податкової інспекції.

Не дивлячись на те, що статті журналу пізніше були спростовані, Райт надовго закріпився під ім'ям Сатоші Накамото. Ба більше, складалося враження, що він і сам прагнув так існувати.

Райт навіть подав заявку на отримання авторських прав США на white paper біткоїна та його вихідний код, і у квітні 2019 року він отримав обидві ліцензії. Та це не додало легенді Райта реалістичності, адже самим Накамото було зазначено, що будь-хто може подати заявку на отримання авторських прав біткоїна. Отже, самі по собі патенти не обов'язково означають підтвердження права власності.

Райт намагався захистити свій образ будь-якою ціною, і така амбітність затягнула його у вирву судових процесів. Зокрема, він подав до суду на британського журналіста Пітера Маккормака за “наклеп” – заперечення того факту, що Райт – Накамото.

Райт переміг у цьому процесі. Йому було присуджено відшкодування збитків у розмірі одного фунта стерлінгів (близько 44 гривень на сьогоднішній день). Було вирішено, що Райт надав “завідомо неправдиві докази”, стверджуючи, що він є Сатоші Накамото, тому “нагорода” виявилася такою низькою.

Ще одна голосна судова справа, яку ініціював Крейґ Райт, відбулася проти Магнуса Ґраната – криптоблогера, більш відомого під псевдонімом “Hodlonaut”. Той також обґрунтовував, що Райт не є Сатоші Накамото. Через це Райт навіть просив спростувати заяви блогера в особистому листі, та Ґранат відмовився.

Суперечка перейшла до британських судів, де її було закрито. Згодом, Hodlonaut виграв і норвезький судовий процес.

На поточний момент, епопея з Крейґом Райтом продовжує розгортатися у звичному руслі, зустрічаючи (здавалося б, давно очевидні) заперечення з боку експертів, Web3-підприємців і звичайних користувачів.

Тим не менш, випадок із Райтом є дійсно унікальним, адже всі інші претенденти на особу Накамото, на відміну від нього, заперечували здогадки користувачів. До них ми і перейдемо.

Гел Фінні

Гел Фінні. Джерело: Siam Blockchain
Гел Фінні. Джерело: Siam Blockchain

Гарольд Томас Фінні ІІ, або просто Гел Фінні – видатний криптограф і програміст. Один із перших, хто підтримав ідею біткоїна та зробив вагомий внесок для розвитку технології. Є культовою персоналією для криптокомʼюніті.

Фінні – людина, що отримала перший в історії переказ біткоїнів у 2009 році безпосередньо від самого Сатоші Накамото. Та дехто припускає, що криптограф просто відправив ці перші біткоїни від себе до себе під псевдонімом Сатоші Накамото.

На підтвердження цього твердження часто вказують на те, що Фінні був першою людиною, яка завантажила програмне забезпечення біткоїна після того, як Накамото опублікував посилання. Хоча, за його власними словами, через кілька днів Фінні призупинив майнінг біткоїнів, оскільки його комп'ютер "перегрівався".

Більше того, відомо, що Фінні листувався із самим Накамото від публікації white paper до перших днів роботи криптографа з програмним забезпеченням. Їхні листи зʼявилися у відкритому доступі, як і тайм-коди листування. Робіжності між ними й підлили масла у вогонь легенди про те, що Фінні – це Накамото.

Гел Фінні помер від хвороби Лу Герінга у віці 58 років у 2014 році, і до кінця власного життя заперечував, що він – Накамото.

Нік Сабо

Нік Сабо. Джерело: The U.S. Sun
Нік Сабо. Джерело: The U.S. Sun

Нік Сабо – американьский програміст і криптограф угорського походження. Він відомий своїми важливими дослідженнями у сфері криптовалют, блокчейну та смарт-контрактів. Він навіть є творцем однієї з перших спроб децентралізованих грошей, Bit Gold, що була розроблена наприкінці 1990-х років.

Bit Gold має багато спільного з біткоїном, що зʼявився пізніше. Саме тому сьогодні робота Сабо вважається одним з прямих попередників криптовалюти, а дехто в спільноті вважає, що він може бути самим Сатоші Накамото. Навіть Ілон Маск в одному з подкастів сказав, що він вважає Сабо - Накамото, не дивлячись на заперечення від криптографа.

Здається, що Нік Сабо, ймовірно, більше, ніж будь-хто інший, відповідальний за розвиток цих ідей.

– сказав Маск.

До речі, щодо Ілона Маска…

Ілон Маск

Ілон Маск. Джерело: The Wall Street Journal/Jonathan Newtan
Ілон Маск. Джерело: The Wall Street Journal/Jonathan Newtan

Так, засновник SpaceX, PayPal і особистість, що довгий час прямо асоціювалася з технологічним прогресом теж побувала в ролі потенційного Накамото. І це й не дивно, враховуючи резонансність персони підприємця.

Початок таким чуткам дала стаття Сахіла Гупти у блозі на Medium. Сам Гупта був стажером у компанії Маска SpaceX і вважав, що знання та інтереси мільярдера могли підштовхнути його до розробки криптовалюти на кшталт біткоїна.

Тим не менш, база аргументів Гупти зводиться до припущень і логічних помилок, а сам Маск заперечує такі твердження.

Заключні думки

Іронія в тому, що справжня особистість творця блокчейну – Сатоші Накамото – так і залишається невідомою.

Із таких слів починалася стаття. Та чому це повинно бути іронічно?

Насправді, Сатоші Накамото створив/створила/створили дуже небезпечну для певних сутностей ідею. Ба більше, анонімність творця блокчейну повністю відображає його сутність.

Як би там не було, а Сатоші Накамото точно мав власні причини залишатися невідомим для публіки. І в нього це досить добре виходить.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Павло Осадчук
Павло Осадчук@paul_osadchuk

пишу про крипту та блокчейн

3.3KПрочитань
17Автори
30Читачі
На Друкарні з 3 серпня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається