Подорож з дітьми – це завжди виклик, а подорож за кордон з групою учнів – справжнє випробування. Однак, з належною підготовкою, впевнена фахівець Кіра Миронюк, митниця може стати значно легшою.
Документи та інші юридичні моменти
Головне задля спокійного переходу кордону з групою дітей підлітків — є правильна підготовка документів, каже Кіра Миронюк. Незважаючи на те, що на сьогодні можна перетинати кордон з ЄС з внутрішнім українським паспортом, аби уникнути зайвих питань від прикордонного загону, зобов’яжіть всіх попередньо оформити закордонні паспорти та перевірити терміни їхньої придатності.
Кіра Миронюк відмічає, що не менш важливим документом є довіреність на вивіз дітей. Вона має бути оформлена на кожну дитину окремо, а головне підписати мають обидва батьки чи опікуни. Довіреність має бути відповідною терміну перебування дитини за кордоном та надрукованою на спеціальному бланку.
"Обов’язково складіть перелік дітей з їхніми даними”, — зазначає Кіра Миранюк, — “Митниця може запросити у вас ці дані аби пришвидшити процес проходження кордону. Там мають бути вказані імена, дати народження, контакти батьків, номери паспортів та свідоцтв про народження. Якщо ви везете дітей від школи, має бути довідка з навчального закладу, що підтверджує, що дітей супроводжують вчителі і з якою метою здійснюється поїздка. Також важливим юридичнім моментом при перетині кордону є страховка для всіх вчителів та кожної дитини.“, — уточнює Кіра Миронюк.
Можливі проблеми під час проходження митниці
На супроводження групи дітей, незалежно від віку, має бути певна кількість дорослих — не менше одного на п’ятьох дітей. Дотримуючись цього правила, ви зможете уникнути проблем з прикордонним загоном на таможні, а також і з самими дітьми.
Оскільки в закордонні поїздки їдуть переважно підлітки, як зазначає Кіра Миронюк, на таможні можуть виникнути проблеми через їх поведінку, а також вміст багажу. Важливо попередити батьків та самих учнів, що можна, а що заборонено для перевезення. Якщо в групі є діти що приймають певні ліки, на них мають бути відповідні документи. Не варто думати, що про все потурбуються батьки, вони можуть забути, не зауважити або не знати, що везе із собою дитина через кордон. Перевірку багажу варто робити перед проходженням митниці в обидві сторони, адже діти можуть придбати щось недозволене для перевезення за кордоном.
Поведінка дітей також може стати проблемою, пояснює Кира Миранюк. Непередбачувані конфлікти між дітьми часто псують подорожі, а головне викликають зайву увагу прикордонників. Найчастіше це виникає через нудьгу та відсутність організації. Аби цього уникнути розділить дітей на групи, та розподіліть їх між дорослими, що супроводжують. Також надайте кожній групі певне завдання, на кшталт квесту, що допоможе їм розважитись під час подорожі та очікування на митниці. Це може бути все що завгодно, від перекладу віршів Шевченко на іноземну мову, до пошуку історії села Шегині та пропускного пункту, існуючого в ньому.
Під час підготовки до поїздки, а також перед проходженням кордону важливо правильно донести до дітей серйозність та відповідальність. Неможна кричати на них, або погрожувати відправити додому, будьте спокійними та розсудливими, радить Кира Миронюк. Краще визначити серед кожної невеличкої групи головного, хто буде відповідати за поведінку. Обговорюйте поведінку та будь які конфлікти, вислуховуйте позицію кожної дитини, не надаючи жодній переваги.
Аби дітям було цікавіше та простіше почувати себе в дорозі, складіть разом з ними план дій, оберіть ігри та розваги, які можуть стати у нагоді. Проведіть вікторину про те, що діти знають про країну, у яку їдуть.
Що робити, якщо дитину не випускають із країни
У своїй практиці закордонних поїздок з учнями, Кіра Миронюк відпрацювала надійну схему дій, якої радить дотримуватися всім вчителям. По перше, аби проходження митниці не стало неприємним досвідом, завжди власноруч перевіряйте документи усіх дітей, до того як всі вирушать у поїздку. Занесіть в свій телефон номери батьків дітей, а також додаткові контакти. Якщо на митниці з’являться питання, не слід лишати дитину, чи відправляти її самостійно додому. Спробуйте все можливе, аби ваш учень все ж потрапив у подорож.
Подзвоніть батькам та попросіть приїхати на кордон аби надати необхідні підтвердження та документи, якщо питання в них. Майте при собі додатковий запас грошей, які можна використати, якщо треба сплатити страховку чи інші платежі, необхідні задля того, аби дитина продовжила поїздку.
Важливі моменті про безпеку та здоров’я
Як зазначає Кира Миронюк, таможня може заборонити провезення певних лікарських засобів. Тому перед поїздкою обов’язково складіть власну аптечку. Дізнайтесь в батьків наявність алергій та непереносимість певних ліків, ця інформація має бути як в дитини, так і у супроводжуючих. Якщо ліки, що приймає дитина треба буде залишити на митниці, важливо знати як придбати аналог за кордоном, аби здоров’я дитини було під контролем. Доречними стануть браслети з відповідною інформацією про дитину.