Основні характеристики монети Дружба і Братерство
Номінал: 10 грн / 10 зл
Дата введення в обіг: 24.08.2023
Матеріал: срібло
Художник: Дизайн - Таран Володимир
Скульптор: Атаманчук Володимир
Тираж (оголошений/фактичний), шт.: 10000/10000
Маса, г: 62.2
Категорія якості карбування: пруф
Гурт: гладкий
Ціна в банку на старті продажу: 8 635 грн.
Ціна на кінець 2023 року: 11 000 грн.
Спільний випуск набору є проявом солідарності народів Польщі та України в умовах російської агресії проти України. Польща всебічно допомагає та підтримує Україну, яка бореться за свободу та незалежність, захищаючи всю Європу. Українці вдячні польському народу за щиросердність, допомогу, підтримку та партнерство. Тираж набору – до 10 000 штук (у тому числі 5 000 штук для України, до 5 000 штук для Польщі). Монета Національного банку України є законним платіжним засобом в Україні. Монета Національного банку Польщі є законним платіжним засобом у Польщі.
На аверсі монети номіналом 10 гривень розміщено: угорі на тлі стилізованого синьо-жовтого прапора (використано тамподрук) – малий Державний Герб України, угорі ліворуч – напис УКРАЇНА та логотип Банкнотно-монетного двору Національного банку України; в центрі написи: маса дорогоцінного металу в чистоті – 31,1 г, рік карбування монети – 2023, позначення металу та його проби – Ag 999; номінал – 10 та графічний символ гривні – на тлі декоративно-художньої композиції, що відтворює жахи війни. На аверсі монети номіналом 10 злотих розміщено: угорі на тлі стилізованого біло-червоного прапора Республіки Польща (використано тамподрук) – зображення орла, офіційно затверджене для герба Республіки Польща; праворуч – рік карбування 2023 та напис RZECZPOSPOLITA POLSKA (півколом); номінал – 10 та графічний символ польського злотого – на тлі декоративно-художньої композиції, що символізує допомогу, підтримку та співчуття; унизу – логотип Банкнотно-монетного двору Національного банку України.
На реверсах монет зображено символічні постаті українця (на монеті номіналом 10 гривень) і поляка (на монеті номіналом 10 злотих), які сидять за одним столом, накритим скатертиною, і діляться хлібом та вином. Це символічна композиція, що притаманна традиційним уявленням і звичаям обох сусідніх слов’янських народів: розділити хліб – означає жити в добрі і злагоді, побрататися, допомогти у скруті. Розламати хліб – розділити долю, найвища ступінь прихильності і приязні. Сидіти за одним столом і пити вино з однієї чаші означає взаємну любов і повагу. Пиття зі спільної чаші символізує єднання, побратимство. Якщо дві монети скласти разом, орнамент у нижній частині утворює квітку – символ надії, життя та розвитку. На реверсі монет розміщено написи півколом: ДРУЖБА ТА БРАТСТВО – НАЙБІЛЬШЕ БАГАТСТВО (на монеті номіналом 10 гривень); PRZYJAZN I BRATERSTWO TO NAJWIEKSZE BOGACTWO (на монеті номіналом 10 злотих).
Через повномасштабне вторгнення росії до України багато українців втратили свої домівки, мільйони жінок і дітей були вимушені покинути Батьківщину, рятуючись від жахіть війни. Із перших хвилин російської агресії Польща всіляко підтримувала Україну: гостинно розчинила двері своїх осель, надала прихисток українським сім’ям та зробила все можливе, щоб вони почувалися як удома.
Україна бореться за свободу – свою та всієї Європи, і ми вдячні польському народу за щиросердність, допомогу та партнерство. Польща не пошкодувала ані сил, ані коштів на надзвичайно вагому підтримку України – збройну, політичну, економічну, гуманітарну. Україна та український народ високо цінують лідерство Польщі в наданні допомоги нашій країні для зміцнення її обороноздатності, зокрема в постачанні зброї і військової техніки, підготовці наших військовослужбовців.
На тлі війни наші країни змогли об’єднатися та пліч-о-пліч стали на захист європейських цінностей, миру, безпеки, суверенітету й територіальної цілісності.
Українці та поляки добре знають, що ми маємо набагато більше спільного, ніж того, що роз’єднує, і ніщо не може бути ціннішим за скарб взаємної дружби та братерства.
Загальний тираж набору – до 10 000 штук (у тому числі 5 000 штук для України, до 5 000 штук для Польщі). Половину тиражу монет було виготовлено Банкнотно-монетним двором НБУ, іншу половину – Польським монетним двором (Mennica Polska S.A.).
На українській версії монети, на деяких монетах був виявлений брак, фарба польского прапора опадала. Націонльний Банк України призводив заміни цих монет, тому можуть існувати 2 версії монети - із поганою фарбою польского прапора та із хорошою.