Посібник з Web3-маркетингу: що потрібно знати, щоб бути попереду

Зміст
Переклад статті A Primer on Web3 Marketing: What You Need to Know to Stay Ahead.

Інтернет стрімко розвивається. Щосекунди ми наближаємося до того, щоб повністю визначити Web3 і зробити його широко доступним для всіх. Але що таке Web3? І чим він відрізняється від того, що ми маємо зараз? Чому ми прямуємо до нього, і як він вплине на те, як ми використовуємо Інтернет зараз? Чи варто починати інвестувати в Web3-маркетинг?


Що таке Web3?

Web3 (також Web 3.0) — це природна еволюція Всесвітнього павутиння від Web 1.0 і Web 2.0. Всесвітнє павутиння (або Всесвітня мережа) — це система пов’язаних між собою документів, до яких ми отримуємо доступ через Інтернет.

Web 1.0 характеризувався статичними сторінками та зображеннями. Це була мережа, призначена лише для читання, де користувачі не могли редагувати вміст. Це була ера персональних вебсайтів, де тільки вебмайстер міг змінювати елементи на сайті. Web 1.0 часто називають Гіпертекстовим Інтернетом.

На початку 2000-х років почали розвиватися сайти соціальних мереж, і з’явився Web 2.0. Web 2.0 — це веб для читання і запису, де користувачі можуть вводити дані, які обробляються і зберігаються. Замість односпрямованої взаємодії, як у Web 1.0, Web 2.0 є двоспрямованим. Саме Web 2.0 породив творців контенту, оскільки його публікація в Інтернеті стала легкою і доступною. Web 2.0 називають Соціальним павутинням через участь і взаємодію мільярдів користувачів у його створенні.

Web 1.0 проіснував з початку 90-х до початку 2000-х років. Web 2.0 розпочався з початку 2000-х років і домінує до нині. Але зараз ми розглядаємо новий тип Всесвітнього павутиння — Web 3.0.

Web 3.0 називають семантичним павутинням. Він і досі багато в чому не визначений, але користувачі розглядають його як більш децентралізовану мережу, де люди можуть легко створювати застосунки, з якими взаємодіятимуть і використовуватимуть інші користувачі. У Web 2.0 компанії, які збирають дані користувачів, володіють цими даними. Все зберігається на централізованому сервері. Web 3.0 має на меті зламати цю систему, давши змогу користувачам володіти своїми даними й зберігати їх на різних децентралізованих серверах.

Порівняльна таблиця між Web 1.0, Web 2.0 та Web 3.0

Характеристики Web3

Щоб краще зрозуміти Web3, розгляньмо його визначальні характеристики.

Визначальні характеристики Web 3.0

Семантичний Web (SW)

Семантичне павутиння дає змогу людям і комп’ютерам ефективно спілкуватися. Машини зможуть розуміти й реагувати на складні людські запити. Уявіть, що ви розмовляєте з комп’ютером так само як з другом. Ви використовуєте природні слова і мовлення, щоб передати свої запити.

Ми бачили цю еволюцію в пошуку Google. Пошукова система вже еволюціонувала до показу результатів пошуку, заснованих на реальних питаннях користувача, а не на незручних ключових словах. Уявіть, що це відбувається в ширшому масштабі, за межами пошукових систем.

Web 3.0 зосереджується на тому, як структурована внутрішня частина інтернету. Завдяки семантичному структуруванню інформації стануть можливими такі "природні розмови" з комп’ютерами (ред. уже стають — нещодавній бум ChatGPT від OpenAI).

Повсюдний

Web 3.0 створений для того, щоб бути повсюдним. Це означає, що він буде доступний будь-кому, на будь-якому пристрої й у будь-якому застосунку.

Повсюдний web — це те, що робить можливим Інтернет речей (IoT). IoT — це сукупність підключених до мережі пристроїв, які взаємодіють один з одним за допомогою Інтернет-протоколу (IP). Сюди входять смартприлади, пристрої для носіння, системи домашньої безпеки та комп’ютерні периферійні пристрої.

Децентралізований

Основою Web 3.0 є децентралізація. На відміну від Web 2.0, де інформація зберігається на одному сервері в певному місці, інформація у Web 3.0 буде зберігатися одночасно в різних місцях. Немає центрального сховища даних.

Це дає кілька переваг, таких як:

  • зменшення ризику збоїв у роботі сервера;

  • зменшення ризику крадіжки даних;

  • підвищення відповідальності за дані.

Децентралізація дасть змогу розв’язувати нагальні проблеми, пов’язані з конфіденційністю та безпекою даних, які сьогодні є у Web 2.0.

Тривимірний (3D)

Web 3.0 дає змогу розробляти більше застосунків із використанням тривимірного дизайну. Ми побачимо більше віртуальної реальності (VR), доповненої реальності (AR) та 3D-візуалізації продуктів.

3D допомагає людям краще розуміти один одного, і ми можемо очікувати, що з подальшим розвитком Web 3.0 все більше творців будуть інвестувати в 3D-дизайн.

Web 3.0 та блокчейн

Технологія блокчейн забезпечує багато з того, що вважається основним у Web3. Блокчейн — це технологія, що швидко розвивається і створює відкриту екосистему, позбавляючись від централізованих систем. Це прокладає шлях до безпеки даних і децентралізації даних, які є ключовими якостями Web 3.0.

Технологія блокчейн створює прозору мережу, що підвищує довіру споживачів. Це призведе до покращення та підвищення ефективності маркетингових стратегій Web3.


Що таке Web3-маркетинг?

З розвитком всесвітнього павутиння завжди змінювалися і маркетингові тенденції. Щоб краще зрозуміти можливості Web3-маркетингу, розгляньмо маркетинг у Web 1.0 та Web 2.0.

Маркетинг у Web 1.0

За часів Web 1.0 творців контенту було дуже мало, а більшість користувачів Інтернету були споживачами. Персональні сторінки були звичайним явищем і були вони статичними, розміщеними на платних вебсерверах (через інтернет-провайдерів) або безплатних вебхостингах.

Реклама в Інтернеті була заборонена, і маркетологам доводилося покладатися на збір електронних розсилок для маркетингу електронною поштою і просто на використання онлайн-повідомлень для підсилення традиційної реклами на телебаченні, радіо і в пресі.

Пошукова оптимізація була в зародковому стані, тож тактика SEO була грубою.

Існував потенціал для цифрового маркетингу, але він був дуже рудиментарним.

Маркетинг у Web 2.0

Розвиток Web 2.0 спричинив вибух цифрового маркетингу. З розвитком Інтернету, який став орієнтованим на споживача, керованим даними та мобільним (пристосований для мобільних пристроїв — ред.), з’явилися різні можливості для тактик цифрового маркетингу. Розвиток соціальних мереж, таких як Facebook, проклав шлях для таргетованої реклами.

Цифровий маркетинг став орієнтованим на ефективність та аналітику. Платформи збирали величезну кількість даних і робили їх доступними для маркетологів через таргетовану рекламу. В результаті бренди почали краще розуміти свою аудиторію.

Так, з Web 2.0 маркетингом з’явилася:

  • Геотаргетована реклама;

  • Бренди, орієнтовані на споживача (Direct-To-Consumer (DTC));

  • Реклама на основі інтересів;

  • Інфлюенсер-маркетинг;

  • Складні крос-канальні комунікації з клієнтами;

  • Мобільна реклама;

  • Вдосконалені стратегії SEO.

Небачений потік даних — мрія кожного маркетолога. Збираючи якомога більше даних про свою цільову аудиторію, маркетологи можуть створювати кращі кампанії та пропозиції, які заманюватимуть та задовольнятимуть запити їхніх клієнтів.

Однак, саме на цей потік даних орієнтується Web 3.0, який так люблять маркетологи.

Маркетинг у Web 3.0

Web 2.0 зосереджувався на вдосконаленні front-end (зовнішнього вигляду) інтернету. Web 3.0 зосереджується на вдосконаленні back-end (внутрішньої роботи). У Web 2.0 дані збиралися і контролювалися платформами й компаніями. Такі компанії, як Facebook, володіють нашими даними та вирішують, як ділитися ними з рекламодавцями. Маркетологам потрібно лише мати справу з платформою, щоб отримати доступ до даних і створити стратегії для привертання уваги, її утримання та залучення своїх клієнтів.

З Web 3.0 дані будуть контролюватися самими людьми, а не приватними організаціями. Жодна організація чи особа не володітиме даними у Web 3.0. Замість того, щоб зберігати дані в централізованих місцях (таких як Facebook, Google або Amazon), вони будуть зберігатися в розподіленій мережі, яка нікому не належить.

Це дає користувачам можливість контролювати свої дані. Вони можуть вирішувати, де і як ними ділитися. Маркетологи, своєю чергою, мають більше зацікавлених сторін, яким потрібно продавати, взаємодіяти з ними та утримувати їх. Ці зацікавлені сторони можуть бути користувачами, розробниками та навіть спільнотами, з якими вони взаємодіють.

Еволюція маркетингу та Web

Web 3.0 покладе початок еволюції маркетингу спільнот. Оскільки кількість зацікавлених сторін розширюється, маркетологи повинні інвестувати час і ресурси у вивчення того, що турбує клієнтів, і будувати стратегії навколо цього. Канали, що використовувалися у Web 2.0, такі як контент-маркетинг та SEO, залишаться, але їх потрібно буде використовувати разом із розробками Web 3, такими як NFT та токени.

Вплив Web3 на маркетологів

Web 3.0 кине виклик маркетологам, але також надасть нові можливості для залучення та утримання клієнтів.

  • Обмежений доступ до даних користувачів

Web 3.0 забезпечить більшу конфіденційність даних. Споживачі зможуть контролювати свої дані й те, як вони використовуються компаніями. Це змусить маркетологів бути прозорішими та креативнішими у своїх методах збору даних.

  • Підхід, орієнтований на спільноту

Стрімкий розвиток Web 3.0 частково пояснюється зростанням недовіри до того, як бренди та компанії використовують дані споживачів. З Web 3.0 маркетологи повинні зосередитися на створенні лояльних і зацікавлених спільнот, які охоче ділитимуться своїми даними й навіть стануть захисниками брендів.

  • Зростання ролі творців контенту

Сьогодні творці контенту залежать від платформ, які вони вибирають для публікації. Автори повинні дотримуватися суворих правил і боротися з обмеженим потенціалом заробітку. Крім того, творці отримують лише частину того, що платформи заробляють на контенті, який вони створюють. Web 3.0 надасть авторам повну автономію у виборі контенту та отриманні оплати за нього. Web 3.0 започаткує нову модель доходу, де автори будуть контролювати ситуацію.

Підготовка вашого бренду до маркетингу у Web 3.0

Революція в маркетингу ось-ось настане. Web 3.0 досі перебуває на стадії розробки, але він може прийти раніше, ніж ми очікуємо. Частково він вже тут, і ми повинні бути готові впіймати цю хвилю, коли вона прийде повністю.

Ось як ви можете підготувати свій бренд до адаптації маркетингових стратегій Web3.

Як підготувати ваш бренд до маркетингу в Web 3.0
  • Дотримуйтеся трендів Web3.

Залишитися застарілим може дорого коштувати. Існує багато невизначеностей, але є також багато змін. Приймаючи бізнес-рішення, пам’ятайте, що майбутнє вже тут і воно швидко змінюється. Залежно від вашого бренду, спробуйте придбати 3D-активи, такі як 3D-моделі або магазини віртуальної реальності. Чим більше ви будете знати про останні тенденції Web 3.0, тим більше ви знайдете способів інтегрувати їх у свої поточні стратегії.

  • Додайте NFT до своєї стратегії створення контенту.

Немає жодних посібників чи правил щодо створення контенту для Web 3.0, але всі погоджуються з тим, що в ньому будуть задіяні NFT. NFT (не взаємозамінні токени) — це об’єкти інтелектуальної власності, які живуть у блокчейні та керують цифровим дефіцитом. Для брендів, які почали їх створювати, це послужило декільком цілям, таким як:

  1. Підвищення впізнаваності та охоплення бренду;

  2. Новий досвід та ексклюзивний доступ;

  3. Підвищення лояльності до бренду.

  • Почати будувати значущі зв’язки з клієнтами через соціальні мережі.

Соціальні медіа і надалі залишатимуться важливою частиною Web 3.0, хоча і з деякими суттєвими змінами. Завдяки децентралізації користувачі контролюватимуть свої дані. Побудова значущих зв’язків з клієнтами на такому ранньому етапі зміцнить їхні стосунки з вашими брендами та зробить їх готовими довіряти вам свої дані.

Маркетологи повинні переосмислити те, як вони дивляться на своїх клієнтів. Замість того, щоб бачити в них лише цифри або крапки з даних, вони повинні інвестувати в побудову довготривалих відносин, які виходять за рамки даних. Як зазначалося раніше, створення спільноти є основою маркетингу в епоху Web 3. Ще до того, як продукти можуть бути запущені, наявність сильної спільноти є обов’язковою умовою. Деякі продукти можуть навіть з’являтися завдяки спільноті.

  • Використовуйте меми як частину своєї комунікаційної стратегії.

Меми вважаються універсальною мовою в Інтернеті, і спільнота Web 3 є їхніми великими шанувальниками. Меми доступні, викликають емоції та мають людські почуття. Вони є ключем до того, щоб зробити проєкти актуальними.

  • Створіть нові KPI для Web3, щоб виміряти вплив ваших зусиль.

Web 3 змусить маркетологів переосмислити, як вимірювати ефективність зростання. Ключові показники ефективності (KPI), застосовні до Web 2, не обов’язково можуть бути застосовні до Web 3. Деякі з показників, які ви можете використовувати для Web 3, містять:

  1. Розмір спільноти в різних каналах

  2. Активність і залученість

  3. Час розпродажу NFT або "мінімальна ціна". Постійне або послідовне зростання ціни NFT вказує на те, що ваші клієнти вірять у проєкт NFT.

Більшість з цих показників все ще перебувають у зародковому стані, оскільки багато чого в Web 3 ще належить розробити та розкрити. Наразі маркетологи можуть зосередитися на показниках, які вимірюють залученість продукту та спільноти. У міру того, як Web3 розвиватиметься, з’являться й інші показники.


Які є проблеми з Web 3.0?

Перед тим, як ви почнете запускати маркетингові кампанії з використанням Web3, важливо зрозуміти поточні проблеми, пов'язані з цією технологією. Це допоможе вам оцінити, як скоро ця технологія з’явиться та вплине на ваш бізнес.

Наявні проблеми з Web 3.0
  • Невелика обізнаність

Лише 25% дорослого населення США знайомі з NFT і лише 7% активно користуються ними, попри їхню новизну. Це свідчить про те, що до масового впровадження ще далеко, і для того, щоб технологія стала популярною, потрібен подальший розвиток та підвищення обізнаності.

  • Відсутність проміжного рівня

Для купівлі та продажу NFT потрібна криптовалюта, а для цього потрібні криптогаманці. Не існує загальнодоступних платформ, які б обслуговували користувачів, що не користуються криптовалютою, але зацікавлені в NFT. Це створює додаткові бар’єри, особливо для людей, які не знайомі зі світом криптовалют.

  • Немає простого способу карбувати й продавати NFT

Творцям, зацікавленим у створенні та продажі NFT, важко знайти платформу для легкого та швидкого досягнення своїх цілей. Бум DTC почався, коли Shopify створив платформу, на якій користувачі можуть створити власний брендовий інтернет-магазин і продавати свої товари, не написавши жодного рядка коду. Деякі платформи намагалися створити досвід купівлі-продажу NFT, який нагадує онлайн-покупки, але вони все ще перебувають у зародковому стані.

  • Багато термінів, які потрібно розуміти та знати

Для того, щоб пересічний покупець або творець міг потрапити в простір NFT, він повинен бути знайомий з формулюваннями. Такі терміни, як DAO, NFT, децентралізований тощо, можуть досить швидко заплутати, і користувачі витрачають тижні й місяці на дослідження цих тем.

  • Потреба в значних технічних знаннях

Створення NFT і DAO (децентралізованих автономних організацій) вимагає значних технічних знань. Користувачі повинні розуміти, як розгортати смартконтракти. Для більшості користувачів це може бути дуже технічним питанням, що створює бар’єр для справжнього занурення в процес.

Всупереч цим викликам, розвиток Web 3.0 йде повним ходом, оскільки розробники змагаються у створенні платформ, щоб зробити його більш доступним для пересічних користувачів. Novel і Dime — це нові платформи, які пропонують створення, карбування та продаж NFT без коду.

Знімок екрана головної сторінки Novel.com
Головна сторінка офіційного сайту Dime.io

Заключні думки

Web 3.0 досі перебуває на початковій стадії розвитку, проте він швидко розвивається. Ніхто не знає напевно, як виглядатиме маркетинг Web 3.0, хоча соціальному маркетингу приділяється величезна увага. Маркетингові стратегії та ролі, які будуть затребувані в міру розвитку Web 3.0, ще належить з’ясувати.

Всупереч цьому, маркетологи повинні бути достатньо кмітливими, щоб адаптуватися до мінливих тенденцій і скористатися можливостями, які з часом з’являються.

Поширені запитання

Що означає Web 3.0 для маркетингу?

Web 3.0 побудований навколо конфіденційності даних для користувачів. Наразі користувачі віддають цінні дані платформам, які контролюють, як вони використовуються. Компанії отримують прибуток від обміну цими даними зі сторонніми рекламодавцями, які максимально використовують інформацію на свою користь.

Хоча багато чого ще належить побачити в міру того, як Web 3.0 розвиватиметься, безсумнівно, що користувачі матимуть більше контролю над своїми даними й над тим, з ким вони ними діляться. Це може стати викликом для маркетологів, які звикли бути забезпечені даними з наявних платформ й використовувати їх для привертання уваги, утримання та залучення клієнтів.

Маркетологи повинні зосередитися на створенні релевантних і сильних спільнот, яким користувачі довірятимуть достатньо, щоб ділитися особистими даними, а також рекомендувати іншим. Маркетинг спільнот розглядається як основна маркетингова стратегія для Web 3.0.

Що означає Web 3.0 для брендів?

Web 3.0 здебільшого розглядається як оновлений Web 2.0, що характеризується наявністю віртуальної, доповненої й змішаної реальності. За допомогою Web 3.0 бренди можуть створювати віртуальний досвід, наприклад, віртуальні магазини, де користувачі можуть взаємодіяти один з одним і купувати товари.

Web 3.0 відкриває можливість для брендів створювати більш захопливі та інтерактивні простори, щоб продемонструвати свою індивідуальність користувачам. Бренди також можуть створювати нові види колекційних предметів, такі як NFT (не взаємозамінні токени), які ще більше підвищують їхню цінність та актуальність для споживачів.

Як Web 3.0 вплине на пошуковий маркетинг?

Web 3.0 спрямований на те, щоб люди та комп’ютери спілкувалися безперешкодно та ефективно завдяки використанню семантичного павутиння. Це означає, що природні пошукові запити будуть точно і миттєво розумітися пошуковими системами, а користувач отримує персоналізованіший досвід перегляду вебсторінок.

Для брендів це дає можливість створювати цінну й інтерактивну рекламу, яка залишатиметься природною та ненав’язливою для користувачів.

Які є приклади Web 3.0?

Web 3.0 вже є, хоча він досі недостатньо розвинений. Може знадобитися кілька років, щоб він повністю дозрів. Однак, ось кілька прикладів вебсайтів, застосунків та продуктів, що працюють на Web 3.0.

  • Біткойн — основна криптовалюта;

  • OpenSea — ринок NFT;

  • Steemit — блог-платформа, що використовує блокчейн;

  • Diaspora — децентралізована соціальна мережа;

  • Голосові асистенти Google, Apple, Amazon та інших — програма для розпізнавання голосу;

    від автора перекладу:

  • GPT-4 — мовна модель від OpenAI.

  • Різні ШІ-сервіси — сервіси, що використовують штучний інтелект для виконання якихось дій.

  • Vision Pro від Apple — нещодавно презентовані перші окуляри змішаної реальності, які дадуть ще більший поштовх для Web3.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Назар Будзак
Назар Будзак@naz95naz

Опис

2.4KПрочитань
4Автори
10Читачі
Підтримати
На Друкарні з 15 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (3)

Цікавий довгочит але після прочитання більше питань чим відповідей:

-“Уявіть, що ви розмовляєте з комп’ютером так само як з другом.” - так це можливо і зараз, але основні сервіси Text To Speech і Speech To Tex належать як мінімум великим компаніям. Як і ChatGPT OpenAI.

  • - IoT - не зрозумiло як він відноситься до WEB 3.0

  • “інформація зберігається на одному сервері в певному місці” - у випадку великих продуктів все набагато складніше ніж вам здається.

  • “давши змогу користувачам володіти своїми даними й зберігати їх на різних децентралізованих серверах” - це значить що данні будуть у власників цих серверів.

  • “інформація у Web 3.0 буде зберігатися одночасно в різних місцях” - це збільшує ризики крадіжки даних і якраз зменшить відповідальність за дані

  • “Web 3.0 дає змогу розробляти більше застосунків із використанням тривимірного дизайну.” - як? тривимірний дизайн залежить від продуктивності девайсів, ніхто не буде чекати по декілька хвилин поки завантажится супер 3D аппка.

Враження що довгочит схоже створений чатом ЖПТ.

Вам також сподобається