Що таке мідю?
Мідь - це поширений метал червонувато-коричневого кольору, який видобувають для використання в широкому спектрі галузей, від сільського господарства до будівництва. На відміну від інших металів, якими торгують на товарному ринку (таких як золото і срібло), вона не вважається грошовим стандартом і тому коштує набагато дешевше. Однак деякі сили попиту і пропозиції, які впливають на мідь, є однаковими, що зумовлює її статус волатильного активу, яким широко торгують на основних товарних ринках.
Для чого використовується мідь?
Мідь використовується в різних сферах - від добрив до ювелірних виробів і побутової техніки. Міцний і пластичний провідник тепла та електроенергії, вона є важливим компонентом в електрообладнанні, такому як електропроводка і двигуни, а також у будівництві для виготовлення труб і трубчастих конструкцій. Вона також використовується в таких сплавах, як латунь і бронза, де знаходить подальше застосування, наприклад, у виробництві блискавок, клапанів і прикрас.
Історія міді
Історія міді налічує близько 10 000 років, коли в бронзовому віці вона стала першим виплавленим металом. У цей період історії, коли система комерційної торгівлі базувалася на бартері, вартість міді вимірювалася порівняно з вартістю продуктів харчування, вина, худоби та альтернативних металів.
Мідь використовувалася поряд із золотом і сріблом для виготовлення монет ще з часів Римської імперії, але низька внутрішня вартість міді означала, що вона ніколи не вважалася монетарним стандартом.
У 20-му столітті мідь використовується по всьому світу в широкому спектрі галузей. Як наслідок, ціна на мідь стала дедалі більше залежати від її промислового застосування у згаданих вище галузях.
Під час сировинного буму 2000-х років ціна на мідь різко зросла з приблизно $1 за фунт на початку 2004 року до $4 за фунт у травні 2006 року. Наведений нижче графік ілюструє це, а також інші значні зміни цін протягом наступних років і причини цих змін
Хто є найбільшими виробниками міді?
Найбільшими виробниками міді за країнами є Чилі, Перу та Китай. На Чилі припадає більш ніж удвічі більше виробництва, ніж на наступного за величиною виробника, Перу, - 5,8 млн тонн у 2018 році порівняно з 2,4 млн тонн, виробленими в Перу. Десятка найбільших виробників разом з їхніми обсягами виробництва в метричних тоннах у 2018 році виглядає наступним чином:
Чилі -5,8 млн
Перу -2,4 млн
Китай -1,6 млн
США - 1,2 млн
ДР Конго -1,2 млн
Австралія -0,95 млн
Замбія -0,87 млн
Індонезія -0,78 млн
Мексика -0,76 млн.
Джерело, Statista 2018
У розрізі компаній, станом на 2019 рік найбільшими гравцями на ринку міді є чилійська Codelco, американська Freeport-McMoRan та англо-австралійський гірничодобувний гігант BHP Billiton.