У що краще інвестувати під час війни: експерти запропонували варіанти

Зміст
Звіт з конференції «Жити на відсотки»–2023

У Києві 18 листопада 2023 року відбулася конференція «Жити на відсотки» — найбільша інвестиційна подія року, яка збирає під одним дахом кращих експертів інвестиційної спільноти. Говорили про пасивні та активні стратегії інвестування, тренди та перспективні ніші на 2024 рік.

Конференція Жити на відсотки
Відеозапис з конференції, де ви можете побачити усі презентації спікерів, рекомендуємо придбати за цим посиланням.

Чи варто інвестувати в складні часи, коли багато людей почуваються невпевнено?

Серед основних причин, чому варто інвестувати саме сьогодні експерти визнали те, що інвестиції дають можливість не лише зберегти ваш капітал від інфляції, але й примножити його.

Також інвестування дає змогу розподілити ризики. Якщо використовувати різноманітні інвестиційні портфелі, то можна зменшити залежність від одного виду активу. Це забезпечить більшу стабільність у фінансах.

З огляду на економіку

З початку повномасштабного вторгнення наша економіка пройшла через великі зміни та залишається під впливом серйозних ризиків. У 2023 році Україна як держава залучила понад 40 млрд доларів від міжнародних партнерів. Це приблизно четверта частина валового продукту. Україна так само продовжить залучати кошти й витрачати у 2024−2025 роках.

Водночас однією з основних переваг України до початку повномасштабного вторгнення була доступна робоча сила, якої тоді було 17,4 млн.

У 2023 році кількість офіційно зайнятих зменшилась до 9,7 млн. Неофіційно зайнятих 2,4 млн. Кількість безробітних збільшилась до 2,8 млн осіб. При цьому мігрантів — 2,5 млн.

На думку економіста Ukrainian Economics Outlook Адріана Пантюхова, для того, щоб будувати економічне зростання економіки в Україні потрібні наступні основні кроки:

  • залучення капіталу;

  • підвищення ефективності праці, або підвищення сукупного попиту.

Адріан Пантюхов, економіст Ukrainian Economics Outlook, розповідав про важливі цифри в сучасному економічному стані нашої держави

Перспективи інвестицій в землю ще не закопані, навіть попри війну

Як нагадав комерційний директор «Твоє коло» Єгор Лісничий, з 1 липня 2021 року ринок землі в Україні відкрився з суттєвими обмеженнями: землю могли купувати лише фізособи, по 100 га «в одні руки».

Проте вже у 2024 році сільськогосподарські землі зможуть купувати юридичні особи — це будуть зовсім інші об'єми, до 10 тисяч гектарів. То ж фактор відкриття ринку для юридичних осіб стане першим суттєвим фактором, що призведе до зростання вартості землі.

Нагадаємо, компанія «Твоє Коло» спеціалізується саме на земельних інвестиціях. Команда вже понад 16 років працює в сфері земельних відносин, допомагає покупцям і власникам землі знаходити одне одного.

Для інвесторів забезпечують повністю пасивну модель інвестування. Від стратегії і підбору ділянки, до повного юридичного супроводу. Також підкажуть найвдаліший час для виходу з активу і знайдуть покупця. Сьогодні загальний земельний фонд під управлінням компанії  складає ~ 7 тис. га.

Єгор Лісничий, комерційний директор «Твоє коло», веде діалог про перспективи ринку землі з відвідувачами конференції «Жити на відсотки»

За словами Лісничого, в обігу знаходиться приблизно 1% сільськогосподарських земель (всього з моменту відкриття ринку земель було укладено 172,8 тис. угод). За понад два роки ринку сільгоспземель 99,5% придбаних ділянок залишились в аграрному виробництві.

Що стосується 2023 року, куплено 119,5 тис. га. З них 70% з метою інвестування і лише 30% з метою ведення бізнесу. Середньозважена ціна зросла на 10,4% за результатами трьох кварталів 2023 року.

Разом з тим фахівець зазначає, що інвесторам важливо не помилитися з вибором землі. Ось на які фактори він радить звертати увагу при інвестиції у землю:

  • якість грунтів;

  • конкурентне оточення;

  • потенціал збільшення прибутковості земельної ділянки;

  • розмір орендної плати;

  • середній розмір паю;

  • класифікація орендаря;

  • договір оренди та інше.

Єгор Лісничий також зазначив, що  землю як об'єкт інвестицій обирають через те, що це квазівалютний актив, а також це — інвестиція в розвиток економіку країни.

А на думку співзасновника сервісу земельних інвестицій Zeminvest Олександра Чорного, сьогодні унікальна ситуація з українськими землями полягає у тому, що ви можете вкласти 1 тис. євро, а отримати на ній 5 тис.

Нагадаємо, Zeminvest перший в Україні сервіс у сфері земель сільськогосподарського призначення. Компанія забезпечує злагоджений процес пошуку та управління земельними ділянками. Також Zeminvest активно працює над підвищенням фінансової грамотності українців, оскільки вірить, що саме українська земля є найперспективнішим активом сьогодення, який успішно популяризують.

«Чехія та Польща відрізняються від нас і за якістю, і за кількістю земель. Ми рухаємось до ЄС, та після вступу теж можемо прийняти певні правила — дотації та вільний ринок землі. Є оптимісти, які вважають, що вартість сягне 15 тис. євро, а є песимісти, які вважають, що цінники будуть на рівні 6 тис. євро. Я ж вважаю, що це буде щось меридіанне — 7−8 тис. євро за найближчі 10 років. Це статистика і динаміка, яка була у кожної країни», — каже Чорний.

Олександр Чорний, співзасновник сервісу земельних інвестицій Zeminvest, порівняв вартість 1 га в Чехії та Польщі з ситуацією в Україні

Спільні інвестиції в нерухомість, як гарний варіант під час війни

На конференції також виступив Андрій Журжій, засновник першого в Україні сервісу, що дозволяє ставати співвласником об'єктів комерційної нерухомості Inzhur.

Сервіс Inzhur — це перший український сервіс для спільного придбання нерухомості, що відкрив ринок великих прибуткових об’єктів та можливість отримувати дивіденди для всіх охочих інвесторів.

Журжій розповів, як саме працює спільне інвестування: «Компанія має ліцензію від держави на управління колективними інвестиціями. Ви інвестуєте в оренду великих об'єктів, потім ці об'єкти передаються в довготривалу оренду на 10−30 років великим міжнародним або українським компаніям. В результаті інвестори отримують щомісячно свої дивіденди — частку від оренди».

Андрій Журжій, засновник Inzhur, стверджує, що ви можете стати інвестором навіть у київський Ocean Plaza

Про загальні тенденції на ринку нерухомості експерти проговорили під час панельної дискусії.

Так, на думку керуючого партнера в KDU Realty Group Олени Маленкової зараз маємо досить жвавий попит на ринку.

«Ми знаходимось у такому дивному стані, коли ціни на деякі житлові квартири перевищили довоєнні цінники», — зазначила вона.

Зліва направо: Вікторія Берещак, оглядачка ринку нерухомості; Олена Маленкова, керуючий партнер в KDU Realty Group; Олександр Чорний, співзасновник сервісу земельних інвестицій Zeminvest; Дмитро Карпіловський, співзасновник «УкрІнвестКлубу»; Олексій Козирев, фінансовий експерт

Як зазначила експертка, первинка продається не так активно, як вторинка, тому що мало інвесторів готові просто вкладатися і робити ремонти.

Більшість інвесторів зараз думають, що ж робити зі своєю нерухомістю — чи варто її продавати, чи буде знижуватися її вартість, і що взагалі робити?

Оглядачка ринку нерухомості Вікторія Берещак відповіла на ці питання: «Якщо ви зараз розраховуєте зайти на ринок нерухомості, маєте розуміти, що ця історія не така як раніше. Звертайте увагу на цикл будівництва. З поправкою на те що, хтось може затриматись».

Як радить експертка, зараз варто «заходити» в обмежене коло об'єктів, які відповідають двом критеріям:

  • це мають бути високоліквідні об'єкти із класною концепцією, форматом, розташуванням, плануванням та урахуванням того, що ви далі будете робити з цією квартирою;

  • мають бути презентовані реальні темпи будівництва.

Якщо ви хочете створити власний та структурний інвестиційний портфель

Навіщо вам структурований інвестиційний портфель? Все просто, щоб виконувати ваші цілі підвищуючи прибутковість при мінімізації ризиків.

Про те, як структуровано розподілити свої кошти на різні інвестиції, зокрема, опціони, розповідав під час конференції «Жити на відсотки» лектор Біржового Університету, який має 9 років досвіду у банківському та інвестиційному бізнесі, Богдан Сидоренко.

Навчальний центр «Біржовий університет» — це онлайн-курси з інвестування на фондовому ринку для початківців та інвесторів із досвідом. У компанії вчать українців інвестувати в цінні папери самостійно, прибутково та з повним розумінням справи. Зі студентами працюють інвестори, що мають понад 8 років практичного досвіду та є аналітиками ринку.

Богдан Сидоренко, лектор Біржового Університету, пояснив, чому у нього зараз режим «Risk Off»

Принципами побудови інвестиційного портфеля для фондового ринку поділився й фінансист, засновник First Kyiv Investment Club, Іван Компан.

«Моя інвестиційна філософія, яку я сповідую, спрямована на те, щоб менше залежати від питань „Чи вдалий зараз час на ринку?« та очікування якогось міфічного ринку, який збагатить. Все залежить від того, які цілі ви ставите перед собою», — розповів експерт.

Іван Компан, засновник First Kyiv Investment Club, має досить виважену інвестиційну філософію

Серед іншого, йшла мова про ETF (англ. exchange-traded fund, ETF — ред.) — це біржовий інвестиційний фонд, що торгується на ринку як акція або облігація.

Якщо казати простіше, це кошик акцій на певний сектор або певний напрямок.

Замість того, щоб купити одну акцію, можна купити один фонд, який буде об'єднувати (наприклад) 500 найбільших американських компаній. Та ще й зекономити на цьому гроші. В деталях розповідав фінансовий радник, лектор, автор статей про фондовий ринок Микита Гупал.

«Серед головних переваг ETF фондів — пасивність. Ви приділяєте свій час родині, друзям, тому, що вам подобається, а все інше за вас зроблять провайдери ETF-фондів. Ви вибираєте фонд та інвестуєте кожного кварталу, або кожного місяця», — каже експерт.

За його словами інвестування в ETF в довгостроковій перспективі переграє активну торгівлю.

Микита Гупал стверджує, що ETF в довгостроковій перспективі переграє активну торгівлю

Серед основних недоліків інвестування в ETF Гупал виділяє наступне:

  • у кризу, коли падають акції, ETF на акції також падають;

  • прибутковість ETF: дохід інвестора відповідатиме середньоринковому;

  • американські ETF заборонені для інвесторів ЄС.

Про можливості на ринку облігацій, яких не було 15 років

За останні два роки облігації принесли досить багато болю інвесторам у всьому світі. Проте із найненависніших активів вони можуть стати справжнім скарбом у 2024 році. Експерти говорять про дохід від 5% до 9% у доларах. Але щоб не допустити помилок, потрібно добре розібратися у цьому інструменті, зазначає головний аналітик інвестиційного радника HUG’S Микола Григор'єв.

Інвестиції в акції та облігації значно відрізняються, наголошує головний аналітик інвестиційного радника HUG’S Микола Григор'єв

«Облігації — це один з найцікавіших ринків. Зараз на ринку склалася можливість, якої не було останні років 15: коли у стабільних валютах (у євро та доларі) дохідність перевищила 4% у довгостроковій перспективі. Ставки дуже стрімко зросли за останні два роки. Поки вони зростали, облігації принесли досить багато болю своїм інвесторам, оскільки вихід з часу нульових процентних ставок у західних країнах був доволі швидким. Ми говоримо про ринок, який вимірюється трильйонами доларів, адже облігації – це є найбільший ринок з усіх можливих на фондовому ринку. Тому не дивно, що бачимо зараз наміри, спроби та бажання впіймати цю просадку», — розповідає Григор'єв.

За його словами переважна більшість ринкових учасників, які намагаються зараз заходити на ринок облігацій, до цього мали досвід переважно інвестування в акції. Проте важливо розуміти, що інвестиції в акції та облігації значно відрізняються.

То у що краще інвестувати у 2024 році? Дискусія експертів

Під час однієї з дискусій експерти шукали відповідь на запитання: «У що б вони порадили інвестувати у 2024 році?».

Зліва направо: Андрій Масло, Founder & CEO в Investudio; Ерік Найман, засновник і керуючий партнер інвестиційної компанії HUG'S; Ігор Мазепа, генеральний директор інвестиційної компанії «Concorde Capital»; Олександр Колб, СЕО digital-агентства Promodo, генеральний директор, Toloka.vc; Андрій Усенко, співзасновник «Твоє коло»; Дмитро Карпіловський, інвестор, співзасновник «УкрІнвестКлуб»

На думку Founder & CEO в Investudio Андрія Масло, зараз у світі неоднозначні тенденції, тому інвестору краще подивлятися в сторону довгострокових облігацій і золота.

Андрій Усенко, співзасновник «Твоє коло», радить інвестувати в Україні, не лише у 2024, у сільськогосподарську землю. Та водночас не втрачати нагоду. Як він пояснив: «Бо вже скоро відкриється ринок землі для юридичних осіб. Це багато що змінить для інвесторів».

А от засновник та керуючий партнер інвестиційної компанії HUG’S Ерік Найман вважає, що у 2024 році особливо цікавим буде «занепалий ангел» наприкінці року, або ж на початку наступного. Нагадаємо, термін «занепалий ангел» у фінансах належить до певного типу облігацій, що розміщуються на додаток до рейтингу інвестиційного класу. У зв’язку з погіршенням фінансового стану емітента його облігації, включаючи муніципальні, корпоративні чи суверенні борги, знижуються до рівня «сміття». Такі облігації пропонують вищу прибутковість, але супроводжуються підвищеним ризиком.

Щодо генерального директора інвестиційної компанії «Concorde Capital» Ігоря Мазепи, то він вбачає попит на проєкти з невеликим порогом входу і вірить, що ця тенденція триватиме й у 2024 році.

«В Concorde Capital протягом 2023 року спостерігаємо досить великий споживчий попит з боку приватних інвесторів на проєкти з невеликим порогом входу для отримання пасивного доходу. Саме тому, розвиваємо декілька напрямків для них. Моя особиста думка, що інвестувати зараз можна і, навіть необхідно. По-перше, життя триває. По-друге, це драйвить економіку. По-третє, це дозволяє розвиватися та отримувати прибуток».

Своєю чергою, засновник та генеральний директор компанії Promodo, генеральний партнер та один з засновників венчурного синдикату Toloka.vс Олександр Колб на питання про пораду інвестицій на 2024 початковому інвестору відповів: «Це однозначно ОВДП. А якщо ваші інтереси трохи більше, ніж державні облігації в гривні, то можу порекомендувати такі можливості, які ми активно зараз використовуємо, коли інвестуємо в IT-проєкти. Великі та дійсно перспективні проєкти залюбки залучають інвестиції синдикатів з чеками не меншими, ніж повноцінні фонди. Хтось в сьогоднішній ситуації бачить нескінченні ризики, хтось — можливості».

Нагадаємо, що повний запис відео з детальними думками експертів ви можете придбати за цим посиланням.
Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Бізнес. Ідеї. Стартапи
Бізнес. Ідеї. Стартапи@businessidea

Підписуйтесь на Телеграм

903.6KПрочитань
11Автори
713Читачі
Підтримати
На Друкарні з 15 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається