Зростання цін на енергію та перебої з електропостачанням вдарили по TSMC на Тайвані

Автор: FT


Тривалий перехід Тайваню на нову енергетику напружує його промисловість: раптові стрибки цін на електроенергію та зростаючі ризики відключень впливають на компанії, в тому числі на найбільшу в Азії - напівпровідниковий гігант TSMC.

Після низки підвищень цін Тайванська компанія з виробництва напівпровідників тепер очікує, що платитиме за електроенергію у своїй країні більше, ніж будь-де. Найбільший у світі виробник мікросхем має заводи в США та Японії, а також будує завод у Німеччині.

«По суті, ціна подвоїлася за останні кілька років. Тому наступного року ми думаємо, що ціна на електроенергію для нас на Тайвані буде найвищою в усіх регіонах, де ми працюємо», - сказав Венделл Хуанг, фінансовий директор компанії, інвесторам минулого місяця.

Одна з найдешевших у світі електроенергії довгий час була однією з конкурентних переваг країни, поряд з іншими стимулами для виробників, такими як податкові знижки та дешева земля.

Але зараз субсидування цих низьких рівнів стало неприйнятним, оскільки різке зростання світових цін на викопне паливо після повномасштабного вторгнення росії в Україну і відсутність достатньої кількості альтернативних джерел енергії призвели до того, що державна компанія Taiwan Power Company зазнала спіралеподібних збитків. З 2022 року Тайбей був змушений чотири рази підвищувати ціни на електроенергію.

Щоб стримати інфляцію та захистити слабші сектори економіки від найгірших потрясінь, уряд почав перекладати основний тягар на промисловість, причому найбільше страждають великі споживачі та експортери у зростаючих галузях.

У квітні ціни на електроенергію були підвищені в середньому на 11%, але найбільші промислові споживачі, включаючи TSMC, постраждали від 25-відсоткового зростання. Минулого місяця уряд заморозив ціни на електроенергію для домогосподарств і компаній у галузях, що занепадають або зменшують використання електроенергії, але підвищив їх ще на 14% для великих промислових споживачів у здорових секторах.

«Раніше ціни на електроенергію для домогосподарств були вищими, ніж для промисловості, як і в більшості розвинених країн, що відображало вищу вартість постачання електроенергії домогосподарствам через необхідність переходу з високої напруги на нижчу», - сказав Ченг Руй-Хе, старший аналітик Інституту економічних досліджень Чун-Хуа, урядового аналітичного центру. «Але зараз ситуація змінилася». Хоча темпи зростання цін на електроенергію на Тайвані з 2022 року все ще повільніші, ніж у деяких інших залежних від імпорту енергоносіїв розвинених країнах, таких як Франція та Південна Корея, урядові дослідники очікують, що вартість промислової електроенергії перевищить вартість електроенергії в Японії та Південній Кореї, найближчих конкурентів Тайваню на експортних ринках.

Хоча Тайвань інвестує значні кошти в офшорну вітроенергетику і має на меті виробляти від 27 до 30 відсотків електроенергії з відновлюваних джерел до 2030 року, він почав це робити дуже пізно. Тим часом країна почала поступово відмовлятися від ядерної енергетики, яка становила половину поставок у 1980-х роках, але зараз її частка знизилася до 6% і зникне, коли в травні наступного року, як і планувалося, буде вимкнений останній реактор.

Таким чином, вугілля та скраплений природний газ, які імпортуються, становлять понад 80% енергопостачання, тоді як відновлювані джерела енергії - лише 9,5%.

Підвищення цін на електроенергію не є значною фінансовою проблемою для TSMC. Компанія очікує, що наступного року вони зменшать її валовий прибуток на 1 відсотковий пункт - мінімальний вплив, враховуючи, що валовий прибуток виробника мікросхем наближається до 60 відсотків.

За словами Джхенга, в електронній промисловості електроенергія становить лише 1,5% операційних витрат, а витрати на обладнання, таке як найсучасніші літографічні машини та витрати на дослідження і розробки, домінують у структурі витрат. Але стрибки цін є частиною ширшої енергетичної проблеми для промисловості Тайваню.

«У довгостроковій перспективі дефіцит електроенергії може перешкоджати розширенню виробництва мікросхем TSMC на Тайвані», - зазначає S&P Global у своїй нещодавній аналітичній записці, в якій попереджає, що електроенергія “дедалі більше стає кредитним ризиком” для компанії.

За останні 10 років оперативний резерв електроенергії на Тайвані неодноразово падав нижче встановленого урядом 15-відсоткового показника, що призводило до збільшення кількості відключень. Хоча ключовим експортерам, таким як TSMC, надається пріоритет у відновленні поставок, тиск відбувається в найгірший час для технологічної галузі.

Попит на енергію для виробництва найсучасніших напівпровідників стрімко зростає, причому вимоги до потужності майже подвоїлися порівняно з двома поколіннями раніше. У випадку TSMC на виробництво одного шару маски для 12-дюймової пластини, минулого року було витрачено 40,5 кіловат-годин, що майже вдвічі більше, ніж у 2017 році, коли технологічний процес був на два покоління молодшим.

Тайваню також необхідно постачати величезні центри обробки даних, які будують і розширюють в країні такі провайдери хмарних сервісів, як Google, оскільки поширення штучного інтелекту стимулює попит на серверні потужності.

Американська торговельна палата в Тайвані заявила в своїй офіційній доповіді цього року, що підтримка надійного і доступного електропостачання в умовах скорочення вугільної та ядерної енергетики, що насувається, є «нагальним викликом».

Вона попередила, що непередбачувані і різкі стрибки цін «порушують роботу і перешкоджають зростанню, що особливо турбує глобальних інвесторів, які прагнуть зберегти або розширити свою діяльність на Тайвані».

За словами Чен Чонг-Шуна, дослідника Центру зеленої економіки Інституту Чун-Хуа, компаніям потрібна не низька ціна, а розумна система ціноутворення на електроенергію.

За його словами, безладне підвищення цін призведе до того, що компанії «втрачатимуть кошти при плануванні своїх інвестицій, що ускладнить контроль над проектними ризиками». За нинішньої системи «прибутки компаній залежать від політики або милосердя уряду - це зовсім не те, як повинна поводитися країна, яка прагне бути високодемократичною».

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Allesagna
Allesagna@Allesagna

2.1KПрочитань
2Автори
31Читачі
На Друкарні з 17 червня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається