Зображення стоворено автором у графічному редакторі Canva © Автор бере на себе авторські права та відповідальність за походження

Термін “P2P для більшості з вас буде одночасно знайомим і незнайомим. 

Певно, ви його чули або бачили. Та левова частка людей не розуміють його дефініції.

Якщо написане вище – про вас, то ця стаття стане для вас коротким посібником, що введе в курс справи та не буде заплутувати технічними термінами, а також навчить використовувати P2P торгівлю.

База. Ґрунт. Основа

Узагалі, поняття “P2P” є досить широким технологічним інструментом, який використовується не тільки в торгівлі цифровими активами. Тим не менш, сьогодні ми сфокусуємося саме на використанні такої технології у крипті, FinTech і DeFi. 

Peer-to-peer (з англійської – “рівний до рівного”) – це децентралізована платформа, за допомогою якої дві особи взаємодіють один з одним, без посередництва третьої сторони.

Розглянемо P2P на прикладі. Припустимо, ви плануєте надіслати кошти певній особі на банківську карту зі свого рахунку, або ж обміняти $USDT на Біткоїн. У обох випадках, транзакція буде проведена за участі посередника – банка або криптовалютної біржі чи обмінника. Натомість P2P торгівля передбачає взаємодію виключно поміж сторонами. Простими словами, активи напряму передаються від однієї сторони до другої.

Фактично, для досягнення безпосереднього взаємообміну коштами, P2P передбачає створення тимчасової унікальної мережі, що діє виключно між сторонами транзакції. Після успішного проведення платежу, зʼєднання між сторонами автоматично ліквідовується. 

Переваги P2P торгівлі

  • Безпека: обмеження доступу третіх осіб до виконання транзакції дає можливість уникнути ризиків, що повʼязані із зломами та крадіжкою коштів;

  • Гнучкість: P2P торгівля підтримую безліч обмінних пар, серед них і фіатні кошти з криптовалютами. Більш того, P2P обмін може здійснюватися між клієнтами банків із різних країн і нівелювати всі складнощі грошових перекладів між установами з різним територіальним поширенням;

  • Зручність: наразі P2P торгівлю можна адаптувати під будь-яку мету сторін, чи то обмін або виведення коштів із балансу біржі.

Ризики P2P торгівлі

  • Шахрайство й обман. Наразі, одним із найбільших ризиків P2P торгівлі є можливість зіштовхнутися з недоброчесністю другої сторони, що можуть заволодіти коштами в односторонньому порядку за рахунок махінацій із даними. Тим не менш, наразі у популярних P2P сервісах такі ризики є рідкістю або повністю ліквідовані.

  • Помилкові перекази. Незалежність P2P сервісів може стати проблемою для їх користувачів. Украй необхідною є перевірка даних для отримання коштів. Простими словами, невірно введений номер картки може створити помилкові перекази, і таку проблему досить важко вирішити.

Гайд: як здійснити P2P торгівлю

Насправді, завдяки усім її перевагам, P2P торгівля є доволі простим методом обміну криптовалюти на фіатні кошти. Тим не менш, варто заглибитися у технічні аспекти P2P, щоб мати повне усвідомлення статусу транзакції та її структурних особливостей. 

Проаналізуємо користування P2P на прикладі однієї з найбільших європейських бірж українського походження – WhiteBIT. 

Варто зауважити, що логіка та структура інтерфейсів різних централізованих криптобірж є абсолютно ідентичною – у основному, відмінності є лише у візуалізації. Тим не менш, інтерфейс P2P Express на криптобіржі WhiteBIT є одним з найбільш простих і інтуїтивних.

Уявімо, що на вашому балансі на криптобіржі лежить певна сума в еквіваленті $USDT (наприклад, 500 $USDT). Припустимо, ви бажаєте вивести криптовалюту у фіат на гривневий банківський рахунок, але комісія за зняття грошей або використання сторонніх сервісів не є комфортними опціями для вас. 

У такому разі, ефективним було б використання сервісу “P2P Express”. Для користування ним, варто зайти у розділ “Баланси”. Традиційно, як і інший функціонал біржі, меню “Баланси” розташоване у верхній правій частині екрану

Власне розділ “Баланси” представляє собою детальну статистику по сумі усіх коштів, що сегментовані за валютою їх зберігання. У WhiteBIT, зокрема, це не тільки криптоактиви, але й національні валюти. 

З правої сторони екрану, біля кожної з валют, розташовані опції дій з активами, зокрема “Поповнити”, “Переказати” та “Вивести”. Та наразі нас цікавить саме варіант “P2P Express”, який розташований поряд із секціями $USDT і UAH.

При натисканні кнопки “P2P Express” відкривається власне меню сервісу. Для того, щоб здійснити обмін, варто ввести суму виведення або у гривнях, або у $USDT, номер банківської карти для отримання коштів та, урешті-решт, підтвердити здійснення платежу.

Після підтвердження транзакції, необхідно верифікувати трансфер коштів шляхом запису коду, що прийде на електрону пошту, а також кодом програми-автентифікатора, який підключений до вашого акаунту на біржі.

Усе! Залишилося тільки дочекатися здійснення транзакції. Для того, щоб стежити за статусом транзакції, варто перейти в меню “Історія платежів” або через меню в інтерфейсі P2P Express, або через меню “Історія” у верхній правій частині екрану біржі. 

Транзакція виконується протягом 5-15 хвилин у залежності від обсягу суми. 

Важливо зазначити, що сьогодні курс валют на WhiteBIT P2P Express вирівнявся з курсом валют на спотовій торгівлі. Це означає, що тепер користуватися P2P Express можна з більш вигідною ціною активу, а це є неабиякою перевагою разом із зручністю та швидкістю роботи сервісу. 


P2P торгівля є унікальною технологію, і не тільки через її структуру та реалізацію, а ще й через варіативність у використанні, безпечність і зручність. Саме тому юзерів у неї тільки додається. Ба більше, P2P є, мабуть, найпростішим методом для розуміння концепції криптовалюти та децентралізації. Тому, рекомендую використовувати P2P не тільки для фінансових потреб, але й для самоосвіти.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Павло Осадчук
Павло Осадчук@paul_osadchuk

пишу про крипту та блокчейн

2.9KПрочитань
17Автори
29Читачі
На Друкарні з 3 серпня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається