Як інвестувати 50 тисяч гривень в криптовалюту

Зміст

Уявімо ситуацію, ви маєте 50 тисяч гривень, котрі планує інвестувати в криптовалюту. Цілі зрозумілі – примножити та зберегти. Але з чого починати, якщо ви ще зовсім не знайомі з ринком криптовалют? Як зробити таку інвестицію та уникнути надлишкових ризиків? Як досягти поставлених цілей?

Джерело - Finance.ua.

Що будемо купувати?

Здавалось би просте запитання і відповідь на нього лежить на поверхні – біткоїн (BTC) та ефіріум (ETH). Ці криптовалюти всім відомі та є основою криптопростору. Але чи правильним буде купити тільки ці два активи? Проаналізуймо!

BTC та ETH найбільші за капіталізацією цифрові активи, вони є найбільш ліквідними поступаючись за обсягами торгів тільки Tether, вони перетворюються на традиційні інвестиційні інструменти завдяки ETF. Проте є і інші блокчейни на яких аналогічно біткоїн чи ефіріум вибудовується блокчейн інфраструктура:

  • ADA (Cardano)

  • SOL (Solana)

  • TON (Toncoin)

  • DOGE (Dogecoin)

  • BNB

За певними характеристиками ці блокчейни навіть кращі за Bitcoin та Ethereum. То чому би їх не придбати? Вони зростуть менше ніж біткоїн?

З початку року перша криптовалюта зросла на ~52%, BNB за цей же період додав майже 80%, DOGE – 70%, TON – 200%. Тобто на основі потенціалу відмовлятися від покупки інших криптоактивів не має змісту.

Графік зміни вартості Bitcoin. Джерело: Віnаnсе
Графік зміни вартості Toncoin. Джерело: OKX

Які можуть бути ще причини?

Безпека? Так, можливо деякі вище згадані альтернативні блокчейни мають слабкі місця в порівнянні з блокчейнами біткоїн та ефіріум, але вони не є критичними, а в порівнянні з перевагами котрі вони надають ними можна знехтувати.

Токени другого рівня

Всі вище згадані монети мають власний блокчейн, свою екосистему, своє бачення блокчейн майбутнього. На цих блокчейнах працюють безліч інших проєктів зі своїми цілями та потенціалом. Чому б не купити і їх?

Знову ж таки можемо повторити, що вони мають потенціал вищий ніж біткоїн та ефіріум, хоча б тому, що вони мають значно меншу капіталізацію. Мала капіталізація дозволяє показувати карколомні злети на тисячі відсотків.

Інша причина – багато з цих проєктів надають надзвичайно корисні та затребувані послуги, що обіцяє значне зростання. Наведемо декілька прикладів:

  • FIL (Filecoin). Надає послуги децентралізованого зберігання даних;

  • AKT (Akash Network). Децентралізований ринок хмарних обчислень;

  • AGIX (SingularityNET). Платформа для створення та монетизації послуг штучного інтелекту;

  • STX (Stacks). Смарт-контракти на блокчейні біткоїн;

  • QNT (Quant). Розв'язує проблему сумісності блокчейнів.

Список можна продовжувати дуже довго. Але як серед цього різноманіття токенів обрати ті, що мають потенціал зростання та є «справжніми», а не мем-коїнами?

Відразу скажемо – завдання не з простих! Почати потрібно з секторів та галузей котрі ви вважаєте найбільш перспективними в найближчі роки.

До прикладу зараз на гребні слави штучний інтелект і все що з ним пов’язано. Для того, щоб знайти токени котрі працюють в цьому напрямку переходимо на coinmarketcap та застосовуємо фільтри.

.

Обираємо галузь, що нас цікавить (AI & Big Data).

Та отримуємо список токенів котрі працюють у цій галузі.

І починаємо по черзі вивчати кожен токен, його токеноміку, сферу діяльності, механізм роботи… Та обираємо ті котрі на нашу думку є найбільш перспективними.

Звертаємо увагу на пропозицію, що циркулює. Якщо значна кількість токенів залишається заблокованою, то виникають ризики девальвації внаслідок розблокувань. Відносно мала капіталізація також повинна насторожувати, бо може свідчити про низький рівень довіри збоку інвесторів. Відвідуємо офіційний сайт, читаємо думки стосовно відповідного токена на різних форумах та майданчиках для спілкування.

Складаємо криптовалютний портфель

Коли вибір зроблено, виникає необхідність визначити суму на яку буде придбано того чи іншого активу.

Починаємо з розуміння того, що в добре збалансованому портфелі повинно бути від 10 до 30 активів. Якщо кількість активів буде менша – це буде означати, що він слабо диверсифікований та інвестиційний результат може сильно постраждати внаслідок падіння вартості одно з активів.

Якщо кількість активів перевищує 30, то ваша позиція буде надто розмита та вам навряд чи вдасться показати результат кращий ніж зростання всього ринку.

Сам портфель вартує розділити на 2 частини. До першої частини віднести монети першого рівня – біткоїн, ефіріум, кардано… (безпека), а до другої – токени другого рівня (значний потенціал зростання).

Відповідно під кожну частину портфеля виділяємо певну суму коштів. Вартує надати перевагу безпеці над потенціалом зростання, тобто більшу частину запланованої суми вкласти в монети першого рівня.

Ми в нашому прикладі з ₴50 тис. грн 60% вкладаємо в монети першого рівня, а 40% в токени зі значним потенціалом зростання.

Ось що в нас вийшло:

  • ₴30000 ми інвестуємо в BTC, ADA, SOL, TON, BNB (по ₴6000 на кожну монету);

  • ₴20000 в FIL, INJ, STX, ALT, ICP, AKT, BAT, MDT, FLOW, WLD (по ₴2000 на кожну монету).

Платформа для покупки

Після того як криптопортфель складено, залишається останній крок – безпосередня покупка цифрових активів.

Ринок криптовалюти відносно молодий, але попри свій вік він пропонує зацікавленим особам безліч алгоритмів котрі дозволяють швидко стати його частиною.

Перше, що необхідно зробити потенційним криптоінвесторам для покупки та зберігання цифрових активів – це обрати платформу.

До речі ці дві складові можуть бути розділені – покупку можна здійснити на одній платформі, а зберігати цифрові активи на іншій.

Найпопулярніші шляхи для покупки криптовалюти:

  • криптогаманці;

  • криптообмінники або криптобанкомати;

  • централізовані криптовалютні біржі.

Приєднуйтесь до мого Telegram-каналу для щоденних оновлень

1. Криптогаманці

Криптогаманці є доволі популярним рішенням для покупки та зберігання криптовалюти. Алгоритм покупки цифрових активів за їх допомогою виглядає так (для прикладу ми використали децентралізований гаманець Trust wallet. – Ред.):

1. Встановити на свій смартфон додаток гаманця.

2. Натискаємо створити новий гаманець.

3. Обираємо варіант творення гаманця – на основі секретної фрази або Swift. Обравши секретну фразу, приготуйте ручку та папір для того, щоб її записати. Це дуже важливо оскільки після її втрати ви назавжди втратите доступ до своїх активів.

Зробити знімок екрана не вдасться, оскільки додаток блокує цю функцію. Єдине що можна зробити, це скопіювати її та відправити текстом на email або зберегти в текстовому файлі, але це наражає вас на небезпеку заволодіння цією інформацією третіми особами.

На скріні нижче ми навмисне розгорнули опцію Swift оскільки вона дозволяє створити криптогаманець за допомогою відбитку пальця або розпізнавання обличчя. Це дуже зручно і позбавляє необхідності самостійно зберігати секретну фразу. Проте виникає питання щодо безпеки: що буде якщо пристрій буде втрачено? Де зберігаються ключі?

4. Створюємо резервну копію секретної фрази.

5. Ознайомлюємося з заходами безпеки.

6. Вітаємо, ваш перший криптовалютний гаманець створено.

7. Далі все інтуїтивно зрозуміло. Натискаємо купити та обираємо актив, що нас цікавить у списку або знаходимо його через пошук.

8. Вказуємо суму на яку готові придбати та натискаємо купити за допомогою кредитної картки.

9. Обираємо сервіс для оплати та проводимо транзакцію.

І тут починається найцікавіше – більшість з цих сервісів будуть недоступними на території України через заборону НБУ на вивід капіталу за кордон.

Якщо ви зіштовхнетеся з такою проблемою, тоді доведеться прочитати цю статтю до кінця, щоб зрозуміти яким чином ви все ж таки зможете придбати криптовалюту.

Але перш ніж перейти до інших алгоритмів придбання цифрових активів маємо необхідність створити невеличкий рейтинг криптовалютних гаманців за рівнем безпеки. Це для того, щоб ви розуміли де буде найбільш безпечно зберігати свої цифрові інвестиції. В нашому випадку ₴50 тис.

Рейтинг криптовалютних гаманців за рівнем безпеки:

  1. Холодні гаманці (Ledger, Trezor…). Такий гаманець не має постійного підключення до мережі, що дозволяє захистити вашу криптовалюту від викрадення.

    За деякими оцінками зберігання активів на таких пристроях навіть безпечніше, ніж в банку. З недоліків – його доведеться придбати заплативши за нього не менше $100.

    Втрата ключів як і у випадку з іншими гаманцями призведе до безповоротної втрати активів.
     

  2. Мобільні та десктопні децентралізовані гаманці (Trust Wallet, Electrum, Coinbase Wallet…). З переваг – ключі зберігаються на вашому пристрої, програмне забезпечення надається безкоштовно.

    До недоліків можна віднести більшу вразливість оскільки вони підключені до мережі аналогічно вашому гаджету.
     

  3. Веб-гаманці (MetaMask, AdvCash…). Ці гаманці доступні через веббраузер та зазвичай хостяться третьою стороною. Вони зручні, але найменш безпечні.

Після визначення місця зберігання активів та за неможливості їх придбання через вбудовані сервіси гаманця вартує розглянути інші способи покупки. До того ж вони можуть виявитися куди вигіднішими в плані комісій та «гарного» курсу.

2. Криптообмінники та криптобанкомати

Якщо у вашому регіоні наявний криптобанкомат, то у вас є можливість купити криптовалюту за готівку. Перевірити їх наявність ви зможете за допомогою coinatmradar.com. В Україні ми нарахували 11 криптобанкоматів.

Для того, щоб ними скористатися не обов’язково мати криптовалютний гаманець, більшість із них пропонує їх створити безпосередньо під час покупки. Проте будьте готові заплатити комісію за покупку в розмірі від 8 до 15%.

Скористатися криптообмінниками набагато простіше, оскільки вони доступні у вебпросторі, тобто не виходячи з дому. Для пошуку криптообмінників функціонують сервіси, що дозволяють підібрати майданчик для покупки з найбільш вигідним курсом та з мінімальною комісією (Obmify, 100btc, Bitmore...).

3. Централізовані криптовалютні біржі

Ймовірно, найбільш вигідний курс, найширший асортимент активів та найнижчі комісії ви отримаєте на централізованій криптовалютній біржі. Але вам доведеться пройти доволі довгий шлях для того, щоб отримати бажані активи:

  • реєстрація та верифікація на біржі;

  • придбання криптоактивів за фіат та ймовірно подальша конвертація в інший актив (за фіат придбали стейблкоїни, за які на біржі купили потрібні токени);

  • переказ активів на власний гаманець.

В цілому активи можна зберігати й на централізованій біржі, але ви ризикуєте їх втратити, оскільки надійність останніх після серії банкрутств 2022 року викликає сумніви.

Проте, таке зберігання також буде мати свої переваги шляхом пасивного доходу, котрий можна отримати на такому майданчику (стейкінг, депозити, подвійні інвестиції…).

Інвестуємо 50 тис. грн в крипту

Ми пройшли весь шлях від ідеї до реалізації наміру інвестувати в криптовалюту 50 тис. гривень.

Загалом стати криптоінвестором доволі просто, але потрібно бути обачним та робити виважені кроки.

При виборі цифрових активів звертати увагу на багато параметрів проєкту, досвід роботи команди, що за ним стоїть та правильно оцінити перспективи.

Значну увагу слід приділити безпеці – де буде зберігатися капітал, наскільки швидко ви зможете його продати за необхідності… Чи буде можливість конвертувати його в фіат?

Також важливо мати чіткий план щодо управління ризиками та захисту від можливих кібератак або втрати доступу до криптовалютних активів.

А в кінці цього шляху визначайте інвестиційні горизонти та цілі, враховуючи 4-річний цикл криптовалют. Розгляньте можливість розподілу портфеля на довгострокові та короткострокові інвестиції, з урахуванням очікувань щодо криптовалютних ринків у майбутньому.

4-річний цикл, про який йдеться тут, відноситься до так «циклу халвінгу». Коли кількість нових біткойнів, що видобуваються, зменшується наполовину.

Протягом перших двох років після халвінгу зазвичай спостерігається зростання ціни біткойна, оскільки зменшення видобутку призводить до дефіциту на ринку. Наступні два роки можуть бути менш прибутковими, оскільки ринок адаптується до нових умов, але це також може бути часом підготовки до наступного халвінгу.

Таким чином, враховуючи цей цикл, інвестори можуть визначити оптимальний час для входу та виходу з ринку, а також встановити свої цілі з урахуванням його впливу на довгострокову динаміку криптовалют.

Тож пам'ятайте про ризики та можливості, пов'язані з кожним видом активів. Розробляйте стратегію, яка відповідає вашим фінансовим цілям.

Приєднуйтесь до мого Telegram-каналу для щоденних оновлень
Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Бізнес. Ідеї. Стартапи
Бізнес. Ідеї. Стартапи@businessidea

Підписуйтесь на Телеграм

903.7KПрочитань
11Автори
713Читачі
Підтримати
На Друкарні з 15 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається