Якісний текст вирішує багато завдань у просуванні ваших послуг. Але для того, щоб він приніс вигоду замовнику, недостатньо просто грамотно складеного опису на сайті. Необхідно, щоб матеріал відповідав певним вимогам. А для цього копірайтеру потрібно дати чітке ТЗ. Що докладніше будуть описані критерії завдання, то ефективнішим буде результат.
Часто занадто лаконічне або розмите ТЗ є причиною помилок у роботі. Навіть якщо копірайтер грамотний і висококваліфікований, йому потрібно детально роз'яснити мету статті. Від правильно складеного завдання залежатиме і те, як швидко буде виконано замовлення. Тому не має сенсу надсилати копірайтеру довге завдання з безліччю пунктів.
Що таке ТЗ на копірайтинг
ТЗ - це технічне завдання, спираючись на яке потрібно написати статтю. У ньому зазвичай вказують вимоги та побажання до якості тексту. Для творця тексту головне - виконати все в строк і максимально розкрити тему статті, а замовнику - отримати результат, який працюватиме на нього.
У рідкісних випадках буває так, що ТЗ відсутнє, а отже, фахівець пише, як вважає за потрібне, але це загрожує наслідками. Текст вийде не таким, як бачить його замовник. Тому все-таки технічне завдання - невід'ємна частина процесу взаємодії обох сторін.
Які дані містить ТЗ для копірайтера
ТЗ - перший етап у роботі над майбутнім текстом. Завдання роз'яснює копірайтеру процес роботи, тому в ньому прописуються моменти, які потрібно з'ясувати на початковому етапі. На основі цього документа фахівець ставить запитання, які можуть виникнути перед виконанням замовлення.
У завданні зазвичай вказують:
тема статті;
обсяг знаків;
приблизна структура тексту;
тип матеріалу - опис послуг, пост, що продає, інформаційна стаття тощо.
технічні вимоги (унікальність, академічна тошнота, водність, заспамленість);
ключові слова і LSI-фрази, вказівка на те, скільки разів і в якому вигляді їх потрібно згадати.
Бувають теми, які досить складно розкрити. Це вузькоспеціалізовані напрямки, наприклад, специфіка інженерних споруд житлового будинку. А є теми легші - подорожі, шопінг, догляд за собою тощо. У будь-якому разі перед копірайтером стоїть завдання максимально висвітлити питання. Для цього існує приблизний план статті.
Структура тексту - це набір заголовків, які необхідно розписати, щоб дати інформацію по темі. Обсяг знаків також регулюється залежно від виду контенту. Для оформлення карток товару використовують короткі тези, експертні статті для блогу можуть бути й ширшими.
У деяких випадках наприкінці потрібно вказати посилання на джерела інформації. Крім цього автор може підібрати фото або відеоконтент на додачу до тексту.
Коли технічне завдання не потрібне
Насправді таких випадків одиниці. Технічне завдання потрібне завжди. Виняток, мабуть, становить інформаційна стаття від автора-експерта, який прекрасно розбирається в питанні.
Про необхідність складання ТЗ можна поміркувати на прикладі друкарні. Припустимо, потрібно написати текст про види друку. Якщо довірити це завдання співробітнику організації, який добре знає, як влаштований процес і з чого складається технологія друку, то його стаття вийде експертною. Але чи вистачить технологу підприємства літературного таланту, щоб грамотно викласти свої думки?
Тоді за справу береться кваліфікована людина - копірайтер. Йому потрібно ретельно зібрати інформацію, оскільки він не є експертом у вузькій ніші. Для цього автор занурюється в тему, вивчає джерела, терміни, дивиться схожі статті, які з'являються в пошукових системах за запитом.
Автор текстів не може бути експертом у всьому. Але читачеві або відвідувачеві сайту це неважливо. Стаття має бути написана якісно і бажано доступною мовою. Тому в завданні має бути попередньо прописано все, що замовник вважає за потрібне для розкриття теми.
Що таке якісний SEO-текст
Під SEO-текстом розуміється оптимізована стаття для пошукових систем. Такий текст повинен містити певні слова, що підвищує його читабельність і частоту появи в запитах Google. Матеріал, написаний за вимогами SEO, має містити користь і відповідати на запитання користувача.
Помилково вважати, що SEO передбачає нескінченну кількість ключових фраз, якими рясніє текст. Навпаки, це робить його складним до сприйняття, перенасиченим ключами та знижує рейтинг. У цьому разі на допомогу приходить система LSI - латентно-семантичне індексування.
Головне завдання - залучити користувача, викликати інтерес до продукту, утримати на сайті, спонукати до покупки.
Якщо копірайтер володіє навичками створення оптимізованого тексту, то в підсумку ви отримуєте масу переваг для сайту:
хороший трафік за запитами;
підвищується лояльність до компанії;
висока експертність;
природні посилання.
На що ще варто звернути увагу копірайтеру під час роботи з SEO?
Є певні критерії, які формують загальне враження від тексту та його сприйняття користувачем. Серед них:
Обсяг матеріалу;
Кількість ключів;
Тошнота;
Заспамленість;
Словесне сміття;
Форматування.
Добре написана стаття - це насамперед корисний текст. Кількість ключів має корелювати з обсягом матеріалу. Якщо ви пишете короткий, місткий пост на 1000 знаків, не варто насичувати його ключами в кожному реченні. Це істотно знизить релевантність.
Також потрібно враховувати тип контенту: комерційний, такий, що продає, експертний. Наприклад, для того, що продає, характерні слова «купити», «замовити», «товар», «купівля». Його завдання: привести покупця до здійснення замовлення. Матеріал не повинен мати великий обсяг, на відміну від експертної статті.
Ви можете проаналізувати тексти конкурентів і зробити висновок, яка кількість знаків буде оптимальною. Адже суть не в тому, щоб вмістити у своє творіння якомога більше символів, а щоб відповісти на запитання і дати споживачеві користь.
Ми вже говорили про те, що наявність ключів робить текст релевантним. Якщо у вашій статті зовсім немає SEO-фраз, вона не буде показуватися в пошуковику.
Головне питання - скільки їх і які типи входжень використовуються. Як правило, це:
точні - незмінені входження;
морфологічні - змінюється рід, число, відмінок;
розбавлені - між ключовими можна додавати й інші слова.
Ключі обов'язково використовувати за правилами російської мови. Текст не повинен бути недорікуватим. Зазвичай складність становлять слова, які пишуться через дефіс, або американізми, в яких допускається різне написання. У цьому разі потрібно уточнити у замовника, яка форма ключового слова прийнятна. Вибір робиться на користь найчастішого варіанта.
Тошнота і заспамленість вказують на повторюваність ключових слів. Коли повторів занадто багато, матеріал стає складно читати. Для того, щоб усунути цей недолік, можна скористатися онлайн-сервісами перевірки семантичного ядра або прочитати свій текст вголос. Аналіз допомагає виявити відсоток повторів. По-хорошому він має бути не більше 4.
Що стосується візуального сприйняття статті - суцільне простирадло погано читається і не дуже естетично виглядає на сайті. Тому має сенс спиратися на форматування - заголовки, абзаци, марковані списки, наявність таблиць, діаграм і схем.
Що таке LSI-копірайтинг
LSI - це метод написання текстів, завдяки якому вони частіше з'являтимуться в запитах пошуковика. По суті це система підказок, які роблять контент більш функціональним. У техзавданні ці слова вказуються окремо. Копірайтер повинен використовувати їх певним чином. Вони сформують міцну структуру, зададуть напрямок розповіді та допоможуть автору в роботі.
Список допоміжних слів повинен вказати експерт, який дає завдання. Копірайтер не завжди володіє потрібною лексикою за темою, тому LSI-фрази здатні підвищити якість тексту і зробити його більш релевантним. Цей блок необхідний у роботі з SEO.
Необхідні дані для підготовки брифу копірайтеру
Складання брифу - важлива частина роботи контент-відділу. Це чек-лист запитань і відповідей, який несе певні вигоди для замовника і компанії, що займається просуванням сайту. Бриф може заповнюватися контент-менеджером або клієнтом.
Таблиця з короткою інформацією допомагає:
Заощадити час на переговори та виправлення.
Створити унікальний контент високого рівня.
Знизити витрати на якісний текст - адже його не доведеться переписувати кілька разів.
Встановлює довіру між замовником і компанією.
Що слід включити в бриф для копірайтера?
Мета тексту - продати послугу, розповісти про виробника, поділитися корисним контентом.
Визначити цільову аудиторію - стать, вік, заняття, інтереси.
Тема статті - те, як вона буде показуватися в запиті.
Ключовий запит - фраза або конкретні слова.
Що обов'язково має бути в тексті - інформація про компанію, унікальність товарів і послуг, регалії, нагороди, досягнення клієнта.
Стоп-слова - довгі речення, терміни, вступні конструкції, канцеляризми тощо.
Список ключів, види входжень, кількість уживань у тексті.
Структура тексту із заголовками різних рівнів (Н1, Н2-Н6).
Посилання на сайти конкурентів як джерела інформації автора статті.
Якщо копірайтер сам складає мета-теги Title та Description, потрібно вказати кількість символів і ключові слова. При викладенні на сайт вкажіть можливості публікації контенту - чи можна розміщувати фото в каруселі, додавати плашки із головними думками, таблиці та схеми.
Бриф є важливою частиною техзавдання, а отже теж працює на результат. Головне пам'ятати, що чітко прописане ТЗ - запорука успішного тексту, який буде виділятися серед конкурентів і принесе вам прибуток.