Давайте розберемо структуру та покроковий алгоритм створення плану для старту та розвитку бізнесу.
Приєднуйтесь до нашої Безкоштовної Школи Бізнесу в Telegram.
Коротке резюме
Бізнес-план варто розпочати з короткого опису майбутнього бізнесу. Для цього дайте відповіді на такі питання:
Яка бізнес-модель вашого бізнесу?
Яку проблему вирішує ваш продукт або послуга?
Яка частка ринку, на яку ви орієнтуєтеся?
Яка ваша місія та мета?
Чим ваша пропозиція відрізняється від конкурентів?
Яку команду ви маєте?
Які ваші фінансові прогнози щодо очікуваного прибутку, витрат?
Яке фінансування вам необхідне, як воно буде використано і який прибуток зможуть отримати інвестори?
Важливо, що ця частина має бути доволі короткою. Максимум — одна сторінка. Глибше ви зможете розкрити кожне з питань у наступних частинах документа.
Щоб сформулювати бізнес-модель стартапу, ви можете використовувати методику Lean Canvas («ощадливий стартап») та зосередитися на найважливіших 9 етапах:
Сегменти споживачів і ранні послідовники: визначте вашу цільову аудиторію та перших користувачів для тестування продукту.
Проблема та альтернативи: опишіть проблеми, які вирішує ваш продукт, та наявні рішення на ринку.
Унікальна цінність: що робить ваш продукт особливим і чому його виберуть.
Рішення проблеми: як ваш продукт закриває потреби користувачів
Канали просування: як ви будете рекламувати продукт через різні канали, враховуючи аудиторію.
Джерела прибутку: як продукт буде заробляти гроші, включаючи можливі моделі монетизації.
Структура витрат: основні витрати на розробку, маркетинг, сервери тощо.
Ключові метрики: критерії успіху продукту, як-от трафік, продажі, частка ринку.
Прихована перевага: ваші унікальні переваги, які важко перейняти конкурентам.
Варто зазначити, що коротке резюме бізнес-плану варто розміщувати на першій сторінці документа, але створювати його має сенс лише після того, як буде готовий увесь план. Це дозволить вам чітко сформулювати основну ідею, оскільки ви будете вже мати всю необхідну інформацію.
Опис ідеї
У цьому розділі варто детальніше описати вашу ідею. Для цього можна зосередитися на наступних аспектах:
Місія. Опишіть, чому ви хочете реалізувати цю ідею та яку проблему вона вирішує для людей.
Ідея бізнесу. Розкажіть про ідею, її унікальність і потенціал для розвитку.
Цільова аудиторія. Опишіть, хто ваші потенційні клієнти.
Масштабованість бізнесу. Опишіть, як ваш бізнес може зростати в майбутньому. Чи є можливість для масштабування в інші регіони, країни?
Соціальна відповідальність. Як ваша ідея впливатиме на суспільство чи навколишнє середовище? Можливо, ви плануєте інтегрувати принципи сталого розвитку чи працювати в напрямку соціальної відповідальності.
Бізнес-цілі. Поставте конкретні цілі для розвитку бізнесу. Використовуйте систему SMART для формулювання цілей. Наприклад: «Залучити перших 100 клієнтів до кінця першого року» або «Запустити продукт/послугу на ринок через 6 місяців».
Опис продукту або послуги
У цьому розділі детально опишіть особливості вашого продукту або послуги. Важливо підкреслити, яку користь клієнт отримає від вашої пропозиції, як вона працює і як може бути використана. Ось що може включати опис:
Унікальна торгова пропозиція (УТП) — розкажіть, чому ваш продукт або послуга є унікальними.
Процес розробки та виробництва продуктів або надання послуг — від ідеї до готового рішення.
Характеристика ресурсів, вихідних матеріалів або компонентів. Якщо розповідаєте про послугу, акцентуйте на інструментах або ресурсах, які використовуються для її надання. Якщо ваш бізнес включає виробництво товарів, тут йдеться про якість матеріалів або компонентів, з яких вони виготовляються.
Організація контролю якості на всіх етапах — від розробки до кінцевого споживання продукту чи надання послуги.
Логістика ланцюга постачання продукції — оцініть процеси закупівлі, транспортування, збереження та складування, а також розподілу товарів для безперебійної роботи.
Дослідження ринку, ЦА та конкурентів
Дослідження ринку, цільової аудиторії (ЦА) та конкурентів дозволить вам оцінити масштаби галузі й перспективи її росту та краще спозиціонувати ваш продукт. Для цього варто спиратися на реальні цифри та аналітику.
Щоб визначити частку ринку, спочатку потрібно зібрати дані про розмір ринку в цілому. Це можуть бути офіційні звіти, статистика або дослідження вашої галузі. Далі важливо визначити, яку частину цього ринку займатиме ваша компанія або продукт, а також оцінити, хто є основними конкурентами та їхні позиції. Використовувати можна як вторинні дані (публікації, звіти, аналізи), так і первинні методи, такі як опитування, інтерв’ю з потенційними клієнтами чи експертами галузі.
Тепер варто проаналізувати компанії, які продають схожі продукти або послуги на ринку.
Вивчіть конкурентів та оцініть:
сильні та слабкі сторони
маркетингову стратегію
ціноутворення
якість обслуговування клієнтів
потенціал розвитку та можливі проблеми
Якщо ви виходите на вже сформований ринок, то у бізнес-плані ви можете назвати своїх прямих конкурентів і пояснити, чим ваша пропозиція відрізняється від їхньої. Водночас якщо ваш ринок є ще новим, то визначте, які продукти можуть у перспективі замінити ваші товари.
Стратегія маркетингу та продажів
У бізнес-плані також потрібно розписати вашу промостратегію та вказати головні інструменти маркетингу, які ви будете використовувати. Спираючись на вже проведену сегментацію ЦА, аргументуйте вашу цінову політику, план запуску продукту на ринок та стратегію залучення клієнтів.
Серед маркетингових інструментів для просування продуктів приділіть увагу таким каналам, як соціальні медіа, пошукові системи, контекстна реклама, таргетовані розсилки тощо. Останні — допоможуть вам точково комунікувати з окремими групами покупців.
Операційний план
У цьому розділі опишіть основні етапи запуску вашого майбутнього бізнесу, а також організацію щоденних операційних процесів. Замість детального опису структури компанії (яка може бути ще не визначена на початку), зосередьтеся на ключових аспектах, які впливають на ефективність вашої діяльності:
Етапи запуску бізнесу. Опишіть ключові кроки запуску: розробка продукту чи послуги, підбір постачальників, створення інфраструктури та першочергові бізнес-процеси.
Команда та управлінські ролі. Визначте основних членів команди та їхні ролі (маркетинг, фінанси, операції). Якщо структура ще не визначена, зазначте основні обов’язки на початковому етапі. Якщо можливо, вкажіть зовнішніх консультантів чи партнерів.
Локація та ресурси. Опишіть, де розташовуватиметься бізнес (офіс, виробничі приміщення), а також де зберігатимуться сировина або готова продукція (для товару) чи ресурси для надання послуг.
Технології та інструменти. Перерахуйте технології чи обладнання, необхідні для ефективної роботи: програми для управління проєктами, платформи для послуг чи виробничі засоби для товарів.
Юридична форма бізнесу. Вкажіть обрану юридичну форму (ФОП, ТОВ, корпорація) і поясніть, чому вона підходить для вашого бізнесу, зокрема щодо оподаткування та відповідальності.
Фінансові прогнози
Цей розділ показує фінансову життєздатність вашого бізнесу. Зосередьтесь на таких аспектах:
Бюджет. Опишіть загальні витрати на запуск бізнесу (стартовий капітал, оренда, маркетинг, обладнання тощо) та потреби в додаткових фінансах для досягнення першого прибутку.
Джерела доходів. Визначте основні джерела доходу: продаж продукту, надання послуг, підписки чи оренда.
Структура витрат. Перерахуйте основні витрати на сировину, персонал, маркетинг, оренду тощо.
Розрахунок прибутку. Спрогнозуйте дохід і чистий прибуток на найближчі роки, з оглядом на майбутні продажі товарів чи послуг.
Окупність. Оцініть, скільки часу знадобиться для окупності бізнесу, і тут визначте термін повернення інвестицій.
Оцінка ризиків
Важливо розуміти, які перешкоди можуть завадити бізнесу, і розписати план на випадок таких ситуацій. Які типи ризиків варто взяти до уваги:
Фінансові. Можливі зміни в доходах через сезонні коливання чи непередбачувані витрати.
Ринкові. Зміни в попиті, нові конкуренти або зміна потреб клієнтів.
Операційні. Проблеми з постачанням, якість товару чи з логістикою.
Юридичні та регуляторні. Зміни в законах або податковій політиці.
Технологічні. Проблеми з технікою, обладнанням чи програмним забезпеченням.
Можна також описати сильні та слабкі сторони, загрози та потенціал розвитку через SWOT-аналіз.
Додаток
Наприкінці ви можете додати усі документи, які підтвердять ваші слова та допоможуть партнерам, інвесторам перевірити або уточнити вже наявну інформацію.
Додаток може містити:
Ліцензії та дозволи, якщо є.
Патенти на інтелектуальну власність, якщо є.
Результати дослідження ринку.
Фото або прототипи продуктів.
Ключові контракти з клієнтами або постачальниками.
Загалом спробуйте вкластися у 10-20 сторінок, щоб з документом у майбутньому було легко працювати. Також подбайте про якісне візуальне оформлення та брендування, що надасть вашому бізнес-плану професійності. І пам’ятайте, бізнес-план — не статичний документ, а динамічний. Адже з появою нових даних, варто його оновити та доповнити.
Приєднуйтесь до нашої Безкоштовної Школи Бізнесу в Telegram.