Є речі, які потрібні завжди. Люди їстимуть, одягатимуться і взуватимуться за будь-якої економічної ситуації та в будь-який сезон. Тому серед бізнес-ідей є кілька безпрограшних варіантів. Сьогодні поговоримо про один із них. Отже, відкриваємо інтернет-магазин одягу: що, як, чому.
1 крок: визначитися з цільовою аудиторією
Цільовою аудиторією називають сукупність потенційних клієнтів. Це ті люди, чиє завдання зможе вирішити ваш інтернет-магазин. Усіх клієнтів заведено ділити за низкою ознак. Маючи уявлення про основні характеристики і критерії, можна без проблем визначити цільову аудиторію вашого інтернет-магазину.
Групи клієнтів мають такі характеристики:
інтерес. Клієнта має цікавити продукт і інформація про нього. Складно продати будь-який товар тому, хто в ньому не зацікавлений;
купівельна спроможність. Люди, на яких звернений рекламний посил, повинні мати фінансові кошти для купівлі вашого товару;
готовність покупця до діалогу. Хтось готовий купити тут і зараз, інших доводиться довго розігрівати;
стать, вік. Чоловіки і жінки певного віку купують одяг різних моделей і фасонів;
освіта та соціальний статус. Тут уподобання в одязі також сильно різняться;
рід занять. Студенти, матусі в декреті, робітники з заводу - у всіх різні смаки та уподобання в одязі.
2 крок: визначитися з концепцією магазину та стилем одягу
В інтернет-магазині одягу можна продавати широкий спектр речей, не дотримуючись якогось певного стилю чи цінової категорії. Або створити цікаву концепцію. Обидва підходи повністю життєздатні. А можна поєднувати варіанти між собою.
Найбільш затребувані та популярні стилі в одязі на поточний момент:
бохо. Стиль відображає часи нестабільних дев'яностих. Характеризується сумішшю образу хіпі з досить великою кількістю аксесуарів;
гранж. Напрямок характеризує певний бунт проти системи. У такому стилі можуть успішно поєднуватися грубі та м'які тканини, жіночні силуети та брутальні чоловічі образи;
діловий стиль. Один з найбільш одноманітних, але водночас і затребуваних у світі;
кежуал. Головна перевага - зручність, розширена колірна гамма, яка дасть змогу злитися з натовпом, не втрачаючи індивідуальності;
хіпстерський стиль. Ну ви знаєте: худі, світшоти, футболки з принтами, драні джинси і розтягнуті кофти а-ля "з бабусиної скрині". Так, і не забудьте величезні безглузді шапочки та аксесуари: окуляри, браслети, біжутерію. Так можна отримати вигоду від продажу додаткових товарів;
класичний стиль. Просто джинси, просто кофти і сорочки стандартного крою і спокійних забарвлень. Класичним стилем можна розбавити будь-який асортимент, від гранжу до кежуал. Це завжди користується попитом;
романтичний стиль. Легкі повітряні сукні, гавайські сорочки, вільні штани;
туристичний і спортивний стиль. Теж можна використовувати як самостійний асортимент або додавати до інших категорій. Люди купують ці речі на додаток до повсякденного одягу, але деякі носять і так;
робочий спецодяг. Категорія, що стоїть трохи осібно від решти. Це працює у В2В-сегменті. Такий одяг закуповують виробництва, лікарні, ДСНС і так далі;
шкільна форма. Думаєте, її вже скасували? Формально - так. Насправді багато навчальних закладів досі вимагають дотримання дрес-коду.
3 крок: знайти постачальника
Для того щоб знайти надійного партнера-постачальника, потрібно виконати масу аналітичної роботи. Можна просто пошукати в інтернеті, можна відвідати спеціалізовані виставки, знайти каталоги, звернутися безпосередньо до виробника.
Маючи список компаній, що спеціалізуються на постачанні товару, необхідно знайти ту, що підходить вимогам асортименту, цін, доставки, мінімальних сум замовлення. Можливо, вам сподобається співпраця з дропшиппінг-постачальниками.
Наразі всі компанії мають сайт, на якому можна ознайомитися з пропонованим асортиментом. У деяких він може бути непоказним. На цьому етапі це не має жодного значення. Найчастіше великі компанії, що працюють у цій сфері, не витрачають час для створення барвистого сайту. Всю інформацію слід дізнаватися виходячи з прочитаних описів компанії, прайсів, або за телефоном.
Не варто укладати договори з першими ж постачальниками з ТОПу видачі. Їхні умови часто не вигідні, а асортимент залишає бажати кращого. Подивіться кілька варіантів і виберіть оптимальний. Не соромтеся торгуватися з постачальниками і вимагати більш м'яких умов і цін. Повірте: вони погодяться.
Порада: одразу поцікавтеся про можливі бонуси при поставках. Багато контрагентів дають хороші знижки за великі обсяги, привозять безкоштовні зразки, працюють за форматом "2+1" тощо. І ще: просіть відстрочку платежу. Так ви зможете розігнати оборот, не витративши ні копійки.
4 крок: визначитися зі способом доставки
Власна служба доставки
Такий варіант має низку переваг. У своїй компанії можна контролювати доставку товару і бути впевненим за цілісність товару під час доставки покупцеві. Менеджери служби мають можливість зібрати необхідні відгуки з метою поліпшення роботи інтернет-магазину.
Недоліки:
це дорого. Вам знадобиться власний автопарк або орендовані машини. Утім, для доставки одягу достатньо легкових автомобілів або універсалів;
велика відповідальність. Потрібно контролювати водіїв і вантажників, стежити за технікою;
за вантаж теж відповідаєте ви. Якщо товар зіпсував кур'єр або його пошкодили на пошті, можна виставити їм претензії. У разі власної доставки запитати немає з кого;
при великому завантаженні ви можете не впоратися з потоком замовлень.
Аутсорсинг
За такої системи роботи при отриманні замовлення покупець розраховується з клієнтом самостійно. Комісія зазвичай становить 1,5-3% від покупки.
Такі компанії знімають із власника інтернет-магазину клопоти з доставки. Перевага: не потрібно тримати в штаті персонал, керувати ним. Недоліки: доставка товару може затриматися, а кур'єри не зможуть дати клієнту грамотну консультацію.
Поштова доставка
У цьому разі компанією з доставки у багатьох виступає Нова Пошта, що має найбільшу мережу філій. В Україні компанія має найдоступнішу мережу для клієнтів: 9300 відділень по всій Україні та 14000 поштоматів, а кількість відправлень за 2022 рік, попри повномасштабну війну, склала 315 млн посилок та вантажів..
5 крок: відкрити інтернет-магазин і наповнити його товарами
Наступним пунктом йде створення інтернет-платформи для майбутнього магазину. Розробка сайту включає в себе досить велику кількість кроків. Можна піти кількома шляхами.
Зробити сайт з нуля за допомогою програміста
Найскладніший, найдовший і найдорожчий шлях. Зате все робиться з чистого аркуша, під ваші конкретні вимоги й особливості бізнесу. Бюджет створення якісного сайту може вимірюватися сотнями тисяч і мільйонами гривень. Більшості представників малого та середнього бізнесу такі витрати не під силу. Тому є інші варіанти.
Створити сайт за допомогою конструктора
Це можна зробити і самостійно, за наявності певних навичок. Якщо ви впевнено користуєтеся ПК та інтернетом, це ваш шлях. Весь сайт робиться в графічному редакторі за принципом "тягни і кидай". Ви самі розташовуєте блоки в потрібних місцях, вставляєте зображення і текст. Єдине, що потрібно - елементарне відчуття смаку. Дотримуйтеся правил третин і золотого перетину.
Купити готовий сайт
Це коли магазин потрібен "вчора". На "ОЛХ" та інших подібних ресурсах достатня кількість оголошень на цю тему. Мінус - сайт доведеться переробляти під ваші потреби, і купівля готового бізнесу втрачає привабливість. До того ж, прибуткові підприємства продаються рідко, хоча продавці стверджують зворотне. Ось кілька порад під час купівлі готового інтернет-магазину одягу:
переконайтеся, що бізнес прибутковий. Для цього можна вивчити касові звіти та бухгалтерські документи за кілька місяців. Зверніть увагу на динаміку. Якщо показники останнім часом падали - погано, зростали - добре;
перевірте репутацію магазину. Це можна зробити, вивчивши відгуки на сайті, в соціальних мережах і популярних ресурсах для відгуків;
перевірте бізнес на відсутність боргів перед державою і контрагентами. Це можна зробити на сайті податкової служби;
перевірте сам сайт. Він має бути без технічних та інших помилок і перебувати ближче до топу видачі пошукових систем;
круто, якщо в навантаження до сайту йдуть групи в соцмережах, товарні залишки, договори з постачальниками, персонал, приміщення. Таким варто віддати перевагу. Вам же менше роботи.
Докрутити сайт корисними фішками
Ви зробили сайт, але продавати він ще не вміє. Це просто віртуальна вітрина. Дивитися можна, купити не можна. Для того щоб усе запрацювало, знадобляться:
система оплати. Вона прийматиме гроші від покупців і переводитиме їх на ваш банківський рахунок;
онлайн-каса для дотримання закону. Каси нового зразка відправляють дані в податкову через оператора фіскальних даних. Покупець теж отримує електронний чек;
товарооблікова система. Ніхто вже не веде облік товарів у блокноті або excel-табличці. Для цього створено зручні засоби автоматизації бізнесу;
віджети. Жоден сайт уже неможливо уявити без кнопки зворотного дзвінка, вікна чату або спливаючих вікон. Вони сильно збільшують конверсію і продажі. Будьте обережнішими: надлишок віджетів принесе більше шкоди, ніж користі.
6 крок: залучення клієнтів
На цьому пункті варто зупинитися докладніше. Завдання просте: потрібно зробити так, щоб про ваш магазин усі дізналися, і на нього пішов трафік. Ось у яких напрямках треба працювати.
Контекстна реклама
Найпопулярніший спосіб просування. Отримати перших покупців можна через кілька хвилин після запуску кампанії. Це плюс. Мінуси - дорого, є можливість витратити гроші даремно, якщо неправильно все налаштувати. Тому варто звертатися до перевірених фахівців або в рекламні агентства.
SMM-маркетинг
SMM - це просування в соціальних мережах. Створіть спільноти на всіх популярних каналах і залучайте туди підписників. Мотивуйте писати відгуки, робіть конкурси та розіграші, нагороджуйте активних користувачів. Для роботи можна найняти SMM-менеджера або звернутися в агентство.
Галузевий блог
Приводить цільовий трафік за широким спектром низькочастотних і середньочастотних запитів. Клієнти шукають корисні матеріали на тему одягу і потрапляють на сайт вашого інтернет-магазину. Пишіть статті про моду, знаменитих кутюр'є і модельєрів. Прийдуть, прочитають, а потім куплять. Профіт!
Реклама на сторонніх каналах
Використовуйте все, на що вистачить рекламного бюджету: реклама у блогерів, банери на інших сайтах, ролики на Youtube, форуми. Ви значно збільшите охоплення користувачів і отримаєте трафік. Є умова: трафік має бути цільовим. Не варто розміщуватися на сайтах автозапчастин. У вас одяг, тому підійдуть ресурси на цю тематику.
Висновок
Відкриття інтернет-магазину одягу - не такий складний процес, але необхідно докласти зусиль, щоб розпочатий бізнес був успішним і приносив дохід. Раціональний і професійний підхід гарантує успіх і процвітання інтернет-магазину.