Інтернет-магазин стане вірним помічником для підприємця-початківця. З його допомогою можна просувати свій бренд і, як наслідок, отримувати замовлення від клієнтів. До того ж, його не так складно створити, як здається.
Етапи створення інтернет-магазину
Для того щоб цей процес не затягнувся надовго і вдало завершився, потрібно дотримуватися певного алгоритму:
Реєстрація
Вибір ніші
Бізнес-план
Команда
Аналіз конкурентів
Аналіз цільової аудиторії
Пошук постачальників
Логістика
Вибір назви інтернет-магазину
Вибір платформи для сайту
Дизайн сайту
Експорт товарів
Інтеграція аналітики
Способи оплати та доставки
Просування інтернет-магазину.
Розберемо кожен етап докладніше.
Реєстрація
Інтернет-торгівля — це підприємницька діяльність. Перед тим, як створити інтернет-магазин, ви повинні зареєструватися приватним підприємцем та щомісяця сплачувати податки. Працюючи без документів, ви порушуєте закон — навряд чи вам захочеться розпочинати бізнес з оплати штрафу.
Є два варіанти реєстрації підприємницької діяльності:
1. Реєстрація через державного реєстратора.
2. Реєстрація онлайн через спеціалізований портал.
Під час оформлення через державного реєстратора документи подаються вами особисто. Вам потрібен оригінал паспорта та ідентифікаційного коду. На основі цих документів ви заповнюєте заяву на відкриття ФОП (скорочення терміну «фізична особа-підприємець», що використовується в українському законодавстві). Повну інформацію ви можете знайти на сайті Департаменту державної реєстрації. Після того як реєстратор прийме ваші документи, можете відкривати банківський рахунок та оформлювати електронні ключі.
Реєстрація онлайн відбувається через портал Дія. Подання заяви займає до 10 хвилин, а сама реєстрація — до хвилини. Кожен крок реєстрації описаний максимально детально — ви точно зрозумієте послідовність дій.
Відповідно до Податкового кодексу в Україні існують загальна та спрощена системи оподаткування. Обираєте систему самостійно та відповідно до своїх потреб. Пам'ятайте, що продаж деяких товарів, наприклад, алкоголю, тютюнових виробів, передбачає ліцензію.
Вибір ніші
Правильно обрана ніша — запорука вашого майбутнього успіху. Обираючи нішу для відкриття інтернет-магазину, орієнтуйтесь на наступні критерії:
1. Особистий інтерес до продукту. Вам повинен подобатися асортимент, який ви продаватимете і ви повинні знати про нього все. Це гарантія, що ви легко зрозумієте потреби покупців та закриєте їх своїм продуктом.
2. Габаритність. Реалізація великого товару передбачає наявність складу з великою площею. Додаткові проблеми можуть виникнути також із транспортуванням. Тому вивчіть це питання детальніше.
3. Перспективність. Можливо, у майбутньому вам захочеться масштабувати бізнес, вийти на новий ринок або просто розширити продуктову лінійку суміжним товаром.
4. Сезонність. Всесезонний товар гарантує постійні продажі, що дуже важливо на старті бізнесу.
5. Повторні покупки та допродаж. Формуйте базу клієнтів — це ваше джерело постійного доходу. Вам залишиться лише підтримувати лояльність покупців якісним продуктом та сервісом.
Складно самостійно визначиться із нішою для відкриття інтернет-магазину? Скористайтеся такими спеціальними сервісами, як Google Trends та Google Ads. З їхньою допомогою ви дізнаєтесь топові запити покупців у конкретний період. Наприклад, у листопаді 2022 року українці шукали генератори.
Врахуйте, що продаж трендового товару означає конкуренцію. Чим популярніший товар, тим складніше новому інтернет-магазинові пробитися на ринок. І навпаки — чим унікальніша пропозиція, тим легше виділитися серед інших.
Корисний лайфхак: проведіть опитування щодо вибору бізнес-ніші у своїх соцмережах.
Бізнес-план
Бізнес-план — це ваш путівник при відкритті нової справи. Після вибору ніші обов'язково складіть докладний бізнес-план.
Перед тим, як відкрити свій інтернет-магазин, візьміть ручку, папір та пропишіть:
розмір стартового капіталу;
суму резервного капіталу у разі форс-мажору;
офер та унікальну торгову пропозицію, якою ви збираєтеся здивувати покупців;
який прибуток розраховуєте отримувати на місяць (квартал, рік);
скільки для цього потрібно продавати (кількість продажів на день, тиждень, місяць);
витрати (податки, зарплата співробітникам, реклама, логістика, оренда складу та ін.).
Корисний лайфхак: особливу увагу зверніть на план продажів — він буде вашим фундаментом. Дуже важливо правильно його розрахувати. План продажів має бути реально досяжним, а не фантастичним. Відштовхуйтеся від вартості товару та бажаної суми заробітку. Розрахуйте щоденну кількість угод (продажів) та подумайте, як їх досягти.
Команда
Не поспішайте звертатися до рекрутингової компанії та наймати цілий штат співробітників, щоб створити свій інтернет-магазин. На старті роботи вам під силу впоратися мінімальною кількістю співробітників.
Формуйте колектив зі зростанням продажів. До речі, не обов'язково наймати людей на повний робочий день, якщо в цьому немає потреби. Часткова зайнятість, погодинна оплата — норма навіть для великих компаній.
Особливу увагу приділіть найму менеджерів із продажу. Від їх здібностей залежить ваш дохід, адже саме менеджери приносять гроші. У майбутньому, при позитивній динаміці магазину, вам може знадобитися цілий відділ продажів на чолі з керівником.
Корисний лайфхак: створюючи команду, обирайте максимально близьких вам за духом людей. Ви швидше порозумієтеся і разом зможете зосередитися на головному — продажах інтернет-магазину.
Аналіз конкурентів
Важливим етапом на старті відкриття інтернет-магазину є аналіз конкурентів. Розділіть цю роботу на декілька завдань:
1. Введіть в Google назву продукту або групи товарів, які планує продавати в інтернет-магазині.
2. Продавців на перших 3-х сторінках пошукової системи — це ваші основні (прямі) конкуренти, а тому вивчіть їх. До непрямих конкурентів належать ті інтернет-магазини, які пропонують продукт, що замінює ваш.
3. Займіться моніторингом цін на сайтах конкурентів, проаналізуйте продуктову лінійку. Одразу скажемо, що демпінг — не найкраще рішення для бізнесу. Не варто продавати з мінімальною націнкою та погоджуватися на збиток тільки заради того, щоб у вас було дешевше.
4. Перевірте рівень сервісу конкурентів — поспілкуйтеся з продавцями в ролі покупця і зробіть висновки.
5. Приділіть увагу соцмережам. Якщо ваша аудиторія активно використовує соціальні мережі, не втрачайте можливості дослідити її.
Корисний лайфхак: при аналізі обов'язково враховуйте наявність у конкурентів офлайн магазинів, шоурумів — вони зазвичай посилюють позиції на ринку.
Аналіз цільової аудиторії
Від точності визначення цільової аудиторії залежить успіх інтернет-магазину. Тому перед стартом запитайте в себе головне: хто мій покупець?
Наприклад, ви продаєте дитячі товари. Відповідно, ваші клієнти — це батьки. Тепер деталізуємо цільову аудиторію. Мами ходять за покупками частіше, ніж тати. Середній материнський вік — 25-35 років. Жінки цієї вікової категорії будуть вашою основною аудиторією. Глибокий аналіз цільової аудиторії та правильно складений портрет покупця дозволяють:
знайти «больові точки» та тригери;
розробити візуальну і текстову складову, що зацікавлює, точно налаштувати рекламу.
Корисний лайфхак: Цільова аудиторія може бути широкою, отже є потреба попрацювати над рекламою для кожного сегменту покупців.
Пошук постачальників
Якість і вартість продукту — ваші основні критерії при виборі постачальників для інтернет-магазину. Не можна орієнтуватися лише на низьку ціну, жертвуючи якістю — ризикуєте здобути репутацію продавця низькопробних товарів.
Крім якості та ціни, також звертайте увагу на:
терміни та регулярність поставок;
гарантії якості та можливість обміну бракованих виробів;
наявність сертифікатів, якщо такі передбачені законодавством;
мінімальну партію закупівлі;
спеціальні оптові ціни.
Серед джерел пошуку постачальників є і традиційний Google, і сервіси спільних покупок, і офлайн заходи (виставки, ділові івенти, бізнес-події).
Корисний лайфхак: Не плануєте орендувати склад, вкладати величезну суму в товар, але при цьому потрібна широка продуктова лінійка? Спробуйте домовитися про дропшипінг.
Логістика
Швидка доставка товару — важливий нюанс в інтернет-торгівлі. При відкритті інтернет-магазину обирайте постачальників зі свого регіону — так ви скоротите терміни постачання товару. Цей фактор слід враховувати, якщо ви торгуєте товарами з обмеженим терміном придатності, наприклад, продуктами харчування.
Корисний лайфхак: Налагоджена логістика — це насамперед турбота про свого клієнта. Є можливість взяти в штат кур'єра? Зробіть це, щоб покупець оцінив швидкий сервіс.
Вибір назви інтернет-магазину
Щоб вас запам'ятали, подбайте про цікаву назву інтернет-магазину та домену. Домен — це ваша унікальна електронна адреса, без якої ви не можете розпочати роботу. Ідеально, якщо доменне ім'я співпадає з назвою магазину або хоча б частково містить його.
При неймінгу бренду дотримуються двох правил:
1. Чим простіше, тим краще.
2. Ім'я має підказувати, що ви продаєте.
Корисний лайфхак: ще одна ваша візитна картка — фірмовий логотип. Логотип і назва повинні виділятися — тоді клієнтам буде простіше вас запам'ятати.
Вибір платформи для сайту
Для створення сайту інтернет-магазину потрібна основа. Сайт можна створити самостійно або з допомогою експертів — все залежить від вашого бюджету.
CMS — повністю готовий шаблон (платформа) для вашого інтернет-магазину. CMS бувають:
багатопрофільні для будь-яких різновидів сайтів (величезна різноманітність плагінів, шаблонів);
профільні для одного виду сайтів.
Найпопулярніші платформи:
WordPress;
Joomla;
OpenCart.
Якщо у вашому магазині лише один продукт, рекомендуємо створити лендінг — простий односторінковий сайт.
Корисний лайфхак: за послугами зі створення сайтів звертайтеся до експертів — вони розроблять для вас унікальне рішення.
Дизайн сайту
Головні фішки сайту з високою конверсією — це візуал, що запам'ятовується, простота і зручність використання для клієнта. При створенні нового інтернет-магазину спробуйте виділитися серед конкурентів стильним колірним рішенням, унікальним шрифтом. Але тут важливо дотримуватися балансу і пам'ятати про зручність та сприйняття користувачем.
Щоб відвідувачам було зручно використовувати сайт, подбайте про такі речі, як:
адаптивність;
зрозуміла навігація за розділами та категоріями товарів;
простий спосіб оформлення покупки.
Корисний лайфхак: важливо розуміти, що реальне фото товару завжди приносить більше прибутку, ніж стокове. І не забудьте про кнопку «Купити» — вона повинна привертати увагу.
Експорт товарів
Товари на сайт можна додавати вручну або імпортувати у форматах xls, txt, xml, zip та ін. Імпорт готового прайс-листа заощадить ваш час.
Подбайте про те, щоб ваш сайт містив цей функціонал.
Корисний лайфхак: дані товарів повинні містити всі характеристики продукту, ціну, гарантійний термін, способи оплати та доставки.
Інтеграція аналітики
Час блокнотів, запис клієнтських номерів на різнокольорових папірцях та ведення бізнесу в Excel давно минув.
Хочете бачити цілісну картину бізнесу та вчасно реагувати на будь-які зміни? Для цього слідкуйте за такими показниками інтернет-магазину:
трафік клієнтів;
аудиторія (стать, вік, геолокація);
ефективність реклами;
кількість та сума продажів.
Корисний лайфхак: серед ваших головних аналітичних помічників повинні бути такі сервіси, як: Google Analytics, Facebook Pixel, Google Search Console, CRM-системи. Вони покажуть не лише поточний стан бізнесу, а й допоможуть оптимізувати рекламний бюджет, визначать, на якому етапі воронки продажів ви втрачаєте клієнтів.
Способи оплати та доставки
Для зручності клієнтів радимо продумати всі можливі способи доставки:
Нова Пошта;
Укрпошта;
Делівері;
Автолюкс;
кур'єрська доставка;
доставка до поштомату.
Так само й з варіантами оплати — чим їх більше, тим вища ймовірність покупки у вашому інтернет-магазині.
Корисний лайфхак: якщо ви продаєте дорогий продукт, запропонуйте оплату частинами. Пропрацюйте і систему знижок, наприклад, безкоштовна доставка при замовленні на певну суму.
Просування інтернет-магазину
Для прибуткового бізнесу недостатньо розробити красивий сайт та наповнити його товарами. Без просування ваш магазин буде непомітним. Серед найрезультативніших методів просування інтернет-магазину зазначимо:
контекстну рекламу;
таргетинг;
email-маркетинг;
SEO-просування (оптимізація під пошукові системи);
SMM (соцмережі);
SERM (відгуки клієнтів);
інфлюенс-маркетинг (реклама у блогерів, лідерів думок).
Корисний лайфхак: для просування краще наймати спеціалістів. Ці вкладення згодом не тільки окупляться, а й принесуть прибуток.
При обмеженому бюджеті можна використовувати email-розсилки потенційним клієнтам. Але розсилати рекламу всім підряд не можна: потрібно отримати згоду користувача на отримання цих розсилок. Цей інструмент корисний, коли є готова база клієнтів і хочеться сповістити їх про новинки.
Відгуки - теж інструмент просування. На сайті можна створити окрему сторінку під відгуки або просити зворотний зв'язок після отримання замовлення онлайн.
Важливо! Не видаляйте негативні відгуки. Вони є гарантом того, що ви поважаєте думку своїх покупців.
Якщо дотримуватися всіх етапів, створення сайту не займе багато часу. Головне - вибрати правильний вектор розвитку інтернет-магазину і звертатися по допомогу до професіоналів, якщо виникли труднощі.