Як відкрити хоспіс

Зміст

В країнах Європи і США вже давно не в новинку будинки престарілих, де про людей похилого віку дбають, приділяють увагу, де вони знаходяться під щоденним медичним контролем і мають можливість спілкуватися із “однолітками”. В Україні ж ми продовжуємо стикатися зі стереотипом, що будинок престарілих це жахливе місце, куди людей у віці відправляють доживати втомлені від них родичі.

Однак зараз люди стали вже усвідомлювати, що будинки для людей похилого віку це не концтабори, а відмінна альтернатива доглядальниці та чудовий спосіб захистити стареньких близьких оточивши їх увагою та турботою. Якщо ви копітко і відповідально віднесетесь до своєї справи – догляду за людьми похилого віку, то зможете швидко завоювати хорошу репутацію серед інших домів престарілих, отримавши успішний прибутковий бізнес.

Патронажна служба

Вартість послуг у столиці та регіонах істотно відрізняється і становить від 100 до 300 гривень за годину, за добу від 500 гривень. Догляд за важкими хворими, які потребують численних кваліфікованих медичних маніпуляцій, коштує дорожче.

Патронажна служба працює так. Диспетчер приймає замовлення телефоном або через Інтернет, підбирає персонал відповідно до побажань клієнта, уточнює деталі, укладає договір і направляє доглядальницю до хворого.

Якщо у компанії є офіс, то можна запропонувати замовникам познайомитися з доглядальницею і підписати договір в офісі служби, але це необов'язково, багато організацій працюють без офісу, договори підписуються на території клієнта. Оплата здійснюється як готівковим, так і безготівковим розрахунком.

Іноді патронажні служби виконують функції кадрового агентства і просто є посередниками між замовником і доглядальницею, за що отримують відсоток від її заробітку. Такі організації не беруть співробітників у штат і не несуть відповідальності за якість наданих доглядальницею послуг.

Однак практика показує, що люди вважають за краще звертатися до більш надійних організацій, які тримають штат кваліфікованих медичних працівників, контролюють їхню роботу і несуть відповідальність за її якість.

Можливий і ще один варіант функціонування патронажної служби, коли замовлення надаються доглядальницям, які не входять до штату, але фірма систематично контролює їхню роботу і змінює персонал у разі незадовільної роботи.

Діяльність у сфері догляду за хворими суворо контролюється державними органами у сфері охорони здоров'я та соціального розвитку, тому для роботи патронажної фірми зі штатом медичних працівників необхідна відповідна ліцензія.

Для відкриття патронажної служби, що працює як кадрове агентство, потрібні мінімальні стартові інвестиції: комп'ютер, телефон, сайт, реклама. Рекламні буклети можна залишати в лікарнях, поліклініках і аптеках, оголошення розміщувати на радіо, телебаченні, в газетах.

Щоб відкрити медичну організацію з догляду за хворими, необхідно знайти офіс, зареєструвати ТОВ, підібрати персонал із відповідною освітою, отримати ліцензію. На це знадобиться сума не менше 300 тисяч гривень.

Головні складові успіху патронажної служби - хороші доглядальниці та шанобливе ставлення до клієнтів. За умови правильного підбору персоналу і грамотної організації роботи рентабельність бізнесу може становити від 40 до 70 відсотків.

Хоспіс

Як правило, пансіонати розташовані за містом, де у постояльців є можливість вийти на прогулянку на свіжому повітрі. Крім того, коли піднімається питання для заповнення часу дозвілля постояльців, одним з варіантів може стати організація власного саду, допомогати стежити за яким могли б постояльці, які завжди мріяли займатися садівництвом.

У пансіонаті потрібно передбачити наявність ліфтів, якщо будівля складається з декількох поверхів, тому що людям похилого віку буде важко підніматися по сходах. До того ж обов’язковою є наявність поручнів вздовж стін, щоб постояльцям було легше рухатися по коридорам і, звичайно, не слід забувати про обладнання пандусів.

Будівля повинна включати в себе такі зони:

1) Кімнати для постояльців

Краще всього відштовхуватися від площі 20 м.кв. на кімнату, з урахуванням проживання двох постояльців. Більшу кількість людей в одну кімнату селити не варто, тому що це знизить комфорт постояльців. Також можна передбачити VIP-кімнати, які передбачають розміщення в кімнаті без сусідів.

2) Санвузли

Незалежно від того, чи будуть вони знаходитися в кімнатах або ж будуть спільними, в них слід передбачити різноманітні засоби безпеки – неслизьку підлогу, перила/поруччя та інше.

3) Медкабінет

Він необхідний у будинку для людей похилого віку, тому що там будуть проводитися планові процедури, прийоми у лікаря та інше.

4) Столова

5) Кімнати відпочинку та розваг для постояльців

Крім цього повинні бути приміщення під кухню, кімната для чергових доглядальниць та медсестер, вестибюль. Заголом, для старту, бажано починати з приміщення площею не менше 500 м.кв. Цієї площі повинно вистачити, щоб розмістити близько 40 осіб.

Працюючи з людьми похилого віку Вам необхідно одночасно визначитися зі сферою обслуговування, а саме чи будете ви працювати, наприклад, з лежачими пацієнтами та інвалідами, тому що для цієї категорії клієнтів необхідно додатково придбати медичне обладнання і, можливо, найняти людей з певною спеціалізацією в галузі медицини, для належного догляду за такими людьми.

Кажучи про послуги, що надаються будинком престарілих, слід зупинитися і звернути увагу на те, що будинки для престарілих можуть надавати послуги як постійного проживання пенсіонерів, що буде його основним джерелом доходів, так і брати мешканців на короткий термін. Таке “тимчасове” проживання характеризується сезонністю і пов’язане зі звичайними життєвими справами родичів – відрядження, відпустка та інші причини, через які у них просто немає можливості доглядати за людьми похилого віку. Таке “тимчасове” проживання може приносити непоганий дохід у літні місяці, а також напередодні новорічних свят, тому варто замислитися про можливості розширення спектру послуг пансіонату.

Знаходження у кімнаті для відпочинку та розваг займатиме більше часу жителів, тому її потрібно комплектувати телевізором, настільними іграми (шахи, шашки), встановити стелажі з цікавою літературою для читання. Для більш бадьорих із постояльців можна обладнати невеликий тренажерний зал, де під доглядом спеціаліста вони могли б виконувати нескладні вправи.

До того ж, розробка розважальної програми займає не останнє місце в черговості задач, що стоять перед Вами і в багатьох випадках від неї, також буде залежати і подальший набір штату співробітників.

Для підтримання функціонування пансіонату потрібно буде найняти наступний обслуговуючий персонал:

1) Економка

2) Кухар

3) Охоронець

4) Садівник

5) Прибиральниця

6) Адміністратор

До вибору персоналу, який безпосередньо буде піклуватися про літніх людей, треба підійти дуже відповідально. Оскільки вони працюють з людьми, то крім того, щоб бути професіоналами у своїй галузі, вони зобов’язані бути комунікабельними, ввічливими і стресостійкими. Вибираючи персонал для нагляду за людьми похилого віку, важливо, щоб у співробітників була медична освіта. Крім того, у штатних лікарів і санітарів крім освіти повинен бути і відповідний досвід роботи.

Будинок пристарілих – це бізнес для людей і про людей. Доглядаючи за літніми людьми, Ви забезпечуєте їм гідні умови для життя, займаєтеся організацією їх дозвілля і регулярно стежите за здоров’ям. Найменша шкода репутації може привести до необоротних наслідків, а підтримувати рівень догляду за клієнтами на стабільно високому рівні дуже копітка робота, з огляду на той факт, що клієнт перебуває з Вами цілодобово, але якщо Ви готові вкладати в цю справу не тільки гроші, але ще і душу, Вас неодмінно чекає успіх!

Як зареєструвати «будинок для людей похилого віку» і які проблеми можуть виникнути?

Ви не знайдете в чинному українському законодавстві такого поняття як «будинок для людей похилого віку». Натомість, законодавцем вживаються терміни «будинок-інтернат для громадян похилого віку», «пансіонат для ветеранів війни, праці» або ж «геріатричний пансіонат» (далі - ГП).

Основне завдання ГП – забезпечити належні умови для проживання, обслуговування, та надання меддопомоги особам похилого віку та інвалідам. З цією метою мешканці геріатричного пансіонату забезпечуються всіма необхідними засобами (житло, одяг, взуття, тощо), харчуванням, необхідним медичним обслуговуванням та умовами, що сприяють їх адаптації в такому закладі.

Діяльність ГП в Україні є державною монополією, оскільки утворюються, підпорядковуються, фінансуються та контролюються такі заклади виключно державними органами.

Однак, чинне законодавство не містить прямої заборони створювати приватні компанії, які б надавали населенню послуги із забезпечення житлом та медичної допомоги на платній основі. І хоча вже тривалий час ходять розмови про легалізацію приватних геріатричних закладів, досі це питання не вирішене, а тому на альтернативні форми зайняття діяльністю в цій сфері є значний попит.

Необхідно розуміти, що надання таких комплексних послуг вимагає попереднього планування і структурування свого бізнесу, оскільки суб’єкт господарювання має вирішити такі проблеми:

  • як поєднати послуги із забезпечення житлом/надання харчування (тобто супровідні послуги) та медичні послуги; 

  • як знайти необхідні приміщення для здійснення діяльності: нюанс в тому, що приміщення в якому здійснюватимуть медичні процедури має бути переведене в нежитловий фонд, та отримати відповідні дозвільні документи на ці приміщення;

  • як зафіксувати в документах, що мають офіційну силу, обсяг зобов'язань/відповідальності/розрахунків за надані послуги - проблема в тому, що в законодавстві існує невизначеність щодо регулювання такої допомоги, і без конкретних “правил гри”, дуже часто виникають негативні ситуації для такого типу установ

Етапи створення альтернативи будинку для людей похилого віку в Україні

1) Реєстрація суб’єкта господарювання. Для початку, потрібно визначитися з формою ведення бізнесу - як варіант можна вибрати найбільш популярні ТОВ чи ФОП. На цьому етапі необхідно визначитися з групою оподаткування. Ми радимо обирати третю чи другу групу єдиного податку відповідно. 

З нашої практики, найпоширенішим варіантом організації бізнесу є відкриття ТОВ, яке надаватиме послуги із забезпечення житлом/харчуванням/доглядом, та відкриття ФОП на медичного працівника (а в майбутньому оформлення на нього медичної ліцензії), що надаватиме медичну допомогу клієнтам. 

Така організація притаманна для закладів, де існують довірливі відносини з медичним працівником (або він є ідейним засновником бізнесу). Недоліком такої організації є те, що у разі раптового припинення співпраці з таким працівником, надання медичних послуг, навіть в мінімальному  форматі, буде “в сірій зоні”.

Вибір організації бізнесу, де надавачем всіх послуг є юридична особа, дозволить дещо спростити бухгалтерсько-адміністративну частину, однак це матиме й додаткові складнощі: отримання медичної ліцензії на ТОВ для таких закладів вимагає створення закладу охорони  здоров’я. А це означає, що навіть якщо медичні послуги обмежуються мінімальною медичною допомогою по лікувальній фізкультурі чи процедурах медичної сестри, заклад має мати медичного директора, який контролюватиме надання медичної допомоги. Зазвичай, найм такого працівника не є рентабельним для таких закладів, а тому це може бути зайвою проблемою. 

2) Для забезпечення  майбутніх Клієнтів житлом перш за все необхідно, щоб у такої компанії були зареєстровані відповідні кваліфікаційні види економічної діяльності (КВЕД). Ми радимо обрати наступні КВЕДи:

55.90   Діяльність інших засобів тимчасового розміщування;

55.10   Діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування;

68.20  Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

Звичайно, крім оформлення КВЕДів, має бути в наявності приміщення, обладнане відповідно до санітарних та житлових умов, в якому будуть проживати пацієнти.  

3) Відкриття кабінету лікаря (медсестри) в будівлі, де надаватимуться послуги з проживання та забезпеченню харчування. Такий кабінет є обладнаним приміщенням, де власне і будуть надаватися послуги з медичної допомоги. Процедура відкриття кабінету вимагає отримання спеціальної ліцензії, що є фінальним і найважливішим етапом.

4) Отримання ліцензії на здійснення медичної практики.

По факту, Ви отримаєте заклад типу “хостел” з обладнаним медичним кабінетом. З кожним мешканцем необхідно буде підписати договір на проживання та отримання медичних послуг.

При правильному оформленні документів та своєчасному подані їх до відповідних органів, весь процес створення закладу може зайняти від 30 робочих днів. Такий строк вказано за умов, що органи держреєстрації та ліцензування не відмовлять у прийнятті документів через наявні помилки чи при недотриманні інших умов, вказаних законодавством.

Реєстрація геріатричного пансіонату в Україні можлива, проте складна

Таким чином, якщо Ви маєте бажання відкрити аналог геріатричного пансіонату в Україні - це можливо зробити цілком законним шляхом. Необхідно створити багатопрофільне підприємство, яке буде надавати послуги по забезпеченню житлом, медичною допомогою, харчуванням та одягом.

Така діяльність буде цілком легальною шляхом попереднього оформлення подібним підприємством відповідних ліцензій та дозволів. Єдиним обмеженням буде процесуальна необхідність відмовитися від назви “геріатричний пансіонат”, щоб Ваш заклад не вважали за такий, що створений державними органами.

Важливо! Єдиним обмеженням буде процесуальна необхідність відмовитися від назви "геріатричний пансіонат", щоб Ваше заклад не вважали створеним державними органами.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Бізнес. Ідеї. Стартапи
Бізнес. Ідеї. Стартапи@businessidea

Підписуйтесь на Телеграм

959.9KПрочитань
11Автори
784Читачі
Підтримати
На Друкарні з 15 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається