Коли нарешті вирішили відкрити власну справу, про що варто подумати заздалегідь та з чого стартувати? Тримайте практичний гайд, як почати свій бізнес.
Приєднуйтесь до нашої Безкоштовної Школи Бізнесу в Telegram.
Найперше варто відповісти на три запитання ↓
1. Який у вас продукт і чому його мають купувати
Клієнти мають хотіти купувати ваш продукт або послугу. Для цього важливо розуміти:
який продукт / послугу ви будете пропонувати ринку;
кому буде цікавий ваш продукт / послуга та хто ваші клієнти;
які проблеми чи труднощі клієнтів допоможе вирішити продукт / послуга;
яку цінність ваш продукт / послуга буде створювати для клієнтів;
чим ваш продукт / послуга кращий, ніж у конкурентів;
з яких причин люди купуватимуть саме у вас, а не в інших.
Іншими словами, вам потрібно детально продумати ціннісну пропозицію. Також доцільно буде дослідити конкурентів (хто вони, їхні сильні та слабкі сторони), перевірити тренди ринку та можливі бар’єри для входу. Такий аналіз закладе фундамент вашого майбутнього успіху, оскільки ви зможете використати розуміння своїх конкурентних переваг для позиціювання на ринку та просування свого продукту.
2. Як ваш бізнес буде заробляти
На цьому етапі варто визначитися з бізнес-моделлю:
ваш бізнес буде B2B (орієнтований на інші бізнеси) чи B2C (орієнтований на споживача);
які ключові види діяльності плануються;
хто ваші партнери та постачальники;
які канали продажів ви будете використовувати (прямі або через посередників);
звідки приходитимуть доходи (разові платежі / ліцензії / підписки тощо);
яка буде структура витрат.
Для розробки бізнес-моделі та ціннісної пропозиції ви можете використовувати, наприклад, метод Александера Остервальдера.
3. Хто буде у вашій команді
Ви плануєте бути єдиним засновником чи у вас будуть партнери? Якщо партнери, то як ви розподілите обов’язки?
Чи будете ви наймати команду? Якщо так, то коли варто залучати перших співробітників і насамперед на які ролі?
Далі варто зосередити увагу на юридичних і фінансових питаннях. Я порекомендувала б знайти юриста та бухгалтера — принаймні для первинної консультації, щоб уникнути помилок, які потім можуть коштувати дорожче.
Юридичні питання
Вибір форми реєстрації бізнесу
Визначити, яка форма краще підійде для вашого бізнесу з огляду на ризики та податкове навантаження: фізична особа-підприємець (ФОП), товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ) чи інша.
Для тих, хто планує невеликий бізнес або надання послуг самостійно чи з мінімальною командою, оптимальним рішенням може бути реєстрація як ФОП (фізична особа-підприємець). Це підійде, якщо ви коуч, психолог, фрилансер, продаєте хенд-мейд вироби онлайн або відкриваєте невеликий магазин зі споживчими товарами.
Плюси реєстрації як ФОП | Мінуси реєстрації як ФОП |
---|---|
➕ Відносно нескладна реєстрація та бухгалтерський облік. | ➖ Юридичні особи можуть мати обмеження на співпрацю з ФОП через корпоративні політики. |
➕ Можливість спрощеної системи оподаткування. | ➖ Для ФОП не дозволені деякі види діяльності. |
➕ Змога без обмежень переказувати гроші з підприємницького рахунку на свій особистий і витрачати їх на власний розсуд, оскільки ФОП працює як фізична особа, тому його дохід — це фактично його особисті гроші. | ➖ ФОП відповідає за борги всім своїм майном. Якщо, наприклад, клієнт подав позов, виграв справу і ваш ФОП за рішенням суду має виплатити певну суму, то, навіть якщо на рахунку немає грошей, ви відповідаєте всім своїм майном. |
Якщо компанію засновують декілька осіб, ви плануєте залучати інвестиції на розвиток, масштабувати свою діяльність та працювати з великими корпоративними замовниками, доцільніше розглянути варіант створення товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ).
Плюси реєстрації як ТОВ | Мінуси реєстрації як ТОВ |
---|---|
➕ Легше залучати фінансування (кредити, інвестиції). | ➖ Складніша реєстрація та ведення бухгалтерії. |
➕ Вищий рівень довіри серед великих замовників, іноземних компаній та державних органів. | ➖ Обмеження у виведенні коштів. ТОВ є юридичною особою, чиї кошти на рахунку належать компанії, а не засновникам. Засновник може отримувати гроші як працівник ТОВ у формі зарплати або дивідендів. |
➕ ТОВ може займатися широким колом бізнес-діяльності, включно з тими видами, що недоступні для ФОП. | ➖ Регулярні перевірки та контроль з боку держави. Податкові органи частіше перевіряють ТОВ, ніж ФОП. |
➕ ТОВ відповідає за своїми зобов’язаннями майном, належним лише ТОВ. |
Реєстрація бізнесу
Придумати назву компанії, підготувати всі необхідні документи та подати їх у відповідні державні органи.
Захист інтелектуальної власності та ліцензування
За необхідності зареєструвати торговельну марку, патенти, авторські права та отримати необхідні ліцензії.
Розробка договорів
Створити шаблони договорів із клієнтами та працівниками, щоб потім не розробляти їх терміново, коли клієнт з нетерпінням чекає.
Фінансові питання
Без достатніх фінансових ресурсів важко запустити бізнес: покрити витрати на оренду приміщення, закупівлю обладнання й матеріалів, а також оплату початкових маркетингових та адміністративних витрат. Про що варто подумати заздалегідь?
Розробити бізнес-план. Це особливо потрібно, якщо ви плануєте залучати інвестиції.
Визначити джерела фінансування: власні кошти, інвестори, гранти чи кредити. Якщо необхідно шукати інвесторів, то проаналізувати різні варіанти, такі як венчурні фонди, бізнес-ангели чи краудфандинг.
Розрахувати собівартість і маржинальність вашого продукту чи послуги та сформувати цінову політику.
Створити бюджет компанії з запланованими доходами й витратами, визначити, скільки грошей потрібно для старту та на кожному наступному етапі.
Маркетинг і продажі
Успішність вашого бізнесу залежатиме від того, наскільки швидко компанія зможе залучити клієнтів і почне генерувати дохід. Що для цього потрібно?
Маркетингова стратегія та стратегія продажів. Необхідно визначити, як ви залучатимете клієнтів, де та через які канали будете просувати та продавати свій продукт або послугу. Підготувати план офіційного запуску продукту на ринок, включно з рекламною і PR-кампаніями, промоакціями й іншими активностями.
Бренд компанії. Сформулювати місію, цінності та ключові меседжі вашого бренду. Розробити бренд-гайдлайн: tone of voice, корпоративні кольори, шрифти та правила їх використання. Створити візуальну айдентику: логотип, маркетингові матеріали та вебсайт, що підкреслюватимуть унікальність бренду.
Операційні процеси
Якісно побудовані операційні процеси необхідні для успішного виходу продукту на ринок і стабільної та ефективної роботи компанії в майбутньому. Що вони охоплюють?
Виробництво й логістика. Якщо ваша компанія буде виробляти фізичний продукт, то потрібно організувати виробництво та ланцюжок постачання, що забезпечить доставку продукту клієнту.
Підтримка користувачів. За необхідності створити та навчити службу підтримки (гаряча лінія, онлайн-підтримка), розробити процес обробки запитів і розв’язання проблем клієнтів після запуску продукту.
Ресурси для запуску. Визначити необхідні ресурси для підтримки операційної діяльності компанії, такі як персонал, технології, інфраструктура.
Практичні поради з потужним впливом
Ідея не обов’язково має бути новою
Ваш продукт чи послуга не обов’язково мають бути такими, які ніхто до вас не пропонував. Вводити новий продукт на ринок важче й дорожче, ніж заходити в уже наявну нішу, оскільки треба формувати попит з нуля. Ідея вашого продукту може бути не новою, але сам продукт має бути кращим, ніж у конкурентів, за якістю, зручністю, інноваційністю, легкістю у використанні, балансом ціна-користь — будь-чим, але кращим, щоб клієнти йшли саме до вас.
Пам’ятайте про «чому»
Клієнти купують не продукт, а розв’язання своїх проблем. Наприклад, ви пропонуєте програму фітнес-тренувань онлайн. Люди, у яких немає часу для відвідування спортзалу, будуть купувати не фітнес-тренінг онлайн, а можливість підтримувати фізичну форму без необхідності ходити до тренажерного залу, тренуючись будь-де і будь-коли з професійним тренером.
Фокусуйтеся на прибутковості з першого дня
Прибуток є одним із показників життєздатності бізнесу. Тому шукайте бізнес-модель, яка дозволяє заробляти одразу. Почніть тестувати попит якнайшвидше через попередні замовлення та зворотний зв’язок, щоб зрозуміти, чи є зацікавленість у вашому продукті та чи не треба в ньому щось покращити. Реєструвати бізнес варто тоді, коли у вас уже є клієнт, готовий підписати перший контракт. Так ви уникнете зайвих витрат.
Не намагайтеся робити все особисто
Делегування — це не слабкість, а стратегія. Навіть на старті за можливості варто знайти партнерів, які перекриють ваші слабкі місця, щоб у вас була змога сфокусуватися на головному. Деякі функції — бухгалтерію, юридичний супровід, наймання персоналу — іноді варто віддати на аутсорс, якщо це економічно вигідніше, ніж витрачати власний час.
Розпочати бізнес — це сміливий крок. На цьому шляху буде чимало викликів, але ваша пристрасть, рішучість і здатність вчитися на помилках допоможуть подолати всі труднощі. Бажаємо вам сміливості втілювати свої ідеї у життя та успіху в досягненні вершин, яких ви прагнете!
Приєднуйтесь до нашої Безкоштовної Школи Бізнесу в Telegram.
