Процеси, мислення, рішення.
Проблема раз: Не розуміння, як функціонує компанія в цілому, а також процесів, що відбуваються всередині неї.
Вам корисно дізнатися, які взаємозв'язки і інтеракції між різними департаментами та командами є в компанії, до якої ви приєдналися. Відсутність розуміння процесів бізнесу може ускладнити вашу роботу, оскільки вам буде важко зрозуміти доцільність певних завдань чи рішень, не говорячи вже про ваш вплив на зміни або пропозиції поліпшення у відповідних процесах. (Звичайно, що коли ви на позиції junior, ви рідко коли зможете глобально впливати на бізнес процеси, це й не всі middle/senior можуть, але впливати у вашій зоні відповідальності - дуже навіть реально).
Проблема два: Не розуміння, що далі, що в результаті імплементованого дизайн-рішення отримає користувач чи клієнт і як це рішення буде впливати на бізнес.
Проблема три: Не розуміння ЦА, боятися керівників іноземців чи користувачів (хоча на початку, вас, скоріш за все, не будуть направляти напряму до них).
Вам варто цікавитися, як ваші дизайн-рішення впливатимуть на користувачів або клієнтів компанії. Важливо мати на увазі, що ваша робота повинна спрямовуватися на створення рішення, яке задовольнятиме потреби та очікування цільової аудиторії. Відсутність розуміння ЦА може призвести до реалізації недоцільного продукту, некорисного для користувачів. Тому, цікавтесь ЦА, тримайтесь міцно реальних замовників чи керівників, які з ними тримають контакт. Якщо дуже лячно спілкуватися із керівниками з інших країн, то 99%, що на початку вам інформацію надаватиме ваш тімлід чи проджект менеджер, а далі, вчіть ангійську.
Уявляйте себе на місці ЦА хоча б, пробуйте шукати схожі проблеми з вдалим вирішенням в реальних кейсах.
Вчіться аналізувати існуючі рішення, варто вміти бачити (або хоча б усвідомлювати) проблему і шукати вирішення.
Важливо розвивати навички аналізу та оцінки існуючих рішень і продуктів. Це допоможе вам виявити недоліки та слабкі місця у поточних рішеннях і розуміти, як вам робити не треба. Варто часто аналізувати якийсь готовий продукт чи рішення, хоча б простою мовою, вашими спостереженнями, на тому рівні, на якому вам виходить це зробити. Це дуже прокачає вашу UX вміння. Під час UX курсу, який я проходила в Projector Institute, в нас було практичне заняття - знайти та проаналізувати UX рішення в мобільній аплікації. Виписати позитивні рішення та негативний досвід для користувачів, по бажанню, можна було описати, що могло б покращити цей досвід. Знаходьте кожного дня нову аплікацію. Така вправа буде вам корисною, якщо ви junior і нещодавно прийшли на позицію.
Вчіться активно висловлювати свою точку зору, навіть коли ви junior. Важливо набувати впевненості у своїх знаннях та рішеннях, а також вміти аргументувати свої ідеї. Розвинене критичне мислення і впевненість у висловленні своїх думок допоможуть вам стати цінним учасником команди.
Проф-скутість VS самовпевненість, а ще співпраця.
(Не)впевненість у собі, як у спеціалісті.
Проблема: Ви сумніваєтесь у своїй правоті, тим самим не висловлюєте своєї думки і нестандартного бачення чи рішення.
Виявляється, в провідних компаніях світу відносяться до думки новачків дуже прицільно і з щирою цікавістю. Як думаєте чому?
Тому що, новенький має не заангажовану думку, він може помітити щось, чого олди вже давно не бачать. Це справді, цінна інформація для них і досвід аналізу існуючих рішень для вас.
Проблема: Не зручно уточнити, попросити повторити завдання чи будь-яку інформацію, визнати, що ти щось не зрозумів, бо подумають, що ти не такий якісний спеціаліст, тощо.
З цього страху, може виплисти реальна проблема - уявний дизайн від вас (бо ви не добре зрозуміли завдання), в результаті невиправдані очікування замовника чи керівника і додатковий час на допрацювання. Памятайте, що все приходить із досвідом, а те, що у вас виникають питання це топ і всі скілові дизайнери чи дизайн-ліди вас тільки похвалять, особливо, якщо ви задасте якесь цікаве питання, яке може і сіньйора навести на правильну думку чи рішення.
Що до запитань загальних, чи уточнюючих - мені колись дали пораду, “Якщо ви чогось не знаєте або в чомусь сумніваєтесь, гугліть 10-20хв, якщо безрезультатно, тоді підходьте і питайте.” Користуйтесь ;)
(Не)прислухатись до критики, ваші рішення - ваші творіння, єдиноправильні. - Ні, не так.
На початку, дуже важливо напрацьовувати надивленість не тільки привабливими інтерфейсами з Dribble шотів, а й спостерігати за рішеннями, глибше дивитись на реалізацію. Шукати цілісні концепти (бажано з описом прийнятих рішень).
Бути занадто впевненим у правильності свого рішення, не сприймаючи критики - теж проблема дизайнерів-початківців. Важливо розуміти, що все приходить з досвідом. У когось на це потрібно роки, у когось є дизайн інтуїція, але памятаємо, що дизайн - наука точна, схожа на конструювання (ним і є), тому всім потрібні чіткі знання.
Варто вміти визнавати свої помилки, вчитися, робити висновки і йти далі. Не бійтесь чогось не знати - спостерігайте, повторюйте, вчіть і запитуйте.
Cпівпраця в команді.
Проблема: Не кооперувати із розробниками, бути тільки в дизайн-бульбашці, боятися спитатись їх про те, в якому вигляді їм найкраще отримати ваш дизайн, що необхідно додати як специфічні едж кейси, які стани елементів, чи як побудована структура в коді.
Важливо зрозуміти, що комунікація і співпраця між дизайнерами і розробниками є взаємовигідним процесом. Найпоширенішим результатом недокомунікації між дизайнерами та розробниками є невідповідність між дизайном і реалізацією в коді, що може затримувати процес розробки і призводити до поганого користувацького досвіду і зовсім не того ефекту, що ви очікували. (Вам, як новачку, потрібно розуміти цю необхідність кооперації, навіть, якщо цей процес побудований в команді інакше, будьте допитливим, спілкуйтесь із розробниками, уточнюйте деталі вимог до дизайну і робіть якісний дизайн-макет, зручний для вас і для девелоперів)
Щоб вам легше було висловлювати свою точку зору (знаю, що це може бути найболючіша проблема junior-а) чи обгрунтовувати рішення перед командою, віднесіться до цього процесу, як до гри: підготуйтеся, будьте вдячними за кожне зауваження, проявляйте чуйність до проблем інших членів команди, діліться своєю думкою так, наче це справді дуже цінна інформація для всіх (навіть, якщо ні), горіть своєю справою, майте аргументи, вірте в те, що робите, а якщо не вірите, то прислухайтесь до колег, робіть висновки і починайте любити свою роботу - це головне правило, щоб не “ходити на роботу”, а “займатись справою свого життя”.