Сучасні СРМ-системи дають нам можливість формувати сегменти автоматично та динамічно на підставі заданих критеріїв. І це відкриває неймовірні перспективи для нашого бізнесу.
Уявіть ситуацію, коли наш клієнт перебуває в сегменті постійних покупців, а за пів години він робить велике замовлення і стає VIP-клієнтом. Тепер він отримуватиме розсилку для клієнтів сегменту Преміум та повідомлення про свій новий статус.
Така маленька дрібниця дає нам змогу дуже сильно зміцнювати довіру і лояльність клієнтів, а також робити їх адвокатами нашого бренду.
А сегментація є дуже простим інструментом, який допомагає збільшити кількість і якість продажів, а також робить наших наявних клієнтів більш лояльними.
Подивімось, які існують методи аналізу та сегментації, що можуть стати у пригоді в нашій роботі.
Почнемо з найпростішого - ABC-аналізу.
АВС-аналіз — це інструмент, який допомагає нам вивчити товарний асортимент, визначити його рейтинг за зазначеними критеріями та знайти ту частину асортименту, яка забезпечує максимальний ефект.
Наприклад, згідно з правилом Парето, 20% наших товарів забезпечують 80% прибутку.
Групу A утворюють дуже важливі товари, лідери продажів або найприбутковіші товари.
Група B - товари середньої важливості.
А група C - найменш важливі товари або товари-новинки.
АВС-аналіз допомагає нам оптимізувати товарний асортимент, зосереджуючи зусилля на найважливіших позиціях.
І ось ще один цікавий та корисний метод — поєднання АВС і XYZ аналізів.
XYZ-аналіз доповнює АВС-аналіз, дозволяючи оцінити стрибки збуту і його нестабільність.
Використовуючи ці два методи, ми можемо отримати 27 груп товарів, які нададуть нам корисну інформацію для оптимізації асортименту, оцінки рентабельності та логістики, а також для виявлення ключових товарів і факторів, що впливають на кількість товарів на складі.
Використання суміщеного АВС і XYZ-аналізів має безліч переваг, від підвищення ефективності системи управління товарними ресурсами до перерозподілу зусиль персоналу залежно від кваліфікації та досвіду.