Азійський регіон унікальний у плані бізнес-культури. Сучасні ідеї тут поєднуються з давніми корпоративними традиціями, а найстаріші компанії виступають драйверами інноваційної економіки. Поговоримо, як можна застосувати досвід азіатських підприємців у наших реаліях.
За даними Світового банку, сумарний ВВП десяти найбільших азіатських економік 2020 року становив близько $25 трильйонів. У 2021 році він збільшився до $28,4 трильйона. Максимальне зростання ВВП у 8% показала економіка Китаю, 7,6% - Сінгапуру, 6,6% - Китайський Тайбей, 6,4% - Гонг-Конг.
В азіатських країнах стрімко формується платоспроможний середній клас, готовий купувати різні товари та послуги, і це стимулює бізнес до подальшого розвитку.
Історія успіху азіатського бізнесу
Підприємці з Азії були відомі з найдавніших часів. Саме вони створили один з найбільш значущих логістичних маршрутів, Шовковий шлях, і змогли поширити місцеві товари по всьому світу.
У сучасному світі азіатські бізнесмени, як і раніше, відіграють важливу роль. Можна перерахувати кілька ідей і напрямків родом з Азії, які завоювали визнання в багатьох країнах.
Мейдо-кафе - це кафе, оформлені в стилі аніме-серіалів, де офіціантки вбираються в костюми покоївок і поєднують обслуговування з елементами перформансу. Концепція виникла в Японії і на хвилі популярності аніме поширилася по всьому світу. Обсяг ринку оцінюють приблизно в $100 мільйонів.
Капсульні готелі - готелі з дуже невеликими, схожими на капсули кімнатами. Дуже затребувані серед мандрівників з обмеженим бюджетом і відряджених, яким потрібне місце для проживання на короткий період. Обсяг ринку оцінюють приблизно в $200 мільйонів.
Караоке-бокси - це приватні кімнати, де люди можуть співати караоке з друзями. Обсяг ринку оцінюють приблизно в мільярд доларів.
Патинко-салони - заклади, де люди можуть грати в патинко, популярну японську гру, схожу на пінбол. Розмір ринку оцінюють приблизно в $200 мільярдів.
Ідзакая - паби в японському стилі з різними напоями та закусками. Обсяг ринку становить приблизно $20 мільярдів.
Якщо говорити про конкретні компанії, що прославилися далеко за межами азіатського регіону, то варто згадати 9 найпомітніших.
Alibaba Group - багатонаціональний бізнес-конгломерат із КНР, що спеціалізується на електронній комерції, роздрібній торгівлі та цифрових інноваціях. Він працює в більш ніж 200 країнах і має ринкову капіталізацію понад 600 мільярдів доларів. Приблизний обсяг ринку - $1,9 трильйона (тут і далі дані за 2020 рік).
BYD - китайський виробник автомобілів, автобусів, навантажувачів, акумуляторів, вантажівок і залізничного транспорту. Крім того, компанія вважається найбільшим у світі постачальником акумуляторних батарей. Приблизний обсяг ринку - $21,3 мільярда.
Tencent Holdings - ще одна корпорація з КНР, яка діє в сегменті інтернет-послуг і розваг, а також розвиває AI-технології. Це найбільша у світі ігрова компанія з ринковою капіталізацією понад 700 мільярдів доларів. Приблизний обсяг ринку - $77,2 мільярда. Найвідоміша розробка - багатоцільовий застосунок WeChat та однойменна соцмережа, у якій зареєстровано понад 1 млрд користувачів.
Yuanfudao - китайська освітня онлайн-платформа, що надає різні послуги для школярів і студентів. Один із найбільших майданчиків онлайн-освіти в Китаї (понад 400 млн зареєстрованих користувачів). Приблизний обсяг ринку - $15,5 мільярда.
Flipkart - індійський лідер у сфері електронної комерції. Відрізняється широким асортиментом: продає електроніку, побутову техніку, одяг і багато іншого. Приблизний обсяг ринку - $38,5 мільярда.
Ola - індійська компанія з прокату автомобілів, яка надає транспортні послуги через мобільний додаток. Вона пропонує широкий спектр послуг, включно з таксі, авторикшами та велосипедами. Приблизний обсяг ринку - $6,5 мільярда.
Paytm - оператор цифрових платежів, який дає змогу користувачам здійснювати транзакції та оплачувати рахунки через мобільний додаток. Компанія також пропонує широкий спектр фінансових послуг, включно з кредитами, страхуванням та інвестиціями. Приблизний обсяг ринку - $16 мільярдів.
Byju's - індійська edtech-компанія, яка надає різні онлайн-курси для учнів від дитячого садка до 12-го класу. Приблизний обсяг ринку - $16,5 мільярда.
Grab - це платформа для виклику таксі, а також сервіс доставки їжі. Працює в кількох країнах Південно-Східної Азії. Приблизний обсяг ринку - $14 мільярдів.
Нові ідеї з Азії, яких немає в Україні
Азіатський ринок багатий на різні цікаві ідеї, які можна реалізувати в Україні. Вони стосуються електроніки, транспорту і багатьох інших галузей бізнесу.
Гаджети та цікаві пристрої
Азіатські інженери залишаються одними з найбільш передових. Вони вигадують гаджети, які активно використовуються в побуті не тільки в регіоні, а й у всьому світі. Наприклад, ігрові приставки, мультиварки тощо. І сьогодні вони готові запропонувати низку цікавих новинок.
Портативна сонячна батарея
Сонячна панель ES 30W - це чудовий вибір для тих, хто хоче мати портативне джерело енергії. Вона легка, водонепроникна та міцна. А в разі коли енергія не потрібна - панель може використовуватися як столик.
Зовнішня сторона виконана з поліестеру 600D, який не вбирає жири і легко очищається. При цьому ES 30W витримує до 10 кілограмів ваги. Два USB порти дають змогу заряджати телефони, навушники та інші портативні прилади. Наприклад, AirPods Pro будуть заряджені за 10 хвилин, iPhone 14 Pro Max - за 40 хвилин, а iPad Pro 2022 - за 60 хвилин.
Ігрова міні-приставка
Виробники повертають моду на кишенькові ігрові приставки, якими можна розважити себе дорогою на роботу або навчання. Компанія GKD представляє Mini Plus, що має лише кілька дюймів завширшки і заввишки та 3,5-дюймовий дисплей.
Усередині приставки встановлений 4-ядерний 64-бітний процесор RK3566 з тактовою частотою 1,8 Ггц. Він дає змогу запустити емулятор безлічі ігрових платформ: PSP, DC, SS, N64, PS1 та інші.
Також приставка може похвалитися модулями Wi-Fi і Bluetooth, потужним вібромотором і якісними спікерами.
Автомобільна інформаційно-розважальна система SkipGen
Panasonic Automotive представила нову інформаційно-розважальну систему SkipGen. Вона підтримує голосових асистентів Alexa та Apple CarPlay. Це дає змогу отримати доступ до розумних помічників без необхідності відволікатися від керування автомобілем. Досить сказати "Привіт, Siri" або "Алекса" для отримання потрібної інформації.
По суті, це перша масова інтеграція голосових помічників в автомобілі. Вони допоможуть знайти найкращий маршрут.
Дитяча фотокамера
Компанія Koool Design пропонує яскраву дитячу камеру з можливістю друку знімків. Корпус виконано з міцного пластику, стійкого до падінь і випадкових ударів.
Камера має надзвичайно простий користувацький інтерфейс. Великі кнопки спуску затвора і ввімкнення спалаху дають змогу швидко зробити фотографію. В інтерфейсі немає тексту, але присутні великі та зрозумілі іконки, які дають змогу дітям зрозуміти, як керувати камерою, всього за кілька хвилин.
Ігровий контролер
Кишеньковий ігровий контролер PhoCo був розроблений Ар'ян Віджай як джойстик, що ідеально підходить для гри на смартфонах у будь-якому місці. Складаний контролер легко зберігати в кишені або сумці поруч зі смартфоном. Пара рухів, і PhoCo готовий до використання.
Модуль кнопок можна розкрити, і під ним виявиться QWERTY-клавіатура. А зручне кріплення для смартфона зробить гру ще більш комфортною.
Ретроспікер
Дизайнер Дук Ву Ан надихнувся ретродизайном і традиційними матеріалами для створення Bluetooth-колонки.
На колонці є чотири фізичні кнопки. Вони призначені для регулювання гучності, відтворення, паузи і підключення Bluetooth. Оригінальний мінімалістичний девайс стане цікавим доповненням до інтер'єру офісу або квартири.
Роботизований портативний принтер
Азіатський дизайнер Джунель Бе придумав портативний принтер DUAL. Ідея, здавалося б, не нова. Але пристрій має цікаву особливість - ролики внизу корпусу, які переміщують папір або гаджет по плоскій поверхні, автоматизуючи частину процесу друку.
Лампа з вбудованим аромадифузором
Focus - це поєднання дифузора і лампи, яка за формою нагадує ароматичну свічку.
Focus має вбудований таймер, встановлений на 90 і 15 хвилин. У міру зворотного відліку світло лампи пом'якшується і тьмяніє. Щойно таймер доходить до останньої секунди, виділяється ароматична пара, що імітує дим від загашеної свічки.
Роботи
Азія славиться любов'ю до цифровізації та роботизації. У коміксах та аніме автори вигадують, як роботи можуть допомагати в житті людини. А інженери втілюють фантазії в реальність.
Робот-художник
Південнокорейська лабораторія дизайну та інновацій XORBIS продемонструвала гуманоїдну роботизовану руку з художніми навичками Sketcher X. Пристрій працює на просунутому штучному інтелекті і здатний, спілкуючись із людиною, намалювати реалістичний портрет.
Робот для зарядки електромобілів
Робот EVAR Parky EV - це пересувна зарядна станція, яка здатна, орієнтуючись за NFC-міткою, під'їхати до потрібного паркувального місця для підзарядки електромобіля.
Дисплей для 3D-візуалізації
Південнокорейська лабораторія інновацій та дизайну XORBIS продемонструвала круговий кутовий дисплей із технологією повної 3D голограми Holo-Panorama X. Пристрій забезпечує повне 360-градусне занурення з можливістю відображення доповненої та віртуальної реальностей.
Holo-Panorama X використовує конусоподібний екран, який переводить статичне зображення в ілюзію голограми.
Навігатор, для носіння на шиї
Навігаційний пристрій LOOVIC призначений для носіння на шиї, щоб власнику не довелося дивитися вниз на мапу або екран телефону, коли справа доходить до активного руху містом або відкритою місцевістю. Гаджет використовує серію тактильних і звукових сигналів, щоб підказати потрібний напрямок.
Захист від прослуховування
iRabbler - це пристрій захисту від запису, що дає змогу зберегти розмови в таємниці та запобігти несанкціонованому запису зустрічі. Гаджет використовує технологію ультразвукових хвиль для створення низькочастотних перешкод у всіх напрямках.
Аудіоперешкоди від iRabbler ефективно працює в радіусі до шести метрів, що підходить для більшості конференц-залів. Пристрій також можна використовувати в автомобілі для блокування GPS-моніторингу та багато чого іншого.
Транспорт
Китайські автомобілі вже завойовують наш ринок. А скутери від Xiaomi стали одними з улюблених. Залишилося дізнатися, що нового в транспортній галузі придумали азіатські інженери.
Мінівен для кемпінгу
Традиційне уявлення про те, що для автомобільного туризму потрібна велика машина, схоже, розіб'ється об Suzuki Every Camper. Компанія DAMD Inc. доналаштувала невеликий транспортний засіб до повноцінного автокемпера.
DAMD Inc. оснастила Suzuki Every Camper обважуванням у стилі Land Rover Defender, встановленим на даху наметом з LED-підсвічуванням, тримачем інструментів і додатковим обладнанням для комфортних поїздок на природу.
Мінімалістичний електричний велосипед Tatamel
Японська компанія Icoma розробляє новий електричний велосипед Tatamel, який можна скласти до розміру коробки. Транспорт можна зберігати під столом, у машині або в коридорі. Невеликий велосипед був створений інженерами, які раніше працювали в японській компанії Takara Tomy, що виробляє іграшки Transformers.
Водні дрони
Дрон Shark розроблений студією JK Design як підводний транспортний засіб. Він оснащений шістьма гвинтами - по три з кожного боку. Завдяки такій конструкції досягається незалежність руху і можливість здійснення швидких і різких маневрів.
Дрон Shark оснащений безліччю камер спереду, а також датчиками сканування навколишнього середовища на наявність перешкод. Він призначений для дистанційного використання дайверами під час вивчення районів, небезпечних для людей. Залишилось прикрутити туди щось вибухове і запустити у бік флота свинособак.
Електровелосипеди з дизайном легендарних мотоциклів
У розробку електровелосипедів вирішив долучитися і легендарний японський виробник мотоциклів Honda. До нової лінійки увійшли моделі Cub e:, Dax e: і ZOOMER e:, які за дизайном збігаються з мотоциклами Super Cub, Dax і ZOOMER. До наступного року розроблять ще дві моделі електричних велосипедів.
Велосипед Cub e: здатний проїхати на одному заряді 65 кілометрів, Dax e: - 80 км, Zoomer e: - 90 км. Максимальна швидкість обмежується 25 км/год.
Міський електричний скутер
З розвитком міського мобільного транспорту фахівці все частіше думають, як зробити його зручнішим. Дизайнери Бхав'я Упадхьяем і Девамом Джангрой створили міський електричний скутер Beam.
Скутер оснащується яскравими світлодіодними задніми габаритами і передньою фарою. У нього є складне сидіння, якщо його власник захоче поїхати сидячи. Під сідлом розташувався Bluetooth динамік.
Вбудована камера безпеки Gear Guard знімає все, що відбувається під час поїздки, а знімну передню фару може використовувати як джерело світла, наприклад, у кемпінгу.
Електричний байк
Електричний байк BMW Motorrad x NVIDIA, розроблений Аер'яман Містрі, показує, який вигляд можуть мати перспективні транспортні засоби. Модульна конструкція дає змогу індивідуально налаштовувати мотоцикл під побажання власника.
Користувачі можуть відображати індивідуальність за допомогою кастомних деталей і створювати їх за допомогою 3D-друку або купувати. Можлива заміна компонентів акумуляторної консолі, сідла, мікрочіпа або рами. Наприклад, можна встановлювати міське або гоночне кермо.
Їжа та напої
На гаджетах азіатський прогрес не зупиняється. Цікаві ідеї є і в галузі кулінарії. Ними можна надихнутися для створення власних їстівних шедеврів.
Шоколадна Фудзі
Шоколадний торт Shorakuen Yamagashi Mt. Fuji створений за образом гори Фудзі, добре відомої кожному любителю Японії.
Внутрішня частина торта розділена на шари, що імітують геологічні шари гори, а верхня зроблена з французького десертного соусу ганаша, який часто використовують для прикрашання тортів і тістечок.
Кавовий блендер для створення холодної кави
Soulhand X Brewer - це нова версія блендера для приготування холодних кавових напоїв або чаю.
Soulhand X Brewer виготовлений зі скла з бамбуковими компонентами. Кавовий блендер також оснащений багаторазовим фільтром з нержавіючої сталі.
Чи цікаві азіатські ідеї для українського ринку
На 2020 рік обсяг імпорту товарів з азіатського регіону в інші частини світу склав понад $6 трильйонів - це приблизно як ВВП Японії. Такий успіх пов'язаний із широким спектром вироблених товарів і високою конкурентоспроможністю азіатських компаній на світовому ринку.
Правильний підхід дасть змогу адаптувати азіатські бізнес-ідеї в більшості країн світу. Підприємцям варто надихатися прикладами караоке, капсульних готелів та інших ідей з Азії, які задають тренди майбутнього.