Що слухали в Європі 10-16 січня
Щодня і щоночі у світі пишеться маса цікавої музики, яка майже ніколи не потрапляє в ефіри поза межами своїх країн. Нерідко там трапляються абсолютно хітові речі, талановито й мистецьки зроблені. Кожного тижня будемо відбирати по 10 таких оригінальних новинок у наш плейлист, мандруючи чартами Європи та її околиць.
Німеччина. Трагічний романс Herz In Der Rinde (Серце на корі) походить з останнього, уже 15-го за ліком, альбому Subway to Sally – метрів німецького фольк-року. Електронні гітари у них традиційно співіснують з лютнями, а тексти, сорі за каламбур, повні підтекстів. Тут вони перегукуються то з «Вороном» Едгара По, то з лірикою Вальтера фон дер Фоґельвайде, найзнаменитішого середньовічного менестреля Німеччини. Чорно-біла анімація створює довкола пісні похмурий вайб безвиході, втрати і маніякального кохання.
Іспанія. Гурт Saurom хапає натхнення з тих самих джерел, що і їхні згадані вище німецькі брати – тобто з легенд і літературної класики. На основі роману Сент-Екзюпері «Маленький принц» вони готують зараз грандіозний трансконтинентальний тур. Сингл El Principito – відкриває цю програму. Сам маленький принц уже трохи виріс і з наївного хлопчика перетворився в планатарного менестреля. Та все ж його мелодія залишає радше післясмак надії, а не зневіри.
Косово. Музика в Албанії чи в населеному албанцями Косово, це як футбол у Бразилії. Шанс стати багатим, відомим і, можливо, щасливим. Dua Lipa, Ava Max, Rita Ora, Bebe Reixa – усі ці зірки мають албанське коріння. Dhurata Dora до цього першого ешелону глобальних богинь не входить. Але на другій лінії, де оселилися ще кілька десятків виконавців, популярних далеко за межами Албанії, вона закріпилася міцно. Дурата, зокрема, успішно концертує в Німеччині, де проживає змалку. Має у своєму репертуарі й німецькомовні речі. Але переважно творить по-албанськи.
Латвія. Ми не пітніємо – ми сяємо. Так звучить гасло цього полароїдного кліпу з елементами аеробіки у виконанні дует Bujāns. Його учасники Інтарс Бусуліс та Рейніс Сеянс (самоназва – гібрид з їхніх прізвищ) узяли собі за звичку випускати по одному хіту щороку. Не більше і не менше. Слухачі, може, і хотіли б частіше. Та Bujāns тримаються правила «Краще менше, але краще».
Угорщина. Талановитий композитор і клавішник Габор Заводі (скорочено – ZVG) і досі нарозхват. Він грав ледь не з усіма кращими виконавцями й гуртами країни. Іноді Габор демонструє, що має й потужний голос. Ось один із небагатьох його вокальних проєктів у парі з Rúzsa Magdolna. Трек має назву MajdNem (Майже). І він про те, що жити слід на повну. Майже сміятися, майже кохати, майже померти – не рахується.
Ізраїль. Відомий актор Aviv Olam дебютує на музичній сцені з кліпом «Перевернутий світ». І цей світ його не тішить. Бо віртуальна реальність дедалі більше підмінює справжнє життя. Ми дивмося на нього крізь екрани смартфонів і телевізорів, а відображення перевертає дійсність з ніг на голову. «Навіть, коли ти бачиш, що горить світло, хтось інший каже: це – темрява. І людина почувається збентеженою. Як знайти правду в відредагованому світі», – побивається Авів.
Франція. Чому кожен воліє танцювати зі своїм журнальним столиком, коли можна танцювати разом? Чому двоє людей, які й начебто хочуть бути разом, не можуть знайти порозуміння між собою? Невже егоцентризм сильніший за кохання. Колаба Ben Mazué та Yoa знову не дає відповіді на це питання. «Я стільки разів намагався поговорити з тобою, але ти слухаєш себе. І скоріш за все, ти маєш рацію», – каже він. «Те, що мене не вбило, не зробило мене дужою. Воно виснажило мене. І не знаю, чи матиму силу на наступну любов», – каже вона.
Хорватія. Спільний проєкт від ударника Borna Šercar та дівочого квартету Harpije ставить за мету розворушити пласт хорватських народних пісень сучасними енергійними ритмами. Lipa Mare – симпатичний зразок такого апгрейду. Не зрозуміло хіба, за які гріхи дівчата назвалися гарпіями. Бо голоси у них ангельські, хореографія, нехай, так собі, зате гердани і згарди знову ж таки розкішні. Може, вони характером прикрі.
Болгарія. Із 1 січня 2025 року Болгарію і Румунію прийняли до Шенгенської зони. Небайдужа музична громадськість не могла пройти повз таке свято. Болгарський репер MOMO, наприклад, запрем’єрив напередодні вступу тематичну пісню. Тематичну і саркастичну. Контекст, гадаю, зрозумілий і без перекладу: SCHENGEN, Европа плаче (Don’t Cry). Добър ден, ce mai faci? (Nice Guys). И даже като нема парé, пак сме happy everybody! Тобто всі безмежно щасливі. Десь воно навіть перетинається із Сердюччиним «Зібен, зібен, ай лю лю».
Італія. Тим часом у Доломітових Альпах лижний сезон у розпалі. Ludwig і сам не проти час від часу промчати схилами Madonna di Campiglio – модного гірського курорту. Це місце, де легко поєднуються і спорт, і флірт. Інколи пооуч прослизають такі мадонни, що мама мія. Спробуй тільки дожени.