Білий дім підтримує арешт заморожених російських активів

Автор: Деніел Флетлі для Bloomberg 

Оригінальний допис був опублікований 10 січня 2024 року

  • Кошти, заморожені через війну в Україні, можуть бути використані на реконструкцію 

  • Байден прагне заручитися підтримкою республіканців і залишатися «на одній хвилі» з G-7

Адміністрація президента Джо Байдена підтримує законопроєкт, який дозволить їй заарештувати частину з 300 мільярдів доларів заморожених російських активів, щоб допомогти оплатити відновлення України, що є кроком вперед, оскільки Білий дім прагне заручитися підтримкою в Конгресі для подальшого фінансування війни проти сил Владіміра Путіна.

Адміністрація вітає «в принципі» законопроєкт, який дозволить їй конфіскувати ці кошти, згідно з листопадовою запискою Ради національної безпеки до комітету Сенату з питань закордонних справ.

«Законопроєкт надасть виконавчій владі повноваження, необхідні для конфіскації російських суверенних активів на користь України», - йдеться в меморандумі РНБ, одному з трьох таких повідомлень, з якими ознайомилося агентство Bloomberg News.

Підтримка Байденом цього кроку з'явилася на тлі того, що республіканці в Конгресі заблокували понад 60 мільярдів доларів фінансування для України, частково через побоювання, що Вашингтон несе занадто великий фінансовий тягар, оскільки контрнаступ Києва зупинився.

Білий дім намагається врівноважити це занепокоєнням тим, що такий крок може зашкодити репутації фінансової системи США і спровокувати «втечу від долара». Адміністрація також хоче узгодити цей крок із союзниками по «Великій сімці», особливо в Європі, де зберігається близько 200 мільярдів доларів заморожених російських активів і де підтримка арешту, особливо в односторонньому порядку, була прохолодною.

За словами високопоставленого представника адміністрації, Рада національної безпеки підтримує нові повноваження як частину низки інструментів, які США розглядають для того, щоб змусити росію заплатити за збитки, завдані війною. За оцінками Світового банку, відновлення України може коштувати близько 411 мільярдів доларів.

Рада національної безпеки США відмовилася від коментарів, так само як і офіс Бена Кардіна, голови комітету Сенату з питань закордонних справ.

«Разом з нашими партнерами по G-7 ми вивчаємо всі варіанти, що відповідають нашим правовим системам і міжнародному праву, щоб допомогти Україні отримати компенсацію від росії», - йдеться в заяві Державного департаменту.

Обережність ЄС

Підтримка в Європі далеко не однозначна. Європейський Союз розглядає можливість запровадження податку на непередбачені прибутки від заморожених активів російського Центрального банку, приблизно 190 мільярдів доларів з яких зберігаються в бельгійському кліринговому центрі Euroclear. Прогрес щодо цієї пропозиції був повільним, оскільки кілька ключових країн-членів, включаючи Німеччину і Францію, а також Європейський центральний банк, стурбовані впливом, який цей крок може мати на стабільність єврозони. Існують також побоювання, що Москва може вжити заходів у відповідь, конфіскувавши кошти, які заблоковані в росії.

Очікується, що ця тема буде піднята на зустрічі лідерів G-7 в річницю вторгнення росії в Україну наступного місяця, повідомило джерело, яке побажало залишитися невідомим, щоб обговорити ці делікатні питання.

Чиновники Конгресу бачать можливість того, що цей захід може бути прийнятий як частина додаткового пакету видатків для України, хоча лідери комітетів і палат повинні будуть підписати його включення. Ідея використання власних коштів росії для фінансування відновлення України розглядається як спосіб посилити підтримку війни з боку США, оскільки деякі республіканці виступають проти продовження фінансування. Спікер Палати представників Майк Джонсон підтримав цю ідею в інтерв'ю New York Post, назвавши її «надзвичайно відповідальною справою для нас».

Цей захід вже має двопартійну підтримку - 14 спонсорів від обох партій у Сенаті та 62 спонсори в Палаті представників - але деякі критики висловлюють занепокоєння, що фактичний арешт активів буде занадто великим кроком і може ще більше послабити підтримку з боку країн, які стоять на протилежних позиціях щодо російсько-української війни, зокрема Індії, Бразилії та Південної Африки, а також призвести до подальшого загострення відносин з Китаєм.

«Зрештою, решта світу буде судити про те, чи є це законним використанням урядових повноважень США», - сказав Бенн Штайл, директор з міжнародної економіки Ради з міжнародних відносин. «Переважна більшість країн, які представляють більшість населення світу, відкинуть цю пропозицію. В тому числі країни, з якими ми намагаємося зблизитися у багатьох сферах».

Представники адміністрації, зокрема міністр фінансів Джанет Єллен, у минулому заявляли, що законодавство США не дозволяє арештовувати суверенні активи, які були заморожені після вторгнення росії в Україну в лютому 2022 року. Хоча ще влітку цього року Білий дім не звертався до Конгресу за такими повноваженнями, його позиція почала змінюватися, коли стало зрозуміло, що республіканці вагаються щодо надання Києву додаткових коштів платників податків, повідомляє особа, знайома з ситуацією.

Авторами законопроєкту - «Акту про відновлення економічного процвітання та можливостей для українців» - у Сенаті є Джим Ріш з Айдахо та Шелдон Вайтхаус з Род-Айленду.

На знак протесту проти відсутності прогресу в ухваленні закону Ріш, провідний республіканець у комітету Сенату з питань закордонних справ, призупинив призначення адміністрацією Байдена кандидата на посаду заступника держсекретаря Курта Кемпбелла, доки законопроєкт не буде винесений на голосування в комітеті.

«У Сенаті існує широка двопартійна згода щодо цього, - сказав Ріш у своїй заяві. «Після року переговорів настав час для комітету розглянути цей закон».

Демократи і республіканці в комітеті розійшлися в думках щодо двох ключових частин законопроекту. Запропоноване законодавство вимагає від Байдена координувати свої дії з G-7 щодо арешту активів, але не вимагає їхнього схвалення, що, на думку деяких, створює ризик того, що США можуть діяти в односторонньому порядку. Він також містить формулювання, покликані перешкодити росії оскаржити арешт в американських судах, що може бути потенційно вразливим для конституційних оскаржень.

Згідно з меморандумами, з якими ознайомилося агентство Bloomberg, Білий дім спочатку неоднозначно ставився до включення вимоги про схвалення з боку G-7, але згодом наголосив на необхідності діяти спільно з союзниками.

Така вимога «підвищить ймовірність того, що Європа (де розташована переважна більшість активів) буде готова піти на цей крок, враховуючи їхні побоювання, що вжиття таких заходів у контексті росії може підвищити ймовірність того, що ми будемо заарештовувати активи в інших випадках, коли правове і політичне обґрунтування є менш вагомим», - йдеться в одному з меморандумів РНБ.

«Це також зменшує ризик того, що цей крок підірве віру в Сполучені Штати як країну призначення для іноземних інвестицій», - йдеться в документі.

За словами помічника конгресмена, обізнаного з дебатами щодо законопроєкту, зважаючи на те, що російські активи в США становлять лише від 4 до 5 мільярдів доларів, для США немає сенсу діяти ізольовано і ризикувати спровокувати «втечу від долара» через символічну суму, яка може призвести до відтоку капіталу з країни.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Mortis Æterna
Mortis Æterna@mortisaeterna

291.8KПрочитань
24Автори
690Читачі
Підтримати
На Друкарні з 15 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається