Сучасна модна індустрія переживає зміни: тепер поєднання "стійкої моди" та "еко-моди" вже не є незвичайним. Бренди все більше акцентують увагу на збереженні планети, відмовляючись від натурального хутра та пропагуючи переробку тканин. Цей свідомий підхід до моди відображає загальний тренд співвідношення стилю і екологічної відповідальності, який стає необхідним як для брендів, так і для споживачів. Він визначається не лише вибором брендів, а й усвідомленим споживанням кожним індивідуальним покупцем. Популярізація переробки та апсайклінгу сприяє розвитку сталого способу життя, де мода стає не лише виразом стилю, а й засобом вираження турботи про оточуюче середовище. Такий підхід сприяє збереженню природних ресурсів та створенню більш збалансованого підходу до споживання.

Що взагалі таке стійка мода?
Якщо коротко, стійка мода — це спроба знайти альтернативу модній індустрії, що історично склалася. Вона продукує цілу низку проблем, які суперечать критеріям сталого розвитку, визначеним ООН. Це і текстильні відходи, і забруднення води при фарбуванні тканин, і добрива, які використовуються при вирощуванні бавовни і льону. Крім того, критерій стійкості є і в соціально-економічному аспекті моди: дуже часто виробники одягу не приділяють належної уваги оплаті праці своїх працівників і створенню гідних умов праці.
Виробництво одягу перевищує його попит: лише третина з 150 мільярдів одиниць, виготовлених щорічно, знаходить своїх покупців. Залишок не продається і акумулюється на складах або повертається, додаючи ще більше надлишку. Ще чверть одягу використовується дуже мало, перш ніж потрапляє на смітник або до благодійних організацій.
Стійка Мода: Ключові Тенденції
Оскільки глобальна свідомість щодо сталого розвитку продовжує зростати, індустрія стійкої моди зазнала помітного сплеску. Ось деякі ключові статистичні дані з 2023 року, які демонструють поточний стан та майбутню траєкторію галузі.
1. За прогнозами, частка світового ринку екологічно чистого одягу зросте до 7,5% до 2026 року порівняно з 6,1% у 2022 році.
2. Підраховано, що до 24 мільйонів додаткових робочих місць у всьому світі можуть бути створені до 2040 року шляхом переходу до стійкої текстильної промисловості.
3. Близько 49% респондентів покоління Z та тисячоліть висловлюють свою перевагу покупкам вживаних товарів.
4. Чоловіки у віці від 25 до 34 років продовжують залишатися провідною демографічною покупкою стійкої моди.

5 українських еко-свідомих брендів
Зараз усе більше брендів починають усвідомлювати важливість екологічного підходу до створення одягу. Ми зібрали 5 українських брендів, які етично підходять до виробництва власних колекцій і популяризують відповідальний підхід до створення та споживання речей.
Ksenia Schnaider
Подружжя Ксенія й Антон Шнайдери із 2015 року створюють нові речі з вінтажного деніму та спортивних костюмів. Після ретельного прання та сушки дизайнери перекроюють старі джинси в нові форми: штани, куртки, пальта, топи.
У світі бренд прославився завдяки моделі demi-denims – про ці джинси писала міжнародна модна преса: Forbes, британський Vogue та інші, їх носили топові модні блогери та продавали світові онлайн-магазини.

Bettter
Бренд заснувала стилістка та редакторка відділу моди Voque Україна Юлія Пеліпас разом зі співзасновником monobank Дмитром Дубілетом.
Bettter створює нові речі, використовуючи старий одяг як сировину. Його купують на секонд-хендах. Для безпеки речі очищують і ремонтують.
Особливістю бренда також є те, що він пропонує придбати набори з 3–5 предметів одягу, які можуть замінити капсульний гардероб.

Buro26
Buro26 – бренд, який заснували подружки Аня Матвіюк і Соня Суворова.
«Наш світ зараз переживає масштабну переоцінку цінностей у всіх сенсах. І зараз у нас є унікальна можливість виправити те, що було не так, і створити щось нове, більш значуще, що буде приносити користь. Есенціалізм та усвідомленість – нова реальність, яку ми хочемо транслювати. Ми за те, щоб усвідомленість була не тільки трендом, а стилем нашого життя» – коментують дівчата.
Місія бренду – призупинити тенденцію fast fashion і давати речам друге життя та сенс. Саме тому Buro26 створюють одяг із перероблених речей. А кожен виріб в одному екземплярі.

Oversized Studio
Oversized Studio – це upcycling-проєкт, створений у 2018 році в Києві. Бренд не використовує нові тканини для своїх виробів. Усі речі створені з вінтажних костюмів, жакетів, штанів або сорочок, які збирають у всьому світі: у секондах, аутлетах, ресейл-майданчиках.
Бренд працює виключно з предметами чоловічого гардероба і трансформує їх у жіночі. Кожен виріб розбирається та збирається заново.

Tokonikomu
Tokonikomu – це український бренд деніму, який заснували двоє друзів. В основі філософії бренда лежить ідея апсайклінгу та кастомізації деніму.
У своїх колекціях бренд робить акцент на деталізацію. Кожна річ проходить ручне оброблення. Як сировину бренд використовує вінтажний денім Levi’s, Wrangler, Lee, адаптуючи його в актуальні моделі.
