Корпоративне шахрайство та зловживання становищем у компанії: на що звернути увагу власнику бізнесу

На військову агресію росії проти України і виклики глобальної політики економіка як інших країн так і України реагує негативно. Разом з іншими факторами економічна нестабільність сприяє розвитку різних видів незаконного збагачення.

Крім буму шахрайських схем за допомогою соцмереж зараз можна спостерігати збільшення випадків корпоративного шахрайства та зловживання посадовими особами підприємства свого становища для особистого збагачення.

Корпоративне шахрайство — умисні дії співробітників чи керівників із метою особистої вигоди на шкоду компанії.

Зловживання становищем — використання повноважень у власних інтересах або в інтересах третіх осіб.

У яких формах можуть проявлятись ці явища:

  • Фінансові махінації (підробка звітності, «відкати»)

  • Розкрадання активів (грошей, майна, ресурсів)

  • Зловживання службовим становищем (неринкові договори, користування службовими благами)

  • Конфлікт інтересів (робота «на два фронти», підставні постачальники)

  • Витік комерційної таємниці (продаж інформації, що надає конкурентні переваги або про нові розробки)

Якщо ви власник бізнесу, то вашу увагу мають привернути будь-які незвичні явища в процесах компанії. Очевидно, що не всі нестандартні ситуації однозначно свідчать про шкідливу діяльність працівників чи керівників, але розслідувати такі випадки варто.

Ситуація: Незрозуміле зростання витрат або нестача коштів.

Звичайно, для кожного бізнесу є свої особливості характерних фінансових потоків, які пов’язані із циклом виробництва, сезонністю продажів або іншими прогнозованими обставинами. Проте, якщо різке зростання витрат або неотримання прибутку не можна пояснити подіями об’єктивної реальності (наприклад курсове коливання, блокування фізичних шляхів збуту, зміна законодавчого регулювання), то варто провести аналіз причин таких втрат.

Ситуація: Відсутність прозорої звітності або опір аудитам.

Прикладом ілюстрування такої ситуації є випадок з моєї практики. Власник бізнесу найняв бухгалтера, який вів декілька ТОВ-ок одного власника та його ФОП. Протягом більш ніж двох років власник не міг натішитись, що бухгалтер готував прості і зрозумілі презентації по фінансовим результатам бізнесу, не навантажував складними формами відображення, як у передбачених законодавством, навіть під час хвороби чи відпустки виключно самостійно вів облік та подавав звітність до органів, не допускаючи до цих процесів нікого іншого.

Проблеми виявились тільки під час перевірки податкової щодо несплати підприємствами податкових зобов’язань. В період, поки податкова готувала текст акту перевірки, бухгалтер в один день не вийшов на роботу, вимкнув телефон, забрав із собою частину первинних документів і виїхав за кордон.

Під час спілкування із клієнтом з’ясувалось, що йому «монопольна» поведінка бухгалтера щодо обліку і звітності була підозрілою, тому вже були домовленості з аудиторською фірмою про проведення дослідження, проте бухгалтер різними способами саботував як підписання договору з аудиторами, так і фактичне проведення аудиту.

Ситуація: Тривалі або сумнівні контракти з одними й тими ж контрагентами.

Закупівля одного і того ж товару чи послуги у одного постачальника сама по собі не є чимось негативним, особливо якщо ціна/якість продукту задовольняє потреби покупця. Проте варто звернути увагу на такі контракти, якщо ціна або якість послуг або товарів не є задовільною, проте певні посадові особи продовжують наполягати на закупівлі виключно у цього постачальника.

Ситуація: Відсутність чіткої системи контролю та розподілу обов’язків.

Несистематизоване та хаотичне ведення бізнесу є ризиковим з багатьох точок зору. Вразливість до корпоративного шахрайства та посадових зловживань не є виключенням.

Непослідовність та нерегульованість обов’язків працівників та керівників і відсутність точок контролю сприяє виникненню можливості зловживання.

Ситуація: Занадто великий рівень довіри до «ключових» людей без перевірки.

Бізнес в першу чергу роблять люди: співвласники, директори підприємств, керівники напрямків, бухгалтери, розробники нової продукції, менеджери з продажів тощо. Часто складаються ситуації, що процеси в компанії «зав’язані» на одній конкретній людині. Щоб уникнути можливих ризиків варто приділити час детальному вивченню цієї людини (відгуки, бекграунд, попередній досвід, можливі проблеми з законом), а на підставі отриманої інформації приймати рішення про можливість спільної роботи.

            Щоб зменшити ризики в компанії варто впровадити:

  • Внутрішній аудит та регулярна перевірка фінансів

  • Політики доброчесності (кодекси етики, антикорупційні політики)

  • Розмежування повноважень (жодна особа не повинна мати виключного контролю над фінансовими чи іншими процесами)

  • Службу безпеки/комплаєнс-офіцер або залучення зовнішніх фахівців

  • Захист даних і комерційної інформації (договір про конфіденційність, технічні заходи безпеки)

  • Залучення юридичного супроводу (фіксація відповідальності в трудових і цивільно-правових договорах, попередня перевірка партнерів).

У висновку варто зазначити, що бізнес варто будувати на довірі, але ця довіра має бути підкріплена системами контролю. Також забігти проблемам завжди дешевше, ніж вирішити наслідки.

 

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Анна Василенко
Анна Василенко@advokatka_che

Адвокатка

2Прочитань
1Автори
0Читачі
На Друкарні з 31 жовтня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається