Крилаті ракети ОКБ “Новатор” у російсько-українській війні

Основними розробниками ракетного озброєння великої дальності у російській федерації є підприємства «Корпорация «Тактическое Ракетное Вооружение» та ОКБ «Новатор». Саме для опису виробів ОКБ «Новатор», що були застосовані у збройній агресії рф проти України, і призначено даний допис.

ОКБ Новатор (Опытное-конструкторское бюро «Новатор» имени Люльева Л. В. – рос.) засноване ще у далекому 1947 р. у м. Єкатеринбург та спочатку спеціалізувалося на створенні засобів протиповітряної оборони. Наразі ОКБ Новатор займається розробкою та випуском крилатих, зенітних та протичовнових ракет, а також самохідних пускових установок комплексу «С-300В» та його модифікацій.

Прохідна ОКБ «Новатор»

Крилата ракета морського базування 3М-14 «Калібр», розроблена у ОКБ Новатор, стала одним із символів російських масованих ракетних ударів. Застосування цих ракет стало приводом для розповсюдження відомих словосполучень типу «калибровка» та «калибры не закончится никогда». Використовувалося і ще одне дітище ОКБ Новатор – крилата ракета наземного базування «Іскандер-К» (9М727, 9М728 та 9М729).

Фрагменти ракет з наявним маркуванням: зліва 3М-14, справа – 9М727

Необхідно зазначити, що у наведених вище ракетах використовується багато уніфікованих між собою комплектуючих. Зокрема, хвостові частини 3М-14 та «Іскандер-К» повністю аналогічні за конструкцією і ідентифікація ракети можлива лише по маркуванням. Втім, корені цих ракет йдуть ще у проекти радянської доби – крилату ракету 3М-10 «Гранат» та протикорабельну 3М-51 «Бирюза». Це пояснює наявність на деяких складових частинах маркувань з індексом 3П-51 – імовірно, вони виготовляються за конструкторською документацією ще тих часів.

Маркування на валу складання аеродинамічного руля

Фотографії 3М-14 та «Іскандер-К» у відкритих джерелах інформації відсутні. 3М-14Э, фото якої зазвичай використовують для ілюстрації 3М-14, є експортною модифікацією та має суттєво меншу довжину, ніж ракета для російських збройних сил. Це можна пояснити експортними обмеженнями за дальністю польоту (300 км) – при аналогічному складі бортового обладнання 3М-14Э має приблизно на метр коротший паливний бак і повністю перекомпонована. При оцінці довжини 3М-14 можна орієнтуватися на довжину 3М-54, що складає понад 8 м.

Ракети сімейству «Калібр» – 3М-54Э, 3М-14Э, 91РЭ1

Основна різниця між ракетами 3М-14 та «Іскандер-К» полягає у системі наведення на ціль. Для КР 3М-14 на кінцевій ділянці траєкторії використовується активна радіолокаційна головка самонаведення АРГС-14 (вона ж У514), а от у «Іскандер-К» застосовується оптико-електронна система корекції – три інфрачервоні датчики, що нерухомо встановлені у нижній площині ракети. Ці датчики забезпечують зйомку місцевості, над якою пролітає ракета, та порівнюють її із заздалегідь закладеними еталонними зображеннями. Такі відмінності у складі бортового обладнання можна пояснити типом базування – 3М-14 все ж ракета для кораблів та підводних човнів і передбачено, що більша частина польоту буде проходити над морем, де коригувати курс по зображенням місцевості досить складно.

Різниця систем наведення має значний вплив на компонування ракет. Якщо ГСН спрямована уперед і встановлена у носовій частині КР, то ОЕСК навпаки доцільніше встановлювати у середній частині, де достатньо місця для спрямованих униз датчиків. Через цю різницю достатньо легко відрізняти ракети за кольором носового обтічника – у 3М-14 він сірий і виготовлений із радіопрозорого матеріалу, у «Іскандер-К» – коричневий завдяки радіопоглинаючому матеріалу, нанесеному на металевий корпус.

Склад КР 3М-14
Склад КР 9М727. Ракети 9М728 і 9М729 аналогічні за будовою, але відрізняються встановленою апаратурою

Декілька слів щодо бортових систем та вузлів КР, що розглядаються.

Система управління 3М-14 та «Іскандер-К» однакові за складом та включають бортову обчислювальну машину Заря-61М, інерціальну навігаційну систему на базі лазерних гіроскопів ГИБ-123-4, супутникову навігаційну систему СН-99 та радіолокаційний висотомір А-079-01Л. В цілому, точність, що забезпечується системою управління навіть без застосування системи наведення, становить не менше 15 м і цілком достатня для ураження більшості об’єктів. Крім зазначених вище приладів до системи управління входить багато допоміжних блоків, зокрема релейні розподілювачі, джерело живлення, органи управління аеродинамічними рулями тощо.

Елементи системи управління: зліва – радіовисотомір А-079, справа – друкована плата блоку СН-99

Бойова частина розглянутих ракет аналогічна за характеристиками. Тип бойової частини – уламково-фугасна, загальна маса 450 кг. У якості уражальних елементів використовуються металеві кубики зі стороною ~15 мм. Це грізна зброя, що зберігає убивчу швидкість на відстані у декілька сотень метрів для людини на відкритому просторі, тому не слід ігнорувати повітряні тривоги – навіть при відносно далекому прильоті є вірогідність загинути чи зазнати поранення.

Корпус БЧ без вибухової речовини. Добре видно ряди готових уламків

Маршовий двигун – турбореактивний ТРДД-50Б (виріб 37-01), що розроблений Омським моторобудівним конструкторським бюро. До речі, модифікації цього двигуна встановлюються і на крилатих ракетах повітряного базування, зокрема Х-101 та Х-59МК/МА, тому ліквідація або призупинення виробництва двигунів даного типу призведе до унеможливлення виробництва усього ряду російських ракет великої дальності. Двигун встановлюється у хвостовому відсіку КР, який має характерну форму через чотири напливи, у яких розміщені вали аеродинамічних рулів та піротехнічні засоби.

ТРДД-50Б: зліва виставковий зразок, справа – у складі збитої КР
Хвостовий відсік КР 3М-14 або «Іскандер-К». Добре видно 4 напливи навколо сопла маршового двигуна

У підсумку, можна сказати, що крилаті ракети 3М-14 або «Іскандер-К» є достатню технологічною зброєю, що здатна уражати цілі з високою точністю. Не в останню чергу висока точність забезпечується завдяки використанню західної електроніки у блоках, що застосовуються для навігації, управління польотом та наведення на ціль. Тож, оскільки західні партнери не можуть перекрити канали постачання електроніки до росії, очікуємо хоча б на передачу ЗРК середньої та великої дальності, а також літаки тактичної авіації, що здатні з високою ефективністю перехоплювати цілі такого типу.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Український Інформатор
Український Інформатор@ukr_informant

9.5KПрочитань
2Автори
16Читачі
Підтримати
На Друкарні з 17 червня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається