Сімейство авіаційних керованих ракет Х-59 є основним озброєнням літаків тактичної авіації військово-космічних сил російської федерації, що призначене для ураження наземних та надводних об’єктів. Основними цілями є пускові установки ОТРК та РКНБ, літаки у залізобетонних укриттях та обвалуваннях, окремі споруди промислового призначення, мости, спеціальні машини, наприклад РЛС, військові кораблі та судна. Розроблені ракети типу Х-59 у російському МКБ «Радуга» (АО Машиностроительное конструкторское бюро “Радуга” им. А. Я. Березняка), що наразі входить до підприємства «Корпорация «Тактическое Ракетное Вооружение».

До складу сімейства входять ракети Х-59, Х-59М, Х-59МК та Х-59М2А. Ракета Х-59МК2 (інша назва Х-69) хоч і розроблена з урахуванням напрацювань по зазначеним вище ракетах сімейства Х-59, але все ж має кардинально перероблений планер, тому у даному огляді її розглянуто не буде.

Представники сімейства Х-59

КР Х-59 (Д9) розроблялася у 70-х рр. з використанням низки рішень з проектів Х-29Т та Х-58. На початку 80-х рр. ракета була прийнята на озброєння у складі фронтового бомбардувальника Су-24М. Особливістю цієї ракети була трансляційно-командна система наведення, що включала в себе оптичну головку самонаведення та апаратуру передачі радіокоманд. Можливі два способи наведення ракети:

1.      Автономний. Перед пуском у систему управління КР заносяться координати цілі, після пуску ракета виконує політ за заданою програмою, водночас відбувається трансляція зображення з ГСН на екран оператора літака-носія. Після виявлення цілі оператор здійснює захоплення та прив’язку цілі до автомату супроводження ГСН. Подальший політ ракети виконується у автоматичному режимі.

2.      Автономно-штурманський. Упродовж всього польоту КР управляється як за допомогою автопілота, так і за командами оператора літака-носія. Такий спосіб наведення забезпечує вкрай високу точність
(2-3 м), але потребує гарних погодних умов і високих навичок оператора.

КР Х-59М (Д9М, 9-А-2347) була створена у 80-х рр. шляхом встановлення малогабаритного турбореактивного двигуна Р95ТП-300 з паливною системою замість маршового твердопаливного двигуна на КР Х-59. Завдяки цьому вдалося збільшити дальність майже у 3 рази та встановити більш потужну бойову частину, при цьому система управління та значна частина елементів планера ракети Х-59 були збережені, що пришвидшило перехід на виробництво Х-59М. Крім того, частину паливної системи (а саме блок подачі палива) було уніфіковано з КР великої дальності Х-55, яку розробляло те ж саме підприємство.

Період розроблення КР Х-59МА (Д9МА) та Х-59М2А (Д9М2А, 9-А-7734) достеменно невідомий, імовірно, це кінець 90-х – початок 00-х рр. Х-59МА створена на базі Х-59М шляхом заміни бортової апаратури системи управління (встановлено активну радіолокаційну ГСН замість оптичної, супутникову навігаційну систему, новий радіовисотомір), заміни двигуна Р95ТП-300 (який був розроблений та виготовлявся в Україні) на російський ТРДД-50АТ та встановлення додаткового паливного баку замість стартового прискорювача.

Внаслідок зазначених змін вдалося збільшити дальність у ~2,5 рази у порівнянні з Х-59М, а також забезпечити застосування КР за будь-яких погодних умов вдень та вночі. Різниця між Х-59МА та Х-59М2А автору, на жаль, невідома, і, можливо, полягає у вдосконаленні системи управління та імпортозаміщенні окремих складових частин. Носіями
Х-59МА/М2А є сучасні літаки тактичної авіації рф, насамперед – Су-34. Відомо про введення Х-59М2А до складу озброєння Су-30СМ та
Су-27СМ(3).

КР Х-59МК (Д9МК) вперше було продемонстровано на міжнародній виставці МАКС-2001. Зовнішній вигляд аналогічний ракетам Х-59МА/М2А. Дана ракета, імовірно, була розроблена виключно на експорт, оскільки індекс Д9МК не трапляється на уламках збитих ракет, а згідно з даними SIRPI 200 КР Х-59МК були замовлені КНР у 2004 р. та поставлені у 2008 – 2015 рр. Також відомо про проведення російською військовою частиною 15650 наземних випробувань учбових ракет Д9МК(УР) та Д9МК(УД).

Основні характеристики

Характеристики ракет сімейства Х-59 наведені з відкритих джерел та можуть відрізнятися від реальних.

Характеристика

Х-59

Х-59М

Х-59МК/
МА/М2А

Максимальна дальність польоту, км

40

115

285

Швидкість польоту, км/год

900 – 1050

Висота польоту, м

6 режимів: 7, 50, 100, 200, 600 або 1000

Швидкість пуску, км/год

600 – 1100

Висота пуску, м

200 – 5000

Довжина, м

до 5,37

до 5,7

до 5,7

Діаметр, м

0,38

0,38

0,38/0,42

Розмах крила, м

1,3

1,3

1,3

Стартова маса

до 790

до 920

до 960

Маса бойової частини

148

320/280

320/280

Тип бойової частини

Проникаюча

Проникаюча

Касетна

Проникаюча

Касетна

Тип системи управління

ІНС+ТКСН

ІНС+ТКСН

ІНС+СНС+

АРГСН

КВО

2 – 3

5 – 15

ІНС – інерціальна навігаційна система

СНС – супутникова навігаційна система

ТКСН – телекомандна система наведення (з оптичною ГСН)

АРГСН – активна радіолокаційна головка самонаведення

Опис конструкції

Оскільки більшість ракет, що були випущені російськими військово-космічними силами, відносяться до Х-59М2А, в даному розділі буде описано саме її конструкцію та склад.

КР Х-59М2А – дозвуковий літальний апарат класу «повітря-поверхня», що виконаний за аеродинамічною схемою «бесхвостка».

КР Х-59М2А складається з:

·         планера;

·         маршового двигуна;

·         паливної системи;

·         системи управління та наведення;

·         бойової частини;

·         електрообладнання.

До планера КР Х-59М2А входять корпус, крило та дестабілізатори.

Корпус КР складається з 6 відсіків, що наведені на рисунку нижче.

Компонувальна схема КР Х-59МК (аналогічна у Х-59М2А): 1 – відсік ГСН, 2 – відсік системи управління, 3 – відсік електрообладнання, 4 – відсік БЧ, 5 – паливні відсіки (передній та задній), 6 – маршовий двигун

Відсік ГСН циліндричної форми виконаний у діаметрі 420 мм. Ця цифра не випадкова – головка самонаведення АРГС-59 виконана на основі ГСН У502, що застосовується для КР Х-35, яка і має відповідний діаметр.

Відсік системи управління циліндрично-конічної форми. Це забезпечує перехід діаметра від 420 мм до 380 мм, який мають усі наступні відсіки. До відсіку системи управління кріпляться дестабілізатори.

Усі наступні відсіки виконані у діаметрі 380 мм. Відсік електрообладнання, відсік БЧ та передній паливний відсік мають циліндричну форму та значною мірою повторюють конструкцію Х-59М. Задній паливний відсік має циліндрично-оживальну форму. Зазвичай саме він зберігається після падіння ракети і через специфічну форму є візитною карткою ракет Х-59МА/М2А/МК.

Фрагмент збитої КР. Видно задній паливний відсік та консоль крила, частково зберігся передній паливний відсік

Виготовленням корпусних частин планеру займається Смоленський авіаційний завод.

Консолі крила мають трапецієвидну форму та кріпляться до переднього паливного відсіку на 3 точках опори кожна. Для управління КР у польоті на консолях крила встановлено елерони. Цікавим є той факт, що цей вузол конструкції є одним з небагатьох елементів, що зберігся на ракеті Х-59М2А від першого варіанту ракети Х-59.

Дестабілізітори забезпечують повздовжнє балансування ракети. Конструкцію дестабілізатора ракет Х-59МА/М2А змінено у порівнянні з попередніми варіантами. Це зроблено для покращення маневреності ракети, зокрема, збільшення максимального кута атаки, за якого ракета залишається керованою.

У якості маршового двигуна використовується ТРДД-50АТ («изделие 36МТ»). Даний двигун загалом аналогічний тому, що використовується на Х-101, хіба що у останньої він висувається з корпусу у набігаючий потік після відділення КР від літака-носія, у той час як у Х-59М2А двигун жорстко закріплений на пілоні.

Виставковий зразок двигуна ТРДД-50АТ

До паливної системи входять паливні баки, блок подачі палива та трубопроводи. Паливні баки несучі і входять до складу паливних відсіків, а блок подачі палива уніфікований з тим, що встановлюється на КР Х-101, що розроблена тією ж самою компанією.

Система управління та наведення забезпечує навігацію, стабілізацію та управління бортовими системами упродовж усього польоту.

До складу системи управління та наведення входять:

·         активна радіолокаційна ГСН АРГС-59;

·         бортова обчислювальна машина;

·         інерціальна навігаційна система;

·         супутникова навігаційна система СН-99;

·         радіолокаційний висотомір А-079-01Л;

·         комплексний регулятор двигуна;

·         привід БРЭМ-3.

Активна радіолокаційна ГСН АРГС-59 виготовляється акціонерним товариством «Научно-производственное предприятие «Радар ммс». Як уже зазначалося, дана ГСН створювалася за досвідом та уніфікована за деякими складовими частинами з ГСН У502. Крім того, наявні й елементи з ГСН У514, яка встановлюється на 3М-14 «Калібр». ГСН призначена для виявлення радіоконтрастних об’єктів у простих та складних метеоумовах і забезпечує виявлення цілі на дальності до 25 км.

Активні радіолокаційні ГСН розробки АТ «НПП «Радар ммс»

Бортова обчислювальна машина та інерціальна навігаційна система у придатному для дослідження стані, на жаль, не потрапили до автора. У відкритих джерелах є неперевірена інформація, що у якості ІНС використовується «БИНС-М2», яка створена підприємством “Раменское приборостроительное конструкторское бюро”.

Супутникова навігаційна система СН-99 є стандартом для російських КР. Докладніше про цю систему було написано в огляді КР Х-101.

Фрагмент збитої КР Х-59М2А. В порожній на фото ніші встановлюється антена СН-99. Дану ракету, до речі, збили самі росіяни, після чого вихвалялися перехопленим українським БПЛА

Радіолокаційний висотомір А-079-01Л забезпечує вимірювання висоти польоту КР у діапазоні від 4 до 11000 м над морем та від 5 до 8000 м над суходолом. Розроблений він підприємством «Уральское проектно-конструкторское бюро «Деталь». Крім Х-59МА/М2А даний висотомір також використовується на КР 3М-14 та «Іскандер-К».

Місце розташування радіовисотоміру на прикладі тієї ж збитої росіянами ракети

Комплексний регулятор двигуна забезпечує контроль режиму роботи ТРДД-50АТ, а привід БРЭМ-3 – передачу команд управління від бортової обчислювальної машини на виконавчі елементи (елерони).

Для ураження цілей може застосовуватися проникаюча або касетна бойова частина. Переважна більшість ракет виконується саме з проникаючою БЧ. Підрив БЧ здійснюється за допомогою контактних датчиків миттєво або з незначною затримкою (для ураження захищених цілей). Маса заряду вибухової речовини у такій БЧ становить приблизно 115 кг.

Варіанти БЧ Х-59М2А: зліва – проникаюча, справа – касетна

До складу електрообладнання входять блок випрямлення, регулювання та комутації БВРК-9М2, перетворювач ППС-2000С, акумуляторна батарея 2х25НКМ-5-А та бортова кабельна мережа. Всі елементи виробляються російською федерацією

Оцінка виробництва

Обсяги виробництва були оцінені за інформацією з відкритих джерел щодо закупівлі комплектуючих КР Х-59, зокрема маршового двигуна «изделие 36МТ».

Виробнича програма Смоленського авіаційного заводу на обшивки аеродинамічних поверхонь

Як видно з наведених вище таблиць, максимальний місячний обсяг виробництва у 2020 р. сягав 15 од./міс., середній – 12,25 од./міс.

Кількість виготовлених КР Х-59М2А можна оцінити за маркуванням, наявним на збитих ракетах. Принцип маркування аналогічний до прийнятого для Х-101. На жаль, у офіційних джерелах обмежена інформація щодо номерів ракет, які були збиті або куди-небудь влучили. Зокрема, на фото нижче на уламку дестабілізатора простежується номер «4262653230ХХХ». Прийнявши, що у одній партії ракет Х-59М2А така ж кількість ракет, що і у Х-101, отримуємо щонайменше 600 ракет такого класу, випущених заводом до третього кварталу 2022 р.

Особливості застосування та протидії

КР Х-59М2А може застосовуватися як під час нанесення масованого ракетно-авіаційного удару, так і для періодичних ударів поодинокими ракетами та малими групами. У якості цілей, як правило, обирають важливі об’єкти на дальності, яка забезпечує безпечний запуск з літака-носія (без заходу у зону дії нашої ППО).

Система управління допускає політ у 6 різних режимах за маршовою висотою (7, 50, 100, 200, 600 та 1000 м). Вибір типу режиму залежить від наявних у противних засобів ППО та характеру підстилаючої поверхні, допускається введення різних режимів на різних ділянках польоту.

Навігація упродовж польоту забезпечується інерціальною навігаційною системою з корекцією від супутникової навігаційної системи. Якщо ціль радіоконтрастна, на кінцевій ділянці траєкторії відбувається задіяння ГСН, якщо ні – КР наводиться на заздалегідь закладені координати цілі.

КР Х-59М2А не має жодних заходів зі зниження ефективної площі розсіювання. Корпус ракети циліндричної форми, наявні розвинуті аеродинамічні поверхні та розташований на пілоні двигун. І корпус, і аеродинамічні поверхні виконані з алюмінієвих сплавів та не мають радіопоглинаючого покриття. Відсутні засоби постановки завад. Оскільки сопло двигуна ніяк не екрановане, він являє собою гарну ціль для ракет з тепловою ГСН.

Отже, головною проблемою для перехоплення ракети
Х-59М2А, як і у випадку з іншими дозвуковими КР, є вчасне виявлення ракети та наведення на неї засобів ППО.

При цьому варто зазначити, що подальша модифікація цієї ракети
(Х-69) може становити серйозну загрозу, оскільки значну кількість зазначених вище недоліків у ній передбачають усунути.

Оцінка вартості

В деяких наших джерелах існують твердження щодо незначної вартості КР Х-59М2А. Спробую навести свою власну оцінку. Найбільш дороговартістними складовими частинами подібних КР є маршовий двигун та радіолокаційна головка самонаведення. Зі скану, наведеного у розділі «оцінка виробництва» видно, що вартість одного двигуна становить ~14,8 млн руб. Вартість однієї ГСН з елементами конструкції відсіку становить ~21,9 млн руб, один БВРК-9М2 – 2,2 млн руб, одна БИНС-М2 – 5 млн руб. Таким чином, вартість лише 4 блоків Х-59М2А становить ~ 43,9 млн. руб. у цінах 2019-2020 рр. Можна припустити, що загальна вартість Х-59М2А не дуже відрізняється від вартості Х-35, яка сумісна за складом. Вартість останньої, згідно з річним звітом відкритого акціонерного товариства «Корпорация «Тактическое ракетное вооружение» за 2010 р. сягала понад 1 млн дол.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Український Інформатор
Український Інформатор@ukr_informant

9.3KПрочитань
2Автори
16Читачі
Підтримати
На Друкарні з 17 червня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається