Олексій Кущ: Ковчег, Сховище і Цитадель. Де інвестувати, вести бізнес та оселитися в Україні під час війни

Україна опинилася в новій економічній і демографічній реальності. Зберемо статистичні дані і поглянемо на мапу, щоб зрозуміти тенденції у релокації бізнесу, виробничих інвестиціях і переміщенні населення. Усе не так просто, як здається на перший погляд.

Центр економічних стратегій (ЦЕС) оприлюднив демографічну та економічну статистику в розрізі українських регіонів, яка сформувалася під впливом війни. Використаємо ці дані та інфографіку ЦЕС, але для власних аналітичних висновків.

Нова статистика воєнного часу демонструє суттєві трансформації демографічного та економічного потенціалу під час повномасштабної війни, тобто у часовому інтервалі 2022—2024 рр.

Звісно, дані вражаючі і вкрай неприємні. Але ця статистика як дві сторони однієї медалі: може віщувати як майбутній колапс, так і нову структуру продуктивних сил, які почали формуватися в полум’ї війни, а отже — і нову надію.

Воєнні ризики 

Почнемо з того, що 55% громад України тепер мають високий, дуже високий або непереборний ризик в освіті. Але наведену нижче інфографіку можна використовувати і як ілюстрацію рівнів воєнних ризиків загалом, зокрема й для економіки:

Як бачимо, розподіл таких ризиків йде хвилями від лінії фронту із загасанням на заході. Що цілком логічно і ще раз підтверджує тезу, що в Україні необхідно запровадити статус територій із "підвищеним ризиком ведення бізнес-діяльності". З відповідними програмами: державна гарантія зайнятості та державна гарантія замовлень. Плюс субсидування збереження робочих місць та податкові стимули. Важливою є також програма державних гарантій з компенсації воєнних ризиків та втрат від війни, а також страхування інвестицій.

Інакше вся бізнес-активність зміщуватиметься за вектором зниження ризиків війни, тобто зі сходу на захід країни. І ця активність справді змістилась у бік областей на заході. Найбільш безпечні з погляду воєнних ризиків — це Закарпатська, Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Хмельницька, Вінницька та Чернівецька області. Умовно безпечні — Кіровоградська, Черкаська, по більшості Київська та Полтавська.

Області з сильним рівнем ризиків — всі прикордонні, які межують із РФ та республікою Білорусь, частково окуповані області, а також Одеська та Миколаївська, де немає сухопутного кордону із РФ і активної лінії фронту, але є високі ризики обстрілів та подальшої ескалації.

На перший погляд, демографічна, економічна та інвестиційна динаміки мають бути цілковито тотожними мапі воєнних ризиків, але це далеко не так.

Ковчег. Експорт зростає на Поділлі

Ми поставимо знак рівності між динамікою експорту, відображеною на мапі нижче, та інвестиціями, бо збільшення першого майже завжди є наслідком відкриття нових, експортоорієнтованих компаній:

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

74.5KПрочитань
4Автори
283Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається