Чернігівські судді Антипець, Оседач та Заболотний звинуватили в "тиску" журналістів, які викрили їхні мільйонні статки та розповіли про факти винесення ними безпрецедентних рішень, як от у справі Олега Авер'янова

Безпрецедентний вердикт від Чернігівського апеляційного суду: відомий бізнесмен отримав сім років ув’язнення за продаж автомобіля, придбаного на власні кошти — випадок, що не мав аналогів у вітчизняній правовій практиці. СтопКор проаналізував попередні рішення даної колегії суддів, і звернув увагу на інші сумнівні кейси. Але після виходу в ефір одного з наших розслідувань про трійцю суддів-"мільйонерів", їхній спосіб життя та розкішні статки, на медіа почалася справжня атака. Антипець, Оседач та Заболотний звинуватили журналістів-антикорупційників у "тиску" на інстанцію та подали відповідну заяву до ВРП.
Чому служителі Феміди так гостро зреагували на викриття, і до чого тут гучна справа Авер'янова? Як стало відомо журналістам, судді цієї інстанції – Валентина Антипець, Микола Оседач і Валерій Заболотний – могли ухвалювати рішення в інтересах одіозного парламентаря від Чернігівщини Бориса Приходька. Подібні припущення озвучувалися як у медіа, так і в офіційних заявах депутатів Чернігівської обласної ради. А сам Олег Авер’янов, якого засудили у цій справі, переконаний: кримінальне переслідування і вирок – замовні.
Подробиці цієї історії – у розслідуванні Кирила Вольного для СтопКору.
Троє суддів Чернігівського апеляційного суду привернули до себе увагу медіа, ухваливши безпрецедентне рішення: сім років позбавлення волі за продаж авто, придбаного власником компанії "Пожмашина" Олегом Авер’яновим за власні кошти.
Для порівняння і розуміння контексту, журналісти СтопКору проаналізували, за які злочини торік українців засуджували до аналогічних строків:
сім років отримав житель Київщини за незаконне переправлення через держкордон військовозобов'язаних під виглядом волонтерів;
жителя Сторожинця засуджено на сім років за вбивство знайомого;
агента ФСБ з Івано-Франківська засудили до семи років тюрми за те, що він "зливав" ворогу дані про стратегічні об'єкти Прикарпаття.
Та, схоже, чернігівські судді вирішили, що ті ж сім років – це адекватний строк ув'язнення за те, що український підприємець, один з найбільших платників податків в Чернігівській області Олег Авер'янов продав без згоди дружини автівку, придбану за власні кошти.

Ось як ситуацію описує сам бізнесмен.
"Моя колишня дружина, яка є заявником у цій справі, заявляє, що я у неї угнав автомобіль. Але цей автомобіль з її свідчень, і вона в суді це підтверджувала, був куплений за мої особисті кошти і був проданий в шлюбі без згоди дружини. Вдумайтесь, прокуратура вимагала для мене 10 років ув'язнення з конфіскацією майна. Апеляційний суд Чернігівської області прийняв рішення одноголосно засудити мене на сім років позбавлення волі. Судді, які прийняли це рішення – це Оседач, Заболотний та Антипець", – розповідає Авер'янов.

Як виявилось, це не поодиноке "неоднозначне" суддівське рішення даної колегії: як повідомляли медіа, за свою практику трійця служителів Феміди з Чернігова вже виправдовувала браконьєрів, убивць та затягувала справи проти топкорупціонерів області.
Ба більше, виявилось, що ці судді ведуть доволі заможний спосіб життя, який не зовсім відповідає їхнім офіційним статкам.
"Нам вдалося встановити, що у власності вони мають квартири у найкращих ЖК Чернігова; заміські будинки – вже збудовані та ті, що тільки будуються; можуть собі дозволити відпочинок на найкращих курортах, як-от на Шри-Ланці. А ще їхні діти змогли непогано влаштуватися в Європі. До прикладу, два дорослі сини одного з суддів тримають стрій у батальйонах Варшави, Чикаго, Парижу та Мюнхену, про що свідчать їхні соцмережі", – зазначає Кирил Вольний.

Перед публікацією цих матеріалів розслідувачі намагалися взяти у коментар у самих служителів Феміди, проте поспілкуватися зі стопкорівцями телефоном погодився лише суддя Оседач.
"Сини виїхали до війни, у 2022 році, не 24 лютого, а раніше вони виїхали за кордон. Син старший винаймає житло, він закінчив ВНЗ у Польщі, зараз там працює. Молодший проживає, навчається там (...) Все оновлено, все в рамках того, як потребує Резерв+", – стверджує суддя.
Проте після виходу розслідування СтопКору на медіа почалася справжня атака з боку чернігівських суддів, які звинуватили викривачів у "тиску" на суд.
Відповідну заяву було опубліковано на офіційному сайті Чернігівського апеляційного суду.
"Це викликало у нас неабияке здивування, адже це розслідування нічим не відрізняється від інших матеріалів, де ми так само досліджуємо майно та статки суддів, прокурорів та чиновників в інших регіонах України, аби зрозуміти, чи відповідає їхній спосіб життя їхнім же офіційним доходам. Тут варто наголосити, що всі запитання, які ми намагались поставити суддям Оседачу, Заболотному та Антипець, стосувались винятково статків та їх невідповідності офіційним доходам. Тож в чому полягав "тиск" безпосередньо на судовий процес, до кінця не зрозуміло", – коментує журналіст.
Що цікаво: в заяві, яку опублікував Чернігівський апеляційний суд, немає ані слова про наявність неправдивих відомостей, які ми оприлюднили в нашому розслідуванні. Тобто інформацію про квартири, заміські будинки та автівки разом із заможним життям їхніх дітей в Європі судді не спростували і не заперечили, що по суті підтверджує її правдивість.

Для того, аби розібратися з питанням щодо так званого "тиску" на суддів, ми вирішили перевірити наш матеріал та надали його на дослідження до Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз. За результатами незалежного дослідження виявилось, що в публікації відсутні висловлювання, які відповідали б визначенню "тиск на судові органи".

Тобто, експертиза засвідчує: матеріал СтопКору не містить тверджень, зміст яких полягає у тиску на суддів.
Ба більше, для вирішення цієї ситуації ми організували круглий стіл на тему "Тиск на суддів та блокування роботи журналістів", в якому взяли участь представники медіаспільноти, юристи, правозахисники та громадські активісти. На цей захід ми насамперед запросили тих самих суддів, які зробили цю гучну заяву. Але жоден з них на запрошення не відгукнувся.

Здавалося б, крапки над "і" розставлені: експертиза підтвердила відсутність тиску на суддів в нашому матеріалі, а ми запрошували чернігівських служителів Феміди до відкритого публічного діалогу. Та на подив медійників, герої журналістського розслідування продовжили атаки на редакцію СтопКору: Оседач, Антипець та Заболотний подали до Вищої ради правосуддя скаргу, в якій заявили про втручання в діяльність суддів щодо здійснення правосуддя.
Своєю чергою Вища рада правосуддя стала на захист чернігівських суддів та ініціювала звернення до Комісії з журналістської етики та Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, аби вони перевірили наше медіа. А чернігівська прокуратура навіть порушила проти медіа справу за заявою суддів.
Зауважимо, що основний функціонал Вищої ради правосуддя – це забезпечення незалежності судової влади, її функціонування на засадах відповідальності, підзвітності перед суспільством, формування доброчесного та високопрофесійного корпусу суддів.
Тобто після оприлюднення в медіа інформації щодо можливої недоброчесності чернігівських суддів ВРП мала б вимагати пояснень та організовувати перевірку не антикорупційного медіа, а насамперед суддів.
Своєю черго, Олег Авер'янов, якому судді Чернігівської апеляції присудили сім років позбавлення волі за продаж авто, придбаного за власні кошти, впевнений, що і сама справа, і вирок проти нього - це розправа з боку його опонентів, а судді діють на їхнє замовлення.
"І у мене, і у всіх юристів які ознайомлюються з цим вироком, немає жодного сумніву, що це є замовне рішення. Це прецедент, який перекреслює взагалі існування законодавства і судової системи в Україні. І стовідсотково цим суддям доведеться відповідати за це безпрецедентне рішення, тому що воно абсолютно незаконне. Вони дуже чітко розуміли, хто я такий, вони дуже чітко розуміли, що я – промисловець, що у мене працює тисяча працівників, що я сплачую 200 млн грн податків, 200 млн грн зарплати, створив два підприємства – одне в Прилуках, друге у Львові", – коментує бізнесмен.
На думку Авер'янова, за цією рейдерською атакою може стояти народний депутат від групи "Довіра" Борис Приходько.
Ба більше, інформацію про те, що судді Антипець, Оседач та Заболотний, ймовірно, можуть виносити рішення на чиєсь замовлення, вже озвучували в публікаціях місцевих та всеукраїнських медіа.
Ба більше, в грудні минулого року депутати Чернігівської обласної ради звернулися до Президента України Володимира Зеленського з вимогою зупинити спроби рейдерського захоплення підприємств, до яких, на думку народних обранців, причетний народний депутат Борис Приходько.


В заяві, зокрема, було зазначено, що "тривожним є вплив Приходька на Чернігівський апеляційний суд, де сумнівні рішення виносять одні й ті самі судді – Микола Оседач, Валентина Антипець та Валерій Заболотний. Їх неодноразово звинувачували у затягуванні гучних справ, знятті відповідальності з убивць та хабарників і, навпаки, у неправомірному переслідуванні "неугодних"".
Нардеп Приходько відомий своєю кар’єрою ще від часів правління Януковича.
З 2014 року його ім’я фігурує в кримінальному провадженні про розкрадання 2 мільярдів гривень з Аграрного фонду, які зникли через "Брокбізнесбанк" Сергія Курченка. За ці махінації політику загрожувало 12 років ув’язнення. Розгляд справи досі триває.

В тій же заяві депутатів Чернігівської облради йдеться про систематичні спроби з боку Приходька та пов’язаних з ним структур захопити підприємства, паралізувати їхню роботу, арештувати рахунки та майно.
Одна з таких гучних історій – це спроба рейдерського захоплення аграрного підприємства "Земля і Воля", одного з найбільших платників податків Чернігівщини.
Як стверджував власник підприємства, Герой України Леонід Яковишин, за атаками на підприємство стоїть саме Приходько. На початку повномасштабного вторгнення, зі слів Яковишина, він намагався "віджати" підприємство силою за допомогою… військкомату. Тоді озброєні люди приїхали на підприємство і намагались вилучити техніку.
У цьому контексті справа проти Олега Авер'янова, ймовірно, може виявитисб спробою заволодіти підприємством "Пожмашина".
Адже, як підкреслює розслідувач, у цьому підприємстві Авер'янов – не просто засновник і бенефіціар, а й топменеджер, який керує всіма операційними процесами. Тож цей вирок може вплинути і на діяльність стратегічного для країни виробництва. Чим це може загрожувати в умовах війни та постійних обстрілів?
"Я є не просто власником, який сидить нічого не робить і отримує дивіденди. Я є оперативним керівником, я керую всіма управлінськими процесами на підприємстві. І процес виробництва техніки залежить в першу чергу від мого прямого втручання в процеси. Якщо я буду усунутий на сім років для відбування покарання з цього абсурдного вироку, то компанії "Пожмашина" не буде, вона припинить своє існування", – наголошує Авер'янов.
Зауважимо, "Пожмашина" входить до переліку великих платників податків: щороку сплачує до бюджету понад 200 мільйонів гривень, а підприємство забезпечує роботою понад 1000 людей. Понад те, чотири з п'яти одиниць спеціальної техніки, за допомогою якої рятувальники щодня долають наслідки надзвичайних ситуацій та російських обстрілів, вироблено саме на підприємстві "Пожмашина".

Попри вирок, Олег Авер'янов продовжує інвестувати в Україну та створює нові робочі місця, і просто зараз будує виробничі потужності в новому індустріальному парку на Львівщині.
Як справа проти нього може відобразитись на інвестиційному кліматі України – питання риторичне.
Та повернімося до суддівських заяв про начебто "тиск" з нашого боку. Їхня скарга до Вищої ради правосуддя ґрунтувалась на тому, що ми нібито здійснили (цитуємо): "втручання у діяльність суду при здійсненні правосуддя". Хоча всі питання, якими цікавились представники СтопКору, були винятково щодо численних статків суддів, натомість жодного запитання щодо справи Авер'янова ми їм ніколи не ставили.
Тож після необґрунтованих звинувачень на нашу адресу ми вирішили попросити суддів прокоментувати і їхнє рішення щодо засудження чоловіка на сім років за продаж авто, придбаного за власні кошти.
Коментувати своє рішення суддя Заболотний відмовився, а суддя Антипець взагалі послала медійників до... депутатів.
"До яких саме депутатів Верховної Ради звертатись, пані суддя не уточнила. Можливо, вона мала на увазі нардепа Приходька, який, за повідомленнями місцевих медіа, має безпосередній вплив на суддів Чернігівської апеляції? Одним словом, бачити журналістів судді були не раді, а підлеглі судді Заболотного навіть поводились агресивно та заважали нашій знімальній групі", – зауважує Кирил Вольний.
Та цим тиск на медіа не обмежився.
Під час одного з наших відряджень до Чернігова біля будівлі суду представники нашої знімальної групи помітили чоловіка, який фотографував на телефон стокорівців, службове авто та його номери. Згодом він сам зізнався, що робив це за наказом судді Заболотного.

"А після цього ми стикнулися з дуже пильною увагою до нас з боку поліціянтів: наше авто зупиняли на кожному блокпості та влаштовували дуже ретельну перевірку, максимально затягуючи час. Це тривало, допоки ми не залишили межі Чернігівської області. Отримати прямі докази, що це було зроблено за вказівкою судді, ми звісно не можемо, але у такі збіги віриться не дуже", – розповідає журналіст.
Крапку в цій історії ставити поки зарано.
Олег Авер'янов продовжує відстоювати свою позицію в судах, на черзі – засідання касаційного суду, де підприємець вкотре буде доводити суддям абсурдність звинувачень проти нього.
"Всі розуміють, що це замовне рішення, і всі розуміють, що це незаконне рішення. Я сподіваюсь, касаційний суд дасть належну оцінку цьому рішенню. Також наші адвокати підготували юридично-правову позицію для того, щоб продовжувати захист в Європейському суд з прав людини. Я готовий іти до кінця і буду боротися, поки судді Чернігівського апеляційного суду – Антипець, Заболотний, Оседач – не понесуть кримінальну відповідальність за свої злочинні рішення", – наголошує підприємець.
Своєю чергою, СтопКор обов'язково продовжить стежити за перебігом цієї справи. Тож чекайте на нові випуски на нашому ютуб-каналі.
Нагадаємо, на тлі оприлюднення деталей журналістського розслідування про шокуючі рішення і розкішні статки представників Чернігівського апеляційного суду Миколи Оседача, Валерія Заболотного і Валентини Антипець, двоє з цієї "трійки" суддів отримали не дисциплінарне провадження, а... підвищення. Так, Заболотний очолив інстанцію, а Оседач став його заступником.