У цьому випуску PS Quarterly коментатори Project Syndicate поділилися своїми міркуваннями у відповідь на наступне твердження: «Наступний рік підтвердить, що світ швидко рухається до більшої багатополярності або «позаблоковості».
У всьому світі зовнішньополітичні стратеги борються з новою міжнародною динамікою – від китайсько-американського суперництва і гарячих війн, що тривають, до ширшого розвалу багатостороннього глобального управління. Однак точиться багато суперечок про те, чи справді відбувається зміна глобальної влади і розстановки сил, і якщо так, то в який спосіб.
Адекейї Адебахо
Адекеї Адебахо є старшим науковим співробітником Університету Преторії Центру розвитку стипендій у Південній Африці.
У наступному році ми побачимо не більшу багатополярність, а більшу біполярність. Китай змінив Росію як головного конкурента Америки в новій холодній війні, яка стосується не ідеології, а більше ринків і технологій. Китайська економіка з оборотом у 18 трильйонів доларів США вже обігнала економіку всіх 27 країн Європейського Союзу разом узятих, і Китай є найбільшим торговим партнером понад 120 країн. Його ініціатива «Один пояс, один шлях» продовжує розбудовувати інфраструктуру по всьому світу, а Азіатський банк інфраструктурних інвестицій, що базується в Пекіні (з капіталізацією 100 мільярдів доларів США), налічує 109 членів, які представляють 80% населення світу. У січні БРІКС, де домінує Китай (Бразилія, Росія, Індія, Китай і Південна Африка), розшириться за рахунок Аргентини, Ефіопії, Єгипту, Ірану, Саудівської Аравії та Об’єднаних Арабських Еміратів.
Багато з цих країн Глобального Півдня відмовилися засудити вторгнення Росії в Україну. Зараз вони прагнуть підтримати Рух неприєднання, який нараховує 120 осіб, який виник на Бандунгській конференції урядів Азії та Африки в 1955 році. Як частина стратегії, щоб уникнути втягнення в конфлікти наддержав (між американцями та Радянським Союзом, у той час), члени ДН утрималися від угод про колективну оборону з обома сторонами. Ця зброя слабких надала імпульс зусиллям із посилення регіональної автономії та зміцнення інституцій глобального управління, таких як ООН, і вона може зробити це знову.
Нарешті, станом на написання цієї статті облога та бомбардування Гази Ізраїлем у відповідь на атаку ХАМАС (у результаті якої загинуло 1400 ізраїльтян) призвела до загибелі понад 9000 осіб і 1,4 мільйона переміщених палестинців. Беззаперечна підтримка Заходом Ізраїлю викриє подвійні стандарти в основі міжнародної системи, ще більше послабивши глобальну підтримку України у 2024 році.
Ян Бреммер
Ян Бреммер є засновником і президентом Eurasia Group і GZERO Media.
Так, міжнародна тенденція до «неприєднання» збережеться у 2024 році. Але «багатополярність» — це інше питання, яке залежить від того, про яку арену конкуренції ми думаємо.
У 2024 році неприєднання для багатьох країн означатиме визнання того, що відверте прийняття чиєїсь сторони в загострюваному суперництві між Сполученими Штатами та Китаєм є програшною пропозицією. Деякі уряди, особливо в країнах, розташованих поблизу Китаю чи Росії, розглядатимуть США як незамінного партнера у сфері безпеки. Але комерційне партнерство з Китаєм залишається важливим для майбутнього зростання.
«Багатополярність» – питання складніше. У сфері безпеки ми все ще живемо в однополярному світі. Тільки США можуть спрямувати владу в будь-який регіон світу. Військовий вплив Китаю зростає, але, що важливо, він не випробовувався бойовою війною понад чотири десятиліття. Звичайні сили Росії були порожніми ще до того, як її повномасштабне вторгнення в Україну завдало шкоди її військовій потужності. І Європа все ще покладається на США, як і союзники США в Азії.
Однак на економічній арені ми живемо в багатополярному світі, в якому Америка, Китай, Європа та Індія є ключовими гравцями у відновленні стабільності та динамізму глобальної економіки. Крім того, є цифрова сфера, де влада урядів обмежена владою технологічних компаній, які створюють досягнення, які політичні чиновники намагаються зрозуміти. Тут можна знайти «технополярний» світ, де уряди та технологічні компанії ділитимуться владою в осяжному майбутньому.
Поєднайте ці тенденції, і позаблоковість – це хвиля майбутнього.
Стівен Г. Брукс
Стівен Г. Брукс є професором державного управління Дартмутського коледжу та запрошеним професором Стокгольмського університету.
Багатополярність — це міф, як ми з Вільямом Волфортом нещодавно стверджували в журналі Foreign Affairs (який також опублікував симпозіум відповідей на нашу статтю). Сполучені Штати справді стали менш домінуючими, ніж у 1990-х роках, коли вони були далі у військовому, економічному та технологічному плані, ніж будь-яка інша держава. Але багатополярний світ — це світ із трьома чи більше приблизно однаковими провідними державами на вершині міжнародної купи. Хто міг би виконати цю роль сьогодні? З усіх країн, які могли б посісти третє місце – Франція, Німеччина, Індія, Японія, Росія, Сполучене Королівство – жодна навіть приблизно не дорівнює США чи Китаю.
Мало того, що багатополярність є міфом, система залишається ближчою до однополярності, ніж до біполярності в стилі холодної війни. Незважаючи на те, що Китай зростає, найбільший у світі розрив потужностей потребуватиме багато часу, щоб закрити його. Китай найбільше піднявся в економічній сфері (хоча менше, ніж зазвичай припускають, оскільки він значно завищує свої дані про ВВП), але він зробив набагато менше для скорочення розриву влади в інших сферах. Вона все ще дуже сильно відстає від США в технологічному плані. У моїй книзі (у співавторстві), яка майбутня, показано, що американські компанії мають 53% частки прибутку у високотехнологічних галузях порівняно з лише 6% у Китаї. Крім того, Китай є лише регіональною військовою державою, і так буде залишатися довго, залишаючи США єдиною наддержавою, яка може керувати глобальним спільним надбанням.
Паула Дж. Добрянска
Паула Дж. Добрянска, колишній заступник держсекретаря США з глобальних справ (2001-09), є старшим науковим співробітником Белферівського центру науки та міжнародних відносин Гарвардської школи Кеннеді.
Вторгнення Росії в Україну спричинило значні геополітичні зміни. Війна в поєднанні зі зростанням напруженості між США та Китаєм об’єднала трансатлантичне співтовариство та спонукала багато урядів Індо-Тихоокеанського регіону зміцнити свою оборону та захистити свої ланцюжки поставок. Ті самі події також спонукали політичних лідерів у всьому Глобальному Півдні шукати «необов’язковість», роблячи вибір на основі їхніх національних інтересів, роблячи при цьому все можливе, щоб не загрузнути у суперечках між великими державами.
Геополітичні зміни, що тривають сьогодні, включають нові або тісніші національні позиції – від поглиблення зв’язків Росії з Китаєм, Іраном і Північною Кореєю до взаємодії Австралії з Індією та Індонезією, а також зі Сполученими Штатами та Великобританією під керівництвом AUKUS. У той час як Чотиристоронній діалог з питань безпеки між Австралією, Індією, Японією та США (започаткований у 2007 році) став більш амбітним, інші держави доклали зусиль, щоб перешкодити появі нових домовленостей. Багато хто розглядає останню атаку ХАМАС на Ізраїль як спробу заблокувати саудівсько-ізраїльську нормалізацію, яка могла загрожувати не лише ХАМАС, але й його спонсорам в Ірані.
Безладне виведення Америки з Афганістану у 2021 році сприяло цій еволюції міжнародної системи, підриваючи уявлення про довіру, надійність та ефективність США. Це, у свою чергу, змусило деяких лідерів (наприклад, президента Росії Володимира Путіна) переоцінити вартість проведення політики, яка суперечить інтересам США. Ці зміни в уподобаннях і перспективах сприяли не тільки новому насильству, але й новим або іншим стосункам, оскільки союзники, суперники та вороги Америки змінюють свої цілі. Подібним чином невдала військова дія Росії в Україні, схоже, створила сприятливіші умови для завоювання Азербайджаном Нагірного Карабаху. Нові війни та бажання уникнути втягнення в конфлікти США, Росії та Китаю продовжуватимуть рухати нову багатополярність і повернення позаблоковості.
Хорхе Гейне
Хорхе Гейне є професором-дослідником Школи глобалістики Парді Бостонського університету.
У 2024 році конкуренція великих держав триватиме, як і зростання неприєднання, хоча тепер у новому втіленні: активне неприєднання (ANA). Спочатку викликаний американським і китайським тиском на країни Латинської Америки, щоб вони стали на бік їх новонародженої холодної війни, ANA тепер поширюється по Африці та Азії. Він бере сторінку з Руху неприєднання минулих років, але адаптує її до реалій нового століття.
ANA не слід плутати з нейтралітетом або рівновіддаленістю. Скоріше це динамічна концепція, яка дозволяє країнам займати різні позиції залежно від проблеми, що розглядається. Як зовнішньополітична доктрина це означає ставити на перше місце інтереси власної країни та не піддаватися тиску великих держав. Це вимагає високорозвинутих аналітичних здібностей, щоб кожне питання можна було оцінити окремо.
Зростання ANA стало особливо очевидним після вторгнення Росії в Україну, коли багато країн Глобального Півдня відмовляються стати на якусь сторону. Цей розвиток показує, що головний розкол у сучасному світі відбувається не між демократією та автократією, а між глобальною Північчю та глобальним Півднем. Поширення ANA тісно пов’язане зі становленням Глобального Півдня як важливої сили у світових справах, прикладом А є недавнє розширення БРІКС. Найкращим практичним прикладом цього є зовнішня політика бразильського президента Луїса Інасіо Лула да Сілви щодо курс 2023 року.
Ана Паласіо
Ана Паласіо, колишній міністр закордонних справ Іспанії та колишній старший віце-президент і генеральний радник Групи Світового банку, є запрошеним лектором Джорджтаунського університету.
Якщо нещодавні події свідчать про те, що світ справді поспішає до перебудови. Війна Росії в Україні, етнічне переміщення в Нагірному Карабасі, серія державних переворотів в Африці та криза на Близькому Сході – все це ознаки руйнування світового порядку, який виник після Другої світової війни. Ці події не є винятковими чи ізольованими кризами. Оскільки Сполучені Штати дещо відсторонені та менш наполегливі, ніж у минулому, країни та недержавні суб’єкти відчувають сміливість ризикувати та використовувати можливості, від яких вони раніше уникали.
Нинішній момент характеризується алфавітним супом нових коаліцій, які сформувалися у відповідь на зміну глобальної динаміки влади. Розширення БРІКС+ є лише одним із багатьох прикладів. Оскільки середні сили все більше змагаються за глобальний вплив, ми вступили в епоху безладу, яка триватиме, доки не зміцниться нова конфігурація міжнародних відносин.
Ю Цзе
Ю Цзе є старшим науковим співробітником Азіатсько-Тихоокеанської програми з Китаю в Chatham
Я згоден. Оскільки розгортаються численні кризи та вибори, 2024 рік стане ще одним геополітично бурхливим роком. Але це також відкриває можливості для незахідних держав, які відстоюють «нейтралітет» і «неприєднання», щоб відігравати більшу роль у глобальних справах. Більшість із цих країн, включаючи Китай, ґрунтують свої зовнішньополітичні пріоритети на жорстких розрахунках економічних чи політичних інтересів, тоді як колективний Захід наголошує на важливості «бути однодумцями».
Цей стан гри не може не створити більшу багатополярність. Прагматизм вимагатиме від багатьох країн вибору сторони залежно від поточної проблеми. У той час як «нейтралітет» залишатиметься немислимим з точки зору членів G7 – незалежно від того, чи вони мають справу з відносинами з Китаєм чи війною між Ізраїлем і ХАМАС – багато незахідних держав вважатимуть його обов’язковим у веденні своїх зовнішніх справ.
Зі свого боку, Китай продовжуватиме зрушувати решту світу в бік більшої багатополярності, оскільки він бачить у цьому найкращий спосіб вийти з глухого кута по відношенню до Сполучених Штатів. Хоча початкова позиція Китаю щодо війни Росії в Україні погіршила його зв’язки з багатьма західними країнами, ставлення на Заході відтоді стало більш нюансованим. Зараз існує дивна суміш страху, що Китай допоможе Кремлю у військовій сфері, а також надії, що він обмежить ядерну владу президента Володимира Путіна.
З огляду на те, що багато країн світу не розглядають сучасну геополітичну кризу в суворих чорно-білих термінах, Китай може виявити, що його перевага багатополярності стає більшою перевагою.
Джерело — Project Syndicate