Україна здобула незалежність від Радянського Союзу у 1991 році. Її населення становило тоді близько 52 млн осіб, це був другий за чисельністю показник у СРСР після Росії, де проживало 147 мільйонів. Через 34 роки це число скоротилося майже вдвічі. Після анексії Криму 2014 року, війни на Донбасі і триваючого повномасштабного вторгнення Росії чисельність населення на території, контрольованій Києвом, становить близько 29 мільйонів осіб. Згідно з оцінками Інституту демографії України, це зниження на 45 відсотків.

За даними Державної прикордонної служби України, десятки і навіть сотні тисяч українців щорічно залишають країну. Експерти вважають, що чим довше триває війна, тим менше людей повернеться після її закінчення.

Скільки українців перебувають в Україні та закордоном
«Війна змусила мене прийняти рішення вивезти мою дитину. Ми приїхали до Варшави в липні 2022 року. Ми не планували залишатися надовго. Усі, хто виїжджав, імовірно, очікували, що будуть відсутні лише два тижні або місяць», - каже Ліна Сизоненко з Полтави.
Вона живе в Польщі зі своєю донькою Марією вже майже три роки.
Мільйони українців, таких як Ліна та Марія, були змушені покинути країну через війну. Точні дані про тих, хто залишився в Україні, і тих, хто виїхав, відсутні. Україна не проводила перепису населення з 2001 року, а Державна служба статистики частково припинила збір і публікацію демографічних даних через складнощі, викликані війною.
Війна, як правило, посилює демографічні тенденції, збільшуючи смертність і знижуючи народжуваність. Однак у випадку України найбільший вплив на чисельність населення мала еміграція - кількість людей, які виїхали, «просто божевільна», каже Олександр Гладун, заступник директора Інституту демографії та соціальних досліджень Національної академії наук України.
Згідно з останніми даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (UNHCR), за кордоном нині проживає майже 7 мільйонів українських біженців. Більшість із них - близько 6,3 мільйона - перебувають у Європі. У цю цифру входять приблизно 1,3 мільйона українців, які втекли в Росію і Білорусь або були туди вивезені. Ці дані, ймовірно, засновані на інформації російських і білоруських прикордонних служб, але їх неможливо перевірити, зазначає Гладун.

Європейський союз уперше в історії активував Директиву про тимчасовий захист, коли Росія почала повномасштабне вторгнення, надавши мільйонам українців тимчасовий дозвіл на проживання, фінансову допомогу, житло і право на роботу. Наразі цим статусом користуються трохи менше ніж 4,3 мільйона українців у країнах ЄС.
Деякі країни розглядають можливість дозволити біженцям залишитися навіть після закінчення війни, що ще більше знижує ймовірність масового повернення українців додому. Наприклад, Чехія, де мешкає майже 400 тисяч українських біженців, нещодавно ухвалила закон, що дозволяє тим, хто є економічно незалежним і має безпековий статус щонайменше два роки, отримати посвідку на проживання.
На 100 тисяч немовлят щороку менше
Поки мільйони українців емігрують, різке падіння народжуваності, вже й без того досить низької, становить ще одну демографічну проблему. Для підтримки стабільного населення, без імміграції, коефіцієнт народжуваності (середнє число дітей на жінку) має становити 2,1.
«До повномасштабного вторгнення цей показник був 1,16. Відтоді він знизився до 0,9», що, за деякими оцінками, є рекордно низьким рівнем, зазначає Дарина Марчак, заступник міністра соціальної політики України. Це менше за найнижчі показники народжуваності в країнах ЄС.
Зниження народжуваності посилюється мобілізацією чоловіків 25 років і старше, а також тиском на уряд з метою знизити мінімальний призовний вік. Згідно з даними ООН, в Україні налічується близько 1,5 мільйона чоловіків віком 18-25 років.

«Хтось ховається від призову, хтось виїхав, нелегально перетнув кордон. Деякі неповнолітні, яким скоро виповниться 18 років, також можуть виїхати за кордон», - каже Гладун, підкреслюючи, що в країні залишається дедалі менше молодих людей, готових створювати сім'ї.
Смертність в Україні, навпаки, збільшилася. Президент Володимир Зеленський нещодавно заявив, що під час вторгнення загинуло 45 100 українських військових, проте реальна цифра може бути вищою. Гладун зазначає, що, крім російських ударів по цивільному населенню, на смертність впливають й інші чинники, пов'язані з війною, як-от інсульти та інфаркти, спричинені стресом. У результаті кількість смертей в Україні зараз майже втричі перевищує кількість народжень, що вносить країну до переліку держав із найвищою смертністю і найнижчою народжуваністю.

Яка кількість українців виїжджає зараз
«Я періодично дивлюся дані UNHCR, і кількість українських біженців зменшувалася до травня 2024 року. Мінімальний показник становив 5,9 мільйона, але потім вона знову почала зростати», - каже Володимир Паніотто, директор Київського міжнародного інституту соціології.
За його словами, на рішення людей покинути країну впливають стан справ на фронті, затримки з постачанням зброї та відчуття, що війна затягується, а також «той факт, що Росія просувається, нехай і повільно».
Згідно з даними прикордонної служби України у 2024 році українці залишали країну 15 276 000 разів, тоді як в'їздів було зафіксовано 14 834 000 - різниця в 442 тисячі, що майже втричі більше, ніж у 2023 році.

Скільки людей повернеться після закінчення війни
Згідно з опитуваннями, проведеними Центром економічної стратегії, у листопаді 2024 року частка біженців, які безумовно або скоріше за все хочуть повернутися в Україну, уперше впала нижче 50 відсотків.
У листопаді 2022 року лише 10 відсотків біженців заявляли, що точно не хочуть повертатися. До кінця 2024 року ця частка збільшилася до 34 відсотків.
Опитування Київського міжнародного інституту соціології показують, що 19 відсотків українських біженців за кордоном уже отримали або подали заяву на громадянство іншої країни, а 45 відсотків хотіли б його отримати.

Паніотто зазначає, що кількість українців, які планують залишитися за кордоном, збільшується на 100-150 тисяч на місяць.
«Вони вивчають мову, знаходять роботу, у їхніх дітей хороші перспективи [за кордоном]. Щомісяця ми втрачаємо людей, які загинули на фронті, але еміграційні втрати в 20-30 разів вищі».

Як зміниться населення України після війни
Інститут демографії прогнозує, що до 2035 року в межах міжнародно визнаних кордонів України залишиться 30 мільйонів осіб: «Цей прогноз заснований на поточних тенденціях, але все залежить від того, коли закінчиться війна».
Точні оцінки можна буде зробити тільки через деякий час після завершення війни. Гладун каже, що Україні необхідно буде провести перепис населення, якого не було з 2001 року, через рік-два після закінчення бойових дій, щоб дати мігрантам час або повернутися, або прийняти остаточне рішення залишитися за кордоном.
Олексій Чернишов, віцепрем'єр України, стверджує, що в усьому світі мешкає понад 60 мільйонів українців, і «Україна робить усе можливе, щоб вони задумалися про повернення».
«Нас ніколи більше не буде 52 мільйони, - каже Гладун. - Нам потрібно будувати економіку і соціальну інфраструктуру, виходячи з чисельності в 30 мільйонів, і цінувати якість життя та ефективне державне управління більше, ніж саму кількість населення».
Радіо Свобода — інтернет-видання та радіостанція, яка позиціонує себе як приватний некомерційний інформаційно-новинний засіб масової інформації. Фінансування проводив Конгрес США, поки Дональд Трамп не припинив його.
Джерело — Радіо Свобода