Новачки у крипті: вибір правильної крипто біржі для торгівлі

Протягом останнього тижня криптовалютний світ вражає своєю динамічністю та швидкістю росту активів. Біткоїн досягає ціни у $35,000, інвестори та трейдери проявляють беззупинну Twitter активність, публікуючи аналітику та створюючи торгові стратегії чи не кожну годину. Міжнародні медіа “борються” за інтервʼю з провідними лідерами думок індустрії для того, щоб почути їхню позицію щодо ситуації на ринку та подальші перспективи росту активу. 

Такі новини є доволі міцним рушієм для зміни пріоритетів у поглядах на сучасні технології. Звичайно, перегляд цінностей на технічні аспекти проявляються по-різному: хтось довгий час ігнорував існування блокчейну та лише зараз почав усвідомлювати його вагомість, а хтось вже інвестував у біткоїн і продовжує занурюватись у тему торгового функціонала, стратегій та аналітики. Саме тому, сьогодні ми розглянемо тему правильного підбору біржі для торгівлі криптовалютами, що є, як кажуть, “База.Грунт і Фундамент”.

Почнемо зі статистичного дослідження відбору компаній українськими та міжнародними медіа. 

Популярне українське видання Marketer пропонує нам топ “Найкращих криптобірж в Україні на 2023 рік” відповідно до характеристик за мінімальними комісіями ,швидкими транзакціями, обсягами торгів та кількістю криптовалютних пар, виглядає це наступним чином:

  1. Binance

  2. Bybit

  3. WhiteBIT

  4. Huobi 

  5. Kucoin

Видання Mind.ua, своєю чергою, також зробили рейтинг централізованих бірж за трьома факторами: ліквідність, безпека та якість сервісів. Результат:

  1. Kraken

  2. WhiteBIT

  3. Huobi 

  4. Binance 

  5. Coinbase

Перелік найкращих крипто компаній відповідно до українських оглядів майже не відрізняється від міжнародних досліджень. Базуючись на інформації від аналітичної платформи CoinGecko, рейтинг за 2023 рік наступний:

  1. Binance

  2. Coinbase

  3. OKX

  4. Bybit

  5. Huobi

*картинка рейтингу

Отже, розібравшись із найбільш популярними крипто біржами, перейдемо до методологічного аспекту. Тобто, на які характеристики та ознаки користувач має звертати увагу при виборі правильної біржі для торгівлі.

Безпека 

Невіддільною частиною будь-якого аналізу є безпека. Слід почати з того, що недбалість стосовно перевірок безпеки транзакцій, усієї інформації щодо активу, у який ви інвестуєте та компанії, яку збираєтесь використовувати для цього, може призвести до непередбачуваних подій у вигляді хакерських атак та фінансового обману, який у крипті називають “скам”, що становить собою будь-який шахрайський криптопроект. 

У відсотковому співвідношенні за значущістю, безпеці слід відвести 60% вагомості аналізу будь-якої крипто біржі. 

Перший пункт дослідження має становити сукупність інформації щодо прозорості та персоніфікованості власників компанії. Якщо CEO або VP є публічною фізичною особою, це по-перше, додає рівень довіри до проєкту та, по-друге, підвищує репутаційний імідж самого генерального директора, який знаходиться у постійній комунікації зі своєю аудиторією та має повноцінне розуміння “портрету” користувача свого продукту. Компанія, яка не має достатньо інформації щодо бенефіціарів є ризиковою для використання та потенційно має низький рівень безпеки. 

Наступну нішу факторів аналізу ділять між собою фінансові, технічні та регуляторні ризики. У відсотковому значенні, на мою думку, їх вагомість складає приблизно 15%, адже вони фактично входять до поняття безпеки, що є основним аналітичним аспектом. 

Фінансові ризики мають найбільшу вагу у цій ніші. Після тогорічного краху FTX, ринковим стандартом стала система Proof of Reserves (PoR). Наявність актуальних даних PoR становить основу оцінки за цією категорією та всі інші йдуть додатковими, наприклад зовнішній аудит, публічна звітність та наявність страхування.

У аспекті технічних ризиків та рівню безпеки я ґрунтувався на даних від компанії Hacken та їх проєкту cer.live, які регулярно проводять моніторинг криптобірж за різними параметрами, результати яких підсумовуються в показник загального рівня безпеки.

Разом зі стрімким розвитком блокчейн технологій, збільшується кількість технічних вимог. Більшість компаній використовують програму bug bounty, нагороджуючи користувачів за знайдені “проблемні” місця, впроваджують обовʼязкову двохфакторну авторизацію (2FA) та пропонують більше інноваційних методів захисту своїх клієнтів, як, наприклад — web3 авторизація. 

Регуляторні ризики відображають потенційні проблеми юридичного та легального аспектів. Зазвичай, це не має стосуватись користувачів, але поява колізій компанії з регуляторами може призвести до несприятливих наслідків у вигляді зниження ліквідності та зменшення кількості клієнтів.

Якість функціонала 

  1. Заведення та вивід грошей на біржу 

Серед найбільш популярних методів платежів є криптовалютні та SWIFT-перекази, банківські карти, використання платіжних сервісів тощо. 

Перевагу надають біржі, що працюють не тільки криптовалютами, але й дозволяють заводити і виводити фіат (традиційні гроші, емітовані країнами).

Крім цього, детальну увагу слід приділити опції KYC (Know Your Client — процедура ідентифікації та верифікації клієнта), що є доволі розповсюдженою причиною для обмеження на вивід грошей користувачів, що не пройшли верифікацію, задля уникнення подальших проблем із безпекою активів клієнта. 

2. Техпідтримка

Надважливий елемент користувацького досвіду, який використовується клієнтами задля розв'язання проблем та загальної поінформованості користувача. Для місця у рейтингу найкращих, компанія має розмістити, по-перше, розділ FAQ- з найбільш поширеними питаннями та розгорнутими відповідями на них, також, розгорнуті інструкції щодо використання тієї чи іншої функції на біржі. Перевагою є високий рівень соціалізації компанії у медіапросторі та наявність спеціальних інфопродуктів для новачків, або курсів, що допомагають розібратись у технічних інструментах.

3. Торгівля та сервіси

Для оцінки даних параметрів слід перевірити: швидкість та якість торгових терміналів, оперативність їх роботи, наявність “багів” та зручність у використанні платформи для користувача. 

Отже, популярні криптобіржі пропонують не лише стандартну торгівлю, а також:

  • маржинальну торгівлю (використання трейдером позикових коштів задля значного збільшення їх потенційного прибутку)

  • угоди напряму між користувачами (P2P)

  • staking активів (“заморожування” активів на певний період задля отримання прибутку) 

  • торгівлю на ринках деривативів (похідні інструменти — ф'ючерси, опціони)

  • послуги копітрейдингу (процес автоматичного копіювання угод, виконаних досвідченими трейдерами)

Говорячи про типологію сервісів, я б також підкреслив важливість наявності криптоплатежів для впровадження нових видів оплати та розвитку бізнесу у цілому. Мало хто проінформований, що подібний функціонал вже існує в Україні протягом декількох років у вигляді інтеграції міжнародних платіжних систем як Binance Pay та Whitepay. Наприклад, за допомогою Binance Pay можна заправити автомобіль на Wog або вибрати телевізор у “Фокстрот”. Своєю чергою, через платіжну систему Whitepay можна як купити телефон у магазині електроніки “Техноїжак”, так і придбати квитки на футбольний матч Україна-Італія за два дні до офіційного старту продажів. Тому, інтеграція криптоплатежів є важливим аспектом для вибору біржі у цілому, це має бути гарантом якості та нових можливостей для дослідження  інструментів та крипто функціоналу. 

Ознайомлення з досвідом користувачів 

Це має бути доволі важливий пункт для дослідження вами криптобіржі для щоденного користування. Ба більше, багато хто відкрив для себе світ криптовалют та почав торгувати саме через поради своїх друзів, сімʼї або колег з роботи. Звичайно, це є ефективними елементами розповсюдження інформації, адже ваш друг або колега може вам детально пояснити щодо головних торгових інструментів та найбільш популярних криптоактивів. Але недарма у крипто медіапросторі при аналітиці завжди відмічається Disclaimer (письмове повідомлення про відмову від відповідальності), який означає, що автор не несе відповідальності, якщо у вас надалі виникнуть проблеми через використання його інформації. Отже, як кажуть “make own research” та модеруйте всю інформацію, що подається в медіапросторі. Перш за все, перед заведенням грошей на крипто гаманець, почитайте відгуки та коментарі користувачів даної платформи для того, щоб переконатись у безпеці своїх інвестицій. Усе необхідне ви можете знайти на офіційному блозі криптобіржі, в соціальних мережах та сайтах з відгуками.

Ліквідність

Цей аспект я додав останнім, але він є найбільш важливим для детального вивчення та додаткового обговорення. Ліквідність відображає передусім наявність активної торгівлі та можливість оперативно та швидко проводити угоди з варіативними активами. 

До оцінки ліквідності компанії, має бути врахована загальна кількість доступних торгових монет. Але до цього, слід відзначити, що надмірна кількість торгових інструментів не завжди відіграє позитивного контексту для клієнта, адже це також може бути “тривожними дзвіночками” як спокуси до надмірних спекуляцій. Тому, перш за все, аналізуйте торгові інструменти біржі, якою користуєтесь. 

Окрему увагу слід приділити безпосередній вартості торгівлі для клієнтів. Зазвичай, на біржах пропонується ступенева система комісій: починаючи з базового рівня, користувач може розраховувати на їхнє здешевлення відповідно до того, як росте його торговельна активність. Але на деяких біржах низькі комісії нівелюються більшим спредом (різницею між ціною купівлі та продажу). Тож клієнт першочергово зекономивши при цьому несе більше витрат вже безпосередньо на ціні операції, якщо виконує її «по ринку». 

Важливим аспектом також є середньомісячна кількість відвідувачів біржі, що є показником загальної популярності компанії. 

Отже, завданням моєї статті є допомога новачкам у знаходженні балансу між безпекою та якістю послуг. Криптоіндустрія є вкрай динамічною та потребує більшої чи не найбільшої уваги. Ця сфера є магнітом для нових проєктів, сервісів та технологій. Тому, при виборі першої криптобіржі для торгівлі, слід бути, перш за все — обачним, по-друге — неабияким “дослідником”, який постійно ставить питання та інтересується усією сферою інноваційного розвитку. 

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Віктор Гордієнко
Віктор Гордієнко@victorgor

Просто про Блокчейн та AI.

145Прочитань
3Автори
1Читачі
На Друкарні з 7 серпня

Більше від автора

  • Чому “вихід” Binance із росії не перемога?

    Кейс з Binance та його "виходом" з російського ринку є найбільш релевантним сьогодні. Адже існує велика кількість іноземних компаній, які офіційно вийшли з російського ринку, але продовжують працювати під іншим брендом. Читайте про кейс у статті-розслідуванні.

    Теми цього довгочиту:

    It Новини
  • Володимир Носов: Новий Інвестор "Металіст 1925"

    На цьому тижні, харківський футбольний клуб “Металіст 1925” міг би припинити своє існування через втрату основного інвестора. Але на щастя, цього не сталося. І сьогодні, усі передові медіа пишуть про нового інвестора клубу — Володимира Носова.

    Теми цього довгочиту:

    Блокчейн
  • Усі дороги ведуть до Блокчейну: інтеграція технології світовими бізнес-гігантами.

    Бізнес-гіганти мають постійно розвиватись, щоб витримувати натиск конкурентів. Оптимізувати стратегії розвитку компанії, шукати способи виходу на більшу кількість ринків та розуміти, що на даний час, потрібно їх клієнтам.Це і є двигуном ефективного процесу, а згодом і результату.

    Теми цього довгочиту:

    Технології

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається